Jump to content
IGNORED

Biden / Trump - Americki izbori 2020


vememah

Recommended Posts

Za mene najvece razocaranje su ispitivaci javnog mnjenja koji su opet zestoko omanuli u procenama. Stavljati Bajdena na 8-10% prednosti u Micigenu i Viskonsinu a on dodje na 1% i manje je jako lose.

Pre izbora sam bio ubejen da Bajden ubeljivo dobija, sto sam ovde pisao. Ali izgleda da treba vise pratiti kako se ceni trenutni predsednik tj. odobravanje jer je Tramp dosao na 45% bas pred izborni dan i to se pokazalo kao znacajan indikator mogucih rezultata tj. da ce biti tesno. Da je Tramp dosao na oko 50%, on bi verovatno ovo dobio. Doduse on tokom svojeg predsednikovanja nikada nije dosao do 50% i ovih 45% su mu medju najboljim rezultatima.

 

Demokrate ostaju u Beloj kuci 8 godina. Tesko je skinuti predsednika posle jednog mandata. Da Tramp nije imao koronu i ekonomsku krizu on bi lagano dobio Bajdena. Mislim da 2024 nece biti takve apokalipse kao 2020 i da demokrate ostaju unutra 8 godina.

Link to comment
1 minute ago, borris_ said:

Hoce li ovaj zavrsiti svoj mandat?

 

To je najveci problem predsednikovanja Bajdena, ko ce stvarno da vlada. On, Kamala ili mozda neko treci. Moze se desiti kao za vreme prvog mandata Obame da spoljnu politiku vodi Hilari. I tu vidim jedinu priliku za republikance da preuzmu Belu kucu 2024.

Link to comment

Ne mislim da ce da se vrati Hilari, vec da ce neko na svoju ruku da vodi npr. spoljnu politiku. Moze biti rastrzana Bela kuca, da se ne zna ko pije a ko placa. To je imao Tramp prve dve godine.

Bajden je sam rekao da ce dosta toga da prepusti Kamali a da li ce ostaje da se vidi. Ona se sigurno nada sada tome.

Edited by pasha
Link to comment
3 minutes ago, pasha said:

Za mene najvece razocaranje su ispitivaci javnog mnjenja koji su opet zestoko omanuli u procenama. Stavljati Bajdena na 8-10% prednosti u Micigenu i Viskonsinu a on dodje na 1% i manje je jako lose.

Meni jos uvek nije sasvim jasno kako ljudima ne padne na pamet mogucnost da su mnogi od njih manje 'ispitivaci" a mnogo vishe "kreatori" javnog mnjenja (u pokusaju)? Rece neki lik - njihova uloga nije bila da 'reflect' nego da 'affect' javno mnjenje.  Mnogi od njih. 

 

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, Ayatollah said:

 

Dakle, ti u Džordžiji možeš da pošalješ nevažeći glasački listić, i onda te birački odbor juri da ispraviš svoje greške na glasačkom listiću? Ovo je verovatno najgluplje izborno pravilo za koje sam ikada čuo, rame uz rame sa potpisivanjem glasačkog listića i glasanjem bez ličnih dokumenata.

 

Pa nije to nevažeći glas. Slična stvar je i ako npr dođeš na biralište da glasaš i u ćošku listića nacrtaš miki mausa ili paju patka, onda mašina za brojanje ne može da skonta za koga si glasao. pa komisija u kojoj ima 1 republikanac, 1 demokrata i 1 ili nekoliko nezavisnih uzme i pogleda tvoj listić i ako mogu da zaključe za koga si želeo da glasaš onda naprave novi listić i zaokruže ono što si ti želeo i mašina onda izbroji to.

 

2 hours ago, Ayatollah said:

 Zato što je potpuno debilna ideja da se potpisuju glasački listići, i onda da neki polupismeni likovi po biračkim odborima upoređuju te potpise sa nekim deponovanim potpisima. Grafologija je ozbiljna nauka, i ta veštačenja umeju da budu komplikovana u sudskim postupcima, a ovamo se izborni sistem bazira na tome da li će neki Average Joe ili Average Jane koji nisu ni čuli da uopšte postoji nešto što se zove grafologija da procene da li neki potpis liči na neki drugi, pa ako ne liči onda oni jure tog nekog da provere da li je to njegov potpis, sve znajući za koga je taj neko glasao, jer je potpisao listić. Em nepraktično, em je glasanje de fakto javno.

 

Nije javno glasanje jer se ne potpisuju na sam listić nego na kovertu u kojoj se nalazi listić.

I to za grafologiju i finu umetnost poređenja 2 potpisa ti je preterivanje. :D Za ove izbore je poštom stigao ogroman broj glasova, preko 100 miliona glasova, a osporen je možda neki sitni promil tih glasova.

  • +1 2
  • -1 1
Link to comment
Just now, iDemo said:

Meni jos uvek nije sasvim jasno kako ljudima ne padne na pamet mogucnost da su mnogi od njih manje 'ispitivaci" a mnogo vishe "kreatori" javnog mnjenja (u pokusaju)? Rece neki lik - njihova uloga nije bila da 'reflect' nego da 'affect' javno mnjenje.  Mnogi od njih. 

 

Ali bas toliko i svi. Ispada da je Trafalgar bio blizi od svih navodno nezavisnih ispitivaca. Mislim yougov je odlicno ubo britnaske izbore, ovde su stavili na 10% prednosti u poslednjem ispitivanju. To je smesno.

  • +1 1
Link to comment
25 minutes ago, CPP said:

Trump je samo most bizzare part te slagalice. Glavni deo ekipe koja je jahala na tom talasu tera dalje nista slabiji.

 

Kapiram to. To je jedna sjebana, zatupljena, zaglupljena nacija, podeljena u velikom culture war-u, koji je ovaj rasplamsavao sve četiri godine. Očekivati da se nešto baš drastično iz korena promeni zato što je izabran matori korumpirani predstavnik demokratske elite je naivno.

 

Dakle, gledam samo male pobede. Ako se ovaj moron skloni sa mesta najuticajnijeg čoveka na svetu, to je bar small mercy. Možda i ne baš small. Dalje od toga nemam neka velika nadanja. Mogao bih se nadati da će neko ko još možda ima inicijativu pokušati da radi na tome da premosti podelu u društvu, ali pre bih očekivao da će Qanon ludaci postati de facto religiozni kult i polako se infiltrirati u političke nivoe.

  • +1 2
Link to comment
4 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

Dalje od toga nemam neka velika nadanja.

 

Pa, otprilike. DNC u celoj ovoj situaciji  dobije predsednicke na misice isturivsi vanilla envelope kandidata i popije tarabu za predstavnicki dom. 

Nije Trump uzrok pa cak ni lider sarade, on je samo prvi u nizu od raje prigrljenih 'alternativa' sistemu. Jezivo je da veci deo tog sistema nema problem da prigrli i jase dileju.

S obzirom da drugi deo sistema nema ili ne zeli da ponudi nista drugacije, çenim da ce sledeci zivopisniTM kandidat uskoro da tera jace, glasnije i, najvaznije, pametnije.  S ovim bolidom je bilo relativno lako, kad u tenak udje neko pametniji bice pitanje ko tu jase koga.

Ali ajde prvo da vidimo sta ce i kako ce DzoTM  od januara.

Link to comment
×
×
  • Create New...