Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Veoma čudi ovaj selektivni pristup poreske uprave da obuhvati samo ovu tkz. kategoriju ''frilensera''- fizičkih lica, kada je u pitanju plaćanje poreza na ostvarene prihode iz inostranstva, a takodje i ponašanje banaka kao izveštajne službe, kao da su samo oni vlasnici deviznih računa u Srbiji, imajući u vidu da su oni ove prihode gotovo stoprocentno ostvarili poštenim radom i uslugama.

Kako to da je ''pošteni Ministar''. njegova služba kao i banke, zaboravio  i prevideo mnoge kategorije frilensera, kao što su ''korupciolenseri'', ''politikolenseri'', ''narko i krimilenseri'', ''NGO-lenseri'', ''investolenseri'', ''import-export-lenseri'', ''ID-lenseri'', ''celebrilenseri'' i slični.   

Link to comment

Pa i ne čudi - inicijalno saopštenje Poreske uprave se odnosilo na sve ostvarene prihode iz inostranstva a frilenseri su samo prva grupa, ne i jedina. Odmah je priča skrenula ka frilenserima, neće se to samo na njima završiti.

@dobar1

Link to comment

@dobar1

Mene to ne cudi uopste, kapiram sta zelis reci, ali razlozi su tu sistemski - za sve to sto si pobrojao je potrebna ili ozbiljna politicka volja ili naprednija strategija za borbu i naplatu, koja ce samim tim i duze trajati da bi dala rezultate, ako ih da uopste.

 

Ovo sad im je najjednostavnije, imaju bankarske izvode za novac koji je dosao iz inostranstva, od tog i tog uplatioca, i to je sve sto im je potrebno da targetiraju ljude. Bonus je sto je frilens demografija verovatno sa one druge strane politickog spektra, pa dve muve jednim udarcem.

 

Ostaje upitna uloga banki u tome, jasno je da oni moraju da ispostave podatke ako im NBS to nalozi, ali da li bas tek tako mogu da isporucuju djuture listu transakcija za visebrojno ljudstvo, ne znam, to mi zvuci malo sumnjivo. Da sam ja u kozi nekoga ko je primio pozivno pismo sigurno bih promenio banku.

Link to comment




Ostaje upitna uloga banki u tome, jasno je da oni moraju da ispostave podatke ako im NBS to nalozi, ali da li bas tek tako mogu da isporucuju djuture listu transakcija za visebrojno ljudstvo, ne znam, to mi zvuci malo sumnjivo. Da sam ja u kozi nekoga ko je primio pozivno pismo sigurno bih promenio banku.


ZPPPA:

Član 30b

Banka je dužna da Poreskoj upravi dostavi u elektronskom obliku podatke o:


2) uplaćenim novčanim sredstvima na devizne račune fizičkih lica, u roku od 30 dana od dana uplate;
Link to comment
18 hours ago, Кристофер Лумумбо said:

 Jos jednom, sokiran sam da vucic ima vise razumevanja za ovu situacija od prosecnog korsinika interneta u srbiji i sere mi se od tog.  “plati porez picko” moralisanja. 

 

to je TM, bio i ostao.

protestuju taksisti: ko im jebe mater, ja znam trojicu što taksiraju, dvojica su robijala po par godina, a treći prodaje drogu

protest poštara: ko im jebe mater ionako samo kradu pakete kad naručiš iz kine

protest za beograd na vodi: ko im jebe mater, beogradski šupci, đe su oni bili kad su nas tlačili

pobune se lekari zbog ovog sa koronom: ko im jebe mater. bilo ko da ustane zbog bilo čega: ma ko mu jebe mater

 

btw gledam sad ovu devojku sa youtube što drži časove engleskog kinezima. moja keva drži časove matematike već 30-40 godina, zarađuje mesečno od tih časova bar duplo više od ove ribe, nikad nije dala ni cvonjka za porez. niti će.

zašto su riba i moja keva drugačije u očima države, odnosno zakona? pa deluje da nema nikakve razlike osim što ribi plaćaju na paypal, a kevi na ruke pa država ne može da interceptuje transakciju

možda to nije baš u redu prema ovoj devojci. ali što se ono kaže, ko joj jebe mater :fantom:

  • Haha 1
Link to comment

Nisu frilenseri ni prvi ni poslednji koji se susreću sa ovom situacijom oko protesta.
To je tako.
Na organizatorima je da pokušaju da privuku[emoji769] ljude.
Ne postoji "prosečan korisnik interneta" to su sve ljudi kojima treba prići, koje treba uvući u priču.
Nema ništa od kukanja.
Ta priča "imamo 10 hiljada članova" to je glupost.
Nek dođu ti članovi pa kad ostali koji nisu direktno zainteresovani vide masu i oni će doći.
Glupo je očekivati da dođu ljudi ako ne možeš da dovučeš ljude koje direktno pogađa.

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
11 hours ago, laser lotus said:

Vidjecemo sta ce biti ako/kad krenu kontrole, ali s obzirom koliko je ljudi migriralo iz preduzetnika u DOO, ne prolazi se taj test bas tako lako, a pogotovo se nikome ne rizikuje da ga ne prodje. Ja znam samo jednu osobu koja je rekla 'ma nece valjda' i ostala preduzetnik.

 

Cela ideja testa samostalnosti je bila da se ljudi zapalase jer je dosta stvari ostavljeno na slobodno tumacenje poreskog inspektora. Kada sam procitao taj dokument o tome kako bi trebalo da se donose odluke vezano za kriterujume bilo bi je odmah jasno da poreska nema kapacitet da to sprovede u delo. Ja sam dobio poresko resenje za porez na prenos apsloutnih prava nakon godinu i po dana gde je poreska samo trebala da promeni par podataka u postojecoj formi prosekog resenje i ocigleno ni za to nisu imali dovoljno ljudi jer je na kraju poresko resenje za Zvezdaru radjeno u Smederevskoj Palanci. Ne mogu da zamislim poreskog inspektora koji ima vremena da pregleda recimo 200,300 emailova nekog preduzetnika sa klijentom koji je ovaj imao za godinu dana, da pregleda dokumente koje je neko priprema za klijenta i sta sve nisu pominjali u tom dokumentu upustvo za primenu testa samostalnosti.

Za freelancesre im je mnogo lakse jer im samo trebaju izvodi iz banke i ne moraju nista drugo da gledaju niti da utvrdjuju zato mislim da poreska i nema neku nameru da se bavi testom samostalnosti. Prosto iziskuje mnogo vremena a pitanje je koji ce biti rezultat nakon provere. A definitivno efekt promene zakona je vec postignut.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...