Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

17 minutes ago, Krošek said:

 

Ako ti neko kaže, s pravne strane stvar stoji tako i tako, ne postoje pravno utemeljeni razlozi da se poreski dug ne plati / da se porez ne plaća / da se poreska prijava ne podnosi i sl. to ne znači da taj brani državu. Nema nikakvih kreativnih tumačenja ovde. Kreativno je dozivanje hiljadu i jednog razloga zašto sistem nema unapred formulisane odgovore na sve situacije, zašto sistem nije savršeno dosledan, pravedan, zašto javne usluge nisu na visokom nivou, zašto praksa nekih organa nije transparentna, zašto ciljevi iza nekih odluka nisu sasvim dokučivi itd., zašto se važeći propisi ne uklapaju u to kako bi država trebalo da se vodi spram nečijeg viđenja njenog ekonomskog interesa i sl, zašto Rumunija ima neki propis a Srbija nema itd. To je "kreativno tumačenje".

 

Legalnost vs legitimnost/pravednost. Ovo drugo polje je isto tako validno kako za pregovore sa drzavom tako i u ovoj raspravi.

Edited by Meazza
Link to comment

Država će da vas pita; "Hoćete pregovore? OK šta vi imate nama da ponudite? A, da – dužni ste nam 21981398 dinara poreza. Mi bismo to, hvala lepo."

 

Ne možete tada reći: "Državo nisi pravedna i porez ti nije legitiman!11!!!" ili "Nismo mi vama dužni porez nego vi nama staž" i sl. To jednostavno neće funkcionisati upravo sa stanovišta pregovaranje, jer to bi naprosto značilo da imate spor koji ne možete međusobno da rešite. 

 

Državi se mora dokazati ne samo da to što hoće od vas neće nikad dobiti, nego da ima nešto Još Bolje™ od toga što ona hoće, da ima neki aranžman čija će se korist manifestovati kroz jedan duži period, kao i da su frilenseri jedan kolektivitet koji se ne može podeliti na one koji zaslužuju i ne zaslužuju "da se bave svojim poslom", da će svoje obaveze ispuniti u mogućem delu na nekoj kolektivnoj, redistribuiranoj, štatijaznam, osnovi tako da se ne unište i ne satru oni koji zarađuju 300e mesečno, jer projekat uređivanja te oblasti za naredni period zavisi od toga da frilenseri ipak postoje, da budu brojni, da se razvijaju, da taj ko zarađuje 300e danas, zarađivaće 600 pa 1000 i sl. 


Mora se napraviti i prodati neka žvaka, politički probitačna. A sve to nisu argumenti ni pravni ni političko-filozofski ni etički nego interesni. 

Link to comment

@jovanovic

Eto, vidis kako se bori za svoja prava. Jesu li advokati kao argument koristili ove arumente koje kosriste frilenseri? Rekao nam službenik u poreskoj da ne moramo da kucamo fiskalne račune. Ili su odmah cim im je uvedena ta obaveza krenuli u odbranu svojih prava? Nijedan advokat nije bio u porekom prekrsaju, jer nisu dozvolili da ostane na snazi propis koji je bio nepovoljan po njih. Nisu kao frilenseri ćutali i pravili se mrtvi dok ih niko ne dira, nego su se pobrinuli da njihovo poslovanje bude u skladu sa zakonom (ili bolje receno da zakon bude u skladu sa njihovim poslovanjem).

Link to comment

krenuli su u ucenu drzave, iskorstili svoj plozaj na drustvenoj lestvici da plate minimalan porez. sve ok, ne bunim se, al aj sad malo solidarnosti i manje te pridike sa visine. 

Link to comment
2 hours ago, Uskebasi said:

Urbana legenda je samo zato što se predstavlja da su frilenseri hteli da plate poreze, ali eto jbg njih 100k je čulo da je se negde nekome smejao salterski sluzbenik kad je pitao kako da plati porez, pa su svi odustali. A realnost je da nisu hteli jer im se nije davalo 50% zaradjenog. I ja ih ne osudjujem u tome, jer ni meni se ne daje 50% onoga sto sam zaradio, al jbg meni knjigovodja objasnio da to tako mora. 

sta ovo znaci: drzava ne trazi da se plati porez nego gradjanin prijavljuje porez? zar drzava ne salje formulare koji se popunjavaju za porez na primanja/zaradu?

Link to comment

Nova pravila za paušalce: Advokatima niži koeficijent, a veći porez!

 

Dok je opšta medicinska praksa 5,218, lekari specijalisti za obračun poreza koristiće koeficijent od 4,903, stomatolozi 4,891, a ostali doktori 4,627. Advokatski koeficijent je niži - 3,384. S druge strane, rad umetničkih ustanova oporezovaće se uz koeficijent 4,393, a računarsko programiranje i IT konsultanti 4,277. Koeficijent za obračun poreza taksistima, pak, je 1,279.

 

Pravedno nema sta, kao esnaf koji je blokirao pravosudje za svoje privilegije, a nije se borio za prava novih advokata kojima uzimaju hilade evra za registraciju kancelarije preko advokatskih komora.

Link to comment

@Uskebasi

uuups, zar to nije malo glupavo. dakle od poreskog obveznika se ocekuje da poznaje poreski zakon i to prilicno detaljno kako ne bi propustio nesto da prijavi.

meni to lici kao da drzava propagira ne placanje poreza. nisam znao da treba da prijavim  - dobro nema veze, dok im ne zafali pa bi onda retroaktivno.

Edited by panta rhei
Link to comment
9 minutes ago, dobar1 said:

 

Pravedno nema sta, kao esnaf koji je blokirao pravosudje za svoje privilegije, a nije se borio za prava novih advokata kojima uzimaju hilade evra za registraciju kancelarije preko advokatskih komora.

Jesu visoke upisnine, ali se brzo isplate. Novi advokati imaju olakšice prvih 5 godina, a sve sto su blokadom pravosudja ostvarili se odnosi i na nove clanove komore. Ova upisnina je jedan od retkih reketa koji zaista pruza kompletnu zastitu

Link to comment
7 hours ago, goofs said:

 

 

Uh, kamo srece da je sve tako crno na belo, zivot bi nam bio svima mnogo laksi :) postoji dokument od 100 i kusur strana za upute pri sprovodjenju testa samostalnosti, vrlo je rigidan i netolerantan prema preduzetnicima. Primera radi, svako normalan bi pomislio da pekar prolazi tacku 1 koja govori da nalogodavac ne odredjuje radno vreme preduzetniku. Medjutim, kad procitas uputstvo, ono sadrzi neka vrlo naopaka tumacenja, pa recimo ako ti isporucujes redovnih 20 sati rada nedeljno jednom nalogodavcu, bez obzira kada i u koje doba dana su ti sati, smatra se da si pao tacku. U primeru pekara, on ne moze da ispece kifle u ponedeljak za celu nedelju, on ce peci svaki dan po 3-4 sata, za hotel, sto znaci da hotelu ispurucuje konstantnih 20 sati nedeljno svog rada, sto znaci da pada tacku.

 

Takve nijanse u tumacenjima postoje za sve tacke, bukvalno.

 

 

Ok, tebe onda zovem ako mi inspektor pokuca na vrata :) 

To je opet 3 kriterijuma pod uslovom da neko radi samo za jednog klijenta cele godine. Ostalih 6 bi trebalo da prođe svako ko je stvarno samostalan. Ako radiš od kuce/svoje kancelarije koju plaćaš prolaziš kriterijum 2, ako ti ne plaćaju usavršavanje i nisu te našli preko oglasa za radno mesto prolaziš 3 i 4. Ako imaš svoj alat ajd da kažem lap top i programe prolaziš kriterijum 5. Ako snosiš rizik za svoj rad i nemas zabranu da radis za druge prolazis kriterijum 7 i 8. 

Link to comment

Vidjecemo sta ce biti ako/kad krenu kontrole, ali s obzirom koliko je ljudi migriralo iz preduzetnika u DOO, ne prolazi se taj test bas tako lako, a pogotovo se nikome ne rizikuje da ga ne prodje. Ja znam samo jednu osobu koja je rekla 'ma nece valjda' i ostala preduzetnik.

 

Link to comment

Koliko je meni poznato kontrola testa samostalnosti još uvek nije počela. Na osnovu dosadašnjih iskustava sa poreskom upravom, rezultat kontrole će dobrim delom zavisiti od inspektora, odnosno njegovog poznavanja materije i "spremnosti" na različite kombinacije. Svakako, preduzetnici koji realno obavljaju delatnost (nisu perači, odnosno zaposleni preko preduzetničke radnje) ne bi trebalo da imaju problema oko ovog testa. Verovatno će u praksi biti pojedinačnih slučajeva da su i oni pali test (zbog neznanja ili namere poreskog inspektora), ali takve stvari bi trebalo da ispravi II stepen, eventualno upravni sud.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...