Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

4 hours ago, Uskebasi said:

Zato što je to urbana legenda o tome da je neko otišao na šalter i pitao salterskog službenika sta da radi sa uplatama iz inostranstva i ovaj mu rekao da to niko ne prijavljuje i niko ne plaća. E sad, da li je salterski sluzbenik sa srednjom skolom adekvatan autoritet da nekoga oslobodi zakonske obaveze? 

Naravno, nigde nema pisanog traga o tome. 

Opet kažem, poreska prijava se podnosi na propisanom obrascu, pa bi mozda bilo relevantno samo kada bi poreska vratila podnosiocu prijavu sa obrazloženjem da ne znaju kako da naplate porez. 

Sve drugo je prazna priča 

 

ne, to nije urbana legenda vec realnost. 

 

inace, zanimljivo je da jebeni vucic ima vise razumevanja za ovaj problem od prosecnog gradjanina srbije. ukoliko preko 90% frilensera nije oaltilo poreza, dakle ogroman broj ljudi, to znaci da je taj problem sistemski. ulaziti u razpravu o zakonu i zakonskim obavezama je besmislica, vleika vecina tih ljudi ne moze da plati 70-80% od svog prihoda u poslednjih 5 godina i morace da se nadje kompromis, a morace i da se menja zakon. 

  • +1 5
Link to comment

Realno, ne mozes ovom problemu pristupiti teoretski, moras da budes s druge strane mreze da bi shvatio. Zato sam i napisao u nekom od postova Cokoladija/Marmeladija.

Ako uopste bude politicke volje za menjanjem zakona, taj proces ce trajati dosta dugo. 

Edited by Plajvi
Link to comment

ma naravno, to je jasno i drzavi, zato i pozivaju na razgovore. zato nemojte upadati u ovu zamku i ulaziti u rapsrave o zakonu. 

 

sa druge strane, treba iskoristiti brojnost da se drzava natera na kompromis koji je svima prihvatljiv. jebi ga, frilenseri nemaju ucenjivacki potencijal kao advokati. 

  • +1 3
Link to comment
28 minutes ago, Ayatollah said:

 

Pazi, ako mene strani klijent kontaktira sa zahtevom da mu koordiniram M&A transakciju u npr. Srbiji, Makedoniji, Crnoj Gori i Bugarskoj, i uporedo kontaktira advokate iz Bugarske, i ako mu ja budem dao previsoku cenu, on će vrlo verovatno angažovati kancelariju iz Bugarske da to radi za manje pare. Da li bih ja zbog toga sada trebao da tražim povlašćeni poreski tretman u odnosu na advokate koji rade samo sa srpskim klijentima, kako bih na budućim pitchevima mogao da imam cenu koja je konkurentna Bugarima, uz obrazloženje da ću tako uvući više desetina hiljada evra u zemlju? Po meni je to problematično u najmanju ruku, takvu argumentaciju bi mogao da koristi svako ko konkuriše za neke projekte kod stranih klijenata, i onda bi se ljudi usmereni na domaće tržište žestoko diskriminisali. Dodatno, ova argumentacija bi se mogla produbiti tako što bi se tvrdilo da frilenseri trebaju da dobiju i državne subvencije, kako bi mogli cenom da konkurišu Indiji i Bangladešu, gde se radi za par desetina evra mesečno, pa se tu ulazi u spiralu bez kraja. 

Ima li neki segment društva u kom vi advokati ne uzimate sebe kao nekakav svetli primer. (čast izuzecima na ovoj temi kojima skidam kapu). Kakve bre privilegije i to od esnafa koji ima ovakvu organizaciju:
https://akb.org.rs/vesti/novi-sistem-pausalnog-oporezivanja-advokata-analiza-efekata-tribina-ak-beograda-zakazana-za-15-10-2019-godine-u-1700-u-advokatskoj-akademiji-u-beogradu-decanska-13-2/?script=lat

i koja je u u bliskim odnosima svih poluga vlasti u ovom nesrećnom društvu:
 

Quote

Druga stvar, objašnjava sagovornik „Politike”, može biti činjenica da su advokati godinama imali privilegovan položaj u odnosu na druge poreske obveznike, imajući u vidu da je u prethodnoj uredbi pisalo: „izuzetno, preduzetnicima advokatima, paušalni prihod za utvrđivanje poreske obaveze za 2015, 2016, 2017, 2018. i 2019. godinu utvrđuje se u visini paušalnog prihoda koji je ovoj grupi obveznika utvrđen za 2014. godinu”.

– Ova odredba je omogućila da se advokatima obaveze čitavih šest godina ne povećaju ni za dinar, a da pritom ovu privilegiju nije imala nijedna druga kategorija poreskih obveznika. Osim toga, ni za 2020. godinu obaveze advokata se ne mogu povećati za više od 10 odsto, tako da će oni i u tekućoj godini imati obaveze na nivou iz 2014, uvećane najviše za ovaj procenat – ističe Pap.

 

Opet se priča nastavlja u maniru svima da bude govno samo meni manje jer ja imam komoru a da ne pričam o "imaju oni para vidi ovog koliko je zaradio"!

Većina frilensera zaradjuje malo, retko i nestabilno da bi uopšte sebe nazvala zaposlenim a kamoli preuzeli na sebe obavezu nekakvog privrednog subjekta i to još pod ovim uslovima. I ovo je suština!

  • +1 3
Link to comment

10% fiksni namet od prvog do poslednjeg dinara, ili neka bude 20%, ali progresivan sa sve ukljucenim neoporezivim delom. Sumnjam da bi dozvolili liberalizaciju zdravstva i PIO.

Da se ne poremeti citav poreski sistem, pa da svi preduzetnici i DOO pozatvaraju, nece ni to ici. 

Link to comment
53 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

 

ne, to nije urbana legenda vec realnost. 

Urbana legenda je samo zato što se predstavlja da su frilenseri hteli da plate poreze, ali eto jbg njih 100k je čulo da je se negde nekome smejao salterski sluzbenik kad je pitao kako da plati porez, pa su svi odustali. A realnost je da nisu hteli jer im se nije davalo 50% zaradjenog. I ja ih ne osudjujem u tome, jer ni meni se ne daje 50% onoga sto sam zaradio, al jbg meni knjigovodja objasnio da to tako mora. 

Link to comment

Svih 100k+ frilensera se u nekom trenutku svog "rada" raspitalo za poreze i dobilo smeh sa druge strane, dokaži da nisu. Na strani moje argumentacije je izjava poreske uprave da 99% nije platilo. A naprimer ja znam da advokati uzimaju keš na ruke za svoje usluge bez ikakvog traga a možda je to urbana legenda? Šta znam, hoćemo tim pravcem da krenemo? Vidiš, ovaj način vašeg "dovijanja" mi trenutno ne smeta. Sve dok je država u obrisima. I postoje stotine takvih primera u svim segmentima te nekakve "privrede" na koju smo morali da pristanemo da preživimo. Smeta mi stav u kome advokati umesto da pomognu sa svim svojim kreativnim tumačenjima i odbranama učestvuju u glabanju te bačene koske da su frilenseri kriminalci koji su oteli državi, DRUŠTVU novac namenjen vrtiću ili sl.

Ili želite da vas platimo po ovom cenovniku:
https://www.paragraf.rs/propisi/tarifa_o_nagradama_i_naknadama_troskova_za_rad_advokata.html

evo ja bih platio da vas pitam kako se dolazi do ovakvog cenovnika pošto mi to nemamo.

I samo jedan disklejmer, zajednica advokata na PPP je na njihovim temama pokazala da su uvek spremni da pomognu te zbog toga ne želim da se osećaju lično prozvani, pogotovo ne Moća car i slični.

  • +1 2
Link to comment
22 minutes ago, Uskebasi said:

Urbana legenda je samo zato što se predstavlja da su frilenseri hteli da plate poreze, ali eto jbg njih 100k je čulo da je se negde nekome smejao salterski sluzbenik kad je pitao kako da plati porez, pa su svi odustali. A realnost je da nisu hteli jer im se nije davalo 50% zaradjenog. I ja ih ne osudjujem u tome, jer ni meni se ne daje 50% onoga sto sam zaradio, al jbg meni knjigovodja objasnio da to tako mora. 

Pa nekima se davalo, nekima nije, ali to vise nije tema, kao sto postojeci zakon ne sme biti glavna tema, a ocigledno je da nece biti. Mora se naci razuman kompromis i mora se menjati zakon koji je ocigledno los. Jos jednom, sokiran sam da vucic ima vise razumevanja za ovu situacija od prosecnog korsinika interneta u srbiji i sere mi se od tog.  “plati porez picko” moralisanja. 

  • +1 5
Link to comment
27 minutes ago, Kenjeee said:

 samo jedan disklejmer, zajednica advokata na PPP je na njihovim temama pokazala da su uvek spremni da pomognu te zbog toga ne želim da se osećaju lično prozvani, pogotovo ne Moća car i slični.

 

Apsolutno. I ovo pinovati da stoji.

Link to comment
1 minute ago, Кристофер Лумумбо said:

 sokiran sam da vucic ima vise razumevanja za ovu situacija od prosecnog korsinika interneta u srbiji i sere mi se od tog.  “plati porez picko” moralisanja. 

U ovo se ne treba uzdati iz x razloga, a ne bi trebalo ni tumačiti pogrešno iako tako izgleda na prvi pogled. Jasno je da u poslednje vreme svako ko izađe na ulicu može da očekuje da će dobiti brzinski odgovor kako će se "raditi na rešenju" itd. pošto se vlast ulice najviše i plaši. Boli ga q za frilensere, za njega su to samo neki ljudi koji su izašli napolje i kojima treba obećati da će sve biti u redu da bi se sa ulice sklonili. Mogao je da se pojavi kao spasilac ali sada je za to kasno - svaki ustupak u odnosu na trenutnu situaciju (ako ga bude) će biti pripisan građanskom aktivizmu.

 

Takođe ne treba ni biti razočaran prosečnim korisnicima interneta, trenutno su zauzeti Qanon teorijama. Ovo je noviji način poslovanja, nejasan čak i mnogim učesnicima i sasvim je u redu da nas za sada neko sa strane posmatra samo kao utajivače poreza. Koliko vidim, za sada sa protestima ide dobro i to je najbitnije. 

Link to comment
33 minutes ago, Kenjeee said:

... Smeta mi stav u kome advokati umesto da pomognu sa svim svojim kreativnim tumačenjima i odbranama učestvuju u glabanju te bačene koske da su frilenseri kriminalci koji su oteli državi, DRUŠTVU novac namenjen vrtiću ili sl.

...

 

Ako ti neko kaže, s pravne strane stvar stoji tako i tako, ne postoje pravno utemeljeni razlozi da se poreski dug ne plati / da se porez ne plaća / da se poreska prijava ne podnosi i sl. to ne znači da taj brani državu. Nema nikakvih kreativnih tumačenja ovde. Kreativno je dozivanje hiljadu i jednog razloga zašto sistem nema unapred formulisane odgovore na sve situacije, zašto sistem nije savršeno dosledan, pravedan, zašto javne usluge nisu na visokom nivou, zašto praksa nekih organa nije transparentna, zašto ciljevi iza nekih odluka nisu sasvim dokučivi itd., zašto se važeći propisi ne uklapaju u to kako bi država trebalo da se vodi spram nečijeg viđenja njenog ekonomskog interesa i sl, zašto Rumunija ima neki propis a Srbija nema itd. To je "kreativno tumačenje".

Link to comment
45 minutes ago, Kenjeee said:

 A naprimer ja znam da advokati uzimaju keš na ruke za svoje usluge bez ikakvog traga a možda je to urbana legenda? Šta znam, hoćemo tim pravcem da krenemo?

Nije urbana legenda, stvarno je tako. Razlika je u tome sto je to legalno. Oni placaju porez onako kako je zakonom propisano.

Ja ti opet kažem, bezite sa terena prava i zakona, tu nema mesta za kreativna tumačenja poput onog da niste znali kako se placa porez, da vam je neko rekao da ne mora da se plati... Moju podršku da ne plaćate poreze ovoj drzavi svakako imate, jer svakako ni moji porezi ni vasi se ne trose bas onako kako treba da se trose. Ali nemojte pokušavati da objasnite kako je to tako po zakonu. 

Link to comment
12 minutes ago, Krošek said:

 

Ako ti neko kaže, s pravne strane stvar stoji tako i tako, ne postoje pravno utemeljeni razlozi da se poreski dug ne plati / da se porez ne plaća / da se poreska prijava ne podnosi i sl. to ne znači da taj brani državu. Nema nikakvih kreativnih tumačenja ovde. Kreativno je dozivanje hiljadu i jednog razloga zašto sistem nema unapred formulisane odgovore na sve situacije, zašto sistem nije savršeno dosledan, pravedan, zašto javne usluge nisu na visokom nivou, zašto praksa nekih organa nije transparentna, zašto ciljevi iza nekih odluka nisu sasvim dokučivi itd., zašto se važeći propisi ne uklapaju u to kako bi država trebalo da se vodi spram nečijeg viđenja njenog ekonomskog interesa i sl, zašto Rumunija ima neki propis a Srbija nema itd. To je "kreativno tumačenje".

Pa dobro druže Čabor, to smo znali još od prošle godine. Pošto kao i većina samo čekam poziv pa da tamo sedim i ćutim, samo mi još fali da mi neko ovde kaže: "Znate propisi su propisi!"

Link to comment

sa pravne strane nisu postojali ni razlozi da se ne izdaju fiskalni racuni, pa je to isparilo...

 

http://www.politika.rs/sr/clanak/146544/Hronika/Advokati-ipak-nece-izbeci-fiskalne-kase

"Advokati po sadašnjim propisima nisu oslobođeni obaveze izdavanja fiskalnih računa za svoje usluge, već im je instaliranje fiskalne kase u kancelarijama samo odloženo i to prvi put do 1. juna ove godine, a drugo produženje im je oročeno na prvi septembarski dan."


svaka cast i za ostale izboksovane privilegije

 

http://www.politika.co.rs/sr/clanak/440183/Pausalcima-uvode-nova-poreska-pravila

Možemo zaključiti da će u skladu s novom uredbom najviše mesečne obaveze imati advokati iz gradskih opština Beograda (30.118 dinara). Pored Beograda visok iznos mesečnih naknada će imati i advokati u Novom Sadu – 28.626 dinara, kao i advokati u Lajkovcu, Pećincima, Užicu...

S druge strane, manje razvijene opštine će plaćati niže mesečne obaveze. Advokat u Novom Pazaru će mesečno plaćati 9.737 dinara ili advokat u Loznici koji će plaćati 12.533. dinara – navodi se u analizi u kojoj se kaže da uredba predstavlja dobro rešenje za advokatsku delatnost i da će doneti transparentnost, pravičnost i predvidivost kod paušalnog oporezivanja.

Uredba je uvela dodatne olakšice za advokate početnike. Umanjene su im poreske obaveze u prvoj godini poslovanja za 20 odsto, u drugoj godini za 15 odsto i u trećoj godini poslovanja 10 odsto. Pored toga, za sve one koji započinju samostalnu delatnost (u okviru advokatske delatnosti) uvedena je dodatna olakšica od 30 odsto za sve advokate do 30 godina starosti. Uredba je prepoznala da advokati koji imaju 60 ili više godina postepeno smanjuju obim angažovanja i broj klijenata pa je na osnovu toga uvela za sve one koji na dan 31. decembra godine za koju se utvrđuje obaveza imaju 60 ili više godina olakšicu od 30 odsto u odnosu na ukupan koeficijent za određenu opštinu.

Međutim, advokati ostaju s najnižim koeficijentom 3,384 koje zahteva visoko obrazovanje. Lekarima se obračunava koeficijent 4,903, stomatolozima 4,891, računarsko programiranje i IT konsultanti imaju koeficijent 4,227. Koeficijent za obračun taksistima je 1,279.


https://www.pravniportal.com/novi-sistem-pausalnog-oporezivanja-advokata/

Prema navodima AKB, kako je jedan broj kolega koji je upisan pre 10-tak godina u proteklom periodu sukcesivno ostvario i olakšice po sadašnjem modelu oporezivanja (50% u prvih pet godina) i pogodnost da im poreske obaveze potom budu zamrznute u proteklih pet godina (50% u narednih pet godina) što je imalo za posledicu da u protekloj deceniji plaćaju porez u minimalnom iznosu, realno je očekivati da će im u narednom periodu poreske obaveze biti povećane za više od 6.000 RSD kako bi se izjednačile sa obavezama koje plaćaju ostale kolege koji u momentu zamrzavanja poreskih obaveza nisu ostvarivali nikakve olakšice. Međutim, i ovo povećanje biće postepeno i raspoređeno u narednom periodu od četiri godine.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...