Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

1 minute ago, Meazza said:

 

To je dobar odgovor, ali da li je takav aranzman pravedan?

 

Sto vise razmisljam sve ovo se svodi na pricu legalnost vs legitimnost. Legalan je i aparthejd bio. 

Bez obzira na misljenje ministarstva koje si postavio da drzava "подносиоцу обезбеђује пун обим права из пензијског и инвалидског осигурања, тиме и адекватну правну заштиту", to tesko da je tacno jer podnosioci ne dobijaju sva prava koja imaju zaposleni:

 

„Nemaju ograničeno radno vreme, minimalnu zaradu, ne mogu da se udružuju u sindikat, kolektivno nastupaju, pregovaraju“, kaže Reljanović.

Problem nastaje i kada nezaposleni frilenseri ostanu bez angažmana.

„Nemate prava da godinu dana primate naknadu kao nezaposleno lice“, kaže advokat Bogdanović.

 

Ovo možda zbog toga što frilenseri i nisu zaposleni, već preduzetnici. Ja sam advokat, i isto tako nemam ni ograničeno radno vreme, ni sindikat, ni garantovanu zaradu, niti sa kime kolektivno pregovaram.

Link to comment
11 minutes ago, Ayatollah said:

 

Ovo možda zbog toga što frilenseri i nisu zaposleni, već preduzetnici. Ja sam advokat, i isto tako nemam ni ograničeno radno vreme, ni sindikat, ni garantovanu zaradu, niti sa kime kolektivno pregovaram.

 

Ljudi koji su fakticki zaposleni kod stranog poslodavca su po tebi zapravo preduzetnici? 

Edited by Meazza
Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

Preduzetnici koji rade za stranog klijenta, ili zaposleni kod stranog poslodavca. Nije isto.

 

Upravo tako, de fakto postoje obe kategorije. 

Link to comment

Mario Reljanović je doktor pravnih nauka, naučni saradnik na Institutu za uporedno pravo u Beogradu. Bavi se temama iz oblasti radnog i socijalnog prava. 

ne citirajte vise misljenja dr mr -> nist ti ne znaju

  • +1 1
Link to comment

Pa razlika je jasna, frilenser prestane da radi, drzava izgubi eto neka bude na primer 6 'iljada eura potrosnje i poreza godisnje. 

Preduzetnik koji radi s domacim klijentima prestane da radi, narod ode kod drugog preduzetnika, a drzavi se isto 'vata kod kojeg ces ti frizera, sajdzije, advokata, sustera. 

I te kako joj je u interesu da ne izgubi te prihode, samo sto pred novinarima i narodom moraju da budu Her Flik. Sto je po meni i jedini razlog zbog kojeg poreska kontrola nije vrsena do sada, apsolutno su znali i apsolutno su prihvatili i dopustili, a krivicu i odgovornost nece da preuzmu, jerbo su oni i njihovo sjajno manevrisanje zasluzni za stravican rast naplate PDV-a prethodnih godina, a svakako ne gomila ljudi koji su se za kakav-takav 'lebac izborili na globalnom trzistu, kad su vec mogucnosti fantasticne na domacem. Sasvim sam siguran da bi jos dugo bilo ovako da nije kovida i nadolazeceg bankrota. 

Osim toga, u zemljama u okruzenju je taj drustveno-ekonomski fenomen prepoznat i zakonski regulisan, svi su oni budale samo smo mi kako treba.

Cackacu veceras dublje, ali po onome sto sam do sada cuo - Makedonija 10% porez, doprinosi opcioni, BIH 10% porez, 4% zdravstvo, PIO opciono. U Bugarskoj i Rumuniji su isto niske stope poreza a doprinosi mislim takodje opcioni, u Rusiji 4-6%. Imali su 20 miliona (!) 'samozaposlenih' uoci donosenja.

Rec je o sui generis pojmu, vrlo ga je tesko i definisati jer postoji ogroman broj razlicitih zanimanja, vrlo heterogena sfera je u pitanju. Najbliza odrednica je gastarbajter u pidzami. 

I na kraju, jedan vrli podsetnik - drzava postoji zbog coveka, ne kontra. 

Edited by Plajvi
  • +1 4
Link to comment
1 minute ago, jovanovic said:

Mario Reljanović je doktor pravnih nauka, naučni saradnik na Institutu za uporedno pravo u Beogradu. Bavi se temama iz oblasti radnog i socijalnog prava. 

ne citirajte vise misljenja dr mr -> nist ti ne znaju

Može da ima doktorat i sa Ivy League, ovo što je izjavio je epohalna budalaština, jer polazi od nebulozne pretpostavke da su svi frilenseri u radnom odnosu u smislu Zakona o radu, a velika većina nije, već ima status mnogo sličniji preduzetnicima, pri čemu su ti njihovi ugovori mnogo sličniji ugovoru o delu nego ugovoru o radu. Shodno tome, poreski tretman tih priliva koje frilenseri ostvaruju je mnogo sličniji poreskom tretmanu prihoda od samostalne delatnosti ili autorskih dela, nego poreskom tretmanu zarada, pa se ovde i ne može govoriti o poslodavcu i zaposlenom u klasičnom smislu, a najmanje se mogu primenjivati poreska pravila koja važe za oporezivanje zarada unutar Srbije.     

  • +1 2
Link to comment

Ako frilenser posluje u takvom odnosu sa stranom kompanijom da ne bi mogao da prodje test samostalnosti kad bi otvorio agenciju (dakle cak ga i nas sopstveni zakon posmatra kao de fakto zaposlenog) zasto se onda ne moze govoriti o poslodavcu i zaposlenom u klasicnom smislu?

Link to comment
49 minutes ago, Meazza said:

 

Ljudi koji su fakticki zaposleni kod stranog poslodavca su po tebi zapravo preduzetnici? 

Ako imas hotel i svaki dan uvece narucis od Zike pekara koliko kojih kifli da ti ispece za ujutro, da li je Zika zaposlen u hotelu? 

Link to comment
1 minute ago, Paul Gompitz said:

Ako imas hotel i svaki dan uvece narucis od Zike pekara koliko kojih kifli da ti ispece za ujutro, da li je Zika zaposlen u hotelu? 

 

Ako pravi kifle samo za tebe (ne prolazi test samostalnosti) onda de fakto jeste. I to ne kazem ja vec nas zakon.

Edited by Meazza
Link to comment
19 minutes ago, Ayatollah said:

Shodno tome, poreski tretman tih priliva koje frilenseri ostvaruju je mnogo sličniji poreskom tretmanu prihoda od samostalne delatnosti ili autorskih dela, nego poreskom tretmanu zarada, pa se ovde i ne može govoriti o poslodavcu i zaposlenom u klasičnom smislu, a najmanje se mogu primenjivati poreska pravila koja važe za oporezivanje zarada unutar Srbije.     

 

U nekoj zdravo-logickoj postavci stvari - svakako, da. Ali nazalost ne i u majci Srbiji, jer "test samostalnosti". Bez ikakvog zezanja, znam puno ljudi koji su pogasili svoje preduzetnicke firme zbog ovoga. A posledice pada testa samostalnosti su upravo to - drzava te posmatra kao defacto zaposlenog u stranoj firmi i posto ne moze da oporezuje strani entitet bez predstavnistva u drzavi, oporezuje radnika svim nametima.

Link to comment
24 minutes ago, Plajvi said:

Pa razlika je jasna, frilenser prestane da radi, drzava izgubi eto neka bude na primer 6 'iljada eura potrosnje i poreza godisnje. 

Preduzetnik koji radi s domacim klijentima prestane da radi, narod ode kod drugog preduzetnika, a drzavi se isto 'vata kod kojeg ces ti frizera, sajdzije, advokata, sustera. 

I te kako joj je u interesu da ne izgubi te prihode, samo sto pred novinarima i narodom moraju da budu Her Flik. Sto je po meni i jedini razlog zbog kojeg poreska kontrola nije vrsena do sada, apsolutno su znali i apsolutno su prihvatili i dopustili, a krivicu i odgovornost nece da preuzmu, jerbo su oni i njihovo sjajno manevrisanje zasluzni za stravican rast naplate PDV-a prethodnih godina, a svakako ne gomila ljudi koji su se za kakav-takav 'lebac izborili na globalnom trzistu, kad su vec mogucnosti fantasticne na domacem. Sasvim sam siguran da bi jos dugo bilo ovako da nije kovida i nadolazeceg bankrota. 

Osim toga, u zemljama u okruzenju je taj drustveno-ekonomski fenomen prepoznat i zakonski regulisan, svi su oni budale samo smo mi kako treba.

Cackacu veceras dublje, ali po onome sto sam do sada cuo - Makedonija 10% porez, doprinosi opcioni, BIH 10% porez, 4% zdravstvo, PIO opciono. U Bugarskoj i Rumuniji su isto niske stope poreza a doprinosi mislim takodje opcioni, u Rusiji 4-6%. Imali su 20 miliona (!) 'samozaposlenih' uoci donosenja.

Rec je o sui generis pojmu, vrlo ga je tesko i definisati jer postoji ogroman broj razlicitih zanimanja, vrlo heterogena sfera je u pitanju. Najbliza odrednica je gastarbajter u pidzami. 

I na kraju, jedan vrli podsetnik - drzava postoji zbog coveka, ne kontra. 

 

Još uvek mi nije jasno šta sprečava frilensere da otvore preduzetničke radnje i plaćaju paušalne poreze i doprinose od cca 150-200 evra mesečno kao i svi ostali. I ja kao advokat radim više od 90% sa stranim klijentima, pri čemu samo naša kancelarija ostvari prihod kao stotinak frilensera barem (a spadamo u manje kancelarije), i sad bih ja po ovoj logici trebao da tražim povlašćeni poreski tretman jer donosim novac u zemlju, za razliku od kolega koji rade sa domaćim klijentima. Diskriminatorski stav u najmanju ruku.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...