Jump to content
IGNORED

Premier League 2020-21


ArleKino

Recommended Posts

13 minutes ago, mrdja said:

Naravno da profesor psihologije moze biti laik za fudbal. Bilo bi zaista ruzno (pa i glupo) od mene nazvati ga laikom za psihologiju.
Ekspertiza u jednoj oblasti nikog ne cini strucnim za druge oblasti.
Postoji dosta problema sa izvlacenjem relevantnih podataka za ovako istrazivanje, i ono zahteva ozbiljno poznavanja fudbala, pa i razlicite fudbalske kulture. Recimo, razlika u efektivnim minutama igre izmedju engleske i italijanske lige ide i do desetak minuta po utakmici, zbog cestog ukazivanja pomoci igracima u Italiji, zadrzavanju igre. To i te kako utice na ukupno metrazu koje sudije trce, ali ne govori bas nista o pripremljenosti ili pozicioniranju. Veoma je tesko naci model da se to predstavi u istrazivanju. Banalan primer, samo pokusavam istaci da bi trebalo jako ozbiljno i strucno istrazivanje za koje je malo ko kvalifikovan. Rekao sam "laici" jer su ljudi izbacili gomilu nabacanih (ne i potpuno relevantnih teza) o oblasti u kojoj nemaju nikakvu strucnost, sto je jako neozbiljno u naucnim krugovima. Nikakav podatak je daleko bolji od loseg, nepotpunog ili pogresnog podatka.

Cak je i fizicki nemoguce da kvalitet odluke ne ispasta. Razlika u iskustvu moze biti velika izmedju nekog sa deset i nekog sa dve godine iskustva. Ali, sudija sa cetiri godine sudjenja vec zna sve o pravilnom postavljanju i u tom nece postajati bolji s godinama, bar ne toliko koliko ce padati fizikalijama (iz tog razloga za FIFA licence postoje ti teski fizicki testovi svake godine posle 45).

Za razliku od tebe ja vidim razliku u kvalitetu sudjenja u PL, narocito u poredjenju sa BL i Primerom. Mozda ne drasticnu, ali ipak primetnu. Ali, sasvim je ok da imamo drugacija misljenja o tome.

Nisam siguran da razumem kako sam oborio "moju pricu"? Nijedan od tih sudija koji su prosli te teske testove nije stariji od 45 (cak ni od 42-3). Engleska je zemlja sa 55 miliona stanovnika i preko 40000 registrovanih klubova (najvise na svetu). Zar je osam FIFA sudija veliki broj? Etiopija ima 7, Francuska 10, Nemacka 10, Italija 10, Spanija 10, Srbija 5, Hrvatska 6. Zar ne mislis da taj podatak, u stvari, obara tvoju pricu? A mozda i podatak da je od tih osam najstariji Taylor sa 42 obara tvoju pricu? (Oliver je najmladji sa 35). I podatak da nije bilo engleskih sudija na proslom svetskom prvenstvu (a sama liga je mozda i najbolja) je najvise ilustrativan.

 

Oh boy, ne znam zaista zašto ovo radiš. Ja kada bih tražio ljude za ovakvo neko ispitivanje, takođe bih se obratio ovom liku. 

 

Spoiler

Valter Di Salvo (born 2 July 1963) is the director of football performance & science at the ASPIRE Academy and Qatar Football Association; he is also the executive director of the Aspire in the World Fellows program and the annual Aspire Academy Global Summit.[1]

Di Salvo in 2011

Since August 2016 he has been in charge of the area "Performance e Ricerca" of Italian Football Federation.

 

Di Salvo began athletic training in 1989. His career started with Lazio and he has been affiliated with the club for 14 years. He was hired by Real Madrid in 2003 before joining in 2004 Sir Alex Ferguson's staff at Manchester United.

 

In 2001, he was awarded a Ph.D. in sports science at the University of Lisbon, and, since 2002, he is a full professor at the Foro Italico University of Rome where he teaches "performance training methodology".

Di Salvo is the author of several scientific articles published in international journals and he is also heavily involved in the creation and discussion of academic literature surrounding the area of football performance.

 

Ne znam zašto pokušavaš da ga diskredituješ, no dobro, tvoja stvar.

 

Posle si potegao pitanje FIFA sudija i kako Moss ne bi prošao testiranje, ja ti kažem da Englezi imaju 8 sudija koji su prošli testiranje i samim tim mogu da isprate tempo i engleskog fudbala, i budu na mestu za svaku odluku (ono što ti tvrdiš da se ne dešava). Dakle 8 FIFA sudija plus neki iskusni Moss i Dean sasvim mogu da odgovore zahtevima PL. 

 

Engleski sudija je sudio finale poslednjeg EURO-a, kao i finale LŠ 2016. S toga sam i sklon mišljenju da nepozivanje engleskih sudija na WC2018 nema veze sa kvalitetom suđenja, nego sa nekim zakulisnim, vanterenskim radnjama.

Link to comment
37 minutes ago, Mindaugas Žukauskas said:

Engleski sudija je sudio finale poslednjeg EURO-a, kao i finale LŠ 2016. S toga sam i sklon mišljenju da nepozivanje engleskih sudija na WC2018 nema veze sa kvalitetom suđenja, nego sa nekim zakulisnim, vanterenskim radnjama.

 

mmmmmda, sigurno je zavera u pitanju

Link to comment
14 minutes ago, Mindaugas Žukauskas said:

 

Oh boy, ne znam zaista zašto ovo radiš. Ja kada bih tražio ljude za ovakvo neko ispitivanje, takođe bih se obratio ovom liku. 

 

  Reveal hidden contents

Valter Di Salvo (born 2 July 1963) is the director of football performance & science at the ASPIRE Academy and Qatar Football Association; he is also the executive director of the Aspire in the World Fellows program and the annual Aspire Academy Global Summit.[1]

Di Salvo in 2011

Since August 2016 he has been in charge of the area "Performance e Ricerca" of Italian Football Federation.

 

Di Salvo began athletic training in 1989. His career started with Lazio and he has been affiliated with the club for 14 years. He was hired by Real Madrid in 2003 before joining in 2004 Sir Alex Ferguson's staff at Manchester United.

 

In 2001, he was awarded a Ph.D. in sports science at the University of Lisbon, and, since 2002, he is a full professor at the Foro Italico University of Rome where he teaches "performance training methodology".

Di Salvo is the author of several scientific articles published in international journals and he is also heavily involved in the creation and discussion of academic literature surrounding the area of football performance.

 

Ne znam zašto pokušavaš da ga diskredituješ, no dobro, tvoja stvar.

 

Posle si potegao pitanje FIFA sudija i kako Moss ne bi prošao testiranje, ja ti kažem da Englezi imaju 8 sudija koji su prošli testiranje i samim tim mogu da isprate tempo i engleskog fudbala, i budu na mestu za svaku odluku (ono što ti tvrdiš da se ne dešava). Dakle 8 FIFA sudija plus neki iskusni Moss i Dean sasvim mogu da odgovore zahtevima PL. 

 

Engleski sudija je sudio finale poslednjeg EURO-a, kao i finale LŠ 2016. S toga sam i sklon mišljenju da nepozivanje engleskih sudija na WC2018 nema veze sa kvalitetom suđenja, nego sa nekim zakulisnim, vanterenskim radnjama.

Ne dikreditujem ja nekog pojedinca, nego ova konkretna istrazivanja, da se razumemo. Naravno, svi mi imamo svoje standarde i shodno tome se obracamo drugima.

 

Imam utisak (izvini ako gresim) da ti glorifikujes sve aspekte PL (kao i Englesku), i skaces na svaki negativan komentar vezan za ovo takmicenje. Samo bih te zamolio da ipak uzmes u obzir i moj stav, ako vec nalazis za shodno da mi ukazes na moju "zabludu" :)

Svaki sudija bi morao (nije potreban bold, postujem sagovornike i pazljivo citam) da isprati tempo i bude na mestu za svaku odluku. To uopste nije diskutabilno. Da bi radio neki posao, moras biti  sposoban da ispratis zahteve tog posla. Dakle, svaki ... i apsolutno morao, ne mogao. Verujem da osim ovih osam ima jos 5-6 sudija koji to mogu, ali  za dvojicu koje si pomenuo, nikako se ne bih slozio. Malo nam se razlikuje definicija iskusnog. Iskusan je sudija sa 40-41, ne sa 52 (kao Dean), 50 (Moss) ili 49 (Atkinson). Niko ne konstantuje da su sve sudije PL nedovoljno kompetentne da rade ovaj posao, nego da je 5 od 19 prestaro za taj posao (i tih pet su medju sudijama koji redovno dobijaju najveci broj utakmica da sude). I da, to jako degradira ukupan kvalitet sudjenja, jer ovakve anomalije nema u Nemackoj, Italiji, Francuskoj ili Spaniji.

Nije slucajno da se najveci broj kontraverznih odluka veze za imena prestarih za svoj posao: Dean, Moss, Atkinson, Marriner, Friend ... svi preko 45 godina starosti.

 

Engleski sudija jeste sudio poslednje finale EURO-a. Tad je imao 41 godinu. To je ono sto ja zovem iskusnim i ne mislim da je on danas, cetiri godine kasnije bolji u svom poslu (a tek ne da ce biti za 11 godina, kad bude u godinama Deana). Ne verujem u teorije zavera i zakulisne, vanterenske radnje, slab sam sagovornik na tu temu.

 

 

 

 

  • +1 2
Link to comment

Paaa, slab sam i ja na temu zakulisnih radnji, ali vrlo dobro se sećam diplomatskog skandala nakon ubijanja ruskog špijuna u Engleskoj, nekoliko dana pre delegiranja sudija za SP.

 

https://www.bbc.com/news/world-europe-43596812

 

Imam i ja pravo da verujem da totalno isključivanje zemlje koja je dobila najveću čast na prethodnom velikom takmičenju nije baš realan i normalan prelaz. Isto kao što mrdja ima pravo da veruje da je profesor metodologije treninga na univerzitetu u Rimu i svetski aklejmovan stručnjak, ustvari laik u svom poslu, i da pak treba verovati njegovom oštrom oku.

 

I naravno da ne glorifikujem sve u Engleskoj. Citirao sam samo jedan deo sa kokim se nisam složio, a tvoj post je bio ogroman. Reagujem često na taj narativ 'engleske sudije su najlošije u Evropi' jer vidim šta rade i Brih i Lahoz i Irati sinoć u italijanskom derbiju, i situacija uopšte nije za pohvalu. I da, bolje sudija od 50 godina koji ima tonu iskustva iza sebe, pa makar i malo sporiji, nego gušter koji sprinta i sve vidi, ali ne može to što vidi da pretoči u dobru odluku. Nadam se da i ti poštuješ moj stav oko ovoga.

Link to comment

Samo par više puta iznijetih činjenica:

 

-Englezi imaju premalo sudija,

 

-sudije ne nose jednak teret i, u najboljoj namjeri, ne mogu izbjeći greške kao posljedice fizičkog zamora,

 

-sudijska organizacija u Engleza je u rukama Mikea Rileya i krajnje je netransparentna,

 

-prije Rileya je glavni za sudije bio Keith Hackett koji je pun kritike za rad svog nasljednika,

 

-ugađa se aroganciji starijih sudija (kako reče jedan od sudija, postoji arogancija i postoji Atkinson)...

Link to comment
17 minutes ago, ArleKino said:

Samo par više puta iznijetih činjenica:

 

-Englezi imaju premalo sudija,

 

 

Dok se ovo ne opravi, biće ih sve manje

 

Screenshot-20210107-100628.png

Link to comment

To je lp podatak, sad samo da nadjemo da li u ostalim ligama imaju ogovore i godiesnje plate kao u EPL. Mike Dean dobija po ugovoru 200.000 godisnje plus 1.500 po mecu.

 

57811f525f5e2319a0314c183f0a0475.png&qua

Link to comment
11 hours ago, 189- said:

lequipe kaze da ajax kupuje hallera za 25 miliona eura.

 

Pregovori su definitivno u toku. Problem je što je to otprilike suma koju WHU još uvek duguje Ajntrahtu za njega što bi otprilike značilo da neće videti ni cvonjka od te kinte, a kamoli biti u mogućnosti da kupi napadača, jer ako ode Haler jedini kršten napadač ostaje Antonio, a njegov hamstring nije nešto u šta se možemo pouzdati da će da izdrži do kraja sezone. 

Haller će biti dobar u Ajaksu ( ako do toga dođe ). Nije on loš igrač, koliko potpuno ne odgovara ovome što Moyes igra. Ajax igra mnogo ofanzivnije i mnogo sličnije Ajntrahtu iz one sezone kad su se on i Jović nadavali golova. 

 

edit: WBA je navodno zainteresovan za Snodgrasa.

Edited by Jean-Luc Picard
Link to comment
2 hours ago, Mindaugas Žukauskas said:

Paaa, slab sam i ja na temu zakulisnih radnji, ali vrlo dobro se sećam diplomatskog skandala nakon ubijanja ruskog špijuna u Engleskoj, nekoliko dana pre delegiranja sudija za SP.

 

Imam i ja pravo da verujem 

 

Imaš pravo da veruješ, ali eno ti ga ruski špijun Skripal živ i zdrav dan danas. Taj supertajni ruski otrov nikako da uspešno ubije nekog, a šesnaest puta se tvrdilo da su ga upotrebili. 

Link to comment
56 minutes ago, WTID said:

To je lp podatak, sad samo da nadjemo da li u ostalim ligama imaju ogovore i godiesnje plate kao u EPL. Mike Dean dobija po ugovoru 200.000 godisnje plus 1.500 po mecu.

 

57811f525f5e2319a0314c183f0a0475.png&qua

 

Imaju.

 

Screenshot-20210107-120349.png

 

Da ne bude zabune, i ovo su smešne pare, s obzirom da Osman Dembele ovo zaradi za 1 dan, ali opet kudikamo veće nego u Engleskoj, "ligi gde se obrće ubedljivo najviše novca".

  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Imaš pravo da veruješ, ali eno ti ga ruski špijun Skripal živ i zdrav dan danas. Taj supertajni ruski otrov nikako da uspešno ubije nekog, a šesnaest puta se tvrdilo da su ga upotrebili. 

 

Ya, u pravu si, preživeo je trovanje, svakako si kompetentniji što se tiče politike, it aint even close. Uglavnom, poenta je bila da su tih dana diplomatski odnosi Rusije i Engleske (zapada) bili naročito nategnuti, pa sam ja to doveo u vezu sa nepojavljivanjem engleskih sudija u Rusiji. Mada nije ni lako upasti na WC s obzirom da Evropa daje samo 10 sudija, a uvek imaš neke Skomine, Mažiće, Čakire iz slabijih liga, koji su zaista vrhunske sudije. Eto, neka i bude da Engleska u tom momentu nije imala top10 sudiju u Evropi, to opet ne govori da je suđenje u toj ligi katastrofa, kao što ne govori ni da Slovenija i Srbija imaju fenomenalno ligaško suđenje zbog Skomine i Mažića.

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...