Jump to content
IGNORED

Premier League 2020-21


ArleKino

Recommended Posts

2 hours ago, Mindaugas Žukauskas said:

 

Još jedna od čuvenih zabluda PPP. Istraživanja su pokazala da starije sudije prelaze manje km u proseku, ali uopšte ne zaostaju po prosečnoj udaljenosti od mesta faulova, jer trče pametnije.

 

  Reveal hidden contents

Soccer referees are required to keep up with play at all times despite occupying an age bracket of on average 10-15 years older than their playing counterparts. Therefore, the aim of the present study was to examine the effect of age upon the physical match performances and match physiological loads of elite-level soccer referees. Match analysis data was collected (Prozone((R)), Leeds, UK) from 22 professional soccer referees (age range 31-48 years) on FA Premier League matches over four consecutive seasons (778 observations). Physical match performance categories were total-distance covered (TD); high intensity running distance (speed >5.5 ms(-1), HIR); sprint count (>7.0 ms(-1), SC); top sprinting speed (TS); average distance from the ball (DB) and average distance from fouls (DF). Significant age effects were found for TD (r=-0.52, p<0.001), HIR (r=-0.53, p<0.001) and SC (r=-0.53, p<0.001). No age effect was found for DB and DF (p>0.05). Despite covering less TD, HIR and performing fewer sprints the older referees (43-48 years) were able to maintain an average distance from fouls that was comparable to that recorded by the young (31-36 years) referees. Therefore, the reduced physical match performances associated with increasing referee age did not appear to impact upon the older referees' ability to keep up with play. In light of these findings, refereeing governing bodies may wish to review their age-based retirement guidelines.

 

Druga zabluda je da engleske sudije manje trče od evropskih jer su naoko debeljuškasti. Istraživanje iz 2012. pokazalo da Englezi šiju evropska takmičenja gotovo u svim parametrima, a Cship sudije trče čak i više.

 

Screenshot-20210106-200946.png

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3666476/#!po=35.7143

 

Dragi MZ, "googlanje" nekih istrazivanja koja ce potvrditi neki nas stav je danas lakse nego ikad, ali veoma retko ima smisla.
Izvori informacija su danas nista manje vazni od same informacije. 
Prvi citat koji si naveo je iz 2008 godine. Drugi se bavi istrazivanjem sezone 2005/06, koje je objavljeno 2012.
Ja nikad nisam tvrdio da su engleske sudije bile slabije fizicke pripremljene i starije od ostalih jakih liga u periodu 2005-2008. 
Inace, u ovom prvom artiklu (iz ResearchGate), ima i nekoliko linkova (cak i novijih) sa sasvim drugacijim misljenjem, mada nisam siguran ni koliko su ta istrazivanja kvalitetna.
Sam artikl je rad Britanca, dekana psihologije iz Middlesborougha; profesora medicine iz Rima, profesora tehnologije iz Australije, a sve bazirano na podacima kompjuterske firme iz Leedsa. Ne, hvala. Cak i da je iz 2020, ne vidim dovoljno autoriteta ovde.
Drugo istrazivanje se bavi uporedjivanjem podataka sa 328 utakmica (202 PL, 112 English Championship i, verovali ili ne, 14 utakmica UEFA and Champions League). Dva engleska i jedan italijanski ortoped su iza ovog "istrazivanja".Ovo je bukvalno "kvazi-istrazivanje" jer ne postoji reprezentativni uzorak. Uporediti 14 primeraka jedne grupe sa 314 primeraka druge grupe, u situaciji kad postoji jos mnogo raspolozivih primeraka iz prve grupe je potpuno sarlatanstvo. Ozbiljno istrazivanje bi obuhvatalo cetiri najjace lige i medjusobne utakmice najkvalitetnijih rivala. Cak i za ovih 14 utakmica bi se trebalo znati da li je CL ili UEFA jer je razlika izmedju ova dva takmicenja ogromna (ne samo u kvalitetu, nego i u dinamici utakmica). Bas kao i utakmicama grupne faze CL i kasnijim.  
Koliko je 14 mali uzorak (bilo cega), siguran sam da bih mogao uzeti 14 utakmica PL ove sezone i dokazati da je kvalitet takmicenja na nivou portugalske lige.

Ti imas svoj stav o sudjenju u PL i on nije nista manje vredan od mog (mada je steta sto ne gledas ostale lige, pa nisi bas kvalifikovan da uporedjujes). Ipak, nije u redu da dijagnosticiras "zablude" drugima koristeci laicka istrazivanja iz 2008. 
Na kraju krajeva do promene je doslo 2015, kad je FIFA donela odluku da 45 godina nije obavezno skidanje sudija sa liste i da se, uz analizu zdravlja i fizickih karakteristika, sudijski vek moze produziti. Nemci, Spanci, Francuzi i Italijani su to shvatili kao znak da neke sudije zaista mogu da sude i posle 45, a Englezi da starosna granica uopste ne postoji. 
Bio je slucaj u 2017, kad su cak sedmorica sudija tog kola bili preko 45 godina.

http://refereeingworld.blogspot.com/2017/08/epl-highest-average-age-of-referees-in.html

Iskreno, ako sam ja u zabludi da su engleske sudije daleko slabije fizicki pripremljene od sudija iz ostalih liga petice, onda su u zabludi svi oni koji misle da su ljudi u 43 (ili 48) slabije fizicki pripremljeni od onih u 33 (ili 38). U zabludi su i svi oni koji misle da vid, motoricke vestine slabe kod ljudi sa godinama. Da taj stav da deset godina stariji (to je prosecna razlika godina PL i ostalih) moze odradio isti posao zahvaljujuci iskustvu, danas bi jos gledali Bekama, Gerarda, Lamparda na terenu. Doduse, niko meni nije kriv sto na sopstvenoj kozi znam razliku izmedju 32, 42 i 52, shvatices jednog dana.
  
Evo i FIFA testa za sudije, tesko mi je da poverujem da jedan Moss moze ovo odraditi

https://www.dutchreferee.com/fifa-fitness-test-for-referees/

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

 

Čudno je to, ali Firmino kao ta ACM desetka nikad nije radio posao, ni kod Kloppa ni kod Brodgersa, a mislim ni u brazilskoj reprezentaciji. Ne znam zašto mu to ne leži. 

 

On je najbolje igrao kad počne kao CF, konstantno ide napred-nazad i otvara se, pa zahteva od štopera da se kreću kako bi ga ispratili. Salah i Mane su to odlično koristili ubacujući se u taj prostor koji ostaje iza braniča, gde im ili Firmino ili neko drugi pusti loptu u prostor.

 

Nažalost, to je sa vremenom provaljeno pa su odbrane ili postavljane u statične duple linije (ne markiraju Firmina da ne ostave rupe iza sebe) ili vrlo visoko i agresivno (dok se zaštiti lopta i pošalje pas, krila su već utrčala u ofsajd). 

 

Klopp se tome prilagodio tako što je Manea i (posebno) Salaha gurnuo više centralno i počeo da se oslanja na bekove koji besomučno centriraju na tu napadačku trojku. Onda protivnik ili mora da počne da ih markira striktnije (u kom slučaju Firmino opet ima mogućnost da ih izvuče van pozicije) ili prosto da napravi ozbiljnu gužvu u svom šesnaestercu (u kom slučaju Liverpul samo mota loptu okolo bezidejno i nada se da će nešto već nekako nekad proći).

 

Klopp je u jednom periodu probao 4-2-3-1, centarfora je igrao Salah, Firmino je bio odmah iza njega, po bokovima Mane i Shaqiri/Origi. To nije ličilo ni na šta jer bukvalno nijedan od ofanzivnih igrača nije bio optimalno iskorišćen na tim pozicijama. Kad se pričalo da dolazi Werner, mislio sam da će upravo to opet pokušati, i da će biti opšta konfuzija. (Da li Werner #9 a Salah #7 i Mane #11, da li Salah #9 a Mane #7 i Werner #11, šta će Firmino na #10, itd., itd.) Na žalost ili na sreću, to se nije desilo - danas nastavljaju da pokušavaju to što sam opisao gore, samo što su protivnici spremni za to a Firmino i Trent u vrlo lošoj formi. 

 

Uz sve to, odbrana se raspala zbog povreda pa konsekventno ni sredina ne može da se ustali jer stalno neko mora da se vraća i igra štopera. A Thiago je zbog korone i povrede počeo samo jednu utakmicu, ovu poslednju što su izgubili 1-0.

Video sam par puta da je Klop stavljao Salaha na tu poziciji. Nije mi to jasno. Salah je strasno mek u duelu, ne moze izboriti prostor (kao sto te Leva radi), koristi iskljucivo levu nogu. Mislim da je i Firminu tesko odigrati u takvoj situaciji, jer je jako tesko provuci loptu. 
Bar jedan stoper mora biti vrhunski, jer je to bas ofanzivan stil.

Link to comment
1 minute ago, kipo said:

Cestitke Rukso, mnogo bolji veceras. Junajted bezidejan, Ole ne mijenja kad treba i koga treba. Jbg.


Šta bi i kad bi ti menjao? 

 

Stons nije dao gol 3, a Fernandinjo 2 godine i oba posle prekida. Digli su se ubedljivom igrom i pobedom na Stamfordu, mi smo im došli kao kec na 10ku. Ovo je bila pokazna vežba za sve nas koji smo “zahtevali” otvoreniju igru u gradskom derbiju pre par nedelja - Ole je svestan mogućnosti. 
 

No, dobro, okrećemo se obavezama u domaćem prvenstvu.

Link to comment

@mrdja

E jbg, smeta ti što sam napisao zabluda, a ti si gomilu nekakvih dekana i profesora nazvao laicima. Isto da je potrebno bilo okupiti 20 najvećih svetskih umova da bi se izmerila kilometraža sudije a, b i c na utakmicama, mnogo zajebana nauka. Dobro je da se bar neko potrudio da izvuče podatke, pa makar to bilo i 2012. za neke sezone od ranije. U čemu je razlika u odnosu na sad? Tada bi možda tvrdio da su dežmekasti Grejem Pol, Fil Daud i Mark Halsi brži od Mehuta Gonzalesa? Čisto sumnjam.

 

I niko nije ni tvrdio da sa starenjem ne opada kilometražna moć sudije, već da oni to kompenzuju pametnijim postavljanjem, te kvalitet odluka ne ispašta jer ih donose sa istih mesta kao i mlade sudije.

 

I btw, gledam ja i ostale lige, gledam i LŠ i zaista ne vidim tu neku drastičnu razliku o kojoj pišeš. Na kraju krajeva, Englezi imaju 8 FIFA sudija, sam si postavio kakve rigorozne ispite takav nivo zahteva, tako da si maltene sam oborio svoju priču. 

Link to comment
26 minutes ago, John Coltrane said:


Šta bi i kad bi ti menjao? 

 

Stons nije dao gol 3, a Fernandinjo 2 godine i oba posle prekida. Digli su se ubedljivom igrom i pobedom na Stamfordu, mi smo im došli kao kec na 10ku. Ovo je bila pokazna vežba za sve nas koji smo “zahtevali” otvoreniju igru u gradskom derbiju pre par nedelja - Ole je svestan mogućnosti. 
 

No, dobro, okrećemo se obavezama u domaćem prvenstvu.

 

Pa prvo bih razmislio da Fred i Mektomini igraju klasicna dva zadnja vezna. To nije prolazilo uvijek Iliji Petkovicu, nece ni Oleu. Prvi problem toga je sto se u onih par navrata izlazilo 3 na 5, sa Brunom koji vuce loptu i treba odigrati zadnji pas, Fernandinjo na njemu a nema podrsku za osvojiti 3/3. Drugi problem je sto kad im se presijece lopta, Fernandinjo ostaje sam kad duh na sredini da bez pritiska iznese loptu i organizuje napad (Freda i Mektominija su jednostavno resavali, tako da se KDB svaki put nadje pred 16, sa praznih 5-6m ispred sebe). SVE OVO se promijenilo tek u 70-om min kada se napokon shvatilo da od konstantne rotacije Pogba/Bruno/Marsijal/Ras nema nista. Bruno je morao biti zamijenjen, nikakav je veceras bio, najgori kako je dosao. VDB ima energije i zelje i zna sve igrati, mogao je nesto smisliti prije 87. min(!) pri rezultatu 0:2 a nemas krstenu akciju punih sat vremena. 

Link to comment
29 minutes ago, mrdja said:

Video sam par puta da je Klop stavljao Salaha na tu poziciji. Nije mi to jasno. Salah je strasno mek u duelu, ne moze izboriti prostor (kao sto te Leva radi), koristi iskljucivo levu nogu.

 

Ni meni. Žilav je Arapin, ume ponekad da okrene većeg i glupljeg štopera, ali igrača te brzine terati da igra leđima prema golu protiv bunkera... to je čista ludost. 

  • +1 1
Link to comment

Pitalo Pepa da li imate osećaj da vam se vratio "mojo" a Pep kaže "sorry, who?"  :D

 

@kipo

 

I takav B.Fernandes je imao onu fino plasiranu sa ivice 16m u prvom koji je goša jedva skinuo i onaj šut u drugom kad je ušao u 16m i plasirao umesto da je raspizdi punom (doduše i Sterling mu je stizao sa ledja). Ali sve su to bile polušanse, ništa konkretno vredno prolaska u finale.

 

Odomoriti tim protiv Votforda i koncentrisati se na Barlni. Ako UTD nekim čudom pobedi na Enfildu eto nas na +6 što je jesenas bila naučna fantastika.

 

Sad videh Citijev raspored, sve daske WBA, Shefild, Barlni, Palas, Vila (ne baš tim redosledom) pa 6.2. Enflid.

  • Haha 1
Link to comment

Dobro, i Siti je odigrao maestralno, Pep sasvim procitao Olea, a Siti nikad bolji stoperski tandem na nekom mecu garantujem da nije imao. Bice to gore protiv tih dasaka.

Link to comment
47 minutes ago, Mindaugas Žukauskas said:

@mrdja

E jbg, smeta ti što sam napisao zabluda, a ti si gomilu nekakvih dekana i profesora nazvao laicima. Isto da je potrebno bilo okupiti 20 najvećih svetskih umova da bi se izmerila kilometraža sudije a, b i c na utakmicama, mnogo zajebana nauka. Dobro je da se bar neko potrudio da izvuče podatke, pa makar to bilo i 2012. za neke sezone od ranije. U čemu je razlika u odnosu na sad? Tada bi možda tvrdio da su dežmekasti Grejem Pol, Fil Daud i Mark Halsi brži od Mehuta Gonzalesa? Čisto sumnjam.

 

I niko nije ni tvrdio da sa starenjem ne opada kilometražna moć sudije, već da oni to kompenzuju pametnijim postavljanjem, te kvalitet odluka ne ispašta jer ih donose sa istih mesta kao i mlade sudije.

 

I btw, gledam ja i ostale lige, gledam i LŠ i zaista ne vidim tu neku drastičnu razliku o kojoj pišeš. Na kraju krajeva, Englezi imaju 8 FIFA sudija, sam si postavio kakve rigorozne ispite takav nivo zahteva, tako da si maltene sam oborio svoju priču. 

Naravno da profesor psihologije moze biti laik za fudbal. Bilo bi zaista ruzno (pa i glupo) od mene nazvati ga laikom za psihologiju.
Ekspertiza u jednoj oblasti nikog ne cini strucnim za druge oblasti.
Postoji dosta problema sa izvlacenjem relevantnih podataka za ovako istrazivanje, i ono zahteva ozbiljno poznavanja fudbala, pa i razlicite fudbalske kulture. Recimo, razlika u efektivnim minutama igre izmedju engleske i italijanske lige ide i do desetak minuta po utakmici, zbog cestog ukazivanja pomoci igracima u Italiji, zadrzavanju igre. To i te kako utice na ukupno metrazu koje sudije trce, ali ne govori bas nista o pripremljenosti ili pozicioniranju. Veoma je tesko naci model da se to predstavi u istrazivanju. Banalan primer, samo pokusavam istaci da bi trebalo jako ozbiljno i strucno istrazivanje za koje je malo ko kvalifikovan. Rekao sam "laici" jer su ljudi izbacili gomilu nabacanih (ne i potpuno relevantnih teza) o oblasti u kojoj nemaju nikakvu strucnost, sto je jako neozbiljno u naucnim krugovima. Nikakav podatak je daleko bolji od loseg, nepotpunog ili pogresnog podatka.

Cak je i fizicki nemoguce da kvalitet odluke ne ispasta. Razlika u iskustvu moze biti velika izmedju nekog sa deset i nekog sa dve godine iskustva. Ali, sudija sa cetiri godine sudjenja vec zna sve o pravilnom postavljanju i u tom nece postajati bolji s godinama, bar ne toliko koliko ce padati fizikalijama (iz tog razloga za FIFA licence postoje ti teski fizicki testovi svake godine posle 45).

Za razliku od tebe ja vidim razliku u kvalitetu sudjenja u PL, narocito u poredjenju sa BL i Primerom. Mozda ne drasticnu, ali ipak primetnu. Ali, sasvim je ok da imamo drugacija misljenja o tome.

Nisam siguran da razumem kako sam oborio "moju pricu"? Nijedan od tih sudija koji su prosli te teske testove nije stariji od 45 (cak ni od 42-3). Engleska je zemlja sa 55 miliona stanovnika i preko 40000 registrovanih klubova (najvise na svetu). Zar je osam FIFA sudija veliki broj? Etiopija ima 7, Francuska 10, Nemacka 10, Italija 10, Spanija 10, Srbija 5, Hrvatska 6. Zar ne mislis da taj podatak, u stvari, obara tvoju pricu? A mozda i podatak da je od tih osam najstariji Taylor sa 42 obara tvoju pricu? (Oliver je najmladji sa 35). I podatak da nije bilo engleskih sudija na proslom svetskom prvenstvu (a sama liga je mozda i najbolja) je najvise ilustrativan.

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...