Jump to content
IGNORED

Champions League 20/21


renne

Recommended Posts

7 hours ago, Redoran said:

Uvek pođite od sebe. Da u srpskom jeziku ne postoji reč "crno/crnac" nego kažemo "negro", da li biste u nekom međunacionalnom i međurasnom okruženju kao što je utakmica CL svom sunarodniku rekli "onaj negro tamo"? Zamislite da neko u sličnom okruženju upre prstom u vas i kaže "onaj Srbin tamo", iako imate svoje ime i prezime i možete se izdvojiti iz grupe na sto drugih načina. Nije baš prijatno?

 

Da je npr. Švajnštajger bio pomoćnik trenera Bašakšehira, i da je četvrti sudija rekao glavnom "onaj plavokosi tamo" to niko ne bi ni konstatovao, a pogotovo niko ne bi napuštao teren zbog toga.

 

Ja nisam nikakav rasista, ali jesam veliki protivnik svake vrste verbalnog delikta, a spominjanje nečije boje kože i u najneutralnijem kontekstu je postao verbalni delikt 21. veka na nivou spominjanja Staljina i partije u SSSR-u, otvaraju se istrage i uništavaju se ljudima karijere zbog jedne neoprezno izgovorene reči, a ovamo se priča kako sloboda govora nikada nije bila veća. Kao makartizam u Americi pedesetih, samo tada nisu lovili rasiste, već komuniste.

  • +1 2
Link to comment

to je četvrti sudija, pa njemu je valjda jedna od glavnih stavki u opisu posla da zna ko je ko na sideline?

 

što bi rekla mustang, ko zna zbog čega je on to tako rekao, možda je nekad bio u Chicago, pa su ga tamo natrsili crnci. najlakše je osuđivati bez da se proba proniknuti u pravi uzrok problema.

 

  • Wub 1
Link to comment
11 minutes ago, omiljeni said:

to je četvrti sudija, pa njemu je valjda jedna od glavnih stavki u opisu posla da zna ko je ko na sideline?

 

što bi rekla mustang, ko zna zbog čega je on to tako rekao, možda je nekad bio u Chicago, pa su ga tamo natrsili crnci. najlakše je osuđivati bez da se proba proniknuti u pravi uzrok problema.

 

 

Opa. Hteo si da kazes Afroamerikanci?

  • Haha 1
Link to comment
13 minutes ago, harper said:

 

Rizikuje disciplinsku zbog toga kako se osecaju Webo, Demba, Zika ili Pera? Nista onda, da svako od nas 7 milijardi napise spisak kako ne zeli da bude nazivan pa da se disciplinuje po tome, bice bas zabavno. I uopste se ne salim da ce jednog dana doci do toga, onog trenutka kad dobro vaspitanje, takt i elementarnu ljudsku kulturu pokusaju da zamene pravila i zakoni kojima se zabranjuje zakonom ono sto treba da ti zabrani licni moral tada i pocinje pravna igranka kojoj nema kraja. Nisam ni za ni protiv, zabole me, samo znam da taj pristup nije efikasan i ne vodi nicemu dobrom. Pravna kodifikacija jezika je mucna rabota.

 

Sve se slažem ali mislim da je i dalje bolje da Demba proceni šta je rasizam nego da to proceni neko ko ne vidi gde je problem jer jbg, kod njega u selu (koje za hiljadu godina postojanja nije videlo bilo koga ko nije beo poput snega) se to ne smatra za problem, zašto bi bilo problem, ne bi se ni oni uvredili da ih neko označi kao "onog sneška tamo" ili kako već.

 

Naprosto je manje štete a više koristi ako Demba proceni. Biće uvek problema i zloupotreba, naravno. Sećam se da je neki igrač iz Srbije svojevremeno nagrabusio jer je crnoputom rivalu rekao "fuck off" a ovaj ga prijavio za rasizam i disciplinska mu dala za pravo. Biće svakojakih gluposti ali bolje je i to nego da se držimo ove filozofije: "To se kod nas u jeziku tako odomaćilo, nisam ja mislio ništa loše". Nikakav problem, sledeći put će dobro da razmisli.

 

Mogu da dam i kontraprimer u vidu Luke Dončića. Da sam ja bio tamo u njegovim patikama, i da je onaj lik meni rekao ono što je njemu rekao ("bitch ass white boy"), bez trunke premišljanja bih posle utakmice napisao prijavu disciplinskoj komisiji. Neka oni tu prijavu odbiju jer BLM i šta god, ali ja bih je napisao i poslao jer smatram to za rasnu uvredu. Uopšte me ne bi tangirali svi terabajti objašnjenja koje je levi američki tviter ponudio na tu temu i objasnio kako nije rasizam kada crnac vređa belca na osnovu boje kože i kako ovaj može da kaže Luki šta god mu padne na tupavi mozak a Luka nema pravo da se ljuti jer je... beo. Kažem, to je moje mišljenje i ja bih tako postupio. Ne bih čekao da vidim koju kodifikaciju će NBA da potegne zavisno od težine političkog momenta. If you see something, say something.

Link to comment
22 minutes ago, Ayatollah said:

Da je npr. Švajnštajger bio pomoćnik trenera Bašakšehira, i da je četvrti sudija rekao glavnom "onaj plavokosi tamo" to niko ne bi ni konstatovao, a pogotovo niko ne bi napuštao teren zbog toga.

 

Adekvatna paralela bi bila da sudijsku četvorku čine crnci i da četvrti sudija kaže glavnom: "Onaj belac tamo". U toj situaciji bi na Švajniju bilo da odluči da li ga ič ne dotiče takvo referisanje ili će na mestu da prohisteriše i napravi skandal.

Link to comment
Just now, Meazza said:

Znaci bilo kakvo opisivanje ljudi na osnovu fizickih karakteristika je no-no, cak i ono koje nije podrugljivo? 

 

Podrugiljivost je u oku posmatrača. Očigledno je da Rumun i Demba imaju veoma različite definicije uvredljivog.

Link to comment
5 minutes ago, Meazza said:

Dakle odgovor je da? Svako opisivanje ljudi na osnovu fizickih karakteristika je no-no. Pa, to je novost za mene, moram priznati.

 

Pa nije no-no samo po sebi (ne piše u pravilniku) ali može da postane no-no ako druga strana prohisteriše. Disciplinska komisija će odlučiti kome će dati za pravo.

 

Pa ko hoće neka razmisli, a ko hoće da insistira na "što na um to na drum" pristupu neka okuša sreću. Možda ga onaj drugi ne čuje, možda ga neće razumeti, možda se uopšte neće uvrediti. A možda i hoće, jbg.

Link to comment
13 minutes ago, Redoran said:

 

Sve se slažem ali mislim da je i dalje bolje da Demba proceni šta je rasizam nego da to proceni neko ko ne vidi gde je problem...

 

Nemoj, molim te, da mi Demba, Zika, Huan, Lars, Djovani ili bilo ko treci, peti ili deseti procenjuje na osnovu sopstvenih osecanja sta jeste a sta nije rasizam. Otkad su individualna osecanja kriterijum za bilo sta opste i zasto bi bilo koga boleo kurac kako se ja osecam kad mi neko kaze "onaj tamo Srbin"? Besmisleno je, otuzno i neizmerno opasno ziveti u svetu gde svaka budala moze da te optuzi za sta god hoce jer se, mozes misliti, tako oseca. To je beskonacan izvor mogucih zloupotreba. Nije jezik koji je u standardnoj upotrebi bas tolika misterija da se ne moze lako ustanoviti sta je izreceno u uvredljivom tonu i kontekstu a sta nije i kazniti ako jeste. To kako se ko oseca je savrseno nebitno, to nije kriterijum ni za sta i ne govori nista ni o kome osim o onom koji "se oseca" ovako ili onako.

  • +1 6
Link to comment

Ooo da, jadni Dončić, njega su trsile crnje na nacionalnoj televiziji u prajm tajmu i niko ništa. :sad:

Pa jbt :lolol: to izjednačavanje značenje, simbolike i težine koju nose reči crnac i belac...dokle te gluposti možete da vozite?

to je nivo kako problematiku rasizma promišlja dete iz četvrtog osnovne. ne baš svako dete iz četvrtog razreda, nego onako, neki štreberčić koji je nabiflao osnove logike i zna kako da sklepa poneku analogiju ili drugi logički metod, ali u suštini mlatara ko otvoren prozor.

 

 

 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Jeste, bas je isto onaj negro i onaj plavokosi 

:kecman:

 

Al dobro, ovde je diskusija jos i ok, ne citati komentare na domacim portalima, topla preporuka. U kakvoj rasistickoj septickoj jami zivimo :puke:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...