Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

3 hours ago, pasha said:

Pa to ako neko okupa dok prica.

Pa ne.

Quote

 

it has long been known that normal speech also yields large quantities of particles that are too small to see by eye, but are large enough to carry a variety of communicable respiratory pathogens

 

https://www.nature.com/articles/s41598-019-38808-z

 

I netačno je da hirurške maske ne rade nikakav posao iako im primarna funkcija jeste da štite okolinu od osobe koja nosi masku. Naravno da respiratori rade bolji posao, ali i hirurške maske imaju svoju svrhu. Npr. čak i ako ne zaustave virus, mogu osetno smanjiti njegovu količinu koja dođe do nosioca maske i tako mu pomoći da razvije imunitet ili blaže oboli.

Quote

Professional and Home-Made Face Masks Reduce Exposure to Respiratory Infections among the General Population

 

All types of masks reduced aerosol exposure, relatively stable over time, unaffected by duration of wear or type of activity, but with a high degree of individual variation. Personal respirators were more efficient than surgical masks, which were more efficient than home-made masks.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2440799/

 

Naravno, i rukavice i naočari (pošto su, koliko se sećam, bili neki članci o ulasku virusa u organizam i preko očiju) su vrlo poželjne.

Edited by vememah
Link to comment
22 hours ago, gone fishing said:

i u kini je bilo isto u prve 2 nedelje explozije broja zaraženih a onda su počele da stižu vesti da sutridesetogodišnjaci, lekari bez hroničnih bolesti, podlegli virusu posle 25+ dana na intezivnoj nezi

Lekari i osoblje su uglavnom podlegali nakon premora od višenedeljnog udarničkog rada pod opremom bez odlaska u WC i obroka tokom cele smene. Kružio je neki snimak na kome reporter kineske TV cedi potpuno mokru odeću posle tipa dvosatnog boravka u bolnici pod punom opremom.

Edited by vememah
Link to comment
Došla godina u moj kraj to jest kvart. Sada nam javise.
Kako to da je Italija (prva) najebala a prvi slucajevi su se pojavili u Fr, De...? ovaj iz Minhena je kao pacijent Zero za Italiju a u Nemackoj kasne sa testiranjem nedelju dana, naravno da ce da bukne sad. Koliko testova toliko i panike, samo ko odlucuje kako, ko i kad ce na testiranje?

Kod mene na 5 min od posla prekjuce prva osoba umrla (baka, 89 godina) i komplikovan stadijum bolesti nevezan za Covid iako potvrdjen.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment

Reče mi drugi italijan da je pacijent 0 u italija otrčao dva polumaratona u jednoj sedmici i išao na fudbalsku utakmicu prije nego što je ovo počelo. Nisu imali sreće.  

Edited by borris_
Link to comment

Italija i Iran mrtva trka, bukvalno

Današnji podaci

1,247 new cases and 36 new deaths in Italy

1,076 new cases and 21 new deaths in Iran

 

Link to comment

1,247 new cases and 36 new deaths in Italy [source]
Percentage of deaths by age group:
90+ years old: 6% of deaths
80 - 89 years old: 42% of deaths
70 - 79 years old: 35% of deaths
60 - 69 years old: 16% of deaths

- Among the 5,061 active cases, 3,218 (55%) are hospitalized, 567 of which (representing 11% of active cases) are in intensive care

- Among the 822 closed cases, 589 (72%) have recovered, 233 (28%) have died

Nicola Zingaretti, leader of Italy's Democratic Party, tested positive to coronavirus

Link to comment

A u Nemacku, Francusku, Spaniju, Englesku, Holandiju stadioni puni, nikom-nista... po 50.000 i nijedan zarazen. aha, 100% zdrave nacije i sportske! ko ovde koga zajebao?

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment

Išao danas u apoteku po lekove (predgradje Pariza). Za pultom rade devojčurci ispod trideset godina, dolazi jedna na posao valjda i cmok cmok, ljubi se sa koleginicama. Ja onako polušaljivo "to nije dobro, a vi treba da dajete primer", kad ona onako nadmeno "ma šta ima veze, ja najbolje znam, ja sam apotekarka, bolje da vam ne kažem šta mislim o svemu ovome..."

 

Ok. Najebali smo.

 

 

Link to comment

meni keva i sestra digle paniku da ne idem na krav maga. bas su mi unele nervozu a telo trazi da ide. a sve je fizicki kontakt i zatvorena prostorija bez neke dobre ventilacije ili mene menopauza drma pa mi prevruce kad vezbam.... 

azijati ameri krenuli u nabavku oruzja

vec pocele nestasice toalet papira u velikim cetrima...izludjuje me ova panika i unose mi nervozu. sve staje ...

mislim da ce takvo ponasanje da traje jos pet dana i posle ce ljudima dokurciti da se nerviraju i panice

 

a inace sam juce isla da dam krv na detaljni analizu (iz nekih drugih razloga)...osoblje je prilicno opusteno i kazu da treba da dobiju test kits uskoro od drzave. za sad jos nemaju ali se ne brinu (?)

Edited by mustang
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...