Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

Iste mjere kao u francuskoj osim skola koje su ostale otvorene (ali ovo je bezbolno jer rasput uskoro pocinje). Te mjere su uspjele da smanje propagiranje virusa (Ro je sa 1.5 pao na 0.6) ali sada se mhere polako popustaju i zaraza je opet pocela da raste (Ro 0.9)

Link to comment
22 minutes ago, aram said:


zatvaraju se sve prodavnice osim prehrambenih i apoteka, zatvaraju se vrtići i škole, frizeri, teretane... nema alkohola na otvorenom, zabraniće prodaju vatrometa, što će reći nema kuvanog vina ni proslave nove godine.
što se izlazaka tiče, apeluje se da se smanje na neophodne i bez okupljanja. dakle nikakvi policijski časovi i slične budalaštine.

 

Ima da te cuju ovi iz Kurira i Informera i da kazu da je diktatura u Nemackoj - foto/video. Ne zatvaraju bas sve. Ostaju otvoreni nedeljni marketi, "dragstori" apoteke, opticari, radnje koje prodaju alkohol, bebi radnje, prodavnice zdrave hrane, opticari, benzinske pumpe, auto/bike mehanicari, banke, poste, dry-cleaning radnje, laundromati, prodavnice sa novinama, hrana i oprema za zivotinje, prodavnice jelki, velikoprodaja...Drugim recima, zatvorili su frizerske salone i toeto.

Edited by Zlurad
Link to comment
19 minutes ago, aram said:


sve što se može se prebacuje na homeoffice još odavno. ja sam od proletos bio možda 15-tak puta na poslu. proizvodnja će, za sada, ostati...

 

kod mene u firmi se moze ici i do 100% u homeoffice, sto mnogi koriste. meni opet lepse da idem u office. sad je super sigurno jer nas bude 5-6 na 400 kvadrata

Link to comment
3 minutes ago, borris_ said:

Iste mjere kao u francuskoj osim skola koje su ostale otvorene (ali ovo je bezbolno jer rasput uskoro pocinje). Te mjere su uspjele da smanje propagiranje virusa (Ro je sa 1.5 pao na 0.6) ali sada se mhere polako popustaju i zaraza je opet pocela da raste (Ro 0.9)

isto i ovde. sad opet prete totalnim zatvaranjem. cim su otvorili radnje i kafane, narod poludeo, ko s lanca pusteni. doduse, i jesu na neki nacin. i, naravno, cifre opet krenule da rastu.

 

mada, politicari su pod velikim pritiskom od strane biznisa da se ne zatvara pa pokusavaju da nadju razloge da to ne cine. za london kazu po ciframa bi morao pod kljuc al eto, ima manje tezih slucajeva, bolnice nisu pune i mogu da se nose s prilivom novih pacijenata a i vakcina je krenula pa mozda ipak ne.

 

videcemo iduce nedelje sta ce prevagnuti.

Link to comment
15 minutes ago, Zlurad said:

 

zatvorili su frizerske salone i toeto.

 

pa ne bih rekao. evo kod mene u krugu od sto metara će biti zatvoreno: prodavnica gumi-bombona, knjižara, prodavnica kreveta i posteljine, prodavnica obuće, fitness klub, woolworth, još jedna prodavnica tog tipa, dve prodavnice odeće, velika robna kuća u kojoj se prodaje samo karnevalska roba... to onako iz glave

 

8 minutes ago, Ros said:

 

kod mene u firmi se moze ici i do 100% u homeoffice, sto mnogi koriste. meni opet lepse da idem u office. sad je super sigurno jer nas bude 5-6 na 400 kvadrata


to je super, ako ideš kolima ili peške do posla. ako moraš u prevoz, baš i nije...

Link to comment
1 hour ago, aram said:


zatvaraju se sve prodavnice osim prehrambenih i apoteka, zatvaraju se vrtići i škole, frizeri, teretane... nema alkohola na otvorenom, zabraniće prodaju vatrometa, što će reći nema kuvanog vina ni proslave nove godine.
što se izlazaka tiče, apeluje se da se smanje na neophodne i bez okupljanja. dakle nikakvi policijski časovi i slične budalaštine.

blizu smo, rekla bih.

Link to comment
32 minutes ago, aram said:

 

pa ne bih rekao. evo kod mene u krugu od sto metara će biti zatvoreno: prodavnica gumi-bombona, knjižara, prodavnica kreveta i posteljine, prodavnica obuće, fitness klub, woolworth, još jedna prodavnica tog tipa, dve prodavnice odeće, velika robna kuća u kojoj se prodaje samo karnevalska roba... to onako iz glave

 


to je super, ako ideš kolima ili peške do posla. ako moraš u prevoz, baš i nije...


ok je i u prevozu. idem rano kad nije gužva. a kad se vraćam je više ljudi ali uvek bude dovoljno razmaka. Mada, prilično sam siguran da će nas firma sve poslati kući od srede

Link to comment

Nemci su inače sada u tački u kojoj je Srbija bila 5. novembra (pritom uz sporiji rast), dakle pre pet i po nedelja, čisto radi predstave o tome koliko ozbiljnije mere u Srbiji kasne i koliko su postojeće nedovoljne.

 

U7E5HOW.png

https://ig.ft.com/coronavirus-chart/?areas=srb&areas=deu&areasRegional=usny&areasRegional=usnj&areasRegional=usia&areasRegional=usnd&areasRegional=ussd&areasRegional=usca&byDate=1&cumulative=0&logScale=0&per100K=1&values=cases

 

Detaljnije o lokadaunu u Nemačkoj:

 

Quote

Nemačka: od srede strogi lokdaun

 

Zatvaranje prodavnica, zabrana konzumiranja alkohola na otvorenom, zatvaranje škola i vrtića. To su samo neke od mera koje su danas dogovorili premijeri saveznih pokranija zajedno sa kancelarkom Angelom Merkel.

S obzirom na konstantno povećanje broja zaraženih koronavirusom u Nemačkoj se od srede, 16.12. uvodi strogi ili „tvrdi" lokdaun. "Prisiljeni smo da delujemo i to sada radimo", izjavila je danas Angela Merkel na konferenciji za štampu nakon sastanka sa premijerima saveznih pokrajina.

Nove mjere su sledeće: Sve prodavnice će se zatvoriti, osim super-marketa, apoteka i drugih prodavnica koje su neophodne za svakodnevni život; frizerski saloni i druge uslužne delatnosti za koje je neophodna blizina tela će se zatvoriti; zatvaraju se i škole i vrtići; nastava će se održavati samo online, a samo oni roditleji koji nikako nisu u stanju da se brinu o svojoj deci zbog posla ili iz drugih razloga će dobiti podršku.

Merkel je apelovala na poslodavce da što je više moguće svojim radnicima dopuste rad od kuće kako bi se dodatno smanjili kontakti. Da bi se ublažili ekonomski gubici, nemački ministar finansija Olaf Šolc obećao je pomoć kompanijama koje će biti pogođene novim merama. Restorani, koji su još od 2. novembra zatvoreni, mogu i dalje da vrše dostavu hrane.

Mere će se privremeno ublažiti - od 24. do 26. decembra. U tom periodu će biti dozvoljeno da se jedno domaćinstvo sastane sa još dodatne četiri osobe iz najuže porodice. Merkel je apelovala na stanovništvo da pre praznika uvedu "sedmicu zaštite", odnosno da sedam dana prije Božića svoje kontakte reduciraju na minimum, kako bi se smanjio rizik od zaraze na porodičnim okupljanjima.

Stroža pravila ponovno će se primenjivati za Novu godinu. Osim toga, zabranjena je prodaja pirotehnike. Bavarski premijer Markus Zeder opravdao je taj korak trenutnim stanjem u bolnicama: Hitne službe nemaju kapaciteta za očekivane slučajeve povreda od petardi. Uz to, javno konzumiranje alkohola zabraniće se od 16. decembra do 10. januara.

 

Mere će biti na snazi bar do 10. januara

 

Ove mere važe bar do 10. januara. Merkel je još jednom podsetila na cilj savezne i pokrajinskih vlada da prate kontakte zaraženih koronom i tako drže pandemiju pod kontrolom.Cilj je da se broj zaraženih smanji na ispod 50 zaraženih slučajeva na 100 000 stanovnika u roku od sedam dana. Prema navodima Robert Koh instituta (RKI), ta takozvana sedmodnevna incidencija trenutno iznosi 169,1 što znači da je dosta iznad granice.

Markus Zeder, premijer Bavarske je na konferenciji za štampu pomenuo i mogućnost produženja novih mera i posle 10. januara 2021. godine. "Izričito kažem – mere će biti na snazi onoliko dugo koliko je to potrebno", rekao je on.

Institut Robert Koh izvestio je o naglom porastu novih infekcija ove nedelje: u roku od 24 sata registrovano je 20.200 novih slučajeva zaraze i 321 smrtni slučaj. Sveukupno, od početka pandemije, broj zaraženih se povećao na više od 1,3 miliona, a umrlo je 21.787 ljudi.

Lekari upozoravaju na dramatičnu situaciju u bolnicama za Božić i takozvanu trijažu - odnosno, odlučivanje koji pacijent je "hitniji" za zbrinjavanje na intenzivnoj njezi. Udruženje za intenzivno lečenje i hitnu medicinu objasnilo je da će - ukoliko u iduće dve sedmice u proseku bude 30.000 novih infekcija dnevno - oko Božića biti zaraženo 420.000 ljudi.

 


https://www.dw.com/sr/nemačka-od-srede-strogi-lokdaun/a-55923693

 

Edited by vememah
Link to comment
11 hours ago, aram said:


sve što se može se prebacuje na homeoffice još odavno. ja sam od proletos bio možda 15-tak puta na poslu. proizvodnja će, za sada, ostati...

Nisam stručnjak™, ali znam da je ovde broj novozaraženih počeo ozbiljno da pada tek kada su bukvalno sva radna mesta zatvorili (osim policije, hitne pomoći i sl.) Naravno, ko je mogao da radi od kuće, već je radio od kuće i pre toga. Tek onda je nivo zaraze počeo da pada osetno, pa sve do 0, gde je već nekih mesec i po dana...

 

Bilo je naravno vrištanja i skičanja, pretnji sudom (neka grupa bizmismena™ je i tužila državnu vlast, pa ih je sud izbacio napolje... država je ovlašćena da, jel'da, upravlja državom). Svako je mislio da "ne moraju baš njegovo radno mesto da zatvore", da su oni bezbedni... čak i ovi što održavaju bašte su se bunili, a i oni su bili zatvoreni ...kao i ja, što pomažem oko IT-a... osim u slučajevima gde ljudima nije radio internet, pošto se to smatra esencijalnim, to nam je bilo dozvoljeno da radimo... naravno, posle su se ljudi naučili, pa bi kad im crkne skener pozvali službu i rekli "ne radi mi skener... a ni internet (nudge nudge say no more)"

 

Mada, ipak smo mi ostrvo i lakše je ovde to zaustaviti. Kad se jednom zaustavio (ili karantinisao) priliv spolja, zaraza je "nestala".

Link to comment

jesi ti Victoria ili NSW ?

ja koliko sam cuo od moje emigracije iz Sydney-a (a nisam direktno pricao) tamo su radili ... nije bilo "sva radna mesta zatvorili (osim policije, hitne pomoći i sl.)" ... zatvarali po kvartovima (ili tako nesto)

Link to comment

Pa pisali smo ovde još pre 2-3 nedelje o tome da treba bare zatvoriti  državnu adminstraciju, to sam i danas napisao...

 

Ostalo bi bilo bonus, ali držvna admisntracija nema potrebe da radi jer nije esencijalna stvar...

 

No, ovde nije bilo muda da se zatvore ni motaonice kablova, koje su sve sem esencijalna stvar, tako da možemo mi da znamo svi šta treba, ali i možemo da znamo da država to neće dopustiti, jer, jebi ga, fokus grupe i jaja u procepu...

Link to comment

Postoji mali problem i sa motaonicama kablova, jer i one polažu račune svojim kupcima. Dnevni penal za neisporučenu robu se meri desetinama hiljada evra. 1 naša motaonica je proletos radila bukvalno do trenutka dok kupac nie javio da obustavlja proizvodnju, tek tada su i oni stali. 

To kada kažeš esencijalno ispostavi se da je sve uvezano i da je spisak delatnosti koje su na ovaj ili onaj način esencijalne popriličan. Adekvatne mere nisu na vreme donošene i sada kada je govno udarilo u ventilator teško je biti pametan.

  • +1 1
Link to comment

i london se zatvara od srede. radice samo elementarno - ostalo katanac. cifre se ucetvorostrucile od kraja lokdauna, sto znaci u poslednje dve nedelje. zasto? evo zasto. krenuo narod u bozicnu kupovinu.

 

moram priznati da mi je neizmerno drago sto nas zatvaraju, nadam se do proleca.

 

Covid: London likely to move to tier 3 amid rising rates - BBC News

 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...