Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

2 minutes ago, precog said:

koji na zapadu, ne kontam?

:unsure:

Zapadni kenguri

Drugarica koja zivi u Pertu rece da nisu primali (ni) ostatak kengura, verovatno se zato dobro drze od pocetka.

Link to comment
17 minutes ago, I*m with the pilots said:

Zapadni kenguri

Drugarica koja zivi u Pertu rece da nisu primali (ni) ostatak kengura, verovatno se zato dobro drze od pocetka.

a to, mislio sam da mislis na zapad evrope, pa nisam skapirao. 

ma jasno, verovatno ce da se otvore za vakcinisane sa negativnim pcr-om.

Link to comment

samo da kazem da je ovaj nas lokdaun u engleskoj dao rezultate. broj zarazenih se smanjio za 30 posto i onaj R broj je sad ispod 1 prvi put posle avgusta. posle cetiri nedelje delimicnog zakljucavanja.

 

ne radi nista osim elementarnog. ne radi zabava - pabovi,klubovi, restorani, bioskopi, koncerti, pozorista, kladionice...  radnje samo leba i uz leba. sport na daljinu i uz testove. ne rade frizeri, pedikiri, manikiri, teretane, bazeni... okupljanja napolju do 5 ljudi iz dve familije uz distancu. niko ti ne moze doci, ni kod koga ne mozes ici. u kucu mogu samo majstori, maske obavezne. nema putovanja, samo ko mora zbog posla. maske svuda unutra.

 

skole rade uz odgovarajuce mere. imaju neke grupe od po par razreda i ne mesaju se ni po hodnicima ni u dvoristu. vazi i za decu i za nastavnike. komplikovano i zamorno al zasad radi. svi koji mogu rade od kuce. na silu zamandaljeni i zaposleni koji moraju da sede kuci dobijaju pomoc od drzave.

 

od prekosutra se vracamo na regionalna zatvaranja u zavisnosti od broja zarazenih i to ce trajati do februara kad ce se opet svoditi racuni da se vidi sta se postiglo. vecina prelazi ili na isti rezim koji je vladao pre zatvaranja ili nastavljaju kao i do sad. kod mene ce otvoriti pabove i restorane uz trecinu kapaciteta i obaveznu hranu. radnje i trzni centri se otvaraju uz maske, distancu i ograniceni broj unutra. najverovatnije ce sve biti otvoreno 24 sata da narod obavi bozicnu kupovinu bez guzve. otvorice i frizeraje, kozmeticare i noktarnice uz maske i razdaljinu. ako broj zarazenih krene da raste, opet zatvaranje. druzenje samo napolju i u pabovima i restoranima, brojevi kao i do sad 5 ljudi iz dve familije. u kucama ne. okupljanja zabranjena.

 

za bozic 23-27 decembra imamo slobodu putovanja diljem zemlje i mogu se tri familije skupiti u kuci, uglavnom da bi se ljudi videli s najblizima preko praznika. znalo se da bi se mere masovno ignorisale pa se pokusava kolko-tolko smanjiti steta. novu godinu niko ne pominje al ovde nikad nije ni bila toliko bitna.

 

ljudi koji zive sami ili s maloletnom decom bez partnera imaju pravo da izaberu tzv usvojenu familiju za podrsku sto znaci da mogu ici jedni kod drugih, mogu se druziti, mogu provoditi vreme zajedno kao da zive u istoj kuci. ja imam svoju i mnogo mi znaci. ne vidjamo se cesto al bitna mi je sama cinjenica da mogu da odem kod nekog ili da mi neko dodje kad/ako zatreba. u nedelju sam pravio rucak za nas troje i super smo se proveli.

 

od svega mi najvise nedostaju zive svirke. pocrkacu kolko mi se ide na neki koncert.

 

  • +1 2
Link to comment

Takav "confinement" je dao iste rezultate u francuskoj. Kod nas je Ro pao na 0,62. Skoe su bile otvorene svo vrijeme (fakulteti nisu). Tek su prije dvije sedmice srednje skole smanjile broj casova u ucionicama (ali nisu ukinuli).

 

"Confinement" radi posao to je sada definitivno potvrdjeno. ne treba ni totalno zatvaranje (skole na primjer).

 

Proljetni "confinement " je bio mnogo crsci, sve je bilo zatvoren osim prehrambenih prodavnica i malo ko je izlazio napolje. Tada je talas bio veci ali je sasjecen brze. sada je talas manji (vjerovatno radi maska) ali je duzi. 

 

Ovo moze biti nacin da se talas drzi pod izdrzivljom linijom.

 

Ali nastradase restorani i kultura, na neki nacin "la joie de vivre à la française".

Edited by borris_
Link to comment

plan vakcinacije u francuskoj, pet faza: staracki domovi, stari generalno (tri potkategorije), stariji od 50, ljudi koji su imali kontakte visokog rizika, svi ostali

 

Quote

Covid-19: French health authority outlines five-stage vaccination plan
 

France's national health authority on Monday unveiled its five-step plan for vaccinating the public, with a first stage prioritising the elderly and those most at risk from Covid-19 followed by those over 65 with comorbidities. 

France's roll-out for the Covid-19 vaccine is set to start at the end of December or early January. The French national health authority, the Haute Autorité de Santé, has outlined a five-step plan that begins with vaccinating the country's most vulnerable.

Phase I: The first stage involves vaccinating the estimated 650,000 elderly residents living in care homes.

Phase II: Stage two involves vaccinating people over 75 followed by those older than 65 with comorbidities (the presence of one or more additional medical conditions) and finally all other people between 65 and 74 years of age. 

Phase III: All people over 50 years of age will be vaccinated in the third stage, followed by people under 50 who have comorbidities.

Phase IV: People who have been in high-risk contact with known coronavirus cases will be offered the vaccine during the fourth stage. 

Phase V: All other people over 18 years of age will be granted access to the vaccine in the fifth and final stage of the roll-out, although vaccination will not be compulsory in France.

 

Link to comment
7 hours ago, adam said:

od prekosutra se vracamo na regionalna zatvaranja

 

 

Od sutra ;)

 

ETA: u stvari, vec od minut posle ponoci

Edited by jms_uk
Link to comment
20 minutes ago, jms_uk said:

 

Od sutra ;)

 

ETA: u stvari, vec od minut posle ponoci

Jao, da! Ceo dan mislim sutra prvi. Sad si me zbunio pa sam i proverio datum. :sad:

  • +1 1
Link to comment
11 hours ago, I*m with the pilots said:

 

Bas ce da nas prime, vidis da ovi na zapadu ne primaju ni ostale kengure

 

istina!

tek je sada pocelo sa otvaranjem granica unutar australije. od 8 decembra i zapadna-aus otvara granice (bez obaveznog karantina za nsw + vic putnike). s tim sto je south australia (i putnici iz iste) zbog par cluster-a trenutno no-no.

 

ako se ne varam, iz qantas-a su najavili da bez testa/negativnog rezultata nema letenja njihovom avio kompanijom. a valjda je nas PM isto najavio da ce, kad bude u opticaju, samo vakcinisani moci da udju u AUS. (nadam se da ne dezinformisem... ali ispravice me sunarodnici oziji ako sam nesto pobrkala:)

 

 

 

 

Link to comment
5 minutes ago, roksi said:

 

 

 

ako se ne varam, iz qantas-a su najavili da bez testa/negativnog rezultata nema letenja njihovom avio kompanijom. a valjda je nas PM isto najavio da ce, kad bude u opticaju, samo vakcinisani moci da udju u AUS. (nadam se da ne dezinformisem... ali ispravice me sunarodnici oziji ako sam nesto pobrkala:)

 

 

 

 

 

Ovde kažu slično, naime biće (verovatno) obavezno imati potvrdu o vakcinaciji, ali drugi ekspert dodaje da ni to nije dovoljno (tj. da će bilo kakvo masovno međunarodno putovanje dovesti virus u Aus, pošto ga sad toliko puno ima u mnogim zemljama.) Na zvaničnom vladinom sajtu zasad ništa određeno, valjda zato što još uvek nema vakcine.

  • Hvala 1
Link to comment

od sledece nedelje u melburn ponovo pocinju da stizu internacionalni letovi... mene iskreno malo trema od toga. nadajmo se da je karantin sistem dovoljno opravljen. i da drzimo palceve, to je sve sto mozemo :D:ph34r: 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...