Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

pa te brojeve ne treba gledati tako, već odnos 2502 naspram 79, što mu dođe 3,15 %.

a što je i dalje baš velika smrtnost

recimo, kod pankreatitisa je smrtnost 4% i to se smatra baš velikom smrtnošću

Link to comment
9 minutes ago, dùda said:

pa te brojeve ne treba gledati tako, već odnos 2502 naspram 79, što mu dođe 3,15 %.

I jedan i drugi način imaju prednosti i mane, ali na duži rok konvergiraju jedan ka drugom.

 

Ako gledaš samo smrtnost među registrovanim slučajevima među kojima ima i dalje aktivnih, onda je ona svakako potcenjena pošto među tim ljudima sigurno ima još njih koji su u kritičnom stanju ili će dospeti u kritično stanje.

 

Ako gledaš samo smrtnost među okončanim slučajevima, onda je ona svakako precenjena pošto se umire brže nego što se ozdravlja.

 

U Kini je trenutno po prvom metodu smrtnost 3,7% i nastavlja da raste iz dana u dan, a po drugom 5,9% i nastavlja da opada iz dana u dan.

Link to comment

Izvinjavam se, ono za Saudijce bila je dezinformacija, a snimak je star više nedelja.

 

9 hours ago, vememah said:

Saudijci konačno prestali da se prave blesavi.

 

Link to comment
1 hour ago, vememah said:

 

Bilo bi zabrinjavajuće da se za nekoliko nedelja taj procenat osetno ne smanji.

 

Npr. u Kini je sada odnos izlečenih i umrlih 16:1 (izlečenih 16x više), a pre mesec dana bio je 1,3:1 (dakle izlečenih za 30% više).

 

 

Mozda bi trebali ocekivati da se smanji period od maximuma, mislim da smo u problemu ako se taj period ponovi ili poveca, to je sad ono sto treba gledati u Italiji, juce mi je delovalo malo bolje danas opet ne

 

od maximuma do pocetka smanjivanja :laugh:

 

Edited by villiem
Link to comment

Elem, lična odgovornost odnosno neodgovornost. Nije čudo što svi insistiraju da ako osetiš da si bolestan (makar i običan nazeb) ostaneš kući.

 

Prvi lik sa Covid-19 u Berlinu je dve nedelje išao na posao, u open space officu, bolestan. Kolege kažu da su ga terali da ide kući ali im je pričao da je nazebao. Dve nedelje dolazio na posao i kašljao plus što se majao po gradu. Od njegovih 30 kolega iz kancelarije 10 u izolaciji. Od dvoje koji su sedeli najbliže jedan pozitivan, drugi nije ni testiran. Ovaj pozitivni ima mild simptome: boli ga grlo, malo koske što bi se reklo al ništa spektakularno. Jebeni berlinski hipsteri. Ne bi me čudilo da je takav bolestan išao po klubovima i partijao.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
1 hour ago, vememah said:

I jedan i drugi način imaju prednosti i mane, ali na duži rok konvergiraju jedan ka drugom.

 

Ako gledaš samo smrtnost među registrovanim slučajevima među kojima ima i dalje aktivnih, onda je ona svakako potcenjena pošto među tim ljudima sigurno ima još njih koji su u kritičnom stanju ili će dospeti u kritično stanje.

 

Ako gledaš samo smrtnost među okončanim slučajevima, onda je ona svakako precenjena pošto se umire brže nego što se ozdravlja.

 

U Kini je trenutno po prvom metodu smrtnost 3,7% i nastavlja da raste iz dana u dan, a po drugom 5,9% i nastavlja da opada iz dana u dan.

Mislim da pravi procenat smrtnosti nikada nećemo znati a on je svakako manji od ovoga što je vidljivo.

Naime, sigurno ima dosta pozitivnih sa blagim simptomima a koji nisu niti će biti testirani.

Link to comment

 

Na n1 pise da je oboljenje prijavljeno u svim regionima Italije sem jednog a oni su pre dva dana igrali pred punim stadionima, sa svim transportima koji su potrebni da se ta mesta ispune

Edited by villiem
Link to comment
42 minutes ago, villiem said:

 

Mozda bi trebali ocekivati da se smanji period od maximuma, mislim da smo u problemu ako se taj period ponovi ili poveca, to je sad ono sto treba gledati u Italiji, juce mi je delovalo malo bolje danas opet ne

 

od maximuma do pocetka smanjivanja :laugh:

 

kaze dr campbell: ocekivani razvoj je da 2-3 meseca od pocetka local transmission broj raste, pa 2-3 nedelje peak/plato, pa jos 2-3 meseca do spustanja... u uslovima koji nisu rigorozni kao kineski, ali ni sasvim lesefer. i kaze da se taj obrazac moze vise puta ponoviti.

gledala sam na preskok, mislim da je za uk predvideo peak u junu-julu :sad:

(imam otpor prema videoima, mnogo mi je lakse da citam + nemam pojma koliko je covek kredibilan, ali tako deluje)

 

ovde stanje normalno, s obzirom na nepostojanje drzave, nema nikakvog izbora no da se opustimo jer bas nista ne moze da se uradi.  

 

vidim u australiji nestasica tpapira :D

 

Link to comment
1 hour ago, dùda said:

pa te brojeve ne treba gledati tako, već odnos 2502 naspram 79, što mu dođe 3,15 %.

a što je i dalje baš velika smrtnost

recimo, kod pankreatitisa je smrtnost 4% i to se smatra baš velikom smrtnošću

 

spanish flu je imao CFR manji od 3%

a to je bolest koja je ubila možda čak i 50 miliona ljudi

 

btw pokušavam da zamislim kako bi sve funkcionisalo u tom scenariju sa 70% zaraženih i oko 20% radne snage izbačene iz stroja u peaku...

na koliko % kreće da se raspada sistem? tj da li je 80% dovoljno da se zadrži rad osnovnih stvari. kad nestaje struja, kada internet, distribucija hrane, vode, grejanja itd itd

birokratija će da se ušteka i radiTM od kuće, ali oni od kojih zavisi sve, banderaši, će da budu izloženi nonstop i onda je za očekivati da njih bude dosta u tih 20% a onda bi moglo biti ozbiljnog belaja

Link to comment

koliko sam ja razumela, 70% bi moglo biti zarazeno u sledecih godinu dana, ne svi odjednom, naravno.

i uopste, cilj je da se peak svuda odlozi sto vise ka letu, ne zato sto bi ga temeperatura usporila (ne zna se, svi se nadaju), vec zato sto ce biti manje obolelih od obicnog gripa  i drugih sezonskih respiratornih oboljenja u bolnicama, pa bi se kapaciteti bar malo povecali.

Link to comment

RTS upravo:

 

Корона вирус - од реалности до панике

Свет је у паници више од два месеца, од како се вирус корона појавио у Кини. Сада када су регистровани случајеви новооболелих у више од 50 држава и у неким земљама у нашем окружењу, страх се јавља и код наших суграђана.

https://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/rts-1/3872301/korona-virus---od-realnosti-do-panike.html

 

 

Link to comment

Kaze onaj najmanji, kod nas bi bila ludost da se sve blokira kao u Kini. Zasto? Pa eto kada je bila opasnost od ebole, pojavio se sumnjiv slucaj u Skoplju, ceo grad se blokirao, izasla vojska, ali zasto, bespotrebno.

Isuse.

A kriminalna je voditeljka, pojma nema, nit ima sluha za sagovornika, iritantan glas, brrrr...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...