Jump to content

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

4 hours ago, Tsai said:

u kom smislu ostecena? trajno?

čula sam nešto možda umirujuće po tom pitanju pre neki dan. jedna doktorka je govorila o tome kako je sada previše rano da se govori o posledicama, tj. oštećenjima, da li su trajna ili ne. uporedila je sa nekom od prethodnih epidemija, ne sećam se sa kojom... da su oštećenja bila bila velika, ali su se posle godinu dana ljudi potpuno oporavljali.

Link to comment
Just now, freakns said:

ne razumem, kako ce da evoluira ostecenje pluca? :s

 

Pa valjda zeli da prati da li će ta "fibrose pulmonaire" nestati (ne znam da li može da se izliječi).  To mu je sledeći zadatak.

 

Samo da dodam da su oni u francuskoj najvise testirali od svih bolnica a imaju i manji procenat mrtvih.

Link to comment
22 minutes ago, Tihajeza said:

 

Uporedili sa snimcima pluća ljudi koji su nisu imali covid19 i izvukli zaključak.

Tako se rade medicinska istraživanja.

 

Ne kažem da nije u pravu, samo nešto nisam siguran da ozbiljno naučno istraživanje može da se sprovede za mesec-dva. Da sačekamo da neko odradi peer-review, da se objave tačni podaci itd.

Edited by zgembo
Link to comment
5 minutes ago, Host said:

Ne rade se tako medicinska istrazivanja. Tj. nadam se da se ne rade. Da bi znali da je covid19 uzrokovao ostecenje pluca, morali bi da imaju snimke pre infekcije. Jedno je korelacija, a drugo uzrocno-posledicna veza. 

 

 

Rade se, ako nemaš dostupne podatke o stanju pluća pacijenata pre infekcije.

A ako imaju sada dovoljno veliki uzorak i jednih i drugih (pacijenata covid+ i covid-) mogu uporediti stanje pluća jednih i drugih. Verovatnoća da su svi koji sada imaju oštećenje, imali ga i ranije, a oni koji nemaju -nisu, je baš mala.

Zaključci mogu da se rade na velikim brojevima i uzorcima, totalno legit.

Link to comment

Kao prvo on jeste u svijetu priznat doktor. Da ne izvlačim sada njegovu biografiju.

 

Kao drugo on sigurno bolje zna i od tebe i od mene kako se vrše ta medicinska istraživanja. Nije sam u tom instutu, ima tu o drugih doktora i profesora. Tu je ekipa koja radi te snimke, znaju šta rade. 

 

Kao treće uradili su ono što je trebalo da se uradi u svim zemljama na početku (neke su i uradile to pa imaju odlične rezultate), to jest testirati što više i izolirati ljude sa virusom (on im je dao i tretman ali ovdje nije priča o tretmanu). To je vjerovatno i razlog zašto Marseille ima bolje rezultate od ostalih većih gradova u fr gdje se virus pojavio u većoj razmjeri.

 

Njega niko iz njegove profesije ne zove sarlatanom, osporavaju njegov metod u vezi tretmana ali niko ne osporava njegovo znanje. To rade samo social medija priučeni stručnjaci.

Link to comment

Oštećenja pluća i radiološki nalaz je toiko specifičan da postoje protokoli /istina rezervisani za CT/ kojima se može sa vrlo visokim procentom utvrditi zaraza COVIDom samo na osnovu kliničkog nalaza i CTa - to su Kinezi i primenili onda kad je izbio onaj pik sa 12000 u jednom danu. 

Radiografija pluća je manje specifična od CTa, ali ipak dovoljno da bi se izvukao relativno pouzdan zaključak o COVIDu. 

I da, COVID ostavlja posledice na plućima zbog samoe patofiziologije bolesti - javljaju se izražene fibrozne promene /što je manje više posledica svih pneumonija/ ali su ovde ustanovljeni i alveolarni depoziti, koji možda nisu trajni ali jesu dugotrajni. 

Naravno, kad bi pričali o potpunoj objektivnosti trebalo bi da postoje radiografije pre i posle COVIDa, ali apsolutno nije nužno da bi se izvukli zaključci. 

Link to comment
4 minutes ago, Kelt said:

za takvu vrstu istraživanja bi pre poslužio transfer faktor, (ergo)spirometrija i slična funkcionalna ispitivanja.. 

 

Apsolutno, pogotovo što ovaj virus ima suludu diskrepancu izmedju objektivnih nalaza i subjektivnog osećaja. To je i nateralo istraživače da kopaju i na kraju dodju do najvećeg obrta u terapiji, koji se odnosi na upotrebu repsiratora. 

Link to comment
14 minutes ago, steins said:

 

Apsolutno, pogotovo što ovaj virus ima suludu diskrepancu izmedju objektivnih nalaza i subjektivnog osećaja. To je i nateralo istraživače da kopaju i na kraju dodju do najvećeg obrta u terapiji, koji se odnosi na upotrebu repsiratora. 

 

šteta što nećemo imati PH nalaze (bar u Srbiji).

 

oštećenja će verovatno da idu u pravcu restriktivnog oboljenja sa povećanjem mrtvog prostora... slično nekom buloznom emfizemu, kod teških slučajeva, naravno

Edited by Kelt
Link to comment

Uradili su 1900 low dose skenera pluća (scanner thoraxique). Imaju solidnu  bazu da bi mogli da proučavaju posljedice. I prije se znalo da ovaj virus oštećuje pluća. Posto testiraju sve koji dodju kod njih vjerovatno imaju sada dobru sliku tih posljedica i kod onih sa simptomima i kod onih bez. 

Link to comment
2 hours ago, steins said:

Oštećenja pluća i radiološki nalaz je toiko specifičan da postoje protokoli /istina rezervisani za CT/ kojima se može sa vrlo visokim procentom utvrditi zaraza COVIDom samo na osnovu kliničkog nalaza i CTa - to su Kinezi i primenili onda kad je izbio onaj pik sa 12000 u jednom danu. 

Radiografija pluća je manje specifična od CTa, ali ipak dovoljno da bi se izvukao relativno pouzdan zaključak o COVIDu. 

I da, COVID ostavlja posledice na plućima zbog samoe patofiziologije bolesti - javljaju se izražene fibrozne promene /što je manje više posledica svih pneumonija/ ali su ovde ustanovljeni i alveolarni depoziti, koji možda nisu trajni ali jesu dugotrajni. 

Naravno, kad bi pričali o potpunoj objektivnosti trebalo bi da postoje radiografije pre i posle COVIDa, ali apsolutno nije nužno da bi se izvukli zaključci. 

Kačio sam kad je objavljeno (krajem marta) na temi sa vakcinama, ovde je jedan istraživač sa univerziteta stavio aplikaciju za detekciju COVIDa na osnovu CT-a na raspolaganje svima zainteresovanima:

World-first tool to improve COVID-19 diagnosis, free & online

SaE

Link to comment

Pregled kliničkih ispitivanja raznih tretmana za COVID-19 u toku širom sveta objavljen u ponedeljak, u PDF-u ima više detalja o tome koliko su dostupni za javnost:

Clinical trials for the prevention and treatment of coronavirus disease 2019 (COVID-19): The current state of play

Na forumu je u vezi sa hidroksihlorokinom i lopinavirom/ritonavirom prvi bio pomenut doktor Dejvid Paterson iz Brizbejna nakon što je sredinom marta bio intervjuisan na državnoj TV, u ovom pregledu se pominje ispitivanje u kojem on učestvuje (ASCOT), ali koliko znam od tada ništa nije objavljeno o rezultatima, i on se od tada nije pojavljivao uopšte u javnosti. Ne znam da li je do toga što nemaju dovoljno pacijenata ili još uvek nije prošlo dovoljno vremena.

 

Ja sam svojevremeno mislio da je brzi oporavak našeg saveznog ministra Datona (Voldemorta) od pet dana nakon što se zarazio u US povezan sa tim (ministar je iz Brizbejna, gde je i Patersonova bolnica), ali nije bilo nikakve potvrde. Takođe, Kvinslend na malo više od hiljadu zaraženih ima samo 6 umrlih, dok Viktorija na malo više zaraženih ima 18, ne znam koliko može u to da se učitava moguća razlika u tretmanu jer su brojevi jako mali, a smrtnost jako zavisi od starosti obolelih koja se možda značajno razlikuje ...

 

 

Na temu spuštanja standarda istraživanja, članak iz Science žurnala od juče:

Against pandemic research exceptionalism

SaE

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...