Jump to content

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

38 minutes ago, Budja said:

 

Ali onda ide ovako:

-1000 u Lombardiji

- 50 u Pulji krajem januara, pa 5000 polovinom februara u Pulji, pa krajem februara 20-30000, sto znaci 1 100-200 mrtvih u Pulji, pa tako redom..., pa onda lokalni lekar kaze kako imaju navalu u Napulju i ne znaju sta je, pa to dodje do lokalne stampe na prvoj strani, pa...

 

Kapiras sta hocu da kazem?

Da je bilo masovnosti u januaru, ne bi lockdown dosao pocetko marta vec polovinom februara.

 

 

U Italiji je od 21. februara počeo nagli skok registrovanih. Ceo februar su imali 3 registrovana i tog dana broj skače na 19 (pa sutradan 59, pa 150...),

Tog dana umire i prvi pacijent, a počinju i prvi lockdowns po Lombardiji. Virus je već uveliko globalna vest broj 1, Kina ima već preko 70k inficiranih i 2k preminulih.

Sigurno da se narod tamo bar malo uprpao i da je R počeo postepeno da opada. Škole su zatvorene dosta pre national lockdowna. 

Da li se tih 100-200 mrtvih od korone na jugu krajem februara desilo? Ne znam, možda saznamo i da nije, ali moguće je i da je 200 i više ljudi umrlo, a da je konstatovana smrt od neke bolesti, nije obavljeno testiranje i to je to.

Vidiš da dosta država svakih par dana dodaje po 1000-2000 novih smrtnih slučajeva koje prethodno nisu registrovali. Kinezi su pre 2 dana dodali 1300 preminulih za Wuhan. Revizija, kažu.

 

Pogledaj USA. Tamo je stiglo svuda. I do Alaske, Montana i obe Dakote i Wyoming i baš svuda. Izgleda da treba samo testirati i transparentno prikazivati podatke i penjaćeš se brzo na tabeli.

Ne treba bolji primer od Belgije.

A ko će da žmuri na jedno ili jedno i po oko i drži se priče o komorbiditetimaTM, taj može dosta duže da drži CFR ispod 2%

Link to comment
1 hour ago, omiljeni said:

 

Zašto ne drži vodu?

Italija ovog momenta ima manje od 2 miliona urađenih testova i preko 200 hiljada registrovanih pozitivnih. Dobar deo marta su testirali samo ljude u bolnicama.

Očigledno je da je reč o milionima inficiranih. Mnogo miliona.

Na Princess brodu su preko 60% inficiranih bili asimptomatski iako je većina tih ljudi bilo oko 70 godina i starije.

 

 

Procenat umrlih je 1% od zarazenih, na nekoliko hiljada u Pulji, hipoteticki u mom primeru, krajem februara to dodje nekoliko desetina osoba (50 na 5000), plus x 5 do x10 onih kojima je potrebno bolnicko lecenje. Gde su ti ljudi sakriveni sve do kraja februara?

Link to comment
1 hour ago, cedo said:

a kako vam je bilo do sada ?

vi bas dugo vremena stvarno bili zatvoreni

 

Ko i u ostatku Spanije, moze do prodavnice i apoteke, psa da prosetas i toliko. Od pre par dana mogu klinci po pola sata napolje. Mi se malo opustili, pa proveli i po ceo sat s decom. Cak su i parkovi otvoreni, osim igralista. Klinci ne smeju da se druze. Videcemo kako ce da funkcionise ovo novo. Meni malo frka jer skole i zvanicno nema do septembra, pa meni kao jedinom koji mogu da radim od kuce, to i bejbisiting sleduju najmanje do tada.

Link to comment
3 minutes ago, omiljeni said:

 

U Italiji je od 21. februara počeo nagli skok registrovanih. Ceo februar su imali 3 registrovana i tog dana broj skače na 19 (pa sutradan 59, pa 150...),

Tog dana umire i prvi pacijent, a počinju i prvi lockdowns po Lombardiji. Virus je već uveliko globalna vest broj 1, Kina ima već preko 70k inficiranih i 2k preminulih.

Sigurno da se narod tamo bar malo uprpao i da je R počeo postepeno da opada. Škole su zatvorene dosta pre national lockdowna. 

Da li se tih 100-200 mrtvih od korone na jugu krajem februara desilo? Ne znam, možda saznamo i da nije, ali moguće je i da je 200 i više ljudi umrlo, a da je konstatovana smrt od neke bolesti, nije obavljeno testiranje i to je to.

Vidiš da dosta država svakih par dana dodaje po 1000-2000 novih smrtnih slučajeva koje prethodno nisu registrovali. Kinezi su pre 2 dana dodali 1300 preminulih za Wuhan. Revizija, kažu.

 

Pogledaj USA. Tamo je stiglo svuda. I do Alaske, Montana i obe Dakote i Wyoming i baš svuda. Izgleda da treba samo testirati i transparentno prikazivati podatke i penjaćeš se brzo na tabeli.

Ne treba bolji primer od Belgije.

A ko će da žmuri na jedno ili jedno i po oko i drži se priče o komorbiditetimaTM, taj može dosta duže da drži CFR ispod 2%

 

Ja ne mislim da je moguce da umre 200 ljudi na slican nacin, znaci jedno 10 po bolnici, plus oni koji se javljaju bolnici a da to bude neprimeceno. Uopste ne govorim o registrovanim slucajevima, time lag i rupa u registraciji je ogromna (pogledaj moje ranije postove u Gvajakilu, zvanicno 433, nezvanicno po smrtovnicama 10.000).

Govorim o tviter fidu, lokalnim novinama i sl. gde se prvo takve stvari primete.

Ali, dobro, rasprava je vise akademska. Autor clanka procenjuje "vise stotina", to je matematicka procena koje moze prilicno da omasi, moze to da znaci 100 a moze i 900, a to opet, ima potpuno razlicit znacaj u smislu sirenja.

 

Link to comment

Swedish Bankruptcies Soar as Virus Hits Hotels and Restaurants bloomberg

 

Igor Rudan 1.5. 2020

KARANTENA ŠKOTSKA (49. DIO):
REALITY CHECK

Pročitajmo naslov ovog teksta. "Bankroti u Švedskoj snažno porasli nakon što je virus oštetio hotele i restorane".

Ako vjerujete raznim napisima o "Švedskom modelu", kao i euforičnim objavama, najavama, i slavlju otprije nekoliko dana da oni u Švedskoj "dosežu kolektivnu imunost i gotova je epidemija", što biste rekli, o kojem se datumu radi?

Najprije biste pomislili kako je ovo, zapravo, nemoguće. Ovo je sigurno "fake news", jer, nisu li oni "zaštitili ekonomiju"? Nisu li oni "pokazali svima"? Ali, izvor je Bloomberg. To je vrlo vjerodostojan izvor. Ali onda pogledate datum. PRVI TRAVNJA! Znači, sigurno je prvoaprilska šala.

No, onda malo googlate, pa vidite da je Reuters pisao to isto 31. ožujka 2020. Pazite, još 31. ožujka 2020. u Švedskoj su počeli naveliko bankrotirati restorani i hoteli, za koje smo još prije nekoliko dana bili uvjeravani da su "puni". Ali ovdje Bloomberg piše, sasvim u skladu s mojim spoznajama, da zbog restriktivnih mjera ostajanja u svojim domovima i izbjegavanja svih putovanja koja nisu potrebna, naglo propadaju hoteli, restorani i prijevoznici u Švedskoj. Što nam to govori?

To nam govori da je i Švedska bila u efektivnoj karanteni još od ranog ožujka. Da nije, imala bi znatno, znatno više umrlih - poput Velike Britanije, koja je puštala da se virus širi dobar dio ožujka, pa gledajte sada kakvu katastrofu ima. Bit će, po svoj prilici, najgora zemlja uopće, ako ovako nastavi. Samo danas 6,000 novooboljelih i skoro 700 umrlih. A Švedska, ona ima nekoliko puta veću smrtnost od COVID-19 od svih skandinavskih i baltičkih zemalja. To je sasvim u skladu s kasnijom i blažom varijantom karantene, i to je sve. Ali, i dalje karantene, nikakvog "Švedskog modela", "prkošenja svijetu", "dosezanja kolektivne imunosti". Tko god je to pričao, jednostavno nije bio dobro informiran o stvarnom stanju niti ga je dovoljno dobro razumio.

Što to sada znači? To znači da, praktično, nema niti jedne zemlje u svijetu koja je izbjegla neku varijantu karantene u prvom susretu s ovim virusom, uz veliku pretrpljenu štetu za ekonomiju, OSIM Tajvana i Južne Koreje. Te su se dvije zemlje zbilja savršeno pripremili za obranu, znatno bolje od svih drugih.

Doista bih volio da mogu reći da ovaj virus nije baš toliko opasan i da se sada svi možemo opustiti, "otvoriti šampanjac", slaviti, ali vidim da jako puno ljudi u Hrvatskoj, zbog nevjerojatno uspješne prevencije, doista ne razumije koliko problema i na kako podmukao način ovaj virus može i dalje zadati zdravstvenom sustavu. Rusija, Brazil, Indija, Peru, Čile, Saudijska Arabija i Meksiko nova su žarišta. U jednoj iznimno organiziranoj Kanadi danas su pozitivno testirana 1,424 nova slučaja, a bilo je čak 184 umrlih. Švicarska nikako ne uspijeva snažnije suzbiti epidemiju, danas ima 179 novih slučajeva i 21 umrlih. U prebogatima Singapuru, Kataru i Emiratima bukte epidemije među stranim radnicima sa stotinama novozaraženih dnevno. Virus tamo, očito, ne pokazuje nikakvu nakanu da nestane s toplijim vremenom.

"Pobjednicima" se trenutno čine doista samo države koje su uvele ranu karantenu i sada su već blizu potpunog iskorjenjivanja virusa sa svog teritorija. Te zemlje doista odskaču na svjetskoj karti. Uspiju li u tome, mogle doista biti u golemoj prednosti u odnosu na sve druge, koje će se boriti s ponovnim žarištima. Prve svjetske "corona-free zone" mogle bi, uz Kinu, biti i Tajvan, Novi Zeland, Island, Vijetnam, Kambodža, Tajland, Južna Koreja, Malta, Cipar, Slovačka i Crna Gora. I mi smo došli toliko nevjerojatno blizu, ali na žalost ne dovoljno. Uz to, mnogim ovim državama zemljopis doista pogoduje kontroli granica, našu je pak užasno teško čitavu nadzirati. Volio bih reći da je sve gotovo i da sada možemo biti mirni, no bojim se da će to u dogledno vrijeme moći reći samo ovih petnaestak zemalja, uspiju li doista doseći i sačuvati "corona-free" status u ovoj, trećoj fazi pandemije.

 

Link to comment

Al' će biti veselo:

 

Quote

 

Texas reported 50 more COVID-19 deaths on Thursday, the most in any one day since the state reported its first deaths in mid-March.

The state also reported it had added more than 1,000 new positive cases of COVID-19, the biggest one-day increase in infections since April 10.

The numbers came out less than 9 hours before Gov. Greg Abbott was set to lift restrictions on many businesses, allowing malls, movie theaters, retail stores and restaurants to begin operating at 12:01 a.m. Friday. Those types of businesses can only operate at 25 percent of their maximum capacity for the next two weeks under Abbott’s phased re-opening plan. After that, if things are going well, Abbott has said those places can go to 50 percent occupancy.

 

Abbott’s statewide stay-at-home order expires at the end of Thursday.

 

https://www.houstonchronicle.com/politics/texas/article/Texas-reports-most-deaths-in-a-day-from-COVID-19-15238205.php

Edited by vememah
Link to comment
3 hours ago, mlatko said:


 

 


ako od tvog ponašanja zavisi ne samo zdravlje nego i život nekoga u tvom gradu ne radi se o pokoravanju nego o društvenoj odgovornosti. razumem da će neodgovorno ponašanje ljudi koje sretneš da te razljuti do mere da pošalješ sve u kurac ali ne moraš da budeš baš najgora od dece.

razumem te potpuno jer se slično desilo mnogima pa i meni. Žariste virusa na drugom kraju zemlje me je do te mere da sam u početku bio u neverici da se do nečega sličnom ovom stanju može doći, kad je lockdown došao bio sam ljut zbog blokada dok nisam skontao da se radi o solidarnosti koja nije uvek pravedna ali moze da spasi živote.


Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

 

 

moje ponasanje je vise nego odgovorno. masku obavezno u prodavnici nosim a ako vidim nekog starijeg na ulici zaobilazim ga iz postovanja prema njihovim godinama

 

isto stalno nosim krpicu cloroxa sa kojom otvaram razna vrata i ne diram se po licu (tesko sam se izdresirala, trebalo mi par nedelja)

 

na plazi konretno bilo je bas puno ljudi ali svi su bili bar 2-3m odvojeni i vrlo disciplinovani na pesackim prelazima. udaljenost izmedju nas, maske, plus tisina

 

zato ne vidim zasto ih potrebno zatvarati zbog par panicara koji su mogli onda ostati kucama. 

 

cim sednem u kola a bila sam po prodavnicama opet brisem ruke sanitajzerima ali i lice sa tim clorox krpicama. plus volan, kljucevi i brava pa tek onda hvatam se za menjac. 

 

inace sam polu-germofob pa mi ovo nije doslo tesko.  muz je totalni. on ne izlazi iz kuce bez rukavica. ja jok

 

kad kuci dodjem iako mi se cesto desi da ne pipam nista, perem ruke i lice

 

al nisam zato upset...nego narod je stvarno disciplinovan. nose maske. postuju od pocetka marta. za to vreme biznisi propali, rente se ne placaju, ljudi vise nemaju od cega da zive, bolnice zatvorene za nekoronaše, sestre i doktori na part time ili layoff. nema hemoterapija, operacija, ljudi umiru po kucama jer nema ko da dodje po njih. to je nehumano! za to vreme, svako ko umre pripisuje se korona. totalno netacan podatak 

 

i sto je najvaznije, sve ove zabrane u ovoj demokratskoj zemlji su protivne ustavu. to je problem. 

Edited by mustang
Link to comment

dovoljan je jedan šetač da ih sutra bude 1389 a to onda nema smisla. građanska dužnost se iskazuje kroz čovečnost

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
8 hours ago, omiljeni said:

 

Ko kaže da su Kinezi?

Ukrca se avion pun ljudi u tom Wuhanu, dok sleti u Milano ko zna koliko njih već bude inficirano od samo par njih koji su već ušli inficirani u avion.

Dođu u Milano npr 8. januara i onda do 25. januara imaš opušteno već 1000+ pozitivnih ljudi u Lombardiji.

Ne znam šta je tebi tu toliko čudno.

 

Wuhan ima direktne letove za London, Pariz i Rim. Da ne pominjem šta sve od direktnih letova imaju Šangaj i Peking. Ako je u Kini već u decembru sve prštalo od zaraženih i mrtvih, pri čemu je avio saobraćaj pičio samo tako, onda je pola sveta moralo da bukne već u januaru i ne bismo čekali Lombardiju u drugoj polovini februara. Snimci koji su procureli iz Wuhana i za koje se može pretpostaviti da su autentični (raspad na prijemnim odeljenjima, nervni slomovi medicinskog osoblja itd.), ne premašuju ni po brojnosti ni po dramatičnosti ono što smo videli na snimcima iz drugih zemalja.

 

Ja od firme dobijam health & safety alert za manje-više svaku sitnicu kada negde putujem. Ako je u toku sezona regularnog gripa ima oči da mi izbiju sa upozorenjima. Sekundarni protokol preporučuje da se kod putovanja na određene destinacije uvek uradi health & safety inquiry sa lokalnom ekipom. Nikakva upozorenja nisam dobio u decembru a prvi januarski alarm je stigao par dana pred Božić. Pri tome naša ekipa u Šangaju nije skup ljubitelja poretka na čijim sastancima se peva: "Tito - partija". Da se u Šangaju nešto dešavalo u januaru, tipa ljudi se masovno razboljevali a bolnice i mrtvačnice bile prepune, oni bi nam to rekli i to ne bi ostalo neprimećeno u firmi sa četiri hiljade zaposlenih.

 

Očigledno je da treba da se poklopi više faktora da bi se negde otvorilo žarište tipa Lombardija. Da nije tako, svaki višemilionski grad na svetu bi prošao kao NYC ili Gvajakil. U Kini su prave cifre sigurno veće od zvaničnih za nekoliko redova veličina i to skroz ima smisla ako se uzme u obzir da u decembru nisu testirali, da ni posle toga nisu testirali dovoljno, i da su tek od nekog trenutka u januaru mogli da pišu "Covid-19" u zvaničnu bolesničku ili mrtvačku dokumentaciju. Kako da u decembru zavedu nekog kao obolelog ili preminulog od Covid-19 ako im je ta opcija u administrativnom smislu otvorena polovinom januara? Prilično sam siguran da će i oni u narednim godinama izbaciti studije koje procenjuju realan broj obolelih i umrlih na neku 3-5 puta veću cifru od trenutne. Ali sve to i dalje ne znači da su Šangaj i Peking u decembru i januaru bili u zdravstvenom kolapsu, da su krematorijumi radili 24/7 i da se to krije nekom komunističkom magijom. 

Link to comment
5 hours ago, rimbaudh said:

PRVI TRAVNJA! Znači, sigurno je prvoaprilska šala.

 

Ovo je nekako najupečatljiviji deo teksta :)

Link to comment

da zavrsim sa izvestajem sa prvog sluzbenog puta po kini od pocetka godine. obicno pisem na "sta se jede u kini" , ali sada je sve vezano za koronu, pa cu ovde

 

izlazak iz zeleznicke stanice u grad handan spor za strance, kinezi prolete za sekundu, samo temperatura i id scanning. stranci su druga prica, prepisuju podatke iz  pasosa, traze pecat kada si usao u kinu, gde zivis, pa da li si izlazio iz pekinga, fotografisu sve, pa pogrese i tako.  nas je cekala delegacija ukljucujuci i predstavnike lokalne vlasti, tako da smo izasli brze, da nije inovnika, verovatno bi nas propitivali jos duze. sva ta pitanja su nam postavili u vozu, pa opet na peronu po dolasku. bila je zabavna epizoda tokom komunikacije na peronu, sluzbenik se zapricao sa mojom koleginicom i zaboravio dati signal da voz krene. 

 

ne bavim se medicinskom opremom, ali sada sam bio zamoljen danadjem proizvodjace i odradim pregovore, pa sam otisao da vidim par fabrika. rade punom parom, sto nije za cudjenje uzimajuci u obzir potraznju. sales manager na tesli, direktor na porseu, racunam da nisu presli 5000 km, no further comments needed. ovde su cene i porezi na luxury cars opako visoke.

 

proizvodnja medial suits

 

ZfrBGOP.jpg

 

maske

 

A8fF5ZJ.jpg

 

ove robe proizvode punim kapacitetom fabrike koje su ih proizvodili do krize, pojavilo jos toliko, ako ne i vise novihi

 

tricky part je proci carninu u kini, vlada pokusava da suzbije slanje lose robe na taj nacin. istovremeno zasticuju proizvodjace i izvoznike iz kine tako sto uvoznik mora da potpise u sustini odricanje od pretenzija ako je roba fals. ne smem na zalost da stavljam ovde ta pisma, mogu samo vest prevedenu preko google translate

 

Important Tip:
According to the relevant requirements of the commercial department, remind the relevant enterprises to attach great importance to the following information.
Since April 30th, Xin Guan Virus Testing Reagents, Medical Masks, Medical Protective Clothing, Respirator, Infrared Thermometer Products Exporting Enterprises, It should be clearly stipulated in the procurement contract with the foreign importer: the importer accepts the quality standard of the purchased product, and must carry out quality testing on the product before use; If it is used directly without testing, or if the quality is found unqualified after testing, or if the loss is caused by the improper use, maintenance or keeping of the importer or the third party, the exporter or the manufacturer shall not be liable. If the production enterprise does not export directly, please inform the production enterprise to inform the product exporter to sign the contract as required. )

 

respiratori su npr pod kvotom i moze izvoz samo posle odobrenja. ne vezuju kvotu za bilo koju drzavu, ali mora odobrenje. ne znam kako je bilo pre kada su krali na drzavnom gusarskom nivou, a vucic je pricao o letenju air srbijom i izvlacenju respiratora, ali sada vec ima da se naruci sa skladista. nije lako, ali one kradje po aerodromima se nece valjda ponavljati.

 

u povratku vise ljudi u vozu. u handanu nismo imali podrsku lokalne vlade za brz prolazak, jesu proveravali podatke 20-30 min, ali super ljubazni i nasmejano. meni su nasli fotelju jer kazu vide da imam neke vazne telefonske pregovore, pa moram sedieti u fotelji :D, cak su nas pratili dok smo kupovali karte, da upisu i to i mahali na rastanku :by::blush:

 

dMAbmnK.jpg

 

 

mislio sam da ce biti jos duza procedura za ulazak u peking, ali smo imali samo jedno merenje temperature u vozu, no questions asked, izasli bez ikakve kotrole. 

 

toliko o korona izletu, idem sada za promenu da se bavim ovim mojim prehrambenim bacilima :D

Link to comment
10 hours ago, Budja said:

 

Koji su bili simptomi tvoje devojke?

 

temperatura, kašalj, odsustvo snage (adinamičnost) i na samom kraju gubitak čula mirisa na par dana, ali sve to je trajalo oko 20 dana

Edited by Kelt
Link to comment
10 hours ago, Budja said:

 

Ali onda ide ovako:

-1000 u Lombardiji

- 50 u Pulji krajem januara, pa 5000 polovinom februara u Pulji, pa krajem februara 20-30000, sto znaci 1 100-200 mrtvih u Pulji, pa tako redom..., pa onda lokalni lekar kaze kako imaju navalu u Napulju i ne znaju sta je, pa to dodje do lokalne stampe na prvoj strani, pa...

 

Kapiras sta hocu da kazem?

Da je bilo masovnosti u januaru, ne bi lockdown dosao pocetko marta vec polovinom februara.

 

 

 

 

U Lombardiji je i trebao da počne lockdown već u februaru, ali nije jer je trebalo da prodje Fashion week i MICAM, pa posle ćemo da vidimo a do tada ćutimo. Na MICAM-u a i pre na fashion week-u je bilo hiljade i hiljade kineza iz svih delova Kine(jer gle čuda svi modni i odevni predmeti se prave u Kini), a onda je posle završetka tih manifestacija, stotine hiljada ljudi iz raznih delova Italije, otišlo kućama i raznelo virus svuda. 29. januara su bili primljeni u infektivnu kliniku Spallanzani u Rimu bračni drugovi iz Wuhana, koji su bili zaraženi corona virusom. Pre toga su 10-ak dana krstarili jugom Italije i raznosili virus. Nakon toga, umesto da se proglase mere, jer je jasno da ti je epidemija počela, političari kao i u svakoj republici neće valjda se smeju i govore kako je to bez veze.

Pa lokalni lekar u Napulju koji ne zna ni šta je corona virus, niti ga je bilo ko obavestio da vodi računa o tome, misli da je krenuo neki vrhunac sezone gripa.

Pa se počinje da priča o uvodjenju mera, pa se glavni industrijalci strašno bune(jer će da gube pare ako im se zatvore fabrike). Pa imaš dve provincije koje su izolovane jer imaš lokalno žarište, pa se sve to gleda i nikom ništa. Pa se mere uvode tek 13. marta, polako. Masovnost je onda kad to zvanično kažu, a ne onda kad je stvarno. I stari ljudi po domovima za stare u Lombardiji i ostalim delovima Italije nisu uopšte umirali od corona virusa, dok nije zvanično objavljeno da su u stvari masovno poumirali.

Na sreću je širenje virusa na jugu počelo dosta kasnije, pa je bilo nekog mini perioda za pripremu, pa tako nije bilo 5000 slučajeva u Pulji, jer da je tamo bilo masovnog oboljevanja tek tamo bi bio masakr. Ovako je skoro sve koncentrisano u Lombardiji, Piemont-u, Emilia Romagni( koja je ogroman industrijski basen za sve tipove proizvoda) nešto manje u Venetu.

 

To što ljudi u stvari vide svojim očima je nešto sasvim drugo. 

 

Lockdown je došao tek onda kad je stvar dogorela i preko nokata, i nakon što je par nedelja više eksperata govorilo kako je već trebalo uvesti nacionalne mere.

 

Opusti se, barem u Italiji niko Kinu ne napada, tako nema potrebe da se oko toga uzbudjuješ. Ljudi pizde na sopstvenu Vladu, jer su pustili da nakon što su ti počeli slučajevi, u Milano i Rim ti doleti gomila letova iz Kine, puna Kineza, zdravih i bolesnih, jer biznis je biznis. E ovaj put je biznis koštao zdravlja i života desetine hiljada ljudi.

 

Kapiraš šta hoću da kažem?

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...