Jump to content

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

53 minutes ago, steins said:

U Srbiji su se u drugoj polovini januara pojavili slučajevi iznimno teških repsiratornih infekcija koje su se tada pripisivali sezonskom gripu iako su testovi bili nejasni ili negativni. Samo u mojoj ustanovi je 7 ljudi umrlo jednog vikenda. 

 

moja devojka je krajem januara letela za Atinu i sedela pored dvoje kineza :kecman: polovinom februara je tako sastavilo da naredne tri nedelje nije mogla da ustane iz kreveta, jedva čekam da krene testiranje antitela da vidimo.

 

vrhunac - kupila je n95 masku i nije je stavila jer niko u avionu nije nosio pa joj bilo glupo

Link to comment
1 hour ago, steins said:

Makar jedna firma koja se bavi risk menadžmentom je poslala dopis Stejt Departmentu 1og januara sa preporukom da se obrati pažnja i preduzmu odredjene mere zbog klastera virusne pneumonije nepoznatog porekla u Kini. 

Neki ljudi su na LinkedInu već u prvoj nedelji januara počeli da objavljuju vesti o tome, čak i prikaze slučajeva. 

Pored onog kalifornijskog™ slučaja, postoji i onaj iz Velesa. 

U Srbiji su se u drugoj polovini januara pojavili slučajevi iznimno teških repsiratornih infekcija koje su se tada pripisivali sezonskom gripu iako su testovi bili nejasni ili negativni. Samo u mojoj ustanovi je 7 ljudi umrlo jednog vikenda. 

Grčka je takodje krajem januara i početkom februara imala ozbiljnih problema sa respiratornim infekcijama. Sad se više ne sećam cifre, ali mislim da su imali ili 25 ili 75 preminulih za mesec dana.

Apsolutno nije daleko od mozga hipoteza da je ovo što sada proživljavamo, ne prvi nego drugi talas virusa. 

Problem sa ovim virusom je što je udario u zlodoba - baš u vreme vrhunca epidemije gripa, tako da je sasvim moguće da se prošvercovao™ ispod radara. Plus, dok se nisu pojavile ozbiljne grupe slučajeva, niko ga nije ni tražio. 

išao je neki cnnov film, kao retrospektiva o virusu, vrtelo se na n1 danima... o vuhanu, onom prvom doktoru, i nekoj kineskinji koja se tamo zadesila... čini mi se australijski doktor je pričao i rekao kako je virus izabrao baš najgori trenutak kad se u kini mnogo putuje zbog praznika, više nego obično. tad mi je palo na pamet da možda nije odabrao taj trenutak, nego je tek tada došao da izražaja.

Link to comment

brazil je danas potisnuo kinu iz top 10 okuženih zemalja u svetu, in the other news trampara naručio od svoje administracije da mu sastave predlog mogućih mera za kažnjavanje brata sija :happy:

- takođe majk pompeo vodi tim špijunskih organizacija čiji je cilj da dokažu da je korona pobegla iz lab. u wuhanu

Edited by gone fishing
Link to comment
1 hour ago, steins said:

Apsolutno nije daleko od mozga hipoteza da je ovo što sada proživljavamo, ne prvi nego drugi talas virusa. 

 

Jel to dobro? Da li je svaki "krug" slabiji ili mutira pa ga je teze obuzdati ili nesto trece? :)

Link to comment
4 hours ago, omiljeni said:

 

Mislim da je to skroz realna teorija.

Ljudi nisu došli u bolnice, jer su mislili da su zakačili običnu prehladu ili grip

Nekoliko stotina inficiranih nije mnogo i naravno da neće biti mrtvih po ulicama, jer to ipak nije ebola već bolest koja ima CFR od 1.5%. A uz povoljnu demografiju i manje.

I umiranje ne ide odmah. Od infekcije do smrti može da prođe i 45+ dana.

Italija je već sredinom februara imala prve potvrđene smrti od civid19, a šta je bilo nepotvrđeno gde su ljudi umrli od komorbiditetaTM, to ne možemo ni da naslutimo u ovom trenutku.

Isto tako, Italija je već u januaru imala prve potvrđene slučajeve infekcije. I meni je skroz realno i logično, da to nije bilo nekoliko inficiranih ljudi, već nekoliko stotina, pa možda i 1000+

 

 

I bas svi Kinezi u Bergamo i Milano?

Da je bilo mnogo tih arnijih slucajeva i da je njihovo otrkivanje bilo presudno za zaustavljanje epidemije, ne bi onda zasite bilo tako jasno povezano sa dva dogadjaja u jednoj provinciji. Isto tako vazi i za Madrid.

Ne sporim da je bilo slucajeva u januaru, ali teza o vise stotina mi nije uverljiva jer bi onda, valjda, bilo i malo vise regionalne ravnomernosti u sirenju. Ti ljudi su negde putovali, radili nesto...

 

 

 

Link to comment



[mention=5803]mlatko[/mention] ne znam sta si hteo da mi kazes? 
 
to je moj (zivotni) moto jos od tinejdzerskih dana kad sam rekla sebi da hocu sama
da zivim...a ne sa roditeljima. to vazi i za ideologije, ne pripadanje grupama, ne pokorovanju samo zato...plus..pravila postoje da bi se prekrsila [emoji4]
 
 


ako od tvog ponašanja zavisi ne samo zdravlje nego i život nekoga u tvom gradu ne radi se o pokoravanju nego o društvenoj odgovornosti. razumem da će neodgovorno ponašanje ljudi koje sretneš da te razljuti do mere da pošalješ sve u kurac ali ne moraš da budeš baš najgora od dece.

razumem te potpuno jer se slično desilo mnogima pa i meni. Žariste virusa na drugom kraju zemlje me je do te mere da sam u početku bio u neverici da se do nečega sličnom ovom stanju može doći, kad je lockdown došao bio sam ljut zbog blokada dok nisam skontao da se radi o solidarnosti koja nije uvek pravedna ali moze da spasi živote.


Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
1 minute ago, Budja said:

 

I bas svi Kinezi u Bergamo i Milano?

Da je bilo mnogo tih arnijih slucajeva i da je njihovo otrkivanje bilo presudno za zaustavljanje epidemije, ne bi onda zasite bilo tako jasno povezano sa dva dogadjaja u jednoj provinciji. Isto tako vazi i za Madrid.

Ne sporim da je bilo slucajeva u januaru, ali teza o vise stotina mi nije uverljiva jer bi onda, valjda, bilo i malo vise regionalne ravnomernosti u sirenju. Ti ljudi su negde putovali, radili nesto...

 

 

Ko kaže da su Kinezi?

Ukrca se avion pun ljudi u tom Wuhanu, dok sleti u Milano ko zna koliko njih već bude inficirano od samo par njih koji su već ušli inficirani u avion.

Dođu u Milano npr 8. januara i onda do 25. januara imaš opušteno već 1000+ pozitivnih ljudi u Lombardiji.

Ne znam šta je tebi tu toliko čudno.

Link to comment
3 hours ago, Host said:

Imas slucaj smrti u Kaliforniji 6. februara - autopsijom utvrdjeno prisustvo covid19. Znaci da je u januaru itekako bilo zarazenih sirom sveta. Od jednog do sto slucajeva dodjes za dve nedelje (konzervativna procena).

 

Koje kineske medije pratis? Jel mozes da navedes neke novine, televizijsku stanicu ili novinare kojima verujes? Moze i na kineskom jer razumem mandarinski i do tri puta bolje od Vucica. 

 

Sve sto je Namunjeni pisao na ovoj temi prolazi test okamove ostrice. Ako je virus poskocio na coveka negde u novembru ili decembru, nema sanse da se nije prosirio sirom Kine u podjednakoj ili vecoj meri nego u ostatku sveta. Za Sangaj donekle ima smisla pretpostavka da su maske koje ljudi inace nose zbog velike zagadjenosti vazduha smanjile sirenje zaraze, ali za ostale gradove i oblasti je to vec upitno. Isto vazi i za smrtnost. Uostalom, nisam zaboravio sta se sve pisalo kad je procurela vest o novom virusu. Nije to istina, opet nas zapadni mediji lazu, sire fejk njuz da naude Kini itd. 

 

Naravno, efikasnost represivnog rezima uopste ne sporim, ali tek od trenutka lockdowna. U stvari, jedem govna, i pre toga je represivni aparat efikasno zataskavao pojavu novog virusa. Da se ne pravimo blesavi, oni JESU uhapsili coveka zbog pisanja o pojavi novog virusa u jebenoj vajber grupi. Takodje su lagali da se virus ne prenosi sa coveka na coveka. Takodje su u nekom trenutku u januaru, blize sredini meseca, pricali da nema novih zabelezenih slucajeva. 

 

 

Ko govori o kineskim medijima?

Govorim o BaneCare i slicnim osobama. Ima prilican broj expat po Kini. Neki su se i vratili u svoje zemlje sa svojim utiscima i svedocenjima.

 

Dakle, slazemo se da ja sasvim moguce da je broj slucajeva i bolesti i smrti veci od registrovanog. Ne slazem se da je procentualno jednak NYC, Madridu i Lombardiji.

 

Svakako, i slucaj uhapsenog doktora, zapravo, govori tezi da se ne moze sve zataskati - taj slucaj  je procureo. Procurelo bi mnogo sta drugo: Masovne grobnice, mase kamiona ispred bolnica, i sl.. sto se vidjalo por Bergamu i NYC se ne moze sakriti.

 

Majku mu, valjda i ti Kinezi medju sobom pisu neke what s appove koji se mogu pretresti, prevesti i sl...

Link to comment
2 hours ago, omiljeni said:

 

Prilično konzervativna. Na brodu su prvog zaraženog ukrcali negde na početku (2-3) februara, a tamo 20. februara su imali već oko 650 inficiranih.

 

Ono što je zanimljivo za Kinu, uvek je bilo nemoguće saznati koliko oni testova rade.

Prvi na udaru, posle Kine je bio Iran. Oni mučenici nisu imali orijentir, tj nisu imali prema kome da se ravnaju, pa su odlučili da odmah krenu jako. Minstar zdravstva se frljao ciframa tipa uradili smo 5 miliona testova, pa posle par dana kaže 15 miliona testova, pa onda 30 miliona itd.

Posle su videli kako to ide u Italiji, Koreji, Japanu i drugim državama, pa su promenili priču i uskladili brojeve sa Evropom, ali za Kinu se nikad ništa nije saznalo. Ja se bar ne sećam da jeste, a pratim ovo veoma pažljivo od samog početka. 

 

 

Tim pre prica o masovnoj inficiranosti u januaru ne drzi vodu. Ako ih je bilo stotine u januaru, koliko bi ih bilo za mesec dana krajem februara?

 

Naravno da postoji zaostatak u vremenu od prvog objavljenog zarazenog unatrag do inficiranosti. I naravno da je broj zarazenih, pa i u januaru, potcenjen.

Link to comment
54 minutes ago, Kelt said:

 

moja devojka je krajem januara letela za Atinu i sedela pored dvoje kineza :kecman: polovinom februara je tako sastavilo da naredne tri nedelje nije mogla da ustane iz kreveta, jedva čekam da krene testiranje antitela da vidimo.

 

vrhunac - kupila je n95 masku i nije je stavila jer niko u avionu nije nosio pa joj bilo glupo

 

Koji su bili simptomi tvoje devojke?

Link to comment

Danas samo 3 nova na Kanarskim ostrvima.

 

Inace izgleda da cemo moci ujutru i uvece da se razgibavamo. Penzioneri od 10:00 do 12:00, pa od 19:00 do 21:00. pa opet mi uvec do 23:00. Sredina dana za decurliju. Moze samo jednom dnevno napolje na razgibavanje i jednom s detetom u setnju.

 

 

Link to comment
11 minutes ago, omiljeni said:

 

Ko kaže da su Kinezi?

Ukrca se avion pun ljudi u tom Wuhanu, dok sleti u Milano ko zna koliko njih već bude inficirano od samo par njih koji su već ušli inficirani u avion.

Dođu u Milano npr 8. januara i onda do 25. januara imaš opušteno već 1000+ pozitivnih ljudi u Lombardiji.

Ne znam šta je tebi tu toliko čudno.

 

Ali onda ide ovako:

-1000 u Lombardiji

- 50 u Pulji krajem januara, pa 5000 polovinom februara u Pulji, pa krajem februara 20-30000, sto znaci 1 100-200 mrtvih u Pulji, pa tako redom..., pa onda lokalni lekar kaze kako imaju navalu u Napulju i ne znaju sta je, pa to dodje do lokalne stampe na prvoj strani, pa...

 

Kapiras sta hocu da kazem?

Da je bilo masovnosti u januaru, ne bi lockdown dosao pocetko marta vec polovinom februara.

 

 

 

 

Link to comment
3 minutes ago, Budja said:

 

Tim pre prica o masovnoj inficiranosti u januaru ne drzi vodu. Ako ih je bilo stotine u januaru, koliko bi ih bilo za mesec dana krajem februara?

 

Naravno da postoji zaostatak u vremenu od prvog objavljenog zarazenog unatrag do inficiranosti. I naravno da je broj zarazenih, pa i u januaru, potcenjen.

 

Zašto ne drži vodu?

Italija ovog momenta ima manje od 2 miliona urađenih testova i preko 200 hiljada registrovanih pozitivnih. Dobar deo marta su testirali samo ljude u bolnicama.

Očigledno je da je reč o milionima inficiranih. Mnogo miliona.

Na Princess brodu su preko 60% inficiranih bili asimptomatski iako je većina tih ljudi bilo oko 70 godina i starije.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...