Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

14 minutes ago, dùda said:

ne razumem

ovde se potpuno slažem sa caligulom, pa zašto zemlje uopšte imaju epidemiologe i zašto ih plaćaju 

Evo jedan primer iz fr : ministarka zdravlja u vreme gripa H1N1 (2009) je bila Roselyne Bachelot. Kao doktor farmaceutike, ipak ima neko naučno znanje i iz oblasti epidemije. Žena je stvar shvatila ozbiljno, i izmedju ostalog naručila 95 miliona vakcina, velike količine zaštitne opreme itd., cena prava sitnica, 1,5 milijardi evrića.  Pošto se H1N1 na kraju ipak izduvao više manje sam od sebe, svi su je isprozivali za nepotrebno dizanje panike i popuštanje pred lobijem big pharma (kojeg je naravno bilo, ali...). Na kraju se povukla maletne posramljena iz politike. 

 

Sledeću epidemiju/pandemiju znamo kako je fr dočekala... 

 

Edited by braca
Link to comment
2 minutes ago, braca said:

Evo jedan primer iz fr : ministarka zdravlja u vreme gripa H1N1 (2009) je bila Roselyne Bachelot. Kao doktor farmaceutike, ipak ima neko naučno znanje i iz oblasti epidemije. Žena je stvar shvatila ozbiljno, i izmedju ostalog naručila 95 miliona vakcina, velike količine zaštitne opreme itd., cena prava sitnica, 1,5 milijardi evrića.  Pošto se H1N1 na kraju ipak izduvao više manje sam od sebe, svi su je isprozivali za nepotrebno dizanje panike i popuštanje pred lobijem big pharma (kojeg je naravno bilo, ali...). Na kraju se povukla maletne posramljena iz politike. 

 

Sledeću epidemiju/pandemiju znamo kako je fr dočekala... 

 

razumem, ali tada (2009) nisu bile veđene slike iz kine, kakve smo imali prilike videti 10 godina kasnije

i još se znalo da nema leka, nema vakcije, pa zaštitna oprema ne bi dobacila do milijarde

Link to comment
30 minutes ago, Milosh76 said:

Zato sto su ljudi bili potpuno opusteni i nisu razmisljali o tamo nekom virusu, ko zna gde u Kini. Kad je dosao u Italiju, bilo je da ce to kratko trajati..A kad je bilo kasno i kad je pocelo po Nemackoj, Austriji, Sloveniji... onda su se uhvatili za glavu. I epidemiolozi i generalno vlasti. Neki su brze reagovali, neki sporije, a opet svi su reagovali kasno.

+1

19 februara je u žabariji ukupno bilo registrovano troje zaraženih, 23. već157, tada su zatvorili onih deset sela u lombardiji i očekivali da će tu da zaustave virus, i dalje se podsmevajući kinezima  i njihovim merama

- tek su se uozbiljili krajem februara kada su za 1 dan skratili trajanje nedelje mode u milanu i karnevale, mada je i tada guverner lombardije insistirao da će uskoro doći do pada broja novookuženih i gašenja epidemije jer su mu je to rekla žabarska strukatm 

- znači krajem feb. struka u evropi je većinski bila na stanovištu da neće doći do pandemije niti do stanja kao u kini

- 8 marta na 7k zaraženih konte donosi odluku da se zatvori lombardija, dva dana kasnije čitava ita je u polukarantinu

- tek 24 marta kada je broj okuženih dostigao 70k on teškog srca naređuje zatvaranje neesencijalnih fabrika

- tek te mere daju rezultate i od 1 aprila do danas se broj zaraženih još uvek nije duplirao

- u martu se broj okuženih kod njih povećao za 6,2x

Link to comment
39 minutes ago, dùda said:

razumem, ali tada (2009) nisu bile veđene slike iz kine, kakve smo imali prilike videti 10 godina kasnije

i još se znalo da nema leka, nema vakcije, pa zaštitna oprema ne bi dobacila do milijarde

e pa kad im je došlo iz dupeta u glavu, ispostavilo se da zaštitnu opremu (kao i skoro sve ostalo) proizvode samo kinezi, koji su prvo sebe opskrbili, nastala je papazjanija koju smo videli, otimanje kargoa na aerodromima i slično... 

 

sad su kao rešili da vrate neku proizvodnju lokalno, ali to je na dugačkom štapu, treba oprema, mašine, obučeni radnici...

 

koliko sam razumeo, maske imaju relativno kratak rok trajanja, ako se ne upotrebe možeš da ih baciš, i treba kupiti nove, i to pravdati svake godine, nema epidemije, ali eto bacili smo par stotina miliona eura za ne daj bože... 

 

Edited by braca
Link to comment

Nemojte pricati svasta. Ko je to mislio da ce zatvaranje par sela u Lombardiji zaustaviti virus koji se prenosi i pre inkubacije i postoje asimptomatski slucajevi?
Ja, koji od medicine imam mozda 10-15 brucoskih zurki medicinskog fakulteta, sam krajem januara znao da ce ovo da napravi totalni raspasoj, a da neko ko se skolovao za to 20 godina i stvarno se razume u materiju to nije mogao da predvidi? Besmislica.

Link to comment

jasno je to omiljeni ... a ovo sto braco prica ti je potvrda

samo, finta je ... pare, pare i samo pare

jebes ljude ... samo ekonomsko opravdanje je vazno

ceo zivot nam je takav ... manje vise

Link to comment
1 hour ago, dùda said:

ne razumem

ovde se potpuno slažem sa caligulom, pa zašto zemlje uopšte imaju epidemiologe i zašto ih plaćaju 

 

Poenta je što se struka na svetskom nivou koja je uključena u proces odlučivanja sastaoji uglavnom od raznih :covid19:, oni koji zaista odlučuju su uglavnom girn6rN.jpg

Link to comment
2 hours ago, Milosh76 said:

Zato sto su ljudi bili potpuno opusteni i nisu razmisljali o tamo nekom virusu, ko zna gde u Kini. Kad je dosao u Italiju, bilo je da ce to kratko trajati..A kad je bilo kasno i kad je pocelo po Nemackoj, Austriji, Sloveniji... onda su se uhvatili za glavu. I epidemiolozi i generalno vlasti. Neki su brze reagovali, neki sporije, a opet svi su reagovali kasno.

 

 

Ne govorim o ljudima već o službama. Ako je u Srbiji majka deteta sa posebnim potrebama spremila zalihe lekova jos početkom februara, ne razumem čime se onda bavi struka™

 

Valjda je njihova duznost da predvide i preduprede, s obzirom na poslovičnu Kinesku transparentnost. Mi smo bre nedeljama gledali kako istovaruju u Nišu i Beogradu avione iz Milana. Ako sam ja tada znao da je došlo ovde, kako to nije znao onaj ko vodi službe. Se zajebavamo ovde.

 

 

Edited by Caligula
Link to comment
2 minutes ago, InvisibleLight said:

Sta bi s spanijom, vec skoro 10000 novozarazenih danas?

( jel oni izbacuju 2x na dan?)

 

uradili su 70.000 testova i eto šta se dešava

Link to comment
1 hour ago, omiljeni said:

Nemojte pricati svasta. Ko je to mislio da ce zatvaranje par sela u Lombardiji zaustaviti virus koji se prenosi i pre inkubacije i postoje asimptomatski slucajevi?
Ja, koji od medicine imam mozda 10-15 brucoskih zurki medicinskog fakulteta, sam krajem januara znao da ce ovo da napravi totalni raspasoj, a da neko ko se skolovao za to 20 godina i stvarno se razume u materiju to nije mogao da predvidi? Besmislica.

 

Ovo.

Link to comment
1 hour ago, omiljeni said:

Nemojte pricati svasta. Ko je to mislio da ce zatvaranje par sela u Lombardiji zaustaviti virus koji se prenosi i pre inkubacije i postoje asimptomatski slucajevi?
Ja, koji od medicine imam mozda 10-15 brucoskih zurki medicinskog fakulteta, sam krajem januara znao da ce ovo da napravi totalni raspasoj, a da neko ko se skolovao za to 20 godina i stvarno se razume u materiju to nije mogao da predvidi? Besmislica.

- ja napisah šta su pričali političari pozivajući se na struku, i još važnije kakve mere nisu preduzeli na vreme, tipa obustava svih avio letova sa kinom još krajem januara, a kada je počela exponencijalna epidemija u ita, obustava avio letova u evropi krajem februara, a ne kao što smo imali da su do 12 marta avioni vraćali turiste iz fra, bel, ned, ili skandinavije sa milanskog aerodroma, takođe odatle su u južnu ameriku i afriku stigli prvi vektori zaraze...

- što se tiče epidemiologa samo je jedan stručnjak sa harvarda otvoreno pričao o neizbežnoj pandemiji još krajem januara, ostali su mudro ćutali i verovatno se nadali da će ovo proći kao sars, neki su bili i ućutkani kao američki cdc koji su tek krajem februara ili početkom marta počeli da pričaju o pandemiji, tada to trampari nije odgovaralo

- setimo se da je min zdr. lončar, negde nakon one kzm o najsmešnijem virusu izjavljivao da mi imamo plan za 3, 5 ili 7 pa i 9 pacijenata ako ih toliko bude bilo kod nas :lolol:

- naravno nikom od retardiranih novinara nije palo na pamet da pita a šta ako bude bilo 7 ili 9k obolelih

Link to comment
5 minutes ago, gone fishing said:

- naravno nikom od retardiranih novinara nije palo na pamet da pita a šta ako bude bilo 7 ili 9k obolelih

 

kao što im ni sada im ne pada na pamet da pitaju za plan ako za mesec ili dva bude 70 ili 90k obolelih

ali šta ima veze, bitno da je frizeraj otvoren. ikladionice, uskoro sve ostalo. opop idemo jako, idemo na o-ruk, đurđevdanak hajdučki sastanak

Link to comment
34 minutes ago, Caligula said:

 

 

Ne govorim o ljudima već o službama. Ako je u Srbiji majka deteta sa posebnim potrebama spremila zalihe lekova jos početkom februara, ne razumem čime se onda bavi struka™

 

Valjda je njihova duznost da predvide i preduprede, s obzirom na poslovičnu Kinesku transparentnost. Mi smo bre nedeljama gledali kako istovaruju u Nišu i Beogradu avione iz Milana. Ako sam ja tada znao da je došlo ovde, kako to nije znao onaj ko vodi službe. Se zajebavamo ovde.

 

 

 

Majka sa detetom sa posebnim potrebama, je odgovorna, zna da od nje zavisi da li ce to dete biti obuceno, nahranjeno, srecno, zdravo ...  ZNaci ima mnogo veliki motiv da u svakom trenutku u kuci ima sve sto joj treba bar za nedelju dana.

 

Politicari koji postavljaju direktore raznih bolnica i vaznih ustanova, zabole za sutra, njih zanimaju izbori i to je sve.

 

Sve se gleda kroz lovu, bonuse, privilegije, reizbor i slicno, a malo toga je profesionalizam. Ne znam kako drugacije da objasnim da u jednoj Svajcarskoj ili Francuskoj bude toliko propusta, a jedna Srbija da ih ima toliko manje.

 

Daleko od toga da su nasi pametniji ili sposobniji, a cinjenica je da smo se snasli bolje nego sto smo ocekivali, uprkos Vucicu, ministrima i cak kriznom stabu. iako smo kasnili bar 2 nedelje u svemu.

 

A to sto nije bilo opreme, opet su krivi direktori tih ustanova jer nisu TRAZILI opremu ili nisu znali da treba da je traze,  posto su partijski postavljeni, a ne zato sto nesto znaju o organizaciji i svom poslu direktora. Mislim da je Kon to rekao na jednoj KZS, parafraziram " ne mogu da znam sta nekoj bolnici treba, ako ne trazi to sto treba, u magacinima ima dovoljno svega sto je potrebno, neka zatraze i dobice".

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...