Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

1 hour ago, Caligula said:

 

 

Ovo mi je enigma jbt, razbija moje uvreženo mišljenje o uredjenoj državi. Pa Šwaitzarska je, jbt, jebene maske su u pitanju, tamo je evro za masku smešna stavka.

 

Neverovatno.

Jbg, ne moze se sve kupiti parama, a svoju proizvodnju nemaju tj. imaju visoko razvijenu privredu, ali nedovoljno diverzifikovanu...

Imali su ovakve slucajeve jer su svi zabranili izvoze...
https://www.thelocal.com/20200309/germany-blocks-protective-masks-headed-for-switzerland

Malo se popravilo u medjuvremenu sa zaštitnom opremom.

Link to comment
4 hours ago, vememah said:

 

I meni se cini da je i ovo delimicno otvaranje preuranjeno, jer su neki ljudi, a najvise starija populacija u mom gradu (?!) kao pusteni sa lanca ovih dana. U petak brzinski do pijace, mislim da sam izbrojala nas petoro ispod 80 godina. Nije mi jasno, pogotovo sto pouzdano znam da u svim delovima grada toliko mladjih ljudi nudi uslugu odlaska na pijacu i u radnju, ukljucujuci i nas. (I koriste to ljudi, i treba)

 

Takodje prodjosmo tokom bicikloture pored dve poslasticarnice, redovi su nenormalni. Jeste, drze se na odstojanju, ali ne velikom. I nama se jeo sladoled ali mislim da cemo malo pricekati.

 

Sretoh i frizerku koja je super srecna sto ce moci da rade ponovo, to joj je bila briga i pre nego sto su zatvorili sve u martu, i mislim se, zeno, imas skoro 65 godina, muz isto, zar ti je jedina briga to? Uz svu pomoc koju su dobili od grada ili drzave za ova dva meseca, ako otvori salon jos jedan dan sedmicno iduceg meseca (radi inace "samo" 4 dana), nadoknadice gubitak sigurno, jer i sama kaze da ima toliko poziva za termin da joj je kalendar pun za ceo maj.. Mislim da je od onih koji naginju nekoj mlakoj teoriji zavere, da "je sve napumpano jer se nesto radi iza"

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
8 hours ago, Budja said:

Vidi stvarno (kruzeri za Gvajakil), pojma nemam gde staju, luka je sasvim izdvojena.

 

Mada, po ovome, nema ih mnogo:

Nije ni potrebno da ih ima mnogo da bi se zaraza jako proširila, naročito ako se ne zna da su putnici zaraženi i ako se to desilo na početku epidemije. Za kruzer Diamond Princess u Japanu se odavno zna, a ja sam više puta ovde pisao o kruzeru Ruby Princess koji je ovde pristao 19. marta nakon ture do Novog Zelanda. Poslednje što sam video je da sa njega ima preko 700 obolelih putnika, od kojih 19 umrlih ovde i dvoje u Americi (od ukupno 2700 putnika), plus preko 150 zaraženih članova posade (od oko 1400). Kruzer je tek pre nekoliko dana otplovio iz NSW. Za ilustraciju koliko je tih 19, u Australiji dosada ima ukupno 83 umrlih od virusa.

 

4 hours ago, vememah said:

Savršen članak, hvala za ovo. Nije čudo što su ga u Njujork Tajmsu uz Grka Ciodrasa svrstali među prve heroje koronavirusa.

 

Posebno mi je interesantan ovaj deo za pangoline, i ovde je imunolog/virusolog Trevor Dru, direktor CSIRO laboratorije gde su testirali oksfordsku vakcinu na životinjama pre nego što su tamo počeli da je testiraju na ljudima na sličan način (uz opkladu) pričao da ne veruje da se virus proširo sa pangolina na ljude.

 

8 hours ago, Budja said:

Dakle, jos jednom, evo poredjenje smrtnosti, pa vi vidite:    https://www.realclearpolitics.com/coronavirus/

Po ovim brojevima ima 11 zemalja koje su po umrlima od virusa već prešli godišnji broj umrlih od gripa. Po opadajućem odnosu covida i gripa, to su Španija (2.87 puta više), Belgija (2.66), Italija (2.65), Francuska (2.48), Irska (2.13), Holandija (1.94), Iran (1.81), UK (1.49), Švedska (1.42), US (1.35) i Švajcarska (1.20).

 

Za poređenje, Norveška je na 0.24, Island na 0.34, Danska na 0.46 i Finska na 0.79, a Srbija na 0.18, Grčka na 0.06 i Rusija na 0.04. Mislim, mogu da razumem da neki pravoslavni ignoramus i pored ozbiljnih mera vlade (pri čemu su u Grčkoj i Rusiji zvanični pravoslavci mnogo ozbiljniji od onih u Srbiji) još uvek tvrdi da je ovaj virus kao malo jači grip, ali ne razumem da neko u Švedskoj to može da tvrdi.

 

Poslednje odavde - u NSW 2 nova obolela (ukupno 3004) na urađenih 4418 testova (manje nego poslednjih dana jer je bila nedelja), Viktorija jedan ov slučaj, Kvinslend tri - najverovatnije će ukupan broj nakon što sve države prijave svoje rezultate da bude manji od 10. Savezni ministar zdravljakaže da je aplikaciju za praćenje kontakata za pola dana instaliralo 1.1 miliona korisnika. Kažu da su zasad zadovoljni ovim brojem, kao i da bi trebalo da je instalira 40% stanovništva (oko 10 miliona) da bi bila efektivna. To je obećavajuće, jer su rekli da bez toga neće značajnije skidati restrikicje.

 

SaE

Link to comment
12 hours ago, Djolle said:


Odgovoriću još samo tebi jer sam odgovorom na tvoj post i započeo diskusiju na koji su mnogi odreagovali. Vidim šta je preovlađujući stav na forumu, preporuka je da se disonantni tonovi šalju na deponiju.

Ne tvrdim ja ništa, niti se trudim da pročitam sva istraživanja na temu. Različito smo protumačili tvrdnje švedskog epidemiologa, a da li on čita brojeve ili je antivakser i šarlatan, to ne znam. Mada ne bih rekao da je budala.

Za nekih godinu dana, možda će moći da se diskutuje o švedskim merama, a da se sagovornici ne proglašavaju budalama, šarlatanima, zagovornicima lapota. Do tad, držaću se sportskog pdf-a. Pozdrav i ostajte mi zdravi.

 

 

Na deponiju šaljemo teorije zavere, čipovanja, 5G, svetsku vladu i tome slično. Uz to imamo posebnu proceduru za poređenje ovog virusa sa običnim gripom i njegovom smrtnošću (ne za svako pominjanje i ne bukvalno). Ja se slažem da nema previše smisla sada sipati drvlje i kamenje po Švedskoj. Računi će se svoditi na kraju ali ajmo u međuvremenu bez poređenja sa regularnim gripom, ako ništa drugo a ono makar iz jednog razloga: za običan grip postoji vakcina i ta činjenica sama po sebi stavlja suzbijanje običnog gripa i suzbijanje korone na potpuno razdvojene koloseke čije poređenje je potpuno bezpredmetno.

Link to comment

The death toll from coronavirus may be almost 60 per cent higher than reported in official counts, according to an FT analysis of overall fatalities during the pandemic in 14 countries.



Mortality statistics show 122,000 deaths in excess of normal levels across these locations, considerably higher than the 77,000 official Covid-19 deaths reported for the same places and time periods.

If the same level of underreporting observed in these countries was happening worldwide, the global Covid-19 death toll would rise from the current official total of 201,000 to as high as 318,000.

To calculate excess deaths, the FT has compared deaths from all causes in the weeks of a location’s outbreak in March and April 2020 to the average for the same period between 2015 and 2019. The total of 122,000 amounts to a 50 per cent rise in overall mortality relative to the historical average for the locations studied.

In all the countries analysed except Denmark, excess deaths far outnumbered the official coronavirus death tolls.

kRvRPj5.png


https://www.ft.com/content/6bd88b7d-3386-4543-b2e9-0d5c6fac846c
Link to comment
4 minutes ago, vememah said:

Ne bih ja ovo ekstrapolirao na ceo svet, evo uporednih podataka za procenat pozitivnih testova u odnosu na ukupan broj testova za zemlje prikazane u ovom članku:

 

Belgija         24.7% (60% više preminulih nego obično po FT članku)

UK                23.4% (37% više preminulih u Engleskoj i Velsu)

Francuska   22.4% (34% više preminulih)

Holandija    20.2% (42% više preminulih)

Španija        18.2% (51% više preminulih)

Švedska       16.2% (18% više preminulih)

Švajcarska   12.2% (29% više preminulih)

Italija            11.8% (90% više preminulih)

 

Portugalija    8.3%  (10% više preminulih)

Austrija          7% (12% više preminulih)

Danska          6.3%  (5% više preminulih)
 

iz razloga da dosta zemalja ima jako nizak procenat detektovanih u odnosu na broj testiranih, za sve te zemlje ne bi dodavao ništa, slično Danskoj. U članku su pokrili skoro sve zemlje (osim Ekvadora) u kojima je procenat detekcije veliki i gde bi se očekivalo da je broj umrlih dosta veći od zvaničnih brojeva.

 

SaE

Link to comment
9 hours ago, Spooky said:

Jbg, ne moze se sve kupiti parama, a svoju proizvodnju nemaju tj. imaju visoko razvijenu privredu, ali nedovoljno diverzifikovanu...

Imali su ovakve slucajeve jer su svi zabranili izvoze...
https://www.thelocal.com/20200309/germany-blocks-protective-masks-headed-for-switzerland

Malo se popravilo u medjuvremenu sa zaštitnom opremom.

 

Jeste ali ima i stavka da ovo traje od 30 decembra, odgovorna vlada prosto moze da predvidi razvoj dogadjaja. U Januaru je svakako moglo da se nabavi barem to osnovno, kao neka zdrava prevencija.

Link to comment
5 minutes ago, Caligula said:

odgovorna vlada prosto moze da predvidi razvoj dogadjaja

 

Nijedna vlada na planeti Zemlji nije mogla ovo da predvidi. Osim ako ne verujes da je sve poteklo iz laboratorije i da su Gejts i Soros kreatori krize

Link to comment
17 minutes ago, Milosh76 said:

 

Nijedna vlada na planeti Zemlji nije mogla ovo da predvidi. Osim ako ne verujes da je sve poteklo iz laboratorije i da su Gejts i Soros kreatori krize

 

Naprotiv, bas zato sto nije poteklo iz laboratorije i bas zato sto se i ranije dogadjalo tako prirodno i organski. Krajem januara je bilo jasno da ce se prosiriti jer je sranje zarazno, da ga jebem ako twitter uzbunjivaci treba da budu pametniji od onih koji donose odluke i imaju poluge vlasti. 

 

Citao neku zenu iz Srbije koja ima dete sa posebnim potrebama, ona pise da je bekapovala zalihe medikamenata i napravila plan jos pocetkom februara. Mislim, jebes Nestorovica i Vucica, valjda Shwaitzarska ima nekoga boljeg ko brine o ljudima (medicinarima pogotovo, jer su takodje iz Kine stizale vesti i o zarazenim medicinarima uveliko, jos pre tri meseca). NIsu jebene maske i skafander odela neka stavka niti ih je bilo tesko naci na vreme, dok su SAD i Italija spavale zimskim snom.

 

 

Edited by Caligula
Link to comment

Krajem januara je bilo jasno, iz perspektive kraja aprila. U to vreme niko ziv nije pominjao da pandemija dodje u Evropu da u Italiji i Spaniji bude 40ak hiljada mrtvih i sl.

Cak ni krajem februara se Evropa nije osvestila, tek u martu im je doslo iz dupeta u glavu i poceli su da se bave pandemijom kako bi i trebalo. Cast izuzecima.

 

I dan danas imas problem da nadjes maske u BG iako smo kupili trimilionaziliona najboljih maski ikada, izvozimo ih na 100 strana i imamo domacu proizvodnju.


 

Link to comment
23 minutes ago, Milosh76 said:

Krajem januara je bilo jasno, iz perspektive kraja aprila. U to vreme niko ziv nije pominjao da pandemija dodje u Evropu da u Italiji i Spaniji bude 40ak hiljada mrtvih i sl.

Cak ni krajem februara se Evropa nije osvestila, tek u martu im je doslo iz dupeta u glavu i poceli su da se bave pandemijom kako bi i trebalo. Cast izuzecima.

 

I dan danas imas problem da nadjes maske u BG iako smo kupili trimilionaziliona najboljih maski ikada, izvozimo ih na 100 strana i imamo domacu proizvodnju.


 

ne razumem

ovde se potpuno slažem sa caligulom, pa zašto zemlje uopšte imaju epidemiologe i zašto ih plaćaju 

Link to comment

Zato sto su ljudi bili potpuno opusteni i nisu razmisljali o tamo nekom virusu, ko zna gde u Kini. Kad je dosao u Italiju, bilo je da ce to kratko trajati..A kad je bilo kasno i kad je pocelo po Nemackoj, Austriji, Sloveniji... onda su se uhvatili za glavu. I epidemiolozi i generalno vlasti. Neki su brze reagovali, neki sporije, a opet svi su reagovali kasno.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...