Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

47 minutes ago, vememah said:

Jedino što ga malo više jebu serološki testovi koji počinju da se sprovode u raznim zemljama (Island, davaoci krvi u Holandiji, Nemačka, Njujork, okrug Majami-Dejd...), koji pokazuju da smrtnost nije uporediva s jačom sezonom gripa, već da je 5 ili 10 puta veća.

 

Uopšte ga ne jebu serološki testovi, kao ni testovi na virus na slučajnom uzorku. Svi oni koje smo mi/u Švedskoj do sada uradili ukazuju upravo na to što je rekao. Rade se i dalje, i kako budu pristizali rezultati, ako bude trebalo, korigovaće se. Nije problem. 

 

I nije isto upoređivati smrtnost od gripa recimo 2019. - druga najmanje smrtna godina u poslednjih 50-ak godina (88 766) i recimo 2018. kad je sezona gripa bila gadna (92 185); ili čak 2001. kad su baš, baš zaginuli  (95 009)... 

Link to comment
On 25.4.2020. at 12:42, Budja said:

Galapagos ima 86 zarazenih, to nije bas malo na populaciju od tridesetak hiljada.

 

U Gvajakilu nema kruzera, kruzeri idu u drugi lucki grad Mantu. Gvajakil je na reci, u delti. Bila je i u Gvajakilu fudbalska utakmica treceg marta.

Upravnik provnicije tada rekao da nas nece pobediti strah i fudbalom protiv corone, taj fazon.

 

Prvi talas je bio kako u najbogatijem delu, Sambondon  tako i u najsiromasnijim predgradjima, sa kucama od trske i bez pijace vode.  Kasnije  se prosirilo uglavnom po siromasnijim delovima grada. Gvajakil je uvek topao, vlazan, idealan za favele a la Brazil docim je Samborondon mini-Miami sa Don Dzonsonima u belim razdrljenim kosuljama i napumpanim curama po luksuznim trznim centrima. Komercijalni centar zemlje pun Libanaca doseljenika druge i trece generacije.

 

Kito je planinski grad, manjih socianih razlika nego Gvajakil, gde i najsiromasniji delovi imaju vodu i kanalizaciju, za razliku od Gvajakila. Grad birokrata, aristokratskih naslednika velikih imanja i bankara, i ogromnog broja doseljenika koji uslugama sluzi ove prve dve grupe, sa vecom socijalnom kohezijom od "svako za sebe", "od danas do sutra" Gvajakila, ali i sa znacajno vecom licemernoscu stanovnika.

Opet hvala za odgovor.  Nisam znao ovo za kruzere, sve koje sam ja proverio da idu odavde za tamo prikazuju Gvajakil kao jednu od destinaija (npr. ovaj), zato mi je palo na pamet da pitam. Što se tiče ovoga kako si opisao razliku između Gvajakila i Kita (i pored kraja ove tvoje poslednje rečenice koji sam razumeo da je licemernost veća u Kitu), zvuči upravo kako mi je razliku između Lombardije i Veneta opisala moja prijateljica iz srednje škole koja je pre nekoliko godina došla ovde nakon dvadeset i kusur godina života u Rimu i putovanja poslom po čitavoj Italiji - po njoj je upravo socijalna kohezija koja je u Venetu mnogo veća nego u Lombardiji koja je svako za sebe (i po njoj dodatno, komšiji sve najgore) razlog za bolje rezultate i i dalje mnogo veći broj testiranja (po današnjim brojevima Veneto je i dalje na dvostruko više od Lombardije - 60 hiljada nasuprot 31 hiljadu na milion stanovnika).

 

7 hours ago, Budja said:

Gledajte ovog Svedjanina.

 

Potpuno scary. Par teza:

- Umiru matori koji bi i onako umrli za koji mesec.

- Preteruje Imperial Colege u procenama jer bi mez zatvaranja prvo umrli matori i onda bi stalo sirenje.

- Mi imamo vise umrlih nego Norveska jer su nasi domovi za stare veci.

- Stopa smrtnosti je ko grip.* 

- Lockdown je Orbanova mera, to su istocnoevropski diktatori. I Kinezi. Mi smo demokratija, ne zatvaamo ljude.

- Krivi su asylum seekeri i izbeglice koji rade po starackim domovima i ne znaju svedski.

Nego šta nego strašno. Ja već nekoliko puta ponavljam da on i Tegnel možda i ne zvuče toliko strašno ako se porede sa UK, ali ja ih uvek poredim sa Grkom Ciodrasom, tajvanskim ministrom zdravlja (koji je plakao na konferenciji za štampu još početkom februara) ili našim CMO Marfijem. Ne slučajno, sve tri zemlje se daleko bolje nose sa epidemijom, naročito po broju umrlih, nego Švedska.

 

Tačku po tačku, poređenje sa Australijom:

 

- ovde restorani ne rade osim za dostavu, ali ljudi uredno čekaju ispred. Kafei rade isto za take away, isto ljudi čekaju ispred.

- frizerski saloni rade sve vreme, prodavnice koje nisu supermarketi rade uključujući njihovu Ikeu pred kojom je juče parking bio pun.

- gradski prevoz radi po normalnom redu vožnje. Parkovi su puni ljludi koji šetaju, trče, voze bicikle.

- ovde škole rade (doduše postoje male razlike između saveznih država), ko hoće može svoju decu da šalje u školu, pri čemu je vlada zamolila sve roditelje koji imaju mogućnosti za to da im deca ostanu kod kuće. Čak i za školski raspust je dnevni boravak bio otvoren za decu koja nisu mogla da ostanu kod kuće. Ovakav režim je prvenstveno zbog dece zdravstvenih radnika, ali i zbog dece drugih ljudi koji ne mogu da rade od kuće.

- starački domovi ovde su po onome kako ih je on poredio sa norveškim više slični švedskim, i u njima ima dosta umrlih. Ali je ovde broj umrlih daleko manji nego u Švedskoj. Na skoro 2 i po puta više stanovnika, Australija ima 25 puta manje umrlih od Švedske.

 

Ono što ga (nažalost) novinar nije pitao je zašto u Švedskoj ne rade ni izbilza toliko testova kao u Norveškoj (tačnije, tri puta manje na milion stanovnika), i kako misle da uopšte imaju bilo kakvu ideju o širenju virusa kada tako malo testiraju. Čak i daleko siromašnija Srbija ima manji procenat pozitivno detektovanih slučajeva nego Švedska.

 

Još odavde - danas je vlada omogućila instaliranje mobilne aplikacije CovidSafe - CMO Marfi i ministar zdravlja Hant su pozvali građane da je instaliraju (na dobrovoljnoj bazi je, nije obavezno) jer od efikasnosti praćenja kontakata zaraženih u budućnosti zavisiti dalje olabavljivanje restrikcija. Marfi je rekao da očekuje veći odziv ovde nego što je bio u Singapuru za sličnu aplikaciju (tamo je bio 20%). Aplikacija nakon registracije (poterbno je ime, broj telefona, starost u grupama od 10 godina i poštanski broj, pri čemu ime ne mora da bude pravo) preko plavog zuba pamti lokalno telefone sa kojima dolazi u duži kontakt, i ako se kasnije neko od njih zarazi, obaveštava korisnika. Pravo za pristup podacima će da imaju samo lokalne države (polomili su se da ubede narod da niko drugi iz admisnitracije neće moći da pristupi tim podacima). Inače rast broja zaraženih na nivou Australije je već 15 dana na ispod 1%.

 

SaE

Edited by Gojko & Stojko
kucanje
Link to comment

Ja ne znam zasto se bilo tko, tko uporedi koronu sa obicnim gripom (ma kojom smrtnoscu) moze naci na ovoj temi.

Kako nije jasno da ponasanje ijedne drzave, ukljucujuci i svedske, u uslovima bilo kojeg virusa gripa do sada nije isto sa ponasanjem u uslovima korone.

Da li moze da se razumno pretpostavi kolika bi bila smrtnost kronavirusa kada bi se drustva ponasala kao sto se ponasaju kao u uslovima obicnog gripa, slobodno.

Edited by cedo
Link to comment

Citam sta g&s pise i pitam se kako australija sa tako malo zabrana ima super situaciju.

I sta se desava sa singapurom kojima vidno skace broj zarazenih nakon duzeg utihnuca, olabavili mere ili?

 

Link to comment
1 hour ago, čekmeže said:

Pa to je osnovna greška, što polazi od toga da će ljudi sami od sebe da se ponašaju razumno, bez elemenata prisile, što je potpuna budalaština.

Što se tiče rezultata koji će se videti. Švedska je u top10 po broju umrlih na milion stanovnika, a po apsolutnom broju u top 15, što je katastrofa za onoliku površinu sa 10 miliona ljudi.

 

Treba da se pretpostavi da su ljudi stoka koja samo motkama može da se utera u tor? Ok, samo kad nas vlast u Srbiji tako tretira, da se ne žalimo.

 

18 minutes ago, cedo said:

Ja ne znam zasto se bilo tko, tko uporedi koronu sa obicnim gripom (ma kojom smrtnoscu) moze naci na ovoj temi.

Kako nije jasno da ponasanje ijedne drzave, ukljucujuci i svedske, u uslovima bilo kojeg virusa gripa do sada nije isto sa ponasanjem u uslovima korone.

Da li moze da se razumno pretpostavi kolika bi bila smrtnost kronavirusa kada bi se drustva ponasala kao sto se ponasaju kao u uslovima obicnog gripa, slobodno.

 

Misliš na mene ili na vememah-a koji je postavio link intervjua sa švedskim epidemiologom?

 

Ako misliš na mene, neću vas više deranžirati, samo za kraj - ljudi kao što je ovaj Šveđanin su za mene glas razuma u opštem ludilu i histeriji.

Link to comment
8 minutes ago, InvisibleLight said:

Citam sta g&s pise i pitam se kako australija sa tako malo zabrana ima super situaciju.

I sta se desava sa singapurom kojima vidno skace broj zarazenih nakon duzeg utihnuca, olabavili mere ili?

Jedna stvar je da bi i inače očekivao da je ovde manje širenje zaraze zbog manje gustine naseljenosti - npr. kao Kalifornija u poređenju sa Njujorkom.

 

Drugo, Australija je geografski i ekonomski (ne toliko kulturno ili politički) jako bliska sa Azijom, posebno sa Singapurom i Kinom, a onda i sa Južnom Korejom i Japanom, pa se rado ugleda na njih,  a naravno da prate šta se tamo dešava. Ako si čitala i druge moje postove u poslednjih mesec i po dana, mogla si da vidiš da je testiranje ovde jako bitno, plus transparentnost vlasti koja voli da se ugleda na Tajvan, Južnu kKoreju i Singapur. Prenosio sam i koliko su restrikcije na Tajvani u u Južnoj Koreji još manje nego ovde. Treće, politički je zemlja daleko ulevo u odnosu na US i UK (osim u tretmanu globalnog zagrevanja), i socijalna kohezija je velika i pored velike demografske šarolikosti.

 

Takođe, peralozac je pre par strana preneo fin članak iz Njujork Tajmsa, preporučujem.

 

Što se Singapura tiče, porast broja zaraženih je danak skrivenom naličju njihovog društva - posluga i pomoćni radnici, jeftina radna snaga koja doprinosi visokom standardu državljana i zapadnih expat-a ne živi u tako sjajnim uslovima kao domicilna populacija, desetine hiljada živi u četrdeset i tri "spavaonice", po nekoliko u sobi, gde se virus brzo proširio. I dalje je smrtnost niska jer su ovi radnici mahom mladi.

 

Kad sam s majkom pričao o ovim stranim radnicima u Singapuru  pre par dana rekla mi je da je gledala na TV neku reportažu o stranim radnicima iz Indije koji rade u Srbiji i da je bila iznenađena koliko ih ima - nisam za to znao uopšte ranije, je li to samo u Beogradu ili i šire?

 

SaE

Link to comment

Hvala, iskreno citala sam dijagonalno jer sam videla da australija nema nekih problema i nemam poznanika tamo al mi sad privuklo paznju, procitacu i txt s linka,hvala

Ima indijaca i po mestima van bgd, u mom susedstvu npr zivi njih 20ak u iznajmljenom privatnom objektu, nznm gde rade

Link to comment
20 minutes ago, Djolle said:

 

Treba da se pretpostavi da su ljudi stoka koja samo motkama može da se utera u tor? Ok, samo kad nas vlast u Srbiji tako tretira, da se ne žalimo.

 

 

Misliš na mene ili na vememah-a koji je postavio link intervjua sa švedskim epidemiologom?

 

Ako misliš na mene, neću vas više deranžirati, samo za kraj - ljudi kao što je ovaj Šveđanin su za mene glas razuma u opštem ludilu i histeriji.

 

na vememaha nisam mislio sigurno :) ... ja i on od pocetka ovoga ludila pricamo isto

 

mislio sam na bilo koga tko uporedjuje koronu sa obicnim gripom (ili kaci video koji o tome prica) ... jednostavno, ne pije vodu ... obican grip ima smrtnost <0.1% ... kolika i da bude od korone bice bar 10 puta veca i to uz sve mere distanciranja, ma kako one bile razlicite u razlicitim delovima sveta

svakako da iste mere nisu primenjive u svim drzavama ... ima drzava sa razlicitim kulturoloskim navikama, razlicite starosti stanovnistva,  nisu ljudi jednako disciplinovani svuda u smislu da postuju preporuku, razlicit je broj onih koji zive u visegeneracijskim domacinstvima etc. ... sve to utice na model koji se moze primeniti u datim uslovima

 

edit: propustih u nabrajanju mozda i najvazniju stvar ... snagu zdravstvenog sistema

 

i na kraju, nisam mislio da ne pisete ... idite na deponiju, ima tamo tema, pa udrite kako je obican grip jednako smrtan kao korona ... moze li se zamisliti na sta bi tek licila italija, spanija i sijaset drugih mesta da nema mera socijalne distance, koliko bi ljudi bilo po bolnicama, i tko bi sve mogao da primi lijecnicku pomoc ... kolika bi smrtnost bila tada ?

 

 

kad vec pisem ...

 

makedonija danas

 

19 novih, 335 testova, 2 preminula, 126 oporavljeno

 

ukupno

 

1386, 15120, 61, 500

 

 

Edited by cedo
Link to comment

Koliko vidim, niko se ni najmanje ne potresa na pomor matoraca po domovima a i van njega. Ispada "kak normalno". "Ionako bi živeli još par godina" i tako...

 

Ups, vidi šta se desilo... Move along, nothing to see!

Link to comment

Ionako bi poživjeli još svega par mjeseci.

Jako slaba argumentacija, očekivao sam bar neko potkrepljenje bazirano na nekim istraživanjima, nešto.

Iako treba reći, da nije bilo Šveđana i njihovog eksperimenta, teorije zavjere bi vjerovatno do sada već postale mejnstrim ne samo u Srbiji.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...