Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

2 minutes ago, Budja said:

 

Da ponovim: Haos u Ekvadoru je u GVAJAKILU i, sada, na zalost u ruralnoj provinciji Manabi bez komunikacija i bolnica.

 

Kao i drugde, ne u celoj drzavi.

 

Zato i NYT kaze da pojma nemamo o uzrocima, jer nema sistematskog sirenja vec lokalizovanog sirenja. I dok za Madrid i Bergamoa, manje-vise znamo zasto, ne znamo zasto je bas toliko lose u NY, i zasto je Gvajakil sa jednakim brojem letova iz Spanije i Italije prosao toliko gore od Kita.

 

 

Peru testira mnogo vise od Ekvadora i ima daleko manje mrtvih.

 

U Brazilu nema informacija, ne testira se, juce je bilo 400 mrtvih, danas Sergio Moro podneo ostavku, suska se o auto-pucu, tamo je takodje haos.

 

 

ne poznajem toliko situaciju, pardoniram :)

 

neka se zadrzi samo na Gvajakilu, i pesma. aj i taj Manabi...

 

NY je jasno zasto je toliko lose. ogromna populacija, nenormalne guzve... opet, ako se ne varam, najveci internacionalni aerodromi u US of A su O'Hare i onaj u Atlanti, nije JFK, a Ilinois i Dzordzija nisu ni blizu toliko jako udareni ko NY, New Jersey ili Michigan.  zato kazem, nista meni ovde nije jasno, a evidentno je da u nekim delovima udara mnogo jace nego u drugim

Link to comment
4 minutes ago, Budja said:

 

Da ponovim: Haos u Ekvadoru je u GVAJAKILU i, sada, na zalost u ruralnoj provinciji Manabi bez komunikacija i bolnica.

 

Kao i drugde, ne u celoj drzavi.

 

Zato i NYT kaze da pojma nemamo o uzrocima, jer nema sistematskog sirenja vec lokalizovanog sirenja. I dok za Madrid i Bergamoa, manje-vise znamo zasto, ne znamo zasto je bas toliko lose u NY, i zasto je Gvajakil sa jednakim brojem letova iz Spanije i Italije prosao toliko gore od Kita.

 

 

Peru testira mnogo vise od Ekvadora i ima daleko manje mrtvih.

 

U Brazilu nema informacija, ne testira se, juce je bilo 400 mrtvih, danas Sergio Moro podneo ostavku, suska se o auto-pucu, tamo je takodje haos.

 

 

Jedan od razloga može biti da je virus mnogo više zarazan ali je potrebna veća količina da bi ispoljio jaču kliničku sliku. Ako se jave klasteri dolazi do progresivnog rasta količine viralnog materijala sa kojim u kontakt dolaze lokalne grupe. Jednostavnije u NYC je 15 kašika cedevita na čašu vode. Ovo isto tako objašnjava asimptomatske.

 

Druga varijanta (ovo je neka moja obzervacija ne morate čitati) bi bila da se istraži koliko je corona virus (onaj stari što izaziva prehladu) uopšte prisutan u toplim zemljama jer je izrazito sezonski a više studija potvrdjuju da postoji cross reakcija antitela na SARS CoV 2. Što bi značilo da Ekvador nema taj prosti imunitet na corona prehladu. (kao i starija populacija Bergama ili drugde) Nisam Žeks majke mi!

 

Link to comment
37 minutes ago, Kenjeee said:

Jedan od razloga može biti da je virus mnogo više zarazan ali je potrebna veća količina da bi ispoljio jaču kliničku sliku. Ako se jave klasteri dolazi do progresivnog rasta količine viralnog materijala sa kojim u kontakt dolaze lokalne grupe. Jednostavnije u NYC je 15 kašika cedevita na čašu vode. Ovo isto tako objašnjava asimptomatske.

 

Druga varijanta (ovo je neka moja obzervacija ne morate čitati) bi bila da se istraži koliko je corona virus (onaj stari što izaziva prehladu) uopšte prisutan u toplim zemljama jer je izrazito sezonski a više studija potvrdjuju da postoji cross reakcija antitela na SARS CoV 2. Što bi značilo da Ekvador nema taj prosti imunitet na corona prehladu. (kao i starija populacija Bergama ili drugde) Nisam Žeks majke mi!

 

 

Imamo mi grip i te kako. 31000 umrlo 2017 (videti realclearpolitics statistiku za grip).

Link to comment
35 minutes ago, Glass Joe said:

Mozda ima uticaja kako se tu ne postuju mere socijalnog distanciranja

 

To da - kad je u Kitu u ponedeljak 17. marta bilo jako malo ljudi po ulici, ljudi su se gurali po autobusima u Gvajakilu.

Link to comment
 
Vec je bilo rasprave na tu temu.
 
Kako znas da je vazduh a ne gustina naseljenosti, aerodromi i sl.?
 
 
aerosol čestice u vazduhu nisu povezane sa gustinom naseljenosti, blizinom aerodroma i sl.?

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
Just now, mlatko said:

aerosol čestice u vazduhu nisu povezane sa gustinom naseljenosti, blizinom aerodroma i sl.?

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

 

Naravno da jesu.

 

I bas zbog toga je malo problematicno reci zagadjenost!, i pokazati satelitsku tabu ili korelaciju zagadjenosti i corone na mapi kao dokaz.

Link to comment
 
Naravno da jesu.
 
I bas zbog toga je malo problematicno reci zagadjenost!, i pokazati satelitsku tabu ili korelaciju zagadjenosti i corone na mapi kao dokaz.
razumem zašto je sada problem to reći (na TV-u) ali ipak... dokazane korelacije su korak bliže rešenju problema i znak za povećanu pažnju SVIH jer smo svi zajedno doprineli govnima oko nas.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
Quote

В Подмосковье готовятся к резкому росту числа зараженных коронавирусом

19:39 24.04.2020

МОСКВА, 24 апр – РИА Новости. Число заражённых COVID-19 в Подмосковье может резко увеличиться, заявил губернатор Подмосковья Андрей Воробьев в своём Instagram-аккаунте.

"Мы должны быть готовы к тому, что количество зараженных коронавирусом может увеличиться. Резко", - написал Воробьев.

Он отметил, что сейчас в Подмосковье активно готовятся койки, открываются новые инфекционные больницы.

Ранее в Telegram-канале Воробьев отмечал, что количество зараженных COVID-19 в Подмосковье растет, но ситуация управляемая, самоизоляция работает. По его информации, подтвержденных больных в регионе сейчас 7889.

https://ria.ru/20200424/1570542695.html

 

Звали су и војску у помоћ.

.

Quote

Подмосковье запросило помощь Минобороны в борьбе с коронавирусом

16:09 24.04.2020

МОСКВА, 24 апр — РИА Новости. Военные медики помогут в лечении заразившихся коронавирусом в Подмосковье, сообщил на селекторном совещании министр обороны Сергей Шойгу.

Он добавил, что запрос на медицинские бригады поступил от губернатора Московской области Андрея Воробьева.

https://ria.ru/20200424/1570542695.html

У болници у Ногинску су обновили зграду за инфективни стационар са 160 лежаја, па пребацују оболеле тамо, јер у Москви је скоро све попуњено.

228382.jpg
 

Link to comment

R0, the Messy Metric That May Soon Shape Our Lives, Explained

 

ocigledno je kod sirenja infekcije uvek skup vise faktora u pitanju

Quote

But R0 is messier than it might look. It is built on hard science, forensic investigation, complex mathematical models — and often a good deal of guesswork. It can vary radically from place to place and day to day, pushed up or down by local conditions and human behavior.

 

Link to comment

Tanzanija i Kenija očigledno debelo kriju tačne brojke zaraženih. U Ugandi su u poslednjih par dana registrovali po 10-tak slučajeva vozača kamiona iz obe zemlje a Tanzanija ima navodno 284 slučaja a Kenija 336. Čuo sam se pre 2 nedelje sa jednim kolegom sa kojim sam radio u Tanzaniji koji je sad u Malaviju i priča da se čuo sa nekim prijateljem koji mu je rekao da su bolnice pune u Tanzaniji. I ja sam pričao sa jednim kolegom koji je iz Tanzanije a sad radi ovde u Ugandi i tad mi je rekao da oni nisu zabranili crkve nedeljom tako da me ne čudi da se virus toliko proširio da moraju da kriju. Baš ću sutra da ga zovem da pitam kakva je situacija u Tanzaniji...

Link to comment
On 23.4.2020. at 16:17, Tsai said:

Jako mi je tesko da poverujem da u Rusiji na 62 hiljade zarazenih ima samo 500 mrtvih. Jel zna neko nesto vise il je u kontaktu s nekim ko zivi tamo? 

 

Jako mi je teško da poverujem da veruješ ruskim podacima.

 

Svuda friziraju, računam da u Rusiji narod umire isključivo od komorbiditeta

Link to comment
24 minutes ago, Aleksija said:

R0, the Messy Metric That May Soon Shape Our Lives, Explained

 

ocigledno je kod sirenja infekcije uvek skup vise faktora u pitanju

 

imaš računanja R0 na onom brodu.

prvi koji su računali su radili to odmah sredinom februara su došli do broja ~2.5

da bi bukvalno dan ili dva kasnije posle testova broj inficiranih uvećan nekolikopta, pa je kasnija računica bila da je R0 bio 14.8 u prvoj fazi dok ljudi nisu ni znali za virus i epidemiju, a posle uvođenja kljakavog karantina na brodu su R0 spustili na ~2

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...