Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

1 hour ago, adam said:

de ste pusaci? ja dosao po mustuluk! :D

 

kazu francuzi da pusaci skoro da ne fasuju koronu i hoce da krenu testove s nikotinskim flasterima.

 

French researchers are planning to test nicotine patches on coronavirus patients and frontline health workers after a study suggested smokers may be much less at risk of contracting the virus.

 

https://www.theguardian.com/world/2020/apr/22/french-study-suggests-smokers-at-lower-risk-of-getting-coronavirus

 

 i sad se javljas otkako presedih mesec i kusur :D 

 

 

edit: ovaj budja je pravi kvarisa ... nikada vise necu dinara dati juznoamerickim sviracima

Edited by cedo
Link to comment
34 minutes ago, renne said:

Šveđani najavili od 14.6. fudbal, sa gledaocima

 

 

Mmmm... pa sad, posle odlaganja i odlaganja, plan jeste da tada počne, ali videće kako bude moglo. Mečevi još i možda, ali gledaoci na tribinama, ako ostane restrikcija na 50 ljudi na javnim skupovima, teško...

 

odavde 

 

"Swedish elite football (Sef) had an extra-club club meeting via video link on Tuesday and all the clubs showed agreement on the date, Sef writes on his website.

 

- It's a date that has been around ever since we moved the start, that we were planning for a start in the beginning or mid-June, says Enquist.

- There are every reason in the world to think that we can start then.

 

Swedish football follows the advice of the Public Health Authority and does not play any senior matches at this time, not even any training matches. There are no decisions as to when this might become relevant. Therefore, June 14 is only a date that football is aiming for and hoping for.

 

Audience at the stands

 

- We have ongoing contact with the public health authority, are constantly informed and adapt to them. We also realize that we can end up in a situation when we have to reschedule, but we let it go for a few weeks now. I think in mid-May we can get a completely different overview of the situation, says Enquist.

 

The state epidemiologist Anders Tegnell said the other day that he did not believe in crowds at the matches until the fall.

 

Enquist says that probably all parties feel good about having a goal.

- For us, June 14 is a good goal and in mid-May we evaluate whether we can play directly with full audience, with limited audience or possibly if we can play without audience.

 

After the European Football Association (Uefa) on Thursday announces its plan for the European cup game, Swedish football will start planning for match days and schedule.

Allsvenskan would have started on April 4, but the premiere was postponed due to the corona pandemic."

 

 

Link to comment
2 hours ago, dvb-t manijak said:

Ana Kapor na FB

:lolol: sve je lepo shvatila

2 hours ago, adam said:

de ste pusaci? ja dosao po mustuluk! :D

 

kazu francuzi da pusaci skoro da ne fasuju koronu i hoce da krenu testove s nikotinskim flasterima.

:lolol:

Link to comment



Pušači mogu imati veće šanse da pobede imunološku bitku sa virusom zbog lošijeg stanja pluća ali skoro 3 put manje manje šanse ako uopšte dospeju na Intenzivnu.

Italijani su se tako "šalili" sa prvim pojavama slobodnih kreveta u bolnicama... "to su oni što su otišli po cigare"

Nešto ovde smrdi, dal francuzi ne uvlače dim ili je to samo još jedna skupa reklama.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment

svedjanin u ova 2 dana pokido, juce pao rekord u broju mrtvih u toku dana, danas tek za nijansu slabiji.

a na tvitersu gledam nekog mladogtm srpskog lekara u svedskoj kako porucuje da srbija treba da sledi svedski model, a ne kineski. mrsh.

Link to comment

makedonija zemlja cuda i nesposobnih

 

Обдукцијата на велешанката отвори многу дилеми

 

Мајката и синот од Велес биле мртви помеѓу три и пет недели, пред нивните тела да бидат откриени во нивниот стан, покажа обдукцијата на телата

Периодот на смртта се совпаѓа со периодот кога во земјава веќе беше во тек кризата со коронавирусот, па затоа податокот дека во дишното стебло на жената е најдена нуклеинска киселина на коронавирусот повеќе не предмет на интерес на здравствените власти. Вака отприлика министерот за здравство Венко Филипче вчера ја затвори приказната со велешкиот случај. Сепак, многу прашања околу овој настан остануваат сеуште отворени. 

Според обдукцијата, мкајката и синот починале помеѓу 2 и 16 март, што одговара на периодот - три до пет недели од откривањето на телата. Но, фактите покажуваат отвораат дополнителни прашања. На 2 март во земјава имаше само еден заразен од коронавирус, а тоа е 50-годишната жена која се врати од Италија. На 16 март во земјава беа регистрирани само 16 заразени, но до тогаш, во Велес не беше регистриран ниту еден случај. 

Првите заразени велешани се појавија дури на 25 март, само 12 дена или неполни две недели пред да бидат пронајдени телата. Ова го отвора прашањето дали починатата жена била меѓу првите заразени со коронавирус во земјава? Дали таа била првиот велешки случај на коронавирус? Ако судиме според информациите кои ги објавија властите, датумите го велат токму тоа. Но, како е можно луѓе, кои биле социјално изолирани и кои буквално не излегувале од својот стан да се заразат, а згора на тоа, заразата во нивниот град сеуште ја немало? Неколку дена откако беше објавено дека кај мртвата жена има коронавирус, беше објавена уште една вест, дека полицаец кој бил на увид е позитивен на Ковид-19. Ова отвори нови дилеми – дали полицаецот се заразил од мртвото тело или обратно, тој го контаминирал лешот? 

Според фактите – мртво тело не може да зарази жив човек, што ја исклучува првата можност. Истрагата покажа дека полицаецот на увидот бил максимално заштите со опрема, што ја исклучува и втората можност. Министерот Филипче рече дека ова е коинциденција. 

Телевизија 24 стапи во контакт со полицаецот Андреја Лазаревски. Тој сеуште не е подговтвен да се појави пред камерите, бидејќи ги чека финалните извештаи за овој случај. Но, вели дека случајот во најмала рака му е сомнителен.

„Се сомневам дека имам коронавирус. Немам никакви симптоми и никогаш во животот не сум се чувствувал подобро од сега. Никој од моето опкружување, вклучувајќи го и моето семејство нема коронавирус. Ме тестираа само затоа што кај лешот бил пронајден вирус. Кога ми го соопштија резултатот, ме водеа како жител на Скопје, а подоцна во извештајот ми го згрешија датрумот на земање брис. Кога прашав зошто, ми рекоа – технички грешки. Во исто време го тестираа и мојот колега со кој бев на увидот, но неговиот тест се загубил – резултати нема и две недели од тестирањето. Тој е одновно тестиран денеска, кога успеа да закаже термин преку матичен лекар. Од моментот на тестирањето никој не ми рече дека треба да одам во изолација. Семејството ми е истрауматизирано. Мојата деветгодишна ќерка ме прашува дали од болеста се умира? Навистина, не ми е јасно“, вели Лазаревски.

Лазаревски има повеќе од 20 годишно искуство во полиција и поминал многу увиди со починати лица. Според он ашто го видел во станот на мајката и синот, првично му се чинело дека луѓето се починати многу подолго од еден месец.

„Не велам дека извештајот на судска медицина околу времето на смртта не е точен. Но, малку ми е чудно што телата беа во многу лоша состојба, што според моето искуство, не би требало да бидат за период од три до пет недели“, вели Лазаревски.

Соседите не ги виделе мајката и синот три месеци. Дел од медиумите повикувајќи се на обдукцијата објавија дека тие починале во јануари. Оваа информација министерот Филипче тогаш не ја демантираше и отвори дилема дали можеби вирусот бил присутен во земјава многу порано. Но, дел од стручната јавност ова веднаш го отфрли како невозможно. Оттогаш и министерот за здравство беше многу повнимателен во своите изјави околу овој случај, за на крај, да се затвори како смрт во март, кога пандемијата во земјава веќе беше почната. 

Дали властите избрза со квалификации, па потоа мораше да се бара начин како да се поправи целата ситуација, дали полицаецот Лазаревски е „жртвата“ на грешката на надлежните, ќе покаже дополнителната истрага, но и тестот за антитела на коронавирус, кој полицаецот Лазаревски сака да го направи.

 

 

 

Link to comment

Rusija 4 umrla na million ljudi?? U rangu sa Ukrajinom I Slovackom. 

 

Je l slovenske zemlje redom ozbiljno ovo zataskavaju ili smo rasno najjaci?! 

Link to comment

vezano sa ovim veleskim slucajem

 

2 Californians died of coronavirus weeks before previously known 1st US death

 

(CNN)New autopsy results show two Californians died of coronavirus in early and mid-February -- up to three weeks before the previously known first US death from the virus.

These deaths now stand as the country's earliest two attributed to the novel coronavirus, a development that appears to shift the understanding of how early the virus was spreading in the country, health experts told CNN Wednesday.
Two deaths in Northern California's Santa Clara County happened February 6 and 17, the county said Tuesday in a news release.
The previously understood first coronavirus death happened on February 29 in Kirkland, Washington.
 
The two in California had no known travel histories to China or anywhere else that would have exposed them to the virus, Dr. Sara Cody, the county's chief medical officer, told The New York Times. They are presumed to have caught the virus through community spread, she told the Times.
 
"That is a very significant finding," Dr. Ashish K. Jha, director of the Harvard Global Health Institute, told CNN's "New Day" on Wednesday.
"Somebody who died on February 6, they probably contracted that virus early to mid-January. It takes at least two to three weeks from the time you contract the virus and you die from it."
If they did not contract coronavirus through travel abroad, that also is significant, Jha said.
"That means there was community spread happening in California as early as mid-January, if not earlier than that," Jha said.
"We really need to now go back, look at a lot more cases from January -- even December -- and try to sort out when did we first really encounter this virus in the United States," Jha said.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...