Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

2 hours ago, Redoran said:

 

OK, pre svega, dugujem ti izvinjenje jer sam bez veze izrantovao na tvoj post. Nekih pola sata pre nego što sam ga pročitao mi je presela jutarnja kafa od onog drugog teksta koji koristi iste podatke za Istanbul. Uzima onih nedostajućih hiljadu slučajeva na dan 12. april i iz toga konstruiše masu političkih špekulacija i insinuacija koje su ili potpuno irelevantne za priču o virusu ili su materijalne neistine. Naprosto nije istina da tih hiljadu neprijavljenih ukazuje da je ovde u toku nekakav full blown calamity i da vlast grebe rukama i nogama da to nekako prikrije. Da je teško - jeste. Da smo daleko od smirivanja - jesmo. Da su dozlaboga smorili sa tim svojim narativom po kojem režimi koji im nisu po volji ništa drugo ne rade osim što kriju katastrofe i kataklizme od napaćenog naroda - smorili su. 

 

Naravno sve to nije razlog da zračim tebe, stoga izvini još jednom.

 

Tekst smatram za senzacionalistički jer ne vidim kakvu poentu pokušava da postigne time što apostrofira da na 170 hiljada ljudi koliko je umrlo do sada dolazi još 28 hiljada koji nisu evidentirani kao žrtve korone iako to verovatno jesu. To u ovoj fazi pandemije jedino može da služi kao duševna hrana onima kojima 170 hiljada nije dovoljno iz nekog razloga. Ne vidim drugu svrhu ovog lamentiranja nad činjenicom da eto, nemamo neki savršen real time death counter koji će u gornjem uglu ekrana da nam konstantno uvećava neku strašnu cifru od koje ćemo svi da osedimo.

 

Za neku ozbiljnu studiju koja će da proračuna koliko života je korona stvarno odnela potrebno je prvo da se korona završi, pa da se malo posle toga skupi neki tim da krene sa istraživanjem, pa posle godinu ili dve možemo nešto da očekujemo. Ja sam na ovoj temi kačio vest o istraživanju koje je procenilo da stvaran učinak H1N1 nije bio 80 nego 250 hiljada umrlih - to istraživanje je objavljeno tri godine nakon epidemije. To daje neke indicije o ciframa o kojima ćemo čitati tamo negde 2023. godine na temu korone. Iz tog ugla gledano, ovih 28 hiljada izvučenih usred pandemije mi deluju kao nastojanje da se brže-bolje pobode NYT zastavica na temu istraživanja o stvarnim ciframa koje će korona da ostavi iza sebe.

 

Osim ako umrli ne mogu ni da dodju do bolnica, a starackih domova nema, pa ti je tako zvanicna cifra umrlih od korone 520, verovatno umrlih (oni po kucama) 902, a po civilnom registru samo u Gvajakilu za 15 dana aprila oko 5000. To znaci da je ova posledna cifra relevantna za bilo kakav decision making a zvanicne brojke u djubre.

 

To je situacija u Ekvadoru.

 

To je situacija kada lekari savetuju obolelima da nikako ne idu u bolnicu (gde nema hrane, ni vode, koncentracija virusa ogromna, bolnicka nega nikakva ako te prvo uopste prime) vec da, ako imaju para, unajme licnu  medicinsku sestru, licni tanker sa kiseonikom i plate stotine dolara za lekove na crno...

https://www.eluniverso.com/guayaquil/2020/04/19/nota/7817199/informes-no-concuerdan-reclamos

 

Quote

El doctor me dijo: Usted está vivo porque no lo llevaron a un hospital”.

 

Doktor mi je rekao: VI ste zivi zato sto vas nisu odveli u bolnicu.

 

 

E, da, americki ambasador je rekao kako je Lenjin car, i uopste kako nam je Vlada super.

 

 

Link to comment
1 hour ago, Tsai said:

Ne, al mi je za tri duzine logicnije od svega dosad procitanog na tu temu

 

Ukljucujuci i tvrdnju da je gradski bus oaza zdravlja. To mi malo para usi.

Link to comment

Pa ako se misli na punu pedeseticu koja zaokrece iz jerkovica ka banjici a sto ljudi se nalepe jedni na druge bez maske i mirisu sadrzaje kesa sa pijace jedni drugima onda naravno da ne. Uredjen i frekventan prevoz, da. I nije rekao da je oaza zdravlja, karikiras.

 

Svakako mi je logicnije od toga da hodas ulicom i igras skolice da bi izbegao cestice virusa koji se zaleteo ka tebi od slucajnog prolaznika i onda se izvijas ko Neo iz Matriksa da bi te promasio

Edited by Tsai
Link to comment

Nego tako nailazimo na razna istraživanja, ali nisam video nijedno o slabljenju virusa. Sa druge strane o tome se kod nas dosta priča, a i neke moje informacije potvrđuju to. Ali da li je to samo utisak ljudi ili je stvarno ne mogu nigde da potvrdim makar kao nešto što je sad neki trend.

Edit: vidim na temi o Srbiji je već pisano

Edited by Jozef K.
Link to comment



Nego tako nailazimo na razna istraživanja, ali nisam video nijedno o slabljenju virusa. Sa druge strane o tome se kod nas dosta priča, a i neke moje informacije potvrđuju to. Ali da li je to samo utisak ljudi ili je stvarno ne mogu nigde da potvrdim makar kao nešto što je sad neki trend.
Edit: vidim na temi o Srbiji je već pisano


Ovaj ima neka znanja i umenja:



Kaže da "će se epidemija ugasiti sama i da su sledeće 2 nedelje ključne" :covid19:

jbga, to je ono što ljudi žele da čuju pored raznih istrazivanja o prezivljavanju virusa po dan-dva u okruženju. između ostalih i amerika sad je infodemi(js)ka


Još malo će mi biti zamislivije da izađem na ulicu bez gaća nego bez maske.


primeni po potrebi

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
18 minutes ago, Ros said:

prizvali smo nemacku proizvodnju lekova. firma u majncu je kao prva dobila dozvolu za testiranje vakcine na dobrovoljcima

hocu ja

treba samo nekako da stignem do Majnca :D 

Link to comment

Mogu da zamislim radost klinaca u Spaniji, sto ce od ponedeljka moci da izadju van kuce, pa im roditelji jos daju izbor gde ce prvo, u supermarket, apoteku ili banku? 

Link to comment

Even as states move ahead with plans to reopen their economies, the director of the Centers for Disease Control and Prevention warned Tuesday that a second wave of the novel coronavirus will be far more dire because it is likely to coincide with the start of flu season.



“There’s a possibility that the assault of the virus on our nation next winter will actually be even more difficult than the one we just went through,” CDC Director Robert Redfield said in an interview with The Washington Post. “And when I’ve said this to others, they kind of put their head back, they don’t understand what I mean.”

“We’re going to have the flu epidemic and the coronavirus epidemic at the same time,” he said.

Having two simultaneous respiratory outbreaks would put unimaginable strain on the health-care system, he said.


https://www.washingtonpost.com/health/2020/04/21/coronavirus-secondwave-cdcdirector/
Link to comment
Quote

 

The coronavirus pandemic has already caused as many as 41,000 deaths in the UK, according to a Financial Times analysis of the latest data from the Office for National Statistics.

The estimate is more than double the official figure of 17,337 released by ministers on Tuesday, which is updated daily and only counts those who have died in hospitals after testing positive for the virus.

 

iaJQOTu.png

 

 

https://www.ft.com/content/67e6a4ee-3d05-43bc-ba03-e239799fa6ab

Link to comment
14 hours ago, Redoran said:

 

OK, pre svega, dugujem ti izvinjenje jer sam bez veze izrantovao na tvoj post. 

 

 

nema potrebe za izvinjenjem, i ja sam zapaljivo reagovala! tu smo da diskutujemo :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...