Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

18 minutes ago, Jozef K. said:

Pazi, sve mere dezifikovanja svega i svačega su potekla iz Kine. Ima i oni tviteraši iz Kine što su pisali o nekim nenormalnim merama predostrožnosti da ne uneseš virus sa cipelama. Od početka zdrava logika je govorila ovo što su sada Nemci rekli. Pa najviši pominjani R0 je 5,7. Da je moguće tek tako da se prenosi bio bi ko zna koliko. S i ovako je visok. Bez mera je realno između 1,5 i 3,5.

 

Da i ne samo Radovanović. I ona žena iz Italije je kao mogućnost prenosa jedino pomenula u prevozu kijanje u ruku i neposredno, ali neposredno posle toga ko se uhvati i protrljala oči ili nos verovatno dobija virus.

 

Pa jesi li ignorisao te 'kineske' mere od početka pandemije?

Link to comment
4 hours ago, paculla said:

 

Mozda bi valjalo procitati ceo tekst pre nego sto se komentarise i pogledati izvore odakle dolaze informacije. "Of course, mortality data in the middle of a pandemic is not perfect. The disparities between the official death counts and the total rise in deaths most likely reflect limited testing for the virus, rather than intentional undercounting." Nisu se specialno okomili na Istanbul, Njujork je na ovoj listi mnogo gori nego Instanbul po svemu. Pokazuju i da su Svedska i Belgija do sad dobro brojale a o tome je ovde bila dosta price. 

 

Ne znam koja je poenta mesanja razlicitih tekstova? Ovde su pretezno brojevi i podaci, onaj drugi je urednicki tekst zene koja zivi tu isto gde i ti... Ili cemo da pretpostavimo da EU agencija za brojanje smrtnosti cije su clanice vladine institucije EU zemalja ne broji dobro jer su podaci izasli u NYT?  Zasto je senzacionalisticki? Podaci nisu validni?

 

OK, pre svega, dugujem ti izvinjenje jer sam bez veze izrantovao na tvoj post. Nekih pola sata pre nego što sam ga pročitao mi je presela jutarnja kafa od onog drugog teksta koji koristi iste podatke za Istanbul. Uzima onih nedostajućih hiljadu slučajeva na dan 12. april i iz toga konstruiše masu političkih špekulacija i insinuacija koje su ili potpuno irelevantne za priču o virusu ili su materijalne neistine. Naprosto nije istina da tih hiljadu neprijavljenih ukazuje da je ovde u toku nekakav full blown calamity i da vlast grebe rukama i nogama da to nekako prikrije. Da je teško - jeste. Da smo daleko od smirivanja - jesmo. Da su dozlaboga smorili sa tim svojim narativom po kojem režimi koji im nisu po volji ništa drugo ne rade osim što kriju katastrofe i kataklizme od napaćenog naroda - smorili su. 

 

Naravno sve to nije razlog da zračim tebe, stoga izvini još jednom.

 

Tekst smatram za senzacionalistički jer ne vidim kakvu poentu pokušava da postigne time što apostrofira da na 170 hiljada ljudi koliko je umrlo do sada dolazi još 28 hiljada koji nisu evidentirani kao žrtve korone iako to verovatno jesu. To u ovoj fazi pandemije jedino može da služi kao duševna hrana onima kojima 170 hiljada nije dovoljno iz nekog razloga. Ne vidim drugu svrhu ovog lamentiranja nad činjenicom da eto, nemamo neki savršen real time death counter koji će u gornjem uglu ekrana da nam konstantno uvećava neku strašnu cifru od koje ćemo svi da osedimo.

 

Za neku ozbiljnu studiju koja će da proračuna koliko života je korona stvarno odnela potrebno je prvo da se korona završi, pa da se malo posle toga skupi neki tim da krene sa istraživanjem, pa posle godinu ili dve možemo nešto da očekujemo. Ja sam na ovoj temi kačio vest o istraživanju koje je procenilo da stvaran učinak H1N1 nije bio 80 nego 250 hiljada umrlih - to istraživanje je objavljeno tri godine nakon epidemije. To daje neke indicije o ciframa o kojima ćemo čitati tamo negde 2023. godine na temu korone. Iz tog ugla gledano, ovih 28 hiljada izvučenih usred pandemije mi deluju kao nastojanje da se brže-bolje pobode NYT zastavica na temu istraživanja o stvarnim ciframa koje će korona da ostavi iza sebe.

Link to comment

Evo malo detaljnije šta kaže Štrek na kojeg se pozivaju u onom članku Nove S.

 

Quote

ZEIT ONLINE: An important question here will be how the virus is transmitted in the first place. Shops and businesses are closed, people are being told to stay home. And you recently sat with [ZDF TV talk-show host] Markus Lanz and said that so far no infections have been detected while hairdressing, riding the bus or shopping. Are the measures too harsh?

 

Streeck: If there are still individual transmissions, for example in the supermarket or at the hairdresser, that's not good, but it's not a big problem either. It has always been said that our aim is not to contain the virus completely, but to remain below the capacity limits of hospitals. We would not even be able to contain the virus if we did not want to sit at home for two or three years. Besides, it is really time for us to refer to data.

 

ZEIT ONLINE: What do you mean?

 

Streeck: Our preliminary data at least indicate that the virus is not transmitted via surfaces but rather through close contact. And the case near Munich, the first in Germany, points in a similar direction. During her visit, the employee of the automotive supplier from China only infected colleagues with whom she had worked very closely. There was no transmission in the restaurant, the taxi driver was not infected and nobody on public transport. And this even though this woman seems to have been highly infectious.  

...

ZEIT ONLINE: Right after the outbreak began in Heinsberg in February, you have already examined households of infected people. Are you doing that again now?

 

Streeck: Yes, starting on Tuesday the hygienists will go into the households of the people we have tested positive. There they will collect air and paint remote controls and door handles. We have already taken samples in 70 households, but we want a larger sample, although I can imagine what the tests will show.

 

ZEIT ONLINE: What?

 

Streeck: We found viruses on objects or doorknobs. Even once in the toilet water when someone had diarrhoea. But in no case have we been able to grow intact viruses from them. That at least indicates that most people are not infected via surfaces. But we have now refined the methodology. I'm sure we'll be able to make more sophisticated discoveries as a result.

https://www.zeit.de/wissen/gesundheit/2020-04/hendrik-streeck-covid-19-heinsberg-symptome-infektionsschutz-massnahmen-studie/komplettansicht (translation by Deepl)

Link to comment

Ovo je iz marta:

 

Prema njemačkoj studiji koju je objavio The Journal of Hospital Infection, predmeti koje se najčešće naručuje online isto tako mogu biti jedan od glavnih nositelja koronavirusa u nekoj zemlji.

Tim znanstvenika koji je proveo studiju i koji je predvođen profesorom Günterom Kampfom sa Sveučilišta Greifswald u Njemačkoj, promatrao je različite materijale poput plastike, stakla, čelika, aluminija, drugih metala, drveta, papira i keramike te kako oni reagiraju kad su izloženi koronavirusu.

Otkrili su da koronavirus može preživjeti na neživim površinama poput metala, plastike i stakla i do devet dana.

koronavirus-1024x816.jpg

Točnije, njihova su istraživanja pokazala da koronavirus na metalnim površinama može preživjeti točno pet dana. Zanimljivo, predmeti od aluminija najsigurniji su i na njima koronavirus može preživjeti od dva do osam sati. Plastika je međutim najgora jer je prilikom testiranja uočeno da se koronavirus na njoj može zadržati od dva do čak devet dana.

Link to comment
13 minutes ago, Anonymous said:

 

Pa jesi li ignorisao te 'kineske' mere od početka pandemije?

ja jesam.

sve vreme se ponašam po ovome što nemci sad pričaju.

sve drugo mi se kosilo sa zdravim razumom i profesionalnim iskustvom sa, doduše drugačijim, kontaminacijama.

 

 

Link to comment
36 minutes ago, Jozef K. said:

Pazi, sve mere dezifikovanja svega i svačega su potekla iz Kine. Ima i oni tviteraši iz Kine što su pisali o nekim nenormalnim merama predostrožnosti da ne uneseš virus sa cipelama. Od početka zdrava logika je govorila ovo što su sada Nemci rekli.

 

Ali Nemci se ne oslanjaju na zdravu logiku nego na egzaktne podatke koje imaju (a iz kojih izvlače jedne zaključke u martu a druge u aprilu, ali da ostavimo to po strani sada). Kinezi nisu mogli da se oslone na bilo kakvu logiku jer je prvo njih udarilo i nisu imali ni egzaktne podatke ni istraživanja da ih tumače po potrebi. Imali su samo virus koji se širi neverovatnom brzinom i logično je da su na njega ispalili sve što su imali u arsenalu, bilo da radi ili ne radi posao. Nije logično da su to uradili sa ciljem da nekog lažu i obmanu.

Link to comment

po nekoj mojoj seljackoj logici, verujem da je zaista mogucnost kontaminacije preko tvrdih povrsi prilicno minimalna, a to je i nesto sto je i osterholm kod dzo rogana pre sto godina tvrdio. rukavice nikad nisam koristio, masku samo kad idem medjusvijet, citaj u supermarket, jer ume bas da bude guzva, a u radnji nema mnogo nacina za ventilaciju.

ali svako iole odgovoran iz vlasti, a buduci da nema bas neke egzaktne podatke o virusu, naravno da ce worst case scenario uzeti kao relevantan.

Link to comment
2 minutes ago, pt 2.0 said:

ja jesam.

sve vreme se ponašam po ovome što nemci sad pričaju.

sve drugo mi se kosilo sa zdravim razumom i profesionalnim iskustvom sa, doduše drugačijim, kontaminacijama.

 

 

 

To je OK. Možda se sećaš mog stava o maskama, ali to je sad nebitno. Ja sam bio ozbiljno shvatio preporuke raznih 'istraživanja' (sad ih stavljam pod navodnike namerno) o dezinfekciji prilikom povratka kući i to ću i ubuduće činiti još više nego ranije.

 

Ali ovde je rasprava o nacionalnom poreklu tih preporuka, što je najblaže rečeno tragično.

Link to comment
Just now, Anonymous said:

To je OK. Možda se sećaš mog stava o maskama, ali to je sad nebitno. Ja sam bio ozbiljno shvatio preporuke raznih 'istraživanja' (sad ih stavljam pod navodnike namerno) o dezinfekciji prilikom povratka kući i to ću i ubuduće činiti još više nego ranije.

naravno, radi kako misliš da treba.

nisam kvalifikovana za kovid, nikome ne dajem preporuke da radi kao ja.

bukvalno sprovodim nula dezinfekcije, nula dodirivanja lica neopranim rukama i sto posto socijalne distance i pranja ruku.

i to je sve.

 

Just now, Anonymous said:

Ali ovde je rasprava o nacionalnom poreklu tih preporuka, što je najblaže rečeno tragično.

u to ne mogu da se uživljavam. besmisleno mi je.

 

Link to comment
21 minutes ago, Anonymous said:

 

Pa jesi li ignorisao te 'kineske' mere od početka pandemije?

Sve mere su kineske, jer je tamo počelo, tako da...

Fizička distanca mi je bila osnovna mera. Biće teže sprovoditi sada kada se liberalizuje. Prvi sam prestao da idem na pauzu na kafu, ne jer sam paničar, već što je u tom društvu dominirao Nestorović narativ. Masku stavljam kad pričam sa nekim zbog te osobe i u zatvorenom prostoru. Rukavice ne nosim, perem ruke. Nije mi palo napamet da dezinfikujem odeću, niti da pravim rastvore za krparu.

 

5 minutes ago, Redoran said:

 

Ali Nemci se ne oslanjaju na zdravu logiku nego na egzaktne podatke koje imaju (a iz kojih izvlače jedne zaključke u martu a druge u aprilu, ali da ostavimo to po strani sada). Kinezi nisu mogli da se oslone na bilo kakvu logiku jer je prvo njih udarilo i nisu imali ni egzaktne podatke ni istraživanja da ih tumače po potrebi. Imali su samo virus koji se širi neverovatnom brzinom i logično je da su na njega ispalili sve što su imali u arsenalu, bilo da radi ili ne radi posao. Nije logično da su to uradili sa ciljem da nekog lažu i obmanu.

Slažem se da se u ovakvoj situaciji nema vremena za klasične studije. Ali realno je da se zna koji je virus i koji je njegov put transmisije i u skladu sa tim koje su mere prevencije. Overreacting, ne znam, jednostavno mislim da to nije bilo neophodno.

 

Inače zaista strepim od drugog talasa i najvažnije je da struka edukuje građane o merama lične zaštite sad kada su rešili da smo pobedili. I to važi za sve zemlje. Evo Singapur i Japan su primeri da očas posla može da se krene sa višim ciframa.

Link to comment

Ajde da zaključim moje učešće u ovoj diskusiji i da nastavim da igram moj space sim uz pitanje:

 

Da li ste stoprocentno sigurni da je to što Švabo priča tačno?

Link to comment

ne pratim vec jedno 3 nedelje, otkad sam izvalio da je ovo jedna farsa, al sad slucajno na tv-u naleteo na slike prirode, pa mi dosla neka dva utiska..

1.koliko prirodi malo treba da se oporavi, a samim tim i koliko su ljudi stetni po prirodu na planeti..

2.koliko je lako manipulisati nazovi inteligentom civilizacijom od 7 milijardi mozgova..

over and out:fantom:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...