Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

4 hours ago, Redoran said:

 

Ne znam za ostale lokacije ali ovo što su izvukli za Istanbul je Politika Ekspres nivo senzacionalizma. Ustanovili su da je od početka marta do početka aprila statistički trebalo očekivati oko hiljadu umrlih više nego što su vlasti zvanično potvrdile. Naravno da ćeš u gradu od 20 miliona stanovnika imati undercount, pogotovo ako se uzme u obzir da je Turska gubila vreme kao i svi ostali, da su u prvih nekoliko nedelja testirali samo one sa teškim simptomima i sasvim je za očekivati da se u tom periodu mnogo smrtnih slučajeva provuklo ispod radara. Zapravo kad pogledaš da ih po ovoj računici ima hiljadu, to mu dođe kao sreća u nesreći. To je na ovaj broj stanovnika, u ovoj košnici, i uzimajući u obzir vreme koje je virusu ostavljeno da se razmaše, više nego dobar* undercount.

 

* Mislim, nije dobar, ništa što je veće od nule nije dobro, ali ne znam koji drugi termin da upotrebim ovako na brzinu.

 

Elem, šta je NYT uradio sa tih hiljadu? Pa, uzeli su i sastavili čitav čaršav od teksta u kojem tvrde kako se ovde sve zataškava, sve raspada, kako prave cifre ukazuju na opšti pandemonijum, i kako vlast ne zna gde udara. Kapiram da će većina ljudi koji ne žive ovde na keca poverovati u tu zaveru ali pošto živim ovde usudiću se da kažem da to što su sastavili nije dostojno da ga zovemo smećem a kamoli pokušajem analize. Doduše ne znam ni zašto se čudim - potpuno iste pamflete su objavljivali o Vuhanu i o Teheranu kada je tamo bila frka. Ne znam kako im je Moskva promakla ali očekujem da taj propust veoma brzo isprave. Sad kad se Vuhan oporavio a Teheran izašao na put oporavka ostaje im samo da konstruišu zavere koje treba nekoga da uvere da na svetu postoji neko ko se u ovoj situaciji poneo lošije i neodgovornije od njihove raspale rupčage, samo što zli režimi kriju podatke o kataklizmi pa su oni tu da nam saopšte istinu.

 

Dobro, za grad u kome su pise +298% i grad je u tabeli, ali nije na grafiku.

Link to comment
46 minutes ago, paculla said:

 

Mozda bi valjalo procitati ceo tekst pre nego sto se komentarise i pogledati izvore odakle dolaze informacije. "Of course, mortality data in the middle of a pandemic is not perfect. The disparities between the official death counts and the total rise in deaths most likely reflect limited testing for the virus, rather than intentional undercounting." Nisu se specialno okomili na Istanbul, Njujork je na ovoj listi mnogo gori nego Instanbul po svemu. Pokazuju i da su Svedska i Belgija do sad dobro brojale a o tome je ovde bila dosta price. 

 

Ne znam koja je poenta mesanja razlicitih tekstova? Ovde su pretezno brojevi i podaci, onaj drugi je urednicki tekst zene koja zivi tu isto gde i ti... Ili cemo da pretpostavimo da EU agencija za brojanje smrtnosti cije su clanice vladine institucije EU zemalja ne broji dobro jer su podaci izasli u NYT?  Zasto je senzacionalisticki? Podaci nisu validni?

Good point Pacullina ;)  Nego,  ovaj izvod doticnog je vrhunsko outovanje:   "njihove raspale rupčage" ye-bo-te

Link to comment
2 hours ago, Jozef K. said:

Kako lepo nemački stručnjaci rastavljaju jedan po jedan mit koji je stigao sa virusom iz Kine. Kinezi nisu izvezli samo virus nego i brdo netačnih informacija o istom.

 

Sta na primer?

 

Povrsine: nisu Kinezi

Dva puta: nisu Kinezi

...

Link to comment
1 hour ago, freakns said:

+1

bukvalno 50% informacija sto smo imali su netacne. pri tome ne mislim da su to namerno uradili, vec su sproveli metod koji je sve samo ne naucni i onda iz toga vadili informacije... naravno, dosli smo do gomile pogresnih zakljucaka. to da nema antitela na virus nakon sto si prelezao(iako su testovi brutalno neprecizni), to da mladi ne umiru(nazalost, umiru itekako), to da je respirator jedini spas(iako koristan, kod gomile pacijenata samo pogorsava stanje i iskusni pulmolog vredi vise nego 50 respirarora), to da se prenosi nakon dodira istih predmeta(gotovo nemoguce), to da se moraju nositi maske svugde(napolju gotovo beskorisne), to da se mora sterilisati kompletna odeca i obuca(bullshit), itd, itd

 

tacno tako. osim sto je lepo objasnio da to nisu do kraja izleceni, ali aj sada, sitnice.

 

I, sta je od toga doslo od Kineza?

 

Gomile netacnih informacija idu na dusu zapadnim medijima i nauci i struci, a ne Kinezima.

Link to comment
1 hour ago, paculla said:

 

Mozda bi valjalo procitati ceo tekst pre nego sto se komentarise i pogledati izvore odakle dolaze informacije. "Of course, mortality data in the middle of a pandemic is not perfect. The disparities between the official death counts and the total rise in deaths most likely reflect limited testing for the virus, rather than intentional undercounting." Nisu se specialno okomili na Istanbul, Njujork je na ovoj listi mnogo gori nego Instanbul po svemu. Pokazuju i da su Svedska i Belgija do sad dobro brojale a o tome je ovde bila dosta price. 

 

Ne znam koja je poenta mesanja razlicitih tekstova? Ovde su pretezno brojevi i podaci, onaj drugi je urednicki tekst zene koja zivi tu isto gde i ti... Ili cemo da pretpostavimo da EU agencija za brojanje smrtnosti cije su clanice vladine institucije EU zemalja ne broji dobro jer su podaci izasli u NYT?  Zasto je senzacionalisticki? Podaci nisu validni?

 

redoran je citirao drugi clanak iz NYT koji kaze ovo:

https://www.nytimes.com/2020/04/20/world/middleeast/coronavirus-turkey-deaths.html

Istanbul Death Toll Hints Turkey Is Hiding a Wider Coronavirus Calamity

Link to comment
45 minutes ago, Joe D said:

ne fali zakljucak da su nemci raskrinkali mrske kineske lazove. 

 

Osim sto sve navedeno nisu tvrdili Kinezi.

 

17 dana virusa na onom kruzeru nema veze sa Kinezima.

Link to comment
14 minutes ago, Budja said:

 

redoran je citirao drugi clanak iz NYT koji kaze ovo:

https://www.nytimes.com/2020/04/20/world/middleeast/coronavirus-turkey-deaths.html

Istanbul Death Toll Hints Turkey Is Hiding a Wider Coronavirus Calamity

 

Budjo, skoncentriši se malo. Bukvalno dve rečenice ispod te koju si boldovao paculla navodi isto to, uz opasku da je to autorski tekst žene koja živi u Istanbulu (što je bio krunski polazni argument, još jednog u nizu, redoranovog antizapadnog ranta koji je proistekao iz pokušaja dekonstrrukcije teksta koji je dijagonalno čitao).

 

Ne znam da li si primetio, ali tvoji politički stavovi su na ovom forumu sada preovlađujući, tako da te male kognitivne vežbice koje praktikuješ, nemaju isti značaj kao ranije.

 

Edited by Ivo Petović
Link to comment
3 minutes ago, Ivo Petović said:

 

Budjo, skoncentriši se malo. Bukvalno dve rečenice ispod te koju si boldovao paculla navodi isto to, uz opasku da je to autorski tekst žene koja živi u Istanbulu (što je bio krunski polazni argument, još jednog u nizu, redoranovog antizapadnog ranta koji je proistekao iz pokušaja dekonstrrukcije teksta koji je dijagonalno čitao - btw, da sam ja napisao onu rečenicu o Kini, kao što je on o NY, verovatno bih bio banovan, minimum bi ista bila izbrisana, kao što je do sada bio slučaj).

 

Ne znam da li si primetio, ali tvoji politički stavovi su na ovom forumu sada preovlađujući, tako da te male kognitivne vežbice koje praktikuješ, nemaju isti značaj kao ranije.

 

 

Prvi bold, u pravu si. My bad.

 

Drugi bold, da li to impliciras da su tvoji stavovi u manjini, ato moze biti da treba jebati mater Kinezima?

 

Edited by Budja
Link to comment
Just now, Budja said:

 

Prvi bold, u pravu si. My bad.

 

Drugi bold, da li to impliciras da su tvoji stavovi u manjini, ato moze biti da treba jebati mater Kinezima?

 

 

Mislio sam da si pametniji od toga.

Link to comment
Just now, Budja said:

 

Ok, onda nisam dobro interpretirao sta, zapravo, hoces da kazes.

 

 

 

 

Mislio sam na generalni politički ton na forumu, ne konkretno na ovu priču. 

 

Što se tiče krivice za virus i jebanja majki za istu...meni je generalno vrlo misteriozno kako se na ovom mestu, gde se okupljaju ljudi koji ipak nešto čitaju i znaju, tako lako izvlače crno beli zaključci o svemu. Pa tako, ako ja kažem da Kinezi snose odgovornost za nešto (ili ako ne verujem njihovim ciframa), to odmah znači da aboliram nekog drugog za svoj deo odgovornosti ili ne smatram da su Amerikanci, Španci, EU ko god, sprdnja obzirom na način na koji su reagovali. Ili mislim da bi Kinezima trebalo "jebati mater". Šta bi sa nijansiranjem, majku mu?  

Link to comment
20 minutes ago, Ivo Petović said:

 

Mislio sam na generalni politički ton na forumu, ne konkretno na ovu priču. 

 

Što se tiče krivice za virus i jebanja majki za istu...meni je generalno vrlo misteriozno kako se na ovom mestu, gde se okupljaju ljudi koji ipak nešto čitaju i znaju, tako lako izvlače crno beli zaključci o svemu. Pa tako, ako ja kažem da Kinezi snose odgovornost za nešto (ili ako ne verujem njihovim ciframa), to odmah znači da aboliram nekog drugog za svoj deo odgovornosti ili ne smatram da su Amerikanci, Španci, EU ko god, sprdnja obzirom na način na koji su reagovali. Ili mislim da bi Kinezima trebalo "jebati mater". Šta bi sa nijansiranjem, majku mu?  

 

Problem je sto se "proziva" Kina za ono sto nije njena odgovornost.

Kineska odgovornost je, kako ja to vidim, pre svega prema sopstvenim gradjanima - onih famoznih sest dana je doprinelo sirenju virusa na celu Kinu.

 

Ali Kina nema nikakvu odgovornost za sirenje epidemije po Evropi i SAD a da ne govorim za Latinsku Ameriku, za sirenje epidemije po Iranu vec nisam siguran.

Rusi su zatvorili granicu za Kineze dosta ranije nego Evropa. Ne bi se Kina bunila za zatvaranje letova i zabranu ulasku Kinezima tamo jos u februaru, to bi bila normalna reakcija na epidemiju.

 

Dakle, tih sest dana apsolutno nikakve veze nemaju sa Evropom i SAD da se to koristi kao neki argument u raspravi. Ono o virusu iz laboratorije i ostalo je nivo toga da su Rusi izabrali Trampa. I stoga, moj omiljeni deo :), nije cudo sto se DNC i Bajdenara primio na Trampovu bucku o zlim Kinezima.

 

 

 

Druga strana je odgovornost nauke. Nauka se, od neodgovornog pisanja stampe, brani time da je to interpretacija a ne istrazivanja. Medjutim, par clanaka koje sam pregledao i na koje sam odgovorio su, tipa, dve strane, korelacije, mali uzorak, bez kontrolnih varijabli, i limitacijama da ti se zavrti u glaci, sve ono sto u normalnim okolnostima isti ti naucnici ne bi okacili na portal ni za jos dva meseca a nesto od toga je vec i objavljeno u Q1 casopisima uz 24 sata za reviziju, kao u najgorim venecuelanskim i kineskim predatorskim casopisima. Zelja za poznatoscu i da se bude citiran u stampi ili tviteru ubijaju rigoroznost, a mogu da proizvedu ozbiljne politicke posledice i oko ponasanja agenata u vezi korone, a i oko ugleda same nauke. To, kao sto je Anonymous lepo primetio, ide na vodenicu alt-rajtovcima i kvazi-nauci propovednicima. S tim u vezi, bilo bi pozeljno da sada i politicari i struka ucuti, a ne da na svaka dva sata objavljuju progres u fazi X vakcine iz Oksforda.

 

 

 

Link to comment
6 hours ago, mraki said:

Jasno mi je za masovna okupljanja, samo eto kažem pošto je festival 5 meseci daleko, interesantno je da se otkazuje sad iako slušamo razne optimistične najave...

 

To nije kontradiktorno sa optimizmom, jer je i dalje poenta da se ne okuplja milion ljudi na jednom mestu. Mnogi sajmovi koji su inace na jesen su vec sada otkazani bas iz tog razloga.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...