Jump to content

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

SAD za 12. april: 27421 novih zarazenih i 1528 umrlih; ukupno 562511 zarazenih i 22823 umrlih.  Katastrofa.  A mogla je da se izbegne samo da je Pretsednik reagovao kada su mu upucena prva upozorenja sa vise strana.  Zemlja zasticena sa dva velika okeana, sa zamandaljenom juznom granicom prema Meksiku i sa granicom prema Kanadi koju je Kanada zatvorila odmah po izbijanju zaraze, mogla je da izbegne katastrofu da je na vreme zatvorila luke i aerodrome za medjunarodni saobracaj.  Odgovornost je na Trampu i nadam se da mu se to naplati gubitkom izbora u Novembru.

Link to comment
4 minutes ago, jms_uk said:

Ovde kazu da ne ocekujemo promene


The government does not expect to make changes to coronavirus lockdown restrictions this week, Dominic Raab has said.
The foreign secretary said the UK's plan "is working" but that "we are still not passed the peak of this virus".
"Keep this up, we have come too far, lost too many loved ones and sacrificed too much to ease up," he said.
It came as deaths in UK hospitals rose to 11,329 - up by 717 since Sunday.

I dodatni broj pozitivnih:


The Department of Health said a further 4,342 people had tested positive for coronavirus as of 09:00 BST on Monday.


Sent from my iTelephone using Tapatalk

 

kao ohrabrenje da ... ali, ima li tamo svesti da se u biti lose upravljalo ovom krizom ?

Link to comment
8 hours ago, InvisibleLight said:

jel to ono  ako se 'ne primi' onda ide jos jedna, u rame pa ostane neka kvrzica na tom mestu?

 

To u podlakticu je samo test, a ne vakcina... ako se "primi", onda, zapravo ne valja. To znači da postoji visoka verovatnoća da je pacijent već zaražen bacilima tuberkuloze, za vakcinu je tada kasno, slede nova ispitivanja i lečenje.

 

Ako se "ne primi", onda super, sledeći korak je injekcija sa BCG vakcinom  (da se ni u budućnosti ne bi "primalo")

 

Ne sećam se kako i gde se daje vakcina protiv tuberkuloze.

Imam ožiljak na ramenu, ali je to, ako se ne varam, ožiljak od vakcine protiv velikih boginja. Sećam se da mi je tamo posle vakcine iskočilo nešto veliko i crveno što nisam smeo da dodirujem i sećam se da su moji roditelji bili jako zabrinuti.

 

 

Neka me forumski lekari i stručnjaci za mikrobiologiju isprave ako lupetam.

Edited by Yossarian
Link to comment
16 minutes ago, Dimitrije said:

SAD za 12. april: 27421 novih zarazenih i 1528 umrlih; ukupno 562511 zarazenih i 22823 umrlih.  Katastrofa.  A mogla je da se izbegne samo da je Pretsednik reagovao kada su mu upucena prva upozorenja sa vise strana.  Zemlja zasticena sa dva velika okeana, sa zamandaljenom juznom granicom prema Meksiku i sa granicom prema Kanadi koju je Kanada zatvorila odmah po izbijanju zaraze, mogla je da izbegne katastrofu da je na vreme zatvorila luke i aerodrome za medjunarodni saobracaj.  Odgovornost je na Trampu i nadam se da mu se to naplati gubitkom izbora u Novembru.

 

Jedna stvar:
Zasto je Njujork pukao a California ne?

 

Koliko ja shvatam, ima nesto i do lokalnih vlasti. Ovlas citajuci, cini mi se da je California uvela lock down dosta ranije nego New York.

Ogromne varijacije izmedju drzava ne mogu bas da se sve podvedu pod gustinu naseljenosti.

Bice da je mnogo hvaljeni Cuomo malcice trokirao, bas tamo gde se proziva BoJo, Svedjani i ostali.

Takodje, ima dosta podeljene nadleznosti izmedju predsednika i guvernera, pa je potrebno videti za sta je ko odgovoran.

 

Quote

New York became the epicenter of the disease in America because of several factors. The virus arrived there earlier than elsewhere and in more locations; it is denser than any other U.S. city; it depends more on public transportation, putting people close to one another; and it was behind California and Washington state in imposing restrictions on public movement, said Nicholas Jewell, a UC Berkeley biostatistician.

 

Quote

Seven counties in the greater San Francisco Bay Area ordered residents to “shelter in place” and all but essential businesses to close at midnight on March 16, a day when the number of coronavirus deaths in California doubled from six to 12. Three days later, Gov. Gavin Newsom extended the order to the entire state, with the total death toll at just 19.

 
 

New York Gov. Andrew Cuomo made a similar order on March 20, but it did not take effect until Sunday, March 22, at 8 p.m. By then, his state already had recorded at least 150 deaths. That action still preceded lockdowns across much of the nation. Florida Gov. Ron DeSantis didn’t impose a stay-at-home order until April 1.

 

Link to comment
6 minutes ago, Budja said:

 

Jedna stvar:
Zasto je Njujork pukao a California ne?

 

Koliko ja shvatam, ima nesto i do lokalnih vlasti. Ovlas citajuci, cini mi se da je California uvela lock down dosta ranije nego New York.

Ogromne varijacije izmedju drzava ne mogu bas da se sve podvedu pod gustinu naseljenosti.

Bice da je mnogo hvaljeni Cuomo malcice trokirao, bas tamo gde se proziva BoJo, Svedjani i ostali.

Takodje, ima dosta podeljene nadleznosti izmedju predsednika i guvernera, pa je potrebno videti za sta je ko odgovoran.

 

 

 

 

 

to sam i ja gledao nekidan

kalifornija prva od svih

ovde

Link to comment

Nije jasno odakle je Korona je usla u SAD.  Prvi pacijen je registrovan u Kaliforniji ali on nije putovao (nije napustao SAD).  Smatra se da je na istocnu obalu zaraza dosla iz Evrope, ne iz Kine.  Tramp je obustavio saobracaj sa Kinom ranije nego sa Evropom.  Pri tome je bio selektivan tako da je prvo zabranio letove za i iz zemalja EU a kasnije i sa ostalim evropskim drzavama.  Odluke je donosio na politickoj osnovi a ne na zdravstvenoj (ne voli Kinu i EU, ali voli UK).  Na granicnim prelazima kontrola je bila labava i selektivna.  Merili su temperat onima koji su dolazili iz Kine ali nisu onima koji su dolazili iz na primer Italije ili Srbije. 

Edited by Dimitrije
Link to comment

 

Zanimljivo je i da su tech firme u Silicijumskoj Dolini među prvima zatvorile kancelarije i naredile zaposlenima da rade od kuće - još u prvoj  polovini marta, ne hajući za zvanične stavove federalnih vlasti.

 

Apple, Google, Microsoft...

 

Štreberi kao što je Satya Nadella (glavni  u Microsoftu) umeju da čitaju statistike, saberu dva i dva i prihvate realnost, čak i kada se to kosi sa izjavama federalnih  političara ili dogmama koje su naučili u školi.

Edited by Yossarian
Link to comment
2 hours ago, Ayatollah said:

Belgija 300 mrtvih danas. Šta se tamo desilo, jbt...

 

Pakao po staračkim domovima. 43% svih umrlih od kovida je preminulo u staračkim domovima, dakle ni do bolnice nisu dobacili. Od skoro 4k umrlih do sad, preko 90% je starije od 65 a od toga je oko pola 85+

 

Plus Flamanci očito ne jebu lockdown i ostale mere, parkovi puni, kafane po selima rade za lokalce (kucneš, znaju te, možeš unutra na pivo), juče za Uskrs familije se okupljale na roštiljima po dvorištima, policija našla nekoliko takvih zabava sa po 20-30 gostiju... Panduri i lekari odlepili potpuno.

 

Brisel je malo bolji, al odjednom i kuso i repato rešilo da se baci na trčanje i biciklizam. Žandari me regulare zaustavljaju kad idem do posla 2 puta nedeljno, al imam ausvajs. 

 

Verovatno zbog svega toga svakih 4-5 minuta čujem hitnu kako leti niz ulicu (živim blizu jedne od kovid bolnica). Za sada je "samo" oko 55% ICU kapaciteta odvojenih za kovid popunjeno al ako se ovako nastavi kapiram da će morati da dodaju ICU kapaciteta.

 

Sreća pa imam ogromne terase pa kao imam prostora da blejim napolju narednih X meseci, jer ovo ovde skoro proći neće. A kad dojadi, visoko sam tako da imam "konačni izlaz" :)

Link to comment

californija i ny ne mogu da se porede. mi da se i zvalavimo na plazi ne bismo

mogli da fasujemo toliko korone kao u ny

 

kod nas populacija ide u sirinu a tamo u visinu. nama je slabiji javni prevoz i nema guzvi nikad na ulicama. plus su ovde vise svesni o zdravom zivotu. i jesmo ranije krenuli nedelju dana ranije u karantin

 

 

ja sam ubedjena da smo mi vec u dec i jan imali koronu direkt iz kine, obzirom da je dosta ljudi tad imalo kao neki grip. pokazace vreme kad/ako nas sve istestiraju. 

Edited by mustang
Link to comment

U Francuskoj upravo predsjednik rece da cemo biti zatvoreni do 11. maja.

 

Jos mjesec dana...

 

I jos nesto, ocekujem da francuska osvoji najvise medalja iduce godine na OI koliko Dzogera vidim vani. Svaki od njih kao da je na OI.

Edited by borris_
Link to comment
Just now, borris_ said:

U Francuskoj upravo predsjednik rece da cemo biti zatvoreni do 11. maja.

 

Jos mjesec dana...

 

Kuvanje žabe, to i ovde rade. Prvo bilo do 5. aprila, sad je kao do 20., krajem nedelje će nam verovatno reći da je do 4. ili 11. maja... A realno je da će i FRA i BEL da zabodu makar do kraja maja. Neće to odmah tako da kažu, pa obesiće se 200k ljudi odma.

Link to comment

Španija ima mnogo brži pad novo obolelih i mrtvih nego Italija, iako su uveli mere dve nedelje kasnije. Dakle, nešto u Italiji nije u redu sa ovim što se dešava.

Više od pola mrtvih je u Lombardiji, kao i novo obolelih. Postaje sve očiglednije da mora da se izoluje ceo region Lombardija i to hermetički(da se ukinu sve veze saobraćajne u putničkom smislu), i da se okruži vojskom. Ostali deo zemlje bi mogao da se polako otvara,

Jer, sad je već očigledno da je epidemija i počela u Lombardiji, da se nisu na vreme tamo preduzele mere, kao i da se sve ovo vreme kriza hendluje očajno, iako su već počeli tamo da na sve moguće načine pokrivaju sopstvenu guzicu. 

Centralna Vlada i dalje nastavlja da objavljuje neke ekonomske mere, koje u suštini postoje samo u Dekretima i u dnevniku pošto je više nego očigledno da para za bilo kakve mere - nemaju. Čak ni onih 600 eura za sve preduzetnike, mera koje su doneli u martu-za mart, ne da nije još isplaćena, nego će izgleda sad svi koji su podneli zahtev, morati ponovo da ga podnose, jer su uveli neke nove kriterijume da bi smanjili broj onih koji će to možda dobiti(podneto je 2.5 miliona zahteva cirka).

Link to comment
23 minutes ago, Yossarian said:

 

Zanimljivo je i da su tech firme u Silicijumskoj Dolini među prvima zatvorile kancelarije i naredile zaposlenima da rade od kuće - još u prvoj  polovini marta, ne hajući za zvanične stavove federalnih vlasti.

 

Apple, Google, Microsoft...

 

Štreberi kao što je Satya Nadella (glavni  u Microsoftu) umeju da čitaju statistike, saberu dva i dva i prihvate realnost, čak i kada se to kosi sa izjavama federalnih  političara ili dogmama koje su naučili u školi.

Nisu samo te firme. Mnogi univerziteti na istocnoj obali doneli su odluku o prekidu nastave u ucionicama i prekidu istrazivackog rada u laboratorijama jos pre nego je Tramp obnarodovao kriznu situaciju.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...