Jump to content

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

2 hours ago, Dimitrije said:

Sada sam pogledao u literaturi i bilo je klinickih primena tecne ventilacije kod nedonoscadi (neotalalni respiratorni disters sindrom) i kod odraslih (respiratorni distres sindrom odraslih).  U oba slucaja problem je usred povecanog povrsinskog napona u plucima.  Kod nedonoscadi razlog je sto se epitelijske celije drugog tipa (koje proizvode surfaktant koji snizava povrsinski napon) razvijaju tek u 8. mesecu trudnoce.  Zbog toga nedonoscad ne mogu da udahnu vazduh jer im respiratorni napor nije dovoljno snazan da nadmasi povisenu povrsinsku energiju pluca.  Kod odraslih, respiratorni disters sindrom se javlja zbog povisenog povrsinskog napona usled upale i infekcije koja sprecava celije da izluce surfaktant.  U oba slucaja pokusano je sa tecnom ventilacijom kao terapijom.  Rezultati kod nedonoscadi su pri prvim pokusajima bili fatalni ali kasnije uspesni.  Kod odraslih sa teskim sindromom rezultati su bili 50-50 (pola ozdravilo, pola umrlo).

 

Druga terapija: Prosle nedelje lekari iz Bet Izrael bolinice u Bostonu (jedna od Harvardovih bolnica) poceli su sa terapijom koja "topi" naslage izlucevina koje blokiraju bronhije i alveole.  Prvi rezultati su uspesni i mnogi pacijenti koji bi inace morali na ventilator mogli su spontano da disu.

 

1 hour ago, steins said:


 

 


Dimitrije, može li više detalja o ovome. Pala mi je slična ideja na pamet čitajući prikaze slučaja al mi biko previše banalno da npr nekakav Fluimucil bude koristan

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 

 

 

Htedoh ovo isto da pitam.

 

Link to comment
1 hour ago, steins said:


 

 


Dimitrije, može li više detalja o ovome. Pala mi je slična ideja na pamet čitajući prikaze slučaja al mi biko previše banalno da npr nekakav Fluimucil bude koristan

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 

 

https://www.wcvb.com/article/beth-israel-deaconess-medical-center-seeking-treatment-of-respiratory-failure-linked-to-covid-19-coronavirus/32060711

 

Link to comment
1 hour ago, vememah said:
Narod je stoka, gazi i dalje, kaže Erdogan svom ministru nakon što je najavio dvodnevni policijski čas par sati ranije, a zatim podneo ostavku posle neviđenih gužvi i sukoba na ulicama.

 

 

Није му то рекао него је реаговао на повећу бомбу коју је овај бацио. Могуће је да је мега палата у Анкари вечерас добила свог будућег станара.

 

Далеко од тога да ми је јасно шта се десило али једну ствар могу да ти потпишем: турски министар унутрашњих послова није Небојша из Београда нити има такав однос са својим шефом односно такав углед и репутацију.

Link to comment
1 hour ago, pasha said:

Moguce da Kina ima blagi porast broja obolelih. Mada je ovo samo jedan ali broj zarazenih je presao 100 a do sada je bio oko 50 ili manje.

Imali su 10 sopstvenih slučajeva za jedan dan, dok su ranijih dana imali 2, 3, 4 ili 6, tj. čak nijedan 7. aprila.

Quote

 

National Health Commission Update

April 13, 2020

Confirmed cases: 108 new, 82,160 total. Suspected cases: 6 new, 72 total.

Deaths: 2 new, 3,341 total. Recoveries: 88 new, 77,663 total.

Imported from outside China: 98 new, 1,378 total.

Asymptomatic infected persons: 61 new, 1,064 total.

National Health Commission Update

April 12, 2020

Confirmed cases: 99 new, 82,052 total. Suspected cases: 49 new, 82 total.

Deaths: 0 new, 3,339 total. Recoveries: 50 new, 77,575 total.

Imported from outside China: 97 new, 1,280 total.

Asymptomatic infected persons: 63 new, 1,086 total.

National Health Commission Update

April 11, 2020

Confirmed cases: 46 new, 81,953 total. Suspected cases: 8 new, 44 total.

Deaths: 3 new, 3,339 total. Recoveries: 70 new, 77,525 total.

Imported from outside China: 42 new, 1,183 total.

Asymptomatic infected persons: 34 new, 1,092 total.

National Health Commission Update

April 10, 2020

Confirmed cases: 42 new, 81,907 total. Suspected cases: 3 new, 53 total.

Deaths: 1 new, 3,336 total. Recoveries: 85 new, 77,455 total.

Imported from outside China: 38 new, 1,141 total.

Asymptomatic infected persons: 47 new, 1,097 total.

National Health Commission Update

April 09, 2020

Confirmed cases: 63 new, 81,865 total. Suspected cases: 17 new, 73 total.

Deaths: 2 new, 3,335 total. Recoveries: 91 new, 77,370 total.

Imported from outside China: 61 new, 1,103 total.

Asymptomatic infected persons: 56 new, 1,104 total.

National Health Commission Update

April 08, 2020

Confirmed cases: 62 new, 81,802 total. Suspected cases: 12 new, 83 total.

Deaths: 2 new, 3,333 total. Recoveries: 112 new, 77,279 total.

Imported from outside China: 59 new, 1,042 total.

Asymptomatic infected persons: 137 new, 1,095 total.

National Health Commission Update

April 07, 2020

Confirmed cases: 32 new, 81,740 total. Suspected cases: 12 new, 89 total.

Deaths: 0 new, 3,331 total. Recoveries: 89 new, 77,167 total.

Imported from outside China: 32 new, 983 total.

Asymptomatic infected persons: 30 new, 1,033 total.

 

http://weekly.chinacdc.cn/news/TrackingtheEpidemic.htm

Link to comment
9 hours ago, Budja said:

5381 zarazen u tom gradu od 2.7 miliona zvanicno, sa oko 650 umrlih zvanicno, dok su nezvanicni brojevi prilicno veci jer drzavna statistika nije bas najpouzdanija, i ima ogromnih kasnjenja u obradi testova i veci broj mrtvih od Konrada nego sto zvanicni podaci kazuju.

 

Kako Ekvador stoji sa BSG vakcinama. Na nekim mapama stoji da je obavezna vakcinacija izbačena, dok negdje piše da je i dalje na snazi.

Link to comment

U Francuskoj od 2007 BCG nije obavezna ali se i dalje najčešće daje djeci. Moja djeca su je primila. 

Ta teorija o toj vakcini i virusu baš se i nije nešto pokazala u francuskoj.  

Link to comment
9 hours ago, Kampokei said:

Ursula von der Leyen u intervju za Bild kaze da bi stariji u Evropi mogli da budu u karantinu i do kraja godine. Ne znam sta bi to podrazumevalo, niti je jasno ko bi o tome odlucivao.

 

8 hours ago, Shitgenstein said:

 

Videh tu vest, nije ni meni jasno. A nije mi jasno ni da li je implikacija toga da su stariji na nivou cele EU treuntno u nekakvom karantinu? Jer ni to mi nije poznato.

 

 

U istom intervjuu Ursula kaže da su u pitanju saveti članicama, kao i da nema smisla donositi naređenja na nivou EU.

Kaže:  "Ne mogu da donosim opštevažeće odluke, kada je situacija u Milanu potpuno drugačina o one u Münsteru, a postoje i velike razlike između gradskih i seoskih oblasti"

 

Donošenje propisa je u nadležnosti članica.

 

Što se tiče starijih, "karantin" mi zvuči prejako, ne znam da li je negde uveden.

Ursula ne pominje karantin, već govori o "izbegavanju kontakta".

 

Radi se o izolaciji - U velikom dalu Evrope nisu dozvoljene posete u staračkim domovima, preporučuje se izbegavanje poseta i druženja, izbegavanje izlazaka.... i to će potrajati do kraja godine.

Ursula se nada da če se tada pojaviti vakcina.

 

Kaže i da je prerano praviti planove i uplaćivati za letovanje ove godine.

 

 

Edited by Yossarian
Link to comment
1 hour ago, mackenzie said:

 

Kako Ekvador stoji sa BSG vakcinama. Na nekim mapama stoji da je obavezna vakcinacija izbačena, dok negdje piše da je i dalje na snazi.

 

BCG, bacil nazvan po francuskim bakteriolozima koji su dvadeset i više godina radili na vakcini protiv tuberkuloze.

Bacillus Calmette-Guérin

 

Možda zabunu izaziva to što skraćenicu tradicionalno izgovaramo na francuski način - "be-se-že" umesto srpski "be-ce-ge" ili engleski "bi-si-dži".

 

U Holandiji se daje samo deci koja su imigranti (i čiji su roditelji imigranti) iz država u kojima je tuberkuloza još uvek prisutna u velikom broju.

Nekada ne odmah, nego tek posle Mantoux testa (to je onaj kada se ubrizga kapljica tuberkulina u kožu na gornjoj strani podlaktice, pa kasnjje meri širina je crvenog kružića koji tamo nastane)

Edited by Yossarian
Link to comment
23 minutes ago, Yossarian said:

 

BCG, bacil nazvan po francuskim bakteriolozima koji su dvadeset i više godina radili na vakcini protiv tuberkuloze.

Bacillus Calmette-Guérin

 

Možda zabunu izaziva to što skraćenicu tradicionalno izgovaramo na francuski način - "be-se-že" umesto srpski "be-ce-ge" ili engleski "bi-si-dži".

 

U Holandiji se daje samo deci koja su imigranti (i čiji su roditelji imigranti) iz država u kojima je tuberkuloza još uvek prisutna u velikom broju.

Nekada ne odmah, nego tek posle Mantoux testa (to je onaj kada se ubrizga kapljica tuberkulina u kožu na gornjoj strani podlaktice, pa kasnjje meri širina je crvenog kružića koji tamo nastane)

jel to ono  ako se 'ne primi' onda ide jos jedna, u rame pa ostane neka kvrzica na tom mestu?

Link to comment

A New York doctor has filmed inside an emergency ward treating Covid-19 patients.  Dr Erik Blutinger, of Mount Sinai Queens hospital, said in the footage, shot on 7 April: 'Things are just totally crazy right now. Everyone is Covid positive in these hallways. All you hear is oxygen.' He also films inside one of the tents erected outside the hospital to handle admissions


https://www.theguardian.com/global/video/2020/apr/13/all-you-hear-is-oxygen-new-york-doctor-films-inside-coronavirus-ward-video

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...