Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

5 minutes ago, slepa živana said:

pre neki dan sam čula na dw da imaju kapacitete da testiraju 500 000 u nedelju dana.

 

Pa da, hoće to kad ti je osnova ekonomije industrija, a ne špekulativno presipanje iz šupljeg u prazno, kao u nekim perjanicama "kapitalizma". 

Link to comment

Bosch develops rapid Covid-19 test

Engineers at Bosch Healthcare Solutions in Germany have developed a point of care Covid-19 test that is claimed to deliver a reliable result in under 2.5 hours.

 

Quote

During testing a sample is taken from the patient’s nose or throat using a swab. Then the cartridge, which already contains all the reagents required for the test, is inserted into the Vivalytic device for analysis. The analyser can perform up to ten tests in the space of 24 hours. This means it takes just 100 devices to evaluate up to 1,000 tests per day.

 

https://www.theengineer.co.uk/bosch-covid-19-test/

Link to comment

 

19 minutes ago, Ivo Petović said:

 

Možda sa aspekta social distancinga. Ali, ko zna, možda brutalno totalitarno zaustavljanje života nije jedini način za izboriti se sa ovim (na stranu što u zvanične kineske cifre ne verujem uopšte). Sama činjenica da ovoliko testiraju govori mi da znaju šta rade i da imaju resursa. Skoro je bio na RTS neki gastos iz Hajdelberga koji reče da se njegova bolnica 6 nedelja priprema za ovo.

 

U svakom slučaju, znam šta bih ja trenutno odgovorio na pitanje u kojoj bih državi želeo da budem kad nas snađe neko veće sranje. :D 

 

Videćemo kad se podvuče crta...

Ovo oko zaustavlljanja života, naravno da ne mora, Singapur, Tajvan i Hong Kong (pa i Južna Koreja) su tik uz Kinu odakle im dolazi najveći broj putnika, pa se sa zarazom uspešno bore bez drastičnog zaustavljanja. Ja sam ranije prenosio neke podatke o smanjenju saobraćaja po ovim gradovima, nisu se smanjivali više od 30%. Drago mi je da se i u Australiji po pitanju ciljanih mera sve više ugledaju na Singapur. Ovde ima dobar dokumentarac o strategiji Singapura.

 

Za ovo gde b se našao kad nas snađe neko veće sranje, dobar je izraz "The best measure of a just society is whether you’d be willing to be thrown into it at random,”, iz ovog davnog članka sa linka. Obavezno štivo.

 

SaE

Link to comment

tramparu su danas testirali i dobio je rezultat za 15 min, toliko o tome ko ima superiornu tehnologiju :D

- uz to kod tog testa nije potrebno neprijatno guranje štapića u nos :happy:

Link to comment

 

Poznati njemački lanac restorana Vapiano podnio je zahtjev za bankrot zbog finansijskih posljedica koje je izazvala pandemija koronavirusa.
Reuters piše da je u saopćenju Vapiana navedeno da su podnijeli zahjev za bankrot Okružnom sudu u Kelnu nakon što nisu mogli postići dogovor o dodatnom finansiranju s bankama i tri glavna dioničara o finansijskoj injekciji od 36,7 miliona eura koja bi održala likvidnost. Samim time, nije ostalo prostora za moguće apliciranje za pomoć u okviru vladinog programa.

Dionice u Vapianu, čiji restorani nude pizzu, tjesteninu i salate, pale su za dvije trećine donoseći godišnje gubitke preko 90 posto i stavljajući kompaniju na teritoriju dionica s tržišnom vrijednošću od samo 25 miliona dolara.

Svi njemački restorani kojima upravlja Vapiano ostat će zatvoreni do daljnjeg.
 

https://rp-online.de/wirtschaft/unternehmen/vapiano-insolvenz-wegen-corona-krise-keine-einigung-ueber-finanzierungsloesung_aid-49874449

 

https://uk.reuters.com/article/us-vapiano-bankruptcy/german-restaurant-chain-vapiano-files-for-insolvency-idUKKBN21K14M?utm_source=Klix.ba&utm_medium=Clanak

 

 

 

Skoro u svim državama na Balkanu, a i šire guglanje riječi "moratorij"

image.thumb.png.18431db45844021b8bebb2176daf4817.png

U posljednje tri godine pojam moratorij uglavnom je vezan za zapošljavanje tako su građani BiH u Google pretraživač ukucavali "moratorij na zapošljavanje FBiH", "moratorij na zapošljavanje KS" i druge pojmove koji su se pretraživali tek nekoliko puta.

 

Link to comment
52 minutes ago, Kelt said:

bosch :smiley_hail:

Nije Bosch za klanjanje jer su oni uskocili kasno kad i svi drugi, kao i Abbott sa 5-13 min testom.

 

Treba se klanjati maleckoj berlinskoj kompaniji TIB koja je i godinama radila na coronavirusima (posle SARSa). Vlasnik je namirisao da se nesto desava i odmah posle nove godine krenuo u proizvodnju testova koji su se pokazali kriticnim u ranim fazama kad je bilo najvaznije. On je napravio prvi test 10.1. cetiri dana pre tweeta WHO da jos nema dokaza da virus moze da predje sa coveka na coveka. Sad je lako pametan biti, to je trebalo tada namirisati. Firma je imala manje od 20m obrta u 2019. 

Link to comment
47 minutes ago, Ivo Petović said:

 

Možda sa aspekta social distancinga. Ali, ko zna, možda brutalno totalitarno zaustavljanje života nije jedini način za izboriti se sa ovim (na stranu što u zvanične kineske cifre ne verujem uopšte). Sama činjenica da ovoliko testiraju govori mi da znaju šta rade i da imaju resursa. Skoro je bio na RTS neki gastos iz Hajdelberga koji reče da se njegova bolnica 6 nedelja priprema za ovo.

 

U svakom slučaju, znam šta bih ja trenutno odgovorio na pitanje u kojoj bih državi želeo da budem kad nas snađe neko veće sranje. :D 

 

Videćemo kad se podvuče crta...

Naravno, ne mislim uopšte da poredim neuporedivo, samo hoću da kažem da je promena tona u medijima a bogumi i ponašanja ljudi u prošla 2 dana više nego očigledna.  

Link to comment
1 hour ago, pasha said:

 

To je tacno da testiraju ali dolaze do granice raspolozivih respiratora. Sto se vidi da broj preminuih pocinje da skace. Mada ja mislim da njihova velika industrijska baza moze da znacajno poveca prozivodnju broja respiratora. To je odradjeno na teret ostatka evrope jer su blokirali prodaju medicinske opreme.

 

Kako na teret ostatka Evrope zbog toga sto su blokirali prodaju svoje medicinske opreme, koja im je potrebnija vise nego ikada? Taj ostatak Evrope je i sam mogao da razvija svoje zdravstvo i pratecu industriju, narocito velike drzave poput UK, Spanije, Italije ili Francuske. To je jednostavno pitanje odgovornog planiranja i navike da se ne gaji prase pred Bozic, u cemu su Nemci inace notorni sampioni.

Edited by harper
Link to comment
18 minutes ago, paculla said:

Nije Bosch za klanjanje jer su oni uskocili kasno kad i svi drugi, kao i Abbott sa 5-13 min testom.

 

Treba se klanjati maleckoj berlinskoj kompaniji TIB koja je i godinama radila na coronavirusima (posle SARSa). Vlasnik je namirisao da se nesto desava i odmah posle nove godine krenuo u proizvodnju testova koji su se pokazali kriticnim u ranim fazama kad je bilo najvaznije. On je napravio prvi test 10.1. cetiri dana pre tweeta WHO da jos nema dokaza da virus moze da predje sa coveka na coveka. Sad je lako pametan biti, to je trebalo tada namirisati. Firma je imala manje od 20m obrta u 2019. 

Nemci su, koji su u velikom broju rezidenti na Fuerteventuri, bili pokretaci da se preko regiona Berlin i TIB Molbiol-a nabavi 50.000 testova. Ne znam zbog cega se Spanija odlucila za nabavku testova iz Kine, koji su se u dva maha pokazali kao nepouzdani, da li zbog embarga Nemacke na kolicinu ili kapaciteta same firme koja ih proizvodi.

Link to comment
7 minutes ago, Lancia said:

Nemci su, koji su u velikom broju rezidenti na Fuerteventuri, bili pokretaci da se preko regiona Berlin i TIB Molbiol-a nabavi 50.000 testova. Ne znam zbog cega se Spanija odlucila za nabavku testova iz Kine, koji su se u dva maha pokazali kao nepouzdani, da li zbog embarga Nemacke na kolicinu ili kapaciteta same firme koja ih proizvodi.


Nije kineski vec japanski i ne znam koliko je primereno saliti se na ovu temu ali ipak...

 

 

Link to comment
39 minutes ago, harper said:

 

Kako na teret ostatka Evrope zbog toga sto su blokirali prodaju svoje medicinske opreme, koja im je potrebnija vise nego ikada? Taj ostatak Evrope je i sam mogao da razvija svoje zdravstvo i pratecu industriju, narocito velike drzave poput UK, Spanije, Italije ili Francuske. To je jednostavno pitanje odgovornog planiranja i navike da se ne gaji prase pred Bozic, u cemu su Nemci inace notorni sampioni.

 

Tako sto je oprema dosla na granicu, narucena, moguce placena a onda blokirana,

 

Quote
German customs authorities have blocked the export of a truck filled with 240,000 protective masks to Switzerland, which Swiss authorities have said is part of a broader export ban on protective gear.

Switzerland has called for an emergency meeting with the German ambassador about the issue. As reported by the NZZ,  State Secretariat for Economic Affairs (SECO) on Sunday called upon “German authorities to release the blocked masks immediately”. 

The situation is particularly severe for Switzerland as the country produces very little protective gear. 

SECO said a truck with 240,000 masks on board was commandeered before it left German soil by customs authorities. SECO added that the interception does not appear to be an isolated incident, with all further transports likely to be blocked. 

German government on Wednesday banned the export of medical protective equipment such as goggles, respiratory masks, protective suits and gloves. France has made a similar order. 

 

https://www.thelocal.com/20200309/germany-blocks-protective-masks-headed-for-switzerland

 

Nemacka je na pocetku izbijanja krize imala preko 25 000 respiratora i do danas nisu sve kapacitete popunili iako sve vise prilaze tom broju pa je i vise smrtnih slucajeva a to zato sto nisu uopste bili toliko disciplinovani u drustvenom udaljavanju. Ipak su mogli bar par stotina komada da posalju u Italiju ali Nemci su uvek zaguljeni. Traze od drugih ono sto i sami krse kada se nadju u slicnoj poziciji.

A inace se slazem oko industrije i mislim da ce se to desiti nakon krize. Samo nisam siguran da ce to biti dobro za Nemce. Jer posle ovoga iskustva Italijani nece vise nista cekati od Nemacke, nikakva proizvode i usluge. Zato im je bilo bolje da su malo pomogli.

Link to comment
13 minutes ago, pasha said:

A inace se slazem oko industrije i mislim da ce se to desiti nakon krize. Samo nisam siguran da ce to biti dobro za Nemce. Jer posle ovoga iskustva Italijani nece vise nista cekati od Nemacke, nikakva proizvode i usluge. Zato im je bilo bolje da su malo pomogli.

 

Nije bitno sta je dobro za Nemacku od onoga sto Italijani rade vec ono sto je bitno za Italiju. OK, mogli su Nemci da budu solidarniji na svoju stetu ali to nije preterano realno ocekivati ni od koga, pa ni od njih. EU je, s druge strane, dokazano nesposobna da hendluje bilo kakvu ozbiljnu krizu i nema mehanizme da intervenise previse u odnosima izmedju drzava, nije se to pokazalo samo sada s ovim virusom. Nadam se da ce sada biti malo vise zdravog razuma kod nacionalnih vlada, prevelika je cena placena za politicko lelemudjenje i pausalno oslanjanje na nesto sto se vise puta pokazalo kao tigar od papira.

 

Imao je Tresko jedan podugacak tekst o tome kako su se delovi italijanske vlasti ponasali, bilo mi je doslo da placem od muke kad sam to procitao. Jebi ga, mislim da je poslednja adresa na koju bilo ko ko je najebao u ovoj krizi treba da se zali bilo koja druga osim svoje. Nacionalne vlade i administracije su duzne da brinu pre svega o svojim gradjanima, to im je posao za koji su birani ili zaposljavani. A da tebi umiru ljudi na gomile dok ti odvajas 400 miliona evra da bi pomagao jebene fudbalske klubove i onda se zalis na Nemacku da nije solidarna jer je zadrzala opremu koja je i njima potrebna, to je malo degutantno.

Edited by harper
Link to comment
1 hour ago, harper said:

 

Kako na teret ostatka Evrope zbog toga sto su blokirali prodaju svoje medicinske opreme, koja im je potrebnija vise nego ikada? Taj ostatak Evrope je i sam mogao da razvija svoje zdravstvo i pratecu industriju, narocito velike drzave poput UK, Spanije, Italije ili Francuske. To je jednostavno pitanje odgovornog planiranja i navike da se ne gaji prase pred Bozic, u cemu su Nemci inace notorni sampioni.

 

za vecinu evrope i amerike, i pola kine i indije, ventilatore pravi 7 kompanija, od kojih je jedna iz nemacke, jedna iz holandije (ali se svi ventilatori prave u americi) i 5 iz amerike (jedna pravi vecinu ventilatora u irskoj). svaka od ovih kompanija proizvodi u proseku 2-3 hiljade nedeljno (u ovom trenutku). kad bi svi uzeli svoje ventilatore, irska bi imala ogroman suficit, nemacka bi bila ok, amerika bi bila ok (teoretski, kad bi se koordinisalo na federalnom nivou a ne da svi kupuju svoje ventilatore pa neki sede neiskorisceni a njujork nema dovoljno ali to je prica o nekompetentnoj vladi, a ne o proizvodnji ventilatora). svi ostali bi morali da se oslone na lokalne proizvodjace koji imaju mali kapacitet i nikakvu mogucnost za ubrzavanje... danas je stupio na snagu defense production act za 6 kompanija (6/7 ovih gore) koje proizvode u americi ali samo article 3 i koliko ja razumem za sad, ne znaci prekid izvoza vec samo obaveza za dobavljace delova koji su u americi da sve daju ovim proizvodjacima. kad su mnogi ovih dana (republikanci ali i mnogi liberalni mediji i politicari) zvali da se proglasi dpa za zabranu izvoza, vise kompanija je upozorilo da bi to bilo lose jer bi se skroz poremetio supply chain, ventilatori se mozda prave u americi ali delovi dolaze iz celog sveta. 

 

tragedija je da je ventilatora bilo dovoljno u svetu i pre nego sto su kompanije pocele da povecavaju proizvodnju, samo je koordinacija da se rasporedi bedna...  italija i statisticki nije imala dovoljno i onda su krenuli da kupuju, ali su se ostali setili i krenuli da se otimaju. 

Link to comment
2 minutes ago, paculla said:

 

za vecinu evrope i amerike, i pola kine i indije, ventilatore pravi 7 kompanija, od kojih je jedna iz nemacke, jedna iz holandije (ali se svi ventilatori prave u americi) i 5 iz amerike (jedna pravi vecinu ventilatora u irskoj). svaka od ovih kompanija proizvodi u proseku 2-3 hiljade nedeljno (u ovom trenutku). kad bi svi uzeli svoje ventilatore, irska bi imala ogroman suficit, nemacka bi bila ok, amerika bi bila ok (teoretski, kad bi se koordinisalo na federalnom nivou a ne da svi kupuju svoje ventilatore pa neki sede neiskorisceni a njujork nema dovoljno ali to je prica o nekompetentnoj vladi, a ne o proizvodnji ventilatora). svi ostali bi morali da se oslone na lokalne proizvodjace koji imaju mali kapacitet i nikakvu mogucnost za ubrzavanje... danas je stupio na snagu defense production act za 6 kompanija (6/7 ovih gore) koje proizvode u americi ali samo article 3 i koliko ja razumem za sad, ne znaci prekid izvoza vec samo obaveza za dobavljace delova koji su u americi da sve daju ovim proizvodjacima. kad su mnogi ovih dana (republikanci ali i mnogi liberalni mediji i politicari) zvali da se proglasi dpa za zabranu izvoza, vise kompanija je upozorilo da bi to bilo lose jer bi se skroz poremetio supply chain, ventilatori se mozda prave u americi ali delovi dolaze iz celog sveta. 

 

tragedija je da je ventilatora bilo dovoljno u svetu i pre nego sto su kompanije pocele da povecavaju proizvodnju, samo je koordinacija da se rasporedi bedna...  italija i statisticki nije imala dovoljno i onda su krenuli da kupuju, ali su se ostali setili i krenuli da se otimaju. 

 

Hvala, ovo je vazna informacija. Jebi ga, ocigledno trzisni kapitalizam koji "ne zna za granice" nije samo korporativna odgovornost nego mora malo i solidarnosti jer izgleda ipak zna za granice.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...