Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

Meni ostaje neka nada to što i dalje nema obolelih iz toplijih krajeva. Mislim na lokalni prenos, bez da je neko putovao iz Kine ili Italije. Uz svu očajnu zdravstvenu zaštitu, kraj februara, a i dalje bez slučajeva iz Afrike, J.Amerike, Malezije... a to meni je to prilično čudno.
Primer Singapura, gde broj obolelih ne raste eksponencijalno. Pocetni rast je zaustavljen zabranom avio saobraćaja sa Kinom. U Vietnamu poslednji put se neko 13.feb evidentirao kao zaražen.
Ostaje nada da je ovaj koronavirus (ako ne mutira) isti kao SARS - ne trpi toplotu.... 854bb635b2688aecceff28a323500cd0.jpg

Link to comment
3 hours ago, Jean-Luc Picard said:

Mene brinu dve stvari.

 

Kako sad stoje stvari, sam korona kao korona nije smak sveta, ali jako lepo pokazuje da ako bi se pojavilo nešto slično što je u stanju da ubije 500 miliona ljudi, da čovečanstvo apsolutno nije u stanju da to nešto zadrži u lokalnim okvirima i da spreči širenje.

Druga stvar, naglasak je na kako sad stoje stvari. Pretpostavljam da je moguće da neka minimalna nesretna mutacija od ove korone napravi to nešto što je u stanju da ubije 500 miliona ljudi. I grip iz 1918. u prvom talasu nije bio ni približno smrtonosan kao u drugom talasu koji je bio ko uragan kategorije 5 među slamaricama i udžericama.

 

a kako u globalnom svetu da sprecis sirenje? ljudi se krecu s kraja na kraj sveta, vrlo lako i u sve vecem broju.

Link to comment
3 minutes ago, goofs said:

Ima onaj jedan slucaj u Brazilu, ali cini mi se da je dosljak

ima i alzir  i egipat po 1, naravno da su dosljaci kad ih je jedan :D

 

ima index sazet i pregledan update svih novosti oko situacije globalno.

. na vest iiz 13>45 je tabela

Link to comment
26 minutes ago, Nikodije said:

 

a kako u globalnom svetu da sprecis sirenje? ljudi se krecu s kraja na kraj sveta, vrlo lako i u sve vecem broju.

Očigledno jako teško, 

1 hour ago, Kampokei said:

Ova zena je imala pozitivan test krajem januara, pa negativan pocetkom februara, i sada opet pozitivan.

Ovo mora biti da je jedan od pozitivnih testova pogrešno urađen, kontaminiran uzorak ili šta već. Okam na delu, mnogo jednostavnije objašnjenje nego da je moguće dva puta u 15 dana fasovati  istu infekciju. 

Link to comment

To sto nema širenja virusa u toplijim krajevima nije ništa čudno.Naime korona kao vecina drugih virusa ne voli takvu sredinu.Sunčeva svetlost ih brzo ubija tj ne opstaju dugo .Zato i Kinezi sa nestrpljenjem čekaju toplije vreme

Link to comment
50 minutes ago, Jean-Luc Picard said:

Očigledno jako teško, 

 

 

Nije jako teško, nego jako skupo. 

 

Singapurćani™ se navode kao svetli primer hendlovanja epidemije. 

Doduše oni su svoju školu skupo platili kad je grunuo SARS. 

Od tada su ukapirali odakle im preti najveća opasnost i uložili opasnu kintu koja je rezultirala otvaranjem najsavremenijeg Centra za zarazne bolesti koji obuhvata izuzetno razradjenu i organizovanu epidemiološku službu. 

Kad im je uvezen prvi slučaj, odmah su reagovali - digli opasnost na Orange što je rezultiralo proverama na aerodromima i po hotelima, epidemiolozi su napravili precizne mape kretanja indeks slučajeva, i krenuli u sprovodjenje karantina za rizične kontakte- svi klinički slučajevi su centralno hospitalizovani u pomenutom centru, čija je laboratorija već krenula u proučavanje virusa i kombinovanje terapija. 

Takav pristup im jedoneo dva ogromna benefita - prvo, usporila se transmisija virusa do granice efektivne kontrole, drugo smanjen je broj teških slučajeva koji zahtevaju Intenzivnu negu, a mislim da kao bonus imaju do sada 0 umrlih.  

Edited by steins
Link to comment
1 hour ago, Haralampije said:

To sto nema širenja virusa u toplijim krajevima nije ništa čudno.Naime korona kao vecina drugih virusa ne voli takvu sredinu.Sunčeva svetlost ih brzo ubija tj ne opstaju dugo .Zato i Kinezi sa nestrpljenjem čekaju toplije vreme

Nisu jos sigurni da je tako.

odlican QA od juce:

 

Edited by Boza_zvani_Pub
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...