Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

Sunce na kraju tunela. :heart:

 

Bracni par, on ima 89 godina. Obadvoje prelezali virus u teskom stanju. On je bio prikljucen na respirator ali nije bio na reanimaciji jer nije bilo mjesta. Familija dosla da se pozdravi sa njim. Izdrzao i ozdravio (kao i njegova zena).

 

Ovo mi je uljepsalo dan. 

Edited by borris_
Link to comment
1 hour ago, TdEII said:

 

404 - ne radi link, ali znam, ‘ajde tačnije, pretpostavljam o čemu je tekst. Gardijan kasni jedno nedelju dana. U ovom, tj. tom krugu, debata je završena. Nije da se ne javljaju nove, u varijacijama na temu, na svakih dan-dva. :D

 

Bilo je baš dosta reakcija na otvoreno pismo kojim se obznanila peticija. U komentarima su se neki od potpisnika i javljali da brane stavove. Suma sumarum, priznaje se ograničenje - oni pojedinačno možda i imaju dovoljno kompetencije, ali Istitut/Zavod/Uprava za javno zdravlje ima sve tj. svu kompetenciju pod jednim krovom, i odluke se donose za celinu, ali ipak ne misle da greše. OK.

 

Mislim, debate na stranu... dovoljno je da se pogleda ovaj link koji je postavio vladavsnarod u poslednjem postu i uporede npr. Norveska i Svedska. Fatalni ishodi u Sve su skoro za red velicina iznad (po svemu uporedljive zemlje.) Bolje da oni malo manje debatuju i filozofiraju.

Link to comment
10 minutes ago, Indy said:

 

Mislim, debate na stranu... dovoljno je da se pogleda ovaj link koji je postavio vladavsnarod u poslednjem postu i uporede npr. Norveska i Svedska. Fatalni ishodi u Sve su skoro za red velicina iznad (po svemu uporedljive zemlje.) Bolje da oni malo manje debatuju i filozofiraju.

 

Pa sad, populacija Švedska:Norveška je ~2:1 ali, ok, kapiram red veličine u trenutku, te i da iz daleka zemlje izgledaju uporedive u svemu, međutim nisu. Ako bi se već sada pogledalo malo više u raspodelu i obolelih i umrih, neke stvari bi bile jasnije. Ali iskreno, mislim da nije vreme. A nije ni za ovu temu, paradoksalno.

Link to comment

Mislim, naravno, na procent umrlih u odnosu na zaražene. Razne arome krajnjeg utilitarijanizma koje su izašle na površinu širom planete otkad se korona raširila su priličan prizor za mene... nelep, dakako. 

 

Mislim, film Midsommar je bio dovoljno mučan... Ovo mi je malo previše.

Link to comment

norveška ima 6 umrlih na milion stanovnika a švedska 14, eto uporedivih statistika, naravno uzorak je još uvek mali

- a i ova procena da će umreti samo hiljadu šveda i da će se okužiti polovina populacije je prosto neverovatna, ako je to tačno onda je ovo vaistinu najsmešniji virus u istorijitm  

Link to comment

Meni je bilo zanimljivo da pratim diskusiju na mailing listi mog bivseg svedskog poslodavca (univerzitet, drustvene nauke). Krenulo je upravo od ovde navedene inicijative, jedna bivsa koleginica Amerikanka je pozvala kolege da potpisu pismo koje dovodi u pitanje do sada uvedene mere. Onda se javilo par Svedjana koji odbijaju da potpisu pismo jer "mi smo drustvenjaci, ne epidemiolozi, mi ne znamo o tome dovoljno, a struka je rekla svoje". Ovo me i nije toliko zacudilo, jer su Skandinavci pocesto vrlo agresivno defanzivni kad stranac kritikuje manje vise bilo koji aspekt skandinavskih drustava. Poslednji mejl u toj razmeni je bio od jednog Svedjanina koji kaze da, iako strancima mozda treba vremena da to shvate (Svedjani vole da strancima objasnjavaju Svedsku, jos jedan common trait), vlada u komunikaciji sa gradjanima uvek koristi mekane tonove, ocekujuci od njih da potpuno odgovorno prate te preporuke. Na neki nacin, preporuka je naredba izmedju redova. I, zaista, koliko vidim na slikama, ulice i jesu prazne, osim pokoje kafanice vikendom. To sto rade skole je najrizicniji aspekat ovog pristupa, a imam sve jaci utisak da ni sami nisu sigurni kakve posledice to ima.

Link to comment
2 minutes ago, gone fishing said:

norveška ima 6 umrlih na milion stanovnika a švedska 14, eto uporedivih statistika, naravno uzorak je još uvek mali

- a i ova procena da će umreti samo hiljadu šveda i da će se okužiti polovina populacije je prosto neverovatna, ako je to tačno onda je ovo vaistinu najsmešniji virus u istorijitm  

 

 

OK... Još jednom, poredio sam procente umrlih - to je sasvim uporedljivo (zato se procenti i koriste.) Kod Norveške je nešto kao 0.8%, kod Švedske 3.8%.

Link to comment
5 minutes ago, mraki said:

Španija jebote :ph34r:

A taman su počeli lepo da padaju sa novim slučajevima...

 

Contagios = zaraženi

Fallecidos = umrli

Curados = oporavili se

Link to comment
1 hour ago, vladavsnarod said:

Ima li nekog iz Belorusije, da cujemo izvestaje sa terena?

 

 

Otac prosao kamionom tamo pre par dana,zive potpuno normalno,kafici,restorani,skole sve radi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...