Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

1 minute ago, cedo said:

da li su svajcarska, belgija i holandija uvele mere ogranicenja i kada ?

Pricao danas sa jaranom iz shvice

Nema policijski cas, svi rade od kuce, nema parkova, nema barova, restorana.. To su sve uveli pre nas

Prakticno isto ko mi minus pandurski cas

Glasali su na referendumu da je zabrana nekoj grupi ljudi da izadje fasizam i starci su slobodni da setaju

 

E da, najveci problem je porozna granica sa italijom. Tamo je i najveci broj slucajeva

 

Edited by Ravanelli
Link to comment
6 minutes ago, Ravanelli said:

Pricao danas sa jaranom iz shvice

Nema policijski cas, svi rade od kuce, nema parkova, nema barova, restorana.. To su sve uveli pre nas

Prakticno isto ko mi minus pandurski cas

Glasali su na referendumu da je zabrana nekoj grupi ljudi da izadje fasizam i starci su slobodni da setaju

 

E da, najveci problem je porozna granica sa italijom. Tamo je i najveci broj slucajeva

 

 

a meni se ne javljaju dvojica sa kojima sam ranije suradjivao ... jedan je bas cool lik, talijan 

svajcarska bas ima visoke cifre registrovanih, verovatno mnogo testiraju

Link to comment

Meni ovaj rekao da jako malo testiraju

Mada mozda je tako kod njega u Cirihu

E da i neki kanton je uveo zabranu za starije i pored tog nekog glasanja i sada ce na sud valjda

Link to comment

Tri sveže i još nerecenzirane studije kažu da se virus osetno slabije širi pri toplom vremenu.

This paper provides the first plausibly causal estimates of the relationship between COVID-19 transmission and local temperature using a global sample comprising of 166,686 confirmed new COVID-19 cases from 134 countries from January 22, 2020 to March 15, 2020. We find robust statistical evidence that a 1°C increase in local temperature reduces transmission by 13% [-21%, -4%, 95%CI]. In contrast, we do not find that specific humidity or precipitation influence transmission.


https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.26.20044420v1

This study sought to examine the associations of daily average temperature (AT) and relative humidity (ARH) with the daily count of COVID-19 cases in 30 Chinese provinces (in Hubei from December 1, 2019 to February 11, 2020 and in other provinces from January 20, 2020 to Februarys 11, 2020).


...
Every 1°C increase in the AT led to a decrease in the daily confirmed cases by 36% to 57% when ARH was in the range from 67% to 85.5%. Every 1% increase in ARH led to a decrease in the daily confirmed cases by 11% to 22% when AT was in the range from 5.04°C to 8.2°C. However, these associations were not consistent throughout Mainland China.


https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.30.20044099v1

Fitting with a linear behavior α(T), we find evidence for a decreasing growth rate as a function of T. However, a decrease in the growth rate is visible also in the very low-T data. Going beyond a linear model, a peak at about (9.5±2.6)°C seems to be present in the data.


https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.26.20044529v1

Link to comment

Šta forumski Šveđani i Šveđanke kažu na ovo?

 

https://www.theguardian.com/world/2020/mar/30/catastrophe-sweden-coronavirus-stoicism-lockdown-europe

 

 

A petition signed by more than 2,000 doctors, scientists, and professors last week – including the chairman of the Nobel Foundation, Prof Carl-Henrik Heldin – called on the government to introduce more stringent containment measures. “We’re not testing enough, we’re not tracking, we’re not isolating enough – we have let the virus loose,” said Prof Cecilia Söderberg-Nauclér, a virus immunology researcher at the Karolinska Institute. “They are leading us to catastrophe.”

 

Strong words, but stoicism is a way of life here, as is unflappability. A 300-year history of efficient and transparent public administration, and high levels of trust in experts and governing officials, have left the public inclined to believe what they are told, and that those doing the telling have their best interests at heart.

 

Link to comment
4 minutes ago, mustang said:

ajd da vidimo i taj film. ja u bretelama, uskoro 30C

 

pa imate skoro 10 puta manje registrovanih nego u njujorku ...

moze da ima veze sa temperaturom ?

Link to comment
1 minute ago, cedo said:

 

pa imate skoro 10 puta manje registrovanih nego u njujorku ...

moze da ima veze sa temperaturom ?

 

:isuse:

TEK DOLAZI TOPLO VREME!

 

mi imamo manje jer smo ranije krenuli sa karantinom i populacija je rastrkana a ne da zivimo jedni drugima na glavama.  slabije nam je razvijen i gradski saobracaj 

 

vec smo pisali o ovome. 

 

jedino zariste gde ce biti sledece nedelje je u weho zbog gomile gej populacije koja vec ima neke med. bolesti tipa sida, hepatitisi, klamidije ko salate ...

Link to comment
1 hour ago, JozoMujica said:

Baš svi?

Rade vrtici, supermarketi, bolnice, tramvaji, vozovi, gradjevinci... dakle ko god moze od kuce 

 

Tačno, nema policijskog casa, nema zabrane za preko 65, postepeno su uvodili mere i evo nakrcali ogroman broj registrovanih obolelih za ovako malu zemlju

 

Jeste Ticino veliki problem (tu su i najrestriktivniji) ali i deo oko Ženeve, Lozane, Bazel grad, Cirih...

Link to comment
7 minutes ago, vememah said:

Tri sveže i još nerecenzirane studije kažu da se virus osetno slabije širi pri toplom vremenu.

 


https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.26.20044420v1

 

 

 

Muka mi je od eksperata™.

 

Prva studija kaze ovo:

Quote

These controls account for: time-invariant differ-ences in population characteristics across countries, such as differential population densitiesand healthcare systems; temporal shocks that influence the pattern of global COVID-19events, such as the WHO pandemic designation; and seasonal trends that vary latitudinallyacross the globe.

 

i ovo:

Quote

We aggregate pixel-level weathervariables to the country level using population weights and link to daily country-level re-ports of new COVID-19 cases across the world for the period between January 22, 2020to March 15, 2020

 

Nikako im nije palo napamet da se u Australji, Africi, Juznoj Americi, Indiji i Indoneziji virus pojavio znatno kasnije, pa je stoga i, do sada, manje sirenje? Nije im palo na pamet da Island, Holandija, Nemacka, Svedska testiraju ko ludi dok u Ekvadoru nema testova?

 

Anegodtalno: U Ekvadoru je 15 marta bilo, recimo, 30ak slucajeva, danas 2000 istih, uglavnom u vlaznom Gvajakiluna 30 stepeni.

 

Mislim, moguce je da temperatura ima uticaj ali, prosto, kauzalna veza sa podacima koji do sada postoje tesko moze da se dokaze.

Slicno vazi i za drugu studiju koja se oslanja na "daily confirmed cases" a nema nikakve kontrolne varijable, tipa, policy response. Ova studija samo kaze da se u Wuhanu brze sirilo nego

Link to comment
2 minutes ago, mustang said:

 

:isuse:

TEK DOLAZI TOPLO VREME!

 

mi imamo manje jer smo ranije krenuli sa karantinom i populacija je rastrkana a ne da zivimo jedni drugima na glavama.  slabije nam je razvijen i gradski saobracaj 

 

vec smo pisali o ovome. 

 

jedino zariste gde ce biti sledece nedelje je u weho zbog gomile gej populacije koja vec ima neke med. bolesti tipa sida, hepatitisi, klamidije ko salate ...

 

 

aha ... ja mislio da je i sada toplije u la negi u ny (nisam rekao da je sada 30 stepeni)

 

i sta velis, gej populacija spada u rizicnu grupu ?

Link to comment
9 minutes ago, cedo said:

 

 

aha ... ja mislio da je i sada toplije u la negi u ny (nisam rekao da je sada 30 stepeni)

 

i sta velis, gej populacija spada u rizicnu grupu ?

 

zezas li me ili stvarno ne znas?!

 

verovatno ce biti vesti da se oni posebno pricuvaju 

 

 

u weho, kad krene nocni zivot, ima kamioncic u kome mozes da se testiras na HIV, i ostalo i dele PREP (truvada lek) koji sluzi da se sprecava HIV. po kalifornijskom zakonu, HIV osoba nije duzna da bilo kome kaze da boluje i moze da je siri, a na tebi je, da se razmislis, hoces li sa nekim sa kojim si se tek upoznao, koristiti zastitu i popiti truvadu. tvoja je odgovornost da stitis sebe. mnogi su mladji od 30 godina. 

Edited by mustang
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...