Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

Nisam shvatio da ovaj Italijan govori protiv mera koje usporavaju širenje virusa. I on je rekao da 15% zahteva bolnicu plus još 5%intenzivnu. Jasno je na tim ciframa šta to znači za zdravstveni sistem. Samo je rekao istinu. Da ljudi umiru. A tek samo dva od sto je umrlo direktno zbog kineskog virusa. Ostalima je bio okidač. Ali sa tim stanjem i drugo nešto je okidač ili ne treba uopšte okidač.

Mislim da i na te brojke ako umre hiljadu, pa 20 dnevno samo zbog virusa, mnogo je. A verovatno je cifra ipak veća.

Link to comment
56 minutes ago, Joe D said:

Po worldometru, juce nije bilo smrtnih slucajeva u Svedskoj. Nisu apdejtovali, ili stvarno?

Deluje da nisu apdejtovali. Nemaju ni kolonu za obolele, kao jos i dosta zemalja

Edited by Ravanelli
Link to comment

Malo dobrih vesti odavde - nakon par nedelja sa rastom od između 20 i 25% i četiri dana od između 13 i 15%, danas je rast pao na ispod 10%. I dalje se masovno testira, i dalje je procenat detektovanih u odnosu na broj testiranih mali (ispod 2%), a broj umrilh u odnosu na broj zaraženih je na 0.4%.

 

Ono što su napokon uradili po uzoru na Hong Kong, Singapur i Tajvan je da su sve dolaske iz inostranstva pravo sa aerodroma odveli u hotele u striktan karantin, o trošku lokalne države (NSW). (neki su se bunili zbog direktnog sprovođenja u hotele, a danas im je šef NSW policije poručio da ne cmizdre, jer za razliku od ljudi koji su izgubili domove u letošnjim požarima od kojoih mnogi još uvek žive u montažnom smeštaju, putnike koji stižu avionima iz inostranstva vlada smešta u hotele sa 5 zvezdica - govorio je ispred Hiltona u centru Sidneja).

 

Bila je frikcija između dve najveće države (Viktorije a posebno naše NSW) sa saveznom vladom oko kontrole ulaza (posebno oko debakla sa kruzerom Ruby Princess sa koga ima skoro 200 inficiranih i dvoje umrlih), nije mala ironija da se ova savezna vlada ponosila sprečavanjem nelegalnih ulazaka brodovima iz Indonezije, a sad ne može da organizuje karantin i praćenje kada se radi o sopstvenim građanima (sadašnji premijer je bio imigracioni ministar kada su to sproveli kada su liberali ponovo preuzeli vlast 2013., a sadašnji imigracioni ministar je tek tvrdorukaš u tome). Ja sam najavljivao ranije da će moj test za vladu da bude da li će u taj krizni kabinet sa lokalnim vladama da pozovu i opoziciju i nažalost se to nije desilo. Uz sve to, zasad se ipak dobro drže sa ekonomskim merama koje sprovode i najavljuju (zaustavljanje izbacivanja zakupaca lokala i stanova zbog neplaćanja rente, pomoć za otpuštene i najugroženije privredne grane, itd.), ali bi moglo bolje, kao npr. vlade obe najveće države, pri čemu je jedna liberalna kao savezna (naša) ad druga laburistička (Viktorija). Glavni doktor za borbu protiv pandemije Brendan Marfi je uvek uz predsednika vlade i i dalje deluje jako smireno i govori jasno i razložno (pogledajte video sa intervjuom sa bivšim načelinikom BG infektivne klinike Božom Antonijevićem, stavljen je i na temu sa koje trebe SVE pogledati, on je govorio vrlo slično australijskom CMO).

 

Ranije sam pominjao da je ovde u Sidneju, za razliku od ozbiljnih zemalja iz azijskog okruženja, smanjenje kretanja bilo drastično (nekih 80% u poređenju sa oko 30% za SIngapur, Hong Kong, Seul, pri čemu je smanjenje kretanja u Rimu bilo 94% i Madridu 96%), nažalost je bilo neophodno jer nije svim ljudima dovoljno jasno da samo tako doprinose smanjenju širenja zaraze. Danas sam se sa ženom i decom provozao biciklama do velikog Sentenijal parka i bio sam prijatno iznenađen racionalnim ponašanjem (ministar NSW vlade je jutros nagoveštavao da ako ljudi ne budu upražnjavali dovoljno distanciranje da će pored plaža morati da zatvore i parkove), taj park je jako veliki i bilo je dosta ljudi, po mojojo proceni oko 75% automobila od popunjenosti, pri čemu bi po lepom danu kakav je bio danas sve bilo popunjeno - ali, jedini veliki restoran u kome se nedeljom održavaju svadbe je bio zatvoren, kao i par kafea, oba dečja igrališta su bila ograđena i nedostupna, ni na jednom od nekoliko fudbalskih/AFL igrališta nije bilo utakmica, i nije bilo rođendana sa roštiljima, nikakvo veće okupljanje. Dok su ljudi normalno šetali svoje pse, trčali po unutrašnjem krugu, vozili bicikle po spoljašnjem krugu u većem broju nego što je uobičajeno (posebno je bilo više ljudi sa malom  decom na dodatnim sedištima bicikla), i sedeli na travi na urednom rastojanju. Što se sve uklapa u ono kako su predsednik vlade i njegov CMO govorili večeras, limit za skupove na otvorenom od deset ljudi se smanjuje na dva, a govore da će i skupove od više od deset ljudi u privatnim domovima da razbijaju (što je normalno jer su dva najveća žarišta u Sidneju do sada bile dve žurke bekpekera oko Bondaja). Pokrenuli su i dve telefonske aplikacije za praćenje zaraze, dok na sajtu državne (multikulturalne) SBS televizije uredno daju obaveštenja na gomili jezika stanovništva (iizmeđu ostalih, na srpskom, hrvatskom i bosanskom).

 

SaE

 

Link to comment

G&S - odakle je informacija da se "ovde" (u NSW?) masovno testira? Zanima me, zato što ono što sam ja čuo (uglavnom na twitteru) je da se mogu testirati samo oni koji su doputovali iz inostranstva i njihovi neposredni kontakti (porodica itd.) 

 

Ostali, čak ni sa simptomima (navodno) ne bivaju testirani (samo im se savetuje da se samoizoluju 2 nedelje.)

EDIT. Što znači - ako je tačno - da je pad u dnevnom porastu broja slučajeva pre svega refleksija činjenice da je zaustavljen priliv dolazaka u Aus. (Ili idu na karantin.)

Edited by Indy
Link to comment

Sto se tice smanjenja kretanja, ovako to izgleda kod nas:


https://youtu.be/8vAprZgzciM

 

Mere obaveznog odlaska u drzavni karantin po dolasku u zemlju (i po pozitivnom testu) su uvedene pre desetak dana.

Trajna zabrana kretanja bez dozvole vazi od utorka 24. marta.

 

Svaki izlazak iz kuce se mora pravdati na jedan od sledecih nacina:

* dozvola potpisana od poslodavca za odazak/povratak s posla
* formular popunjen s licnim podacima, razlogom i vremenom izlaska
* sms na broj telefona sa razlogom izlaska, brojem lk i postanskim brojem mesta na sta se dobija odgovor moze/ne moze

Rade samo apoteke, doktori i prodavnice hrane. Svaki dan of 6 do 10 je ulaz dozvoljen samo starijim od 65 i rizicnim slucajevima.

 

Do juce 179 pozitivnih (17 novih juce), 5 mrtvih. Testirano preko 5000 ljudi, preko 1200 u karantinu.

 

 

Link to comment
6 minutes ago, CPP said:

Sto se tice smanjenja kretanja, ovako to izgleda kod nas:


https://youtu.be/8vAprZgzciM

 

Mere obaveznog odlaska u drzavni karantin po dolasku u zemlju (i po pozitivnom testu) su uvedene pre desetak dana.

Trajna zabrana kretanja bez dozvole vazi od utorka 24. marta.

 

Svaki izlazak iz kuce se mora pravdati na jedan od sledecih nacina:

* dozvola potpisana od poslodavca za odazak/povratak s posla
* formular popunjen s licnim podacima, razlogom i vremenom izlaska
* sms na broj telefona sa razlogom izlaska, brojem lk i postanskim brojem mesta na sta se dobija odgovor moze/ne moze

Rade samo apoteke, doktori i prodavnice hrane. Svaki dan of 6 do 10 je ulaz dozvoljen samo starijim od 65 i rizicnim slucajevima.

 

Do juce 179 pozitivnih (17 novih juce), 5 mrtvih. Testirano preko 5000 ljudi, preko 1200 u karantinu.

 

 

 

 ovo mi djeluje kao smislena i odrziva strategija da se znacajno prorijedi broj ljudi napolju

Link to comment

Tako bismo svi trebali, da napravimo ovaj bolni period što kraći.

 

Međutim, ovde (u Aus) je to mnogo više loose. (Čak može i kod frizera da se ide?!)

 

announcement.jpg

Link to comment
1 minute ago, Joe D said:

Sta je to, Kipar? Deluje kao da su pristojne mere.

 

Jeste, Kipar. Mere su sasvim razumne, i osim par dana panike situacija je sad sasvim ok. Prodavnice su pune robe, nema guzve, ljudi su uglavnom razumni i postuju. Nose se rukavice i u manjoj meri maske. U svakom objektu postoji propisan broj ljudi koji moze da udje, kad se popuni ceka se ispred. Na ulasku se dele rukavice i moze da se dezinfikuje.

 

Kazna za preksraj je 150 evra, dan posle uvodjenja mera zbog par slucajeva gde je doslo do svadje i koskanja s policijom ekspresno je donesen zakon da policija moze da ne naplati kaznu vec salje na sud gde je kazna do 3000 EUR i/ili 6 meseci zatvora.

Link to comment
23 minutes ago, Indy said:

G&S - odakle je informacija da se "ovde" (u NSW?) masovno testira? Zanima me, zato što ono što sam ja čuo (uglavnom na twitteru) je da se mogu testirati samo oni koji su doputovali iz inostranstva i njihovi neposredni kontakti (porodica itd.) 

 

Ostali, čak ni sa simptomima (navodno) ne bivaju testirani (samo im se savetuje da se samoizoluju 2 nedelje.)

EDIT. Što znači - ako je tačno - da je pad u dnevnom porastu broja slučajeva pre svega refleksija činjenice da je zaustavljen priliv dolazaka u Aus. (Ili idu na karantin.)

Evo ti ovde izveštaj za danas, NSW ima 7.5 miliona stanovnika, znači dosad obavljeno nešto manje od 13 hiljada testova na milion stanovnika. Broj zaraženih u odnosu na broj testiranih manji od 2%. Ranije sam kačio tabelu sa dna ove strane (još uvek nisu ažurirali podatke od 20. marta), ako odeš do dna strane, na poslednju tabelu možeš da dodaješ zemlje i da vidiš da je Island daleko najviše testirao, i gde su svi ostali.

 

Takođe, prvi put sam se ovde javio 12. marta, kad sam išao da dam krv u ambulanti u centru i napisao sam da testiraju ljude sa temperaturom i suvim kašljem. Negde sam za vikend pročitao da će sad da testiraju još više, čak i sa manje simptoma, posebno u krajevima gde su žarišta (npr. Vejverli opština), da bi ustanovili tačan broj.

 

Još jednom povodom ovih mera, i ovde i u Srbiji i bilo gde. Singapur, Tajvan i Južna Koreja uopšte nemaju tako striktne mere a vrlo dobro drže zarazu pod kontrolom. Međutim, imaju odgovorno stanovništvo i ciljane mere predostrožnosti. Kad nemaš budale za koje je virus smešan, onda ne moraš da uvodiš tako drakonske mere za sve. Na ABC tv su za utorak najavili detaljan izveštaj iz Singapura, detalji ovde.

 

SaE

Edited by Gojko & Stojko
.
Link to comment
4 minutes ago, Indy said:

 

 

Međutim, ovde (u Aus) je to mnogo više loose. (Čak može i kod frizera da se ide?!)

 

 


Ovde u Poljskoj moze. Rade frizerski saloni.

Cak sam se i ja (debil)  u jednom momentu dvoumio da odem do "berberaja", sto da se ošišam, sto kao da vidim raju tamo i pozdravim ih.. ali sam onda sebi opalio samar i odustao od toga, te se "olindrao" samostalno sinoc :D

I cak nije ni lose ispalo, kontam da cu od sad ovako.. to je fina usteda mesecno :D
(s obzirom da nije bas jeftino šišsanje u Krakovu)

Link to comment
2 hours ago, Joe D said:

Po worldometru, juce nije bilo smrtnih slucajeva u Svedskoj. Nisu apdejtovali, ili stvarno?


Bilo je, objavljuje se u 14 h svakog dana, ne sećam se sad koliko je bilo izmedju objave u petak i objave juče, ali danas je 8 mrtvih u poslednja 24h. 
 

Inače je juče bio najveći broj novoobolelih (oko 390) danas već dosta manje (270). 

Link to comment
2 hours ago, Joe D said:

Po worldometru, juce nije bilo smrtnih slucajeva u Svedskoj. Nisu apdejtovali, ili stvarno?

 

Update je bio u/oko 14h: koliko vidim, nema novih preminulih, novih bolesnih je 70. Info je odavde

Edited by TdEII
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...