Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts



 
ja znam sta sam napisao ... ne znam sta ti mislis da sam napisao
 
rekao sam da sve treba da stane na dva meseca, i da posle toga pocne zivot da se vraca u normalu
u ta dva meseca svi treba da zive na minimalcu, da imaju za hranu, obaveze da se prolongiraju
drzava da pokrije tamo gde fali
 
ovako cemo ziveti agoniju (slicno se desava sa prezaduzenima u bankama) i trajace sve do vakcine
 


To možda u Diznilendu u kom izgleda živiš :) 1. Država da pokrije gde fali... hahahaha. 2. Da svi žive na minimalcu i da imaju za hranu. Može. Ako će gazde prestati da naplaćuju stanarinu a država dažbine.
I ne, ne mislim na odlaganje, već kompletno da se oproste ta dva meseca. Od čega će neko ko ima 40-50k, nema dinara ušteđevine i jedva sastavlja kraj s krajem od plate do plate da obezbedi pare da plati nagomilane obaveze? Plus gomila ljudi koji rade na crno. Evo pitaj recimo ljude koji rade na građevini koliko ih je prijavljeno. Te ljude neće niko platiti da sede kući. U Srbiji lockdown ne može da prođe jer je narod siromašan, nemaju svi uslova da rade od kuće i da im je svejedno šta se odluči, i napokon jer državu potpuno zabole penis da donese ikakve ekonomske mere da pomogne radnike i privredu da ne otpušta iste. Ali potpuno zabole. Disciplina, uvođenje obaveze da svi nose maske kao u Češkoj (evo ja znam likove koje je sramota da nose maske, kao nisam pičkica taj fazon), žestoke kazne za nepoštovanje karantina i izolacije (ali se to već trebalo odraditi sa Lukom Jovićem i Ninkovićem kao primerima svima lako vidljivim a ne anonimusima kojima nisu ni izdali papir o izolaciji). I na kraju, ajmo prestati s tim modom sviće dizginemo. Prestanite da pratite LiveScore zaraženih i umrlih, sjebaćete svoje i mentalno i svako drugo zdravlje...

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Just now, JozoMujica said:

Meni kao značajan deo problema izgleda i ta priča o broju zaraženih. Da bi nešto bilo  zaista opasno mora da bude i veliki broj umrlih. A taj broj je na svetskom nivou zaista mali ako uzmemo u obzir da se ovo dešava već nekoliko meseci.  Ne smatram nijednu smrt beznačajnom niti manje tužnom i nisam u fazonu pa sta, iovako i onako bi umro, ali dnevno umre 50.000 ljudi u svetu od uzroka koji nemaju veze sa starošću.

Naravno da ne možemo da znamo da li će taj broj značajno porasti u budućnosti, ali ne vidim kako urušavanje kompletne ekonomije i uništavanje srednjeg i siromašnog sloja stanovništva može da popravi suituaciju.

Šta će se tačno desiti nakon totalnog lockdown-a? Virus će nestati? Pronaći će vakcinu lakše? Ako toga ne bude, i ovako i onako će većina morati da se razboli pre ili kasnije, da li je bolje bolest dočekati u normalnim uslovima ili, što kaže Čedo u uslovima u kojima "ćeš imati šta da jedeš, nećeš da crkneš od gladi"?

 

 

 

napisah ovde

sirenje virusa bez kontrole imamo sada, jer smo propustili da reagujemo na vreme

moramo doci u tacku kada cemo imati kontrolu i moci da pravimo klastere, kao sto to rade u singapuru, koreji, a sada i u kini

jedno je kada imas kontrolu nad sirenjem, a drugo kada nemas

da ne govorim o preopterecenosti zdravstvenog sistema i koliko utice na smrtnost

Link to comment
1 minute ago, arheolog1981 said:


 

 


To možda u Diznilendu u kom izgleda živiš :) 1. Država da pokrije gde fali... hahahaha. 2. Da svi žive na minimalcu i da imaju za hranu. Može. Ako će gazde prestati da naplaćuju stanarinu a država dažbine.
I ne, ne mislim na odlaganje, već kompletno da se oproste ta dva meseca. Od čega će neko ko ima 40-50k, nema dinara ušteđevine i jedva sastavlja kraj s krajem od plate do plate da obezbedi pare da plati nagomilane obaveze? Plus gomila ljudi koji rade na crno. Evo pitaj recimo ljude koji rade na građevini koliko ih je prijavljeno. Te ljude neće niko platiti da sede kući. U Srbiji lockdown ne može da prođe jer je narod siromašan, nemaju svi uslova da rade od kuće i da im je svejedno šta se odluči, i napokon jer državu potpuno zabole penis da donese ikakve ekonomske mere da pomogne radnike i privredu da ne otpušta iste. Ali potpuno zabole. Disciplina, uvođenje obaveze da svi nose maske kao u Češkoj (evo ja znam likove koje je sramota da nose maske, kao nisam pičkica taj fazon), žestoke kazne za nepoštovanje karantina i izolacije (ali se to već trebalo odraditi sa Lukom Jovićem i Ninkovićem kao primerima svima lako vidljivim a ne anonimusima kojima nisu ni izdali papir o izolaciji). I na kraju, ajmo prestati s tim modom sviće dizginemo. Prestanite da pratite LiveScore zaraženih i umrlih, sjebaćete svoje i mentalno i svako drugo zdravlje...

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

 

 

vanredno je stanje ... drzava, ako hoce, moze da napravi sta hoce ... pa i diznilend od dva meseca

ja samo kazem sta bi bilo dobro da se napravi, po mom misljenju ... ne znaci da sam u pravu

mozemo svi da kukamo kako je tesko, ali lakse, kako sada stvari stoje, tesko da ce biti

Link to comment
1 minute ago, cedo said:

 

napisah ovde

sirenje virusa bez kontrole imamo sada, jer smo propustili da reagujemo na vreme

moramo doci u tacku kada cemo imati kontrolu i moci da pravimo klastere, kao sto to rade u singapuru, koreji, a sada i u kini

jedno je kada imas kontrolu nad sirenjem, a drugo kada nemas

da ne govorim o preopterecenosti zdravstvenog sistema i koliko utice na smrtnost

Kakve bre klastere, šta se primaš, pa šta ćeš kad napraviš klastere, iskoreniš ga, proglasiš pobedu, onda neki Rajko ode u neku Somaliju ili sličnu vukojebinu gde možda nisu ni variolu iskorenili (dobro, znam da jesu), kresne neku prostitutku, vrati se ovde, prenese ženi kijajući joj u facu (jer Rajko ne jebe ženu, ona mu pere i sprema ručak), al onda Rajkova žena prenese komšiji Stojku (možeš da pretpostaviš kako), a Stojko onda zapali na kup utakmicu Javor - Crvena Zvezda i eto ti opet sranja.

Link to comment
Just now, JozoMujica said:

Kakve bre klastere, šta se primaš, pa šta ćeš kad napraviš klastere, iskoreniš ga, proglasiš pobedu, onda neki Rajko ode u neku Somaliju ili sličnu vukojebinu gde možda nisu ni variolu iskorenili (dobro, znam da jesu), kresne neku prostitutku, vrati se ovde, prenese ženi kijajući joj u facu (jer Rajko ne jebe ženu, ona mu pere i sprema ručak), al onda Rajkova žena prenese komšiji Stojku (možeš da pretpostaviš kako), a Stojko onda zapali na kup utakmicu Javor - Crvena Zvezda i eto ti opet sranja.

 

sigurno da ce se morati ziveti u rezimu socijalnog distanciranja sve do vakcine ... tesko da ce biti utakmica

sta ti predlazes ?

Link to comment
Just now, cedo said:

sta ti predlazes ?

Kome?

 

Inače, baš ništa. Ljudi ionako ne treba da se cmaču, njuškaju, nabijaju jedni drugima za vrat po redovima, kijaju i kašlju jedni u druge ni u sred leta, a kamoli u vreme sezone virusa respiratornih organa. Ruke takođe treba da peru pre bilo kakvog uzimanja hrane ili diranja lica ako je bilo kontakata sa drugim ljudima. Bolesni treba da sede kod kuće, a ne da špartaju po domovima zdravlja i bolnicama bez prevelike potrebe, ali domovi zdravlja treba da budu pristupačni za sve kojima je zaista potrebna pomoć, a ne savet "ležite kod kuće i pijte čajeve" (ovde ne aludiram na kovid19 nego na one što kad kinu dva puta idu kod lekara da im prepiše antibiotik). Tamo gde se pojavi veliki broj obolelih u firmi, država treba (i mnogo joj je lakše) da pomogne toj firmi dok se radnici ne oporave. Ostali treba da rade normalno uz razumne mere opreza.

Mislim da je lakše promeniti navike koje se pravdaju "mediteranskim temperamentom" i ponašati se civilizovano nego uništiti kompletnu privredu (osim velikih korporacija koje će ovo svakako preživeti, a verovatno i izaći jače).

Link to comment

New York coronavirus cases March 28

7683 new confirmed cases vs 7377 yesterday
17.2% rise in cases today vs 19.8% yesterday
Tests yesterday 17,412
Hit rate yesterday 44% vs total case hit rate 33% in New York
728 deaths total vs 519 yesterday (209 deaths yesterday vs +134 a day earlier)
ICU admissions yesterday 172 vs 374 a day earlier
Total in ICU 1755 vs 1583 yesterday
7328 hospitalized
681 people discharged yesterday to 2726 total

Link to comment

Meni je potpuno neverovatno sa kakvom se nonšalancijom govori o ljudskim životima i zahteva od ljudi da ih pauziraju na x meseci. OK, možda nekome stvarno nije potrebno da izlazi kuće 6 meseci, možda neko ima sve uslove da ne mora da izlazi napolje nikad, sve super, ali postoji mnogo ljudi koji jednostavno nisu u takvoj situaciji. I koji možda neće umreti od gladi za dva meseca, ali će im zbog ta dva meseca biti potrebne godine da povrate pređašnji životni standard. Ili će za ta dva meseca fasovati neku bolest koja će proći neotkrivena i netretirana, pa će im životni vek biti skraćen za x godina. Ili već imaju neki hronični zdravstveni problem koji će se u međuvremenu pogoršati jer neće biti mogućnosti da se adekvatno leči. 

I to bez ikakve garancije da će 1) država išta uraditi da pomogne (LOL, ona ista država koja je najavila da privatnicima neće isplatiti već izvršene usluge i 2) da će globalna situacija po pitanju virusa biti išta drugačija nakon ta famozna dva meseca. Šta ćemo ako ne bude? Hoćemo li da produžavamo beskonačno? Ili ćemo se praviti da ništa nije bilo?

 

OK, možda se na kraju ispostavi da to jeste nužna i neophoda mera. Samo hajde onda da one koji je ne dočekuju sa oduševljenjem ne proglašavamo za sebičnu đubrad. Ništa se takav stav suštinski ne razlikuje od onih koji bi da u jeku epidemije orgijaju po ulicama.

Link to comment
1 minute ago, Halvard said:

Meni je potpuno neverovatno sa kakvom se nonšalancijom govori o ljudskim životima i zahteva od ljudi da ih pauziraju na x meseci. OK, možda nekome stvarno nije potrebno da izlazi kuće 6 meseci, možda neko ima sve uslove da ne mora da izlazi napolje nikad, sve super, ali postoji mnogo ljudi koji jednostavno nisu u takvoj situaciji. I koji možda neće umreti od gladi za dva meseca, ali će im zbog ta dva meseca biti potrebne godine da povrate pređašnji životni standard. Ili će za ta dva meseca fasovati neku bolest koja će proći neotkrivena i netretirana, pa će im životni vek biti skraćen za x godina. Ili već imaju neki hronični zdravstveni problem koji će se u međuvremenu pogoršati jer neće biti mogućnosti da se adekvatno leči. 

I to bez ikakve garancije da će 1) država išta uraditi da pomogne (LOL, ona ista država koja je najavila da privatnicima neće isplatiti već izvršene usluge i 2) da će globalna situacija po pitanju virusa biti išta drugačija nakon ta famozna dva meseca. Šta ćemo ako ne bude? Hoćemo li da produžavamo beskonačno? Ili ćemo se praviti da ništa nije bilo?

 

OK, možda se na kraju ispostavi da to jeste nužna i neophoda mera. Samo hajde onda da one koji je ne dočekuju sa oduševljenjem ne proglašavamo za sebičnu đubrad. Ništa se takav stav suštinski ne razlikuje od onih koji bi da u jeku epidemije orgijaju po ulicama.

 

Jel moze nedelju dana ?

Ozbiljno pitam, ako ovi potvrde da ima smisla, evo pokusavam da iscitam na brzinu, ako potvrde jel to prihvatljivo

Link to comment
1 minute ago, Halvard said:

Meni je potpuno neverovatno sa kakvom se nonšalancijom govori o ljudskim životima i zahteva od ljudi da ih pauziraju na x meseci. OK, možda nekome stvarno nije potrebno da izlazi kuće 6 meseci, možda neko ima sve uslove da ne mora da izlazi napolje nikad, sve super, ali postoji mnogo ljudi koji jednostavno nisu u takvoj situaciji. I koji možda neće umreti od gladi za dva meseca, ali će im zbog ta dva meseca biti potrebne godine da povrate pređašnji životni standard. Ili će za ta dva meseca fasovati neku bolest koja će proći neotkrivena i netretirana, pa će im životni vek biti skraćen za x godina. Ili već imaju neki hronični zdravstveni problem koji će se u međuvremenu pogoršati jer neće biti mogućnosti da se adekvatno leči. 

I to bez ikakve garancije da će 1) država išta uraditi da pomogne (LOL, ona ista država koja je najavila da privatnicima neće isplatiti već izvršene usluge i 2) da će globalna situacija po pitanju virusa biti išta drugačija nakon ta famozna dva meseca. Šta ćemo ako ne bude? Hoćemo li da produžavamo beskonačno? Ili ćemo se praviti da ništa nije bilo?

 

OK, možda se na kraju ispostavi da to jeste nužna i neophoda mera. Samo hajde onda da one koji je ne dočekuju sa oduševljenjem ne proglašavamo za sebičnu đubrad. Ništa se takav stav suštinski ne razlikuje od onih koji bi da u jeku epidemije orgijaju po ulicama.

 

mene u celoj ovoj prici najvise nerviraju ljudi koji su u "udri milicijo" fazonu. ne pricam ovde o otvorenim cvrstorukasima vec o klozetovanim koji izviru sada kada je gusto. 

Link to comment
25 minutes ago, Halvard said:

Meni je potpuno neverovatno sa kakvom se nonšalancijom govori o ljudskim životima i zahteva od ljudi da ih pauziraju na x meseci. OK, možda nekome stvarno nije potrebno da izlazi kuće 6 meseci, možda neko ima sve uslove da ne mora da izlazi napolje nikad, sve super, ali postoji mnogo ljudi koji jednostavno nisu u takvoj situaciji. I koji možda neće umreti od gladi za dva meseca, ali će im zbog ta dva meseca biti potrebne godine da povrate pređašnji životni standard. Ili će za ta dva meseca fasovati neku bolest koja će proći neotkrivena i netretirana, pa će im životni vek biti skraćen za x godina. Ili već imaju neki hronični zdravstveni problem koji će se u međuvremenu pogoršati jer neće biti mogućnosti da se adekvatno leči. 

I to bez ikakve garancije da će 1) država išta uraditi da pomogne (LOL, ona ista država koja je najavila da privatnicima neće isplatiti već izvršene usluge i 2) da će globalna situacija po pitanju virusa biti išta drugačija nakon ta famozna dva meseca. Šta ćemo ako ne bude? Hoćemo li da produžavamo beskonačno? Ili ćemo se praviti da ništa nije bilo?

 

OK, možda se na kraju ispostavi da to jeste nužna i neophoda mera. Samo hajde onda da one koji je ne dočekuju sa oduševljenjem ne proglašavamo za sebičnu đubrad. Ništa se takav stav suštinski ne razlikuje od onih koji bi da u jeku epidemije orgijaju po ulicama.

 

cija je to nonsalancija i koji su to zivoti ?

da li je vazniji svakodnevni zivot tebe, mene ili bilo kog drugog ili zivoti onih koji ce biti pokoseni u ovoj podeli karata ?

prilicno sam siguran da ce svi ti biznisi patiti i ovako i onako i njihov oporavak ce biti tezak u oba slucaja. sklon sam da veruje da sto duze bude trajalo visokim intenzitetom da ce steta, kako u zivotima tako i materijalna biti veca. a sta je gore mozda nikada necemo ni saznati.

a drzava(e), od kojih to treba da potekne ...  tu se slazemo ... LOL

 

edit: bold .. a sta mislis da ce za sve vreme ove agonije biti bolje ? kakav je osecaj otici sada kod lekara ?

 

 

Edited by cedo
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...