Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

36 minutes ago, Redoran said:

 

 

Jbg mislim da nije slučajno to što su samo čajnezi uspešno sproveli takvu meru. "Ja, pa ja" je na zapadnoj hemisferi očigledno previše ukorenjeno da bi sebi dopustilo predah od par meseci. Mehanizmi prinude postoje ali je sva prilika da bi umesto poštovanja sveopšteg karantina izazvali momentalnu apokalipsu po Mad Max modelu. Zato gledamo ovu "hoće kaki - neće kaki" strategiju, ponavljanje istovetnih grešaka i gubljenje dragocenog vremena na istovetan način od jednog žarišta do drugog. Biće zlo i naopako.

 

Ponovicu, Kina nije bila potpuno zatvorena. To je bila jedna provincija, ostale su imale slabije mere. Tako ce biti i u SAD, gde ce jedna drzava biti zatvorena a druga na slabijim merama pa onda ce se obrnuti ako bude bilo potrebe. Sta se desava sa drzavama koje nisu tako velike da to rade vec se kompletno zatvaraju?

Link to comment
13 minutes ago, JozoMujica said:

Sve stoji. Ali sta kada dodjemo u tu situaciju? Firma ce mozda i prestati da postoji, ali sta drzava? Prestace da postoji? Cemu ovo frljanje utopistickim frazama?

Problemi ocigledno postoje zbog situacije i gomila ljudi je ni kriva ni duzna pogodjena tim problemom, tu pre svega mislim na zaposlene i njihove porodice u firmama koje ne bi trebalo da postoje. Ko ih jebe, sto nisu birali poslodavca? Sta je za te ljude opste dobro?

 

U svakom slucaju neko mora da uradi nesto, samo pricamo, ja sve razumem sta pricas, mislim da moze da se ukljuci struka i na tom nivou ako dodje do zakljucavanja i da napravi plan da se blokira minimalno vremena, mozes tako da se postavis a mozes samo da konstatujes i cekas, ovde bar ljudi imaju informacije i mozak.Napolju slusaju o 10K zarazenih medicnskih radnika u Spaniji i nakon toga izadju u park.Znas li koliko ih izlazi u kafane kao u gore pomenutoj, gde se bliski kontakti betoniraju.Ne mozes da zastavis vreme i ne mozes da vratis, neka je cifra od 318K preuvelicana, nema veze, po Italiji je neki mali broj bio loose desetak dana

Link to comment
2 minutes ago, rođeni said:

znaš li šta si napisao?

 

kakva strategija, kakva sad solidarnost?

 

ja znam sta sam napisao ... ne znam sta ti mislis da sam napisao

 

rekao sam da sve treba da stane na dva meseca, i da posle toga pocne zivot da se vraca u normalu

u ta dva meseca svi treba da zive na minimalcu, da imaju za hranu, obaveze da se prolongiraju

drzava da pokrije tamo gde fali

 

ovako cemo ziveti agoniju (slicno se desava sa prezaduzenima u bankama) i trajace sve do vakcine

 

Link to comment

zamisli biznis kao izgorelu sumu. posle izvesnog vreme pasce kisa (zajmovi, grantovi) i novi biznisi ce se otvoriti. mi smo vec prosli tacku spasavanja biznisa. sada se spasava covecanstvo. pukne drzava, puknu ljudi i eto ti postapolkalipticne slike.

nas jedini zadatak sada je da se samoizolujemo

 

odlicna je epizoda bila sa dr. michael osterholm ...”medicinski detectiv” :D

Edited by mustang
Link to comment
Just now, cedo said:

 

ja znam sta sam napisao ... ne znam sta ti mislis da sam napisao

 

rekao sam da sve treba da stane na dva meseca, i da posle toga pocne zivot da se vraca u normalu

u ta dva meseca svi treba da zive na minimalcu, da imaju za hranu, obaveze da se prolongiraju

drzava da pokrije tamo gde fali

 

ovako cemo ziveti agoniju (slicno se desava sa prezaduzenima u bankama) i trajace sve do vakcine

 

ko će meni da plati minimalac ako ga ne zarađujem?

Link to comment
18 minutes ago, Garnirung said:

Opinion tekst onog tipa epidemiologa, Osterholma što je gostovao kod Rogana, pre nedelju-dve

 

Quote

 

In three to four weeks, there will be a major shortage of chemical reagents for coronavirus testing, the result of limited production capacity, compounded by the collapse of global supply chains when the epidemic closed down manufacturing in China for weeks.

 

 

Nadajmo se da lupeta.

Link to comment
4 minutes ago, Milosh76 said:

 

Ljudi su po definiciji razmazeni i nedisciplinovani.


Licno ne izlazim iz kuce, osim na svaka 2 ili 3 dana do Merkatora ili Maksija i jednom sam otisao u pekaru u toku nedelje. Vikendom prosetam pola sata oko zgrade i 2 puta se odvezem kolima na drug kraj grada u prazan stan. Prilicno sam disciplinovan sto se tice distanciranja i vodjenja racuna koliko se "mesam" sa drugima.

Osim zene koja je insulinski dijabeticar, nemam bukvalno drugih kontakata duzih od 5 minuta.  Jednom sam otisao na posao u poslednje 2 nedelje na 3h jer sam morao nesto "hitno" da odradim, sto nije moglo od kuce preko racunara. Cak ni tada nije bilo ljudi oko mene


Ne poredim svoju situaciju, nego nasu zajednicku situaciju, ljudi pucaju, treba im filter. Do danas je to bila setnja psa, sutra ce opet izmileti do 15h jer je napolju sunce i lepo vreme.


Podrzavam da se izadje, ali ne i da se stvaraju grupe i tako potencijalno siri zaraza.

 

Kako mislis nemas drugih kontakata duzih od pet minuta? Uopste ti kontakt nije potreban da bi se zarazio, to znas?

 

Ja sam izasao iz kuce jednom u poslednjih 17 dana, do prodavnice. Moze se. U stvari, vise mi je problem sto proleti prebrzo dan nego obrnuto, doduse tu deca jako pomazu.

 

Ne razumem to sa filterom. Mislim, znam sta hoces da kazes, ali ne mozes dozvoliti ljudima "filtere" jer onda svako moze da izmisli sta je za njega filter. To i jeste problem mera u Srbiji, kao policijski cas, lockdown, penzionere streljaju ako ih uhvate na ulici, a u stvari nemas zabranu kretanja za 80% populacije.

Link to comment
2 hours ago, Frank Pembleton said:

E zaboravih da pitam, a koje je mere Italija preduzela u smislu ograničavanja kretanja, kako je to išlo tamo i u kojoj su to fazi sada?



... Shiit has hit the fan...
 

Pa do 21 februara se ništa nije radilo. Jer, iako su neki stručnjaci već govorili u Lombardiji da bi trebalo preduzeti mere i otkazati neke manifestacije kao na primer Fashion week, nije se ništa uradilo. A političari su se uglavnom ponašali i govorili kao Nestorović, da je sve to smešno i da je virus smešan.

 

Onda je 21. februara bio prvi slučaj u mestu Codogno, i tada je celo mesto okruženo i blokirano i stavljeno u karantin. Ali, samo to, drugde se ništa nije preduzimalo jer je trebala da se odigra i utakmica, pa još druge priredbe i tako.

Onda se 24. februara desila i zaraza u mestu Vo Euganeo, pa su i to mesto izolovali, ne preduzimajući i dalje ništa na ostalom delu teritorije.

 

U medjuvremenu, počinje da se pojavljuje ogroman broj slučajeva u Lombardiji i Venetu širom regiona, pa Vlada 7. marta donosi dekret u kojem ograničava kretanje u ta dva regiona.

 

Tek 9. marta proširuje mere na celu zemlju, ali su mere onako labave, i dalje se igraju utakmice šampionata ali bez gledalaca.

 

I tek 13. marta se donosi dekret, u kojem se zabranjuje kretanje van kuće, i zatvaraju barovi, restorani. Može da se izlazi tek ko ide na posao, u samoposlugu, apoteku ili kod lekara. Gomila firmi ipak ostaje otvorena i gomila ljudi napolju, bez mera zaštite, bez maski, bez rukavica.

 

Onda se 20. marta pooštravaju mere i zatvaraju se sve firme osim onih esencijalnih.

 

24. marta se pooštravaju kazne za nepoštovanje mera i definitivno zatvaraju još firmi.

 

Danas, 30. marta maske ne mogu nigde da se nadju da se kupe, rukavice takodje. Mnogi zdravstveni radnici rade bez adekvatne zaštite. 51 lekar je mrtav od korona virusa. Porodični lekari odbijaju da idu u kućne posete, jer se plaše zaraze a nemaju zaštitna sredstva. Ljudi kojima neko umre u kući, naročito dole na jugu, moraju da čekaju po 3 dana da dodje neko da preuzme pokojnika.

 

Mere traju do 3. aprila, ali se već priča da će biti produžene još dve nedelje posle 3. aprila

 

Sve u svemu, izgubljeno je negde oko 3 nedelje za primenu mera ostajanja u kući, ako su već hteli to da rade.

Link to comment
3 minutes ago, chandra said:

 

Kako mislis nemas drugih kontakata duzih od pet minuta? Uopste ti kontakt nije potreban da bi se zarazio

Mislim da svi stručnjaci govore da to nije glavni način prenosa virusa. I ako postoji mogucnost, pranjem ruku i nosenjem rukavica se to moze svesti na minimum rizika

Link to comment
2 minutes ago, chandra said:

 

Kako mislis nemas drugih kontakata duzih od pet minuta? Uopste ti kontakt nije potreban da bi se zarazio, to znas?

 

Ja sam izasao iz kuce jednom u poslednjih 17 dana, do prodavnice. Moze se. U stvari, vise mi je problem sto proleti prebrzo dan nego obrnuto, doduse tu deca jako pomazu.

 

Ne razumem to sa filterom. Mislim, znam sta hoces da kazes, ali ne mozes dozvoliti ljudima "filtere" jer onda svako moze da izmisli sta je za njega filter. To i jeste problem mera u Srbiji, kao policijski cas, lockdown, penzionere streljaju ako ih uhvate na ulici, a u stvari nemas zabranu kretanja za 80% populacije.

 

 

bold1   moja porodicna situacija od sredine decembra je takva da moram da izlazim iz kuce, nazalost jednom ili dva puta nedeljno (otac u domu, mora mu se dostaviti lekovi i sl potrepstine), sada je to redukovano na jos manje. Mora se otici po hranu, apoteku i sl.

 

bold2. kada dodje situacija da se iznenada zatvaraju ljudi u stanove/kuce, veliki broj ljudi ima otpor prema tome i kad tome dodas nedisciplinu i neodgovornost dobijas da drzava mora da pravi policijski cas. A gradjani exYU, da ne kazem gradjani Srbije, su poznati po tome da zele da zajebu sistem i zato traze izgovore i nacine da prekrse naredbu i lazu drzavu. Filter sluzi da se zamaskira zabrana i da ljudi mogu da se osecaju slobodnim makar kroz setnju pasa ili sat vremena po lepom danu.

Link to comment
3 minutes ago, vememah said:

 

 

Nadajmo se da lupeta.

 

Ima link u tekstu na drugi tekst, od ASM (American Society for Microbiology) od 10. marta.

U suštini je savetodavno upozorenje, uz spominjanje FDA, Kongresa itd...

Mislim, teško je sad tu znati, koje su to količine i mogućnosti, ali ima u tekstu i preporuka CDCa od 9. marta da ne uzimaju 2 uzorka prilikom testa, da bi se prištedelo na reagensima

Spoiler


One challenge that has come to light is the supply shortage for SARS-CoV-2 PCR reagents. We are deeply concerned that as the number of tests increases dramatically over the coming weeks, clinical labs will be unable to deploy them without these critical components. Increased demand for testing has the potential to exhaust supplies needed to perform the testing itself. This could include chemicals or plastics, for example, and could affect tests developed and offered by clinical or public health laboratories and/or (when they become available in the United States), commercial tests. We applaud the CDC for revising their guidelines for COVID-19 testing on March 9, 2020 to collect one specimen swab instead of two. This will cut the amount of testing reagents needed in half, which is a critical measure to take during a public health emergency such as this.

However, we know from past experience that reagent shortages can persist, and we understand there are limits on how rapidly companies can realistically accelerate production of the necessary reagents. This is especially true when additional time is required for quality assurance and control. We urge the Food and Drug Administration, however, to continue to support the supply chain to the extent that it can and with existing authorities and funding.

This is also a moment where we need to establish good diagnostic stewardship, including coordinated, timely and accurate guidance on how to deliver the best patient care possible and protect the public. We appreciate the expanded testing criteria that CDC issued on March 8, 2020 to guide clinicians in deciding who should be tested based on risk, exposure and symptoms.

We commend Congress for providing urgently needed supplemental funding to address the COVID-19 outbreak in a swift and bipartisan manner. Beyond the immediate resource needs, the current coronavirus public health emergency illustrates the importance of sustained investments across multiple government agencies, including the CDC, NIH, ASPR and the FDA; and it underscores the need for regulatory flexibility, and for maintaining open and timely communication with the American public and with our international partners.

 

Link to comment
3 minutes ago, villiem said:

 

U svakom slucaju neko mora da uradi nesto, samo pricamo, ja sve razumem sta pricas, mislim da moze da se ukljuci struka i na tom nivou ako dodje do zakljucavanja i da napravi plan da se blokira minimalno vremena, mozes tako da se postavis a mozes samo da konstatujes i cekas, ovde bar ljudi imaju informacije i mozak.Napolju slusaju o 10K zarazenih medicnskih radnika u Spaniji i nakon toga izadju u park.Znas li koliko ih izlazi u kafane kao u gore pomenutoj, gde se bliski kontakti betoniraju.Ne mozes da zastavis vreme i ne mozes da vratis, neka je cifra od 318K preuvelicana, nema veze, po Italiji je neki mali broj bio loose desetak dana

Meni kao značajan deo problema izgleda i ta priča o broju zaraženih. Da bi nešto bilo  zaista opasno mora da bude i veliki broj umrlih. A taj broj je na svetskom nivou zaista mali ako uzmemo u obzir da se ovo dešava već nekoliko meseci.  Ne smatram nijednu smrt beznačajnom niti manje tužnom i nisam u fazonu pa sta, iovako i onako bi umro, ali dnevno umre 50.000 ljudi u svetu od uzroka koji nemaju veze sa starošću.

Naravno da ne možemo da znamo da li će taj broj značajno porasti u budućnosti, ali ne vidim kako urušavanje kompletne ekonomije i uništavanje srednjeg i siromašnog sloja stanovništva može da popravi suituaciju.

Šta će se tačno desiti nakon totalnog lockdown-a? Virus će nestati? Pronaći će vakcinu lakše? Ako toga ne bude, i ovako i onako će većina morati da se razboli pre ili kasnije, da li je bolje bolest dočekati u normalnim uslovima ili, što kaže Čedo u uslovima u kojima "ćeš imati šta da jedeš, nećeš da crkneš od gladi"?

 

 

Link to comment
22 minutes ago, desboj said:

Nije ovo baš najjasnije. Indikacija za intubaciju je nemogućnost samostalnog disanja.

Čovek na respiratoru sa cevkom u grlu zahteva intenzivnu negu. Da nema toga smrtnost bi bila 100 a ne 54%.

 

Težak slučaj bez respiratora može svašta da bude i od svačega da umre a da se ne gura cevka, od terminalne faze nekog tumora do proste činjenice da respiratora nema.

Pa nije baš da se odmah intubiraju svi, valjda se prvo pokuša sa nečim manje invazivnim (CPAP, NIV). 

 

Kačio sam juče istraživanje iz Vuhana, od njih 37 na respiratoru, umrlo je njih 30. To ne znači da bi ovih sedmoro preživelo bez respiratora, ali nije ni respirator baš "deus ex machina".

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...