Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

2 minutes ago, mlatko said:


 

 


Оћел бити рата? Nastranu šalu, ako počne kriva da pada onda se nadam da će jug da otvore malo bar da se spremi za sezonu... očekujem da će biti nekih vouchera za turizam, transport i manufakturu da se pokrene bar interno jer ako to uzmeš Siciliji, Calabriji, Campanji, Pugli... ostaje mafija i smrt.



Problem je što Lombardiju, Emiliju-Romagnu Veneto (koji sami imaju oko 40% italijanskog PIL-a) nema šanse da otvore u aprilu i to će da se protegne bar do juna dok se pokrene i nikom osim deci i starima neće ni biti do nekih ferija.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

 

Dole na jugu će tek da bude problema. Ako se zatvaranje svega i ljudi u kuću nastavi i dalje posle Uskrsa, a evidentno je da ta mera ne proizvodi veća dejstva od onog distancing-a, u Italiji neće ostati kamen na kamenu i počeće bukvalno buna i rat medju sirotinjom.

Juče je u Milanu izgoreo arhiv suda, onaj koji se odnosi na istrage u toku. Kažu da je bio kurcšlus uzrok, ali nešto ne verujem u to.

Link to comment
2 minutes ago, Lancia said:

imas u Canarias 7.

 

za ovo drugo videcemo u praksi, ti znas da su na Kanarima male firme uglavnom porodicnog karaktera. Autonomos su koleno preko koga se prebija tradicionalno svo sranje. Tako da te mere ne znace puno ako ne ukljuce i fiskalni deo, koji ce ukljuciti malo prekosutra. Bice samo zamrzavanje obaveza, ne i smanjenje.

 

 

 

To je odluka doneta u januaru pre nego sto je sranje pocelo (https://www.boe.es/diario_boe/txt.php?id=BOE-A-2020-909) i povecanje je 2%. Nije to tako skandalozno kako si predstavio.

 

Videcemo kako ce se stvari razvijati s pomoci. Moja supruga je na erte-u. Za sada deluje da ce bar working force s tim statusom pretrpeti minimalne gubitke. Zavisi naravno koliko sve bude trajalo. Ono sto najvise plasi to je mogucnost da se turizam ne vrati nekoliko godina. Jebiga, sad je prezivljavanje prioritet

Link to comment
37 minutes ago, Host said:

 

Stvarno ne razumem zasto ne sprovede naucno valjanu studiju i zasto javno objavljuje rezultate ovako traljavo sprovedenog testiranja.

zato sto nije lako ako nemas resurse, znanja i iskustva. a bitan mu je publicitet, ocigledno. bice rezultati uskoro ozbiljnijih studija na tu temu.

Link to comment
17 minutes ago, chandra said:

 

To je odluka doneta u januaru pre nego sto je sranje pocelo (https://www.boe.es/diario_boe/txt.php?id=BOE-A-2020-909) i povecanje je 2%. Nije to tako skandalozno kako si predstavio.

 

Videcemo kako ce se stvari razvijati s pomoci. Moja supruga je na erte-u. Za sada deluje da ce bar working force s tim statusom pretrpeti minimalne gubitke. Zavisi naravno koliko sve bude trajalo. Ono sto najvise plasi to je mogucnost da se turizam ne vrati nekoliko godina. Jebiga, sad je prezivljavanje prioritet

Jbg, vest je od juce, nisam gledao sluzbeni glasnik. Meni je dovoljno skandalozna po svim merilima - funkcioneri su poslednji u zemljikoji zasluzuju ijedan evro povecnja plate. Ima ih ko kusih pasa, ja kad vidim da svaki od njih u ekspozituri opstine u mom selu vozi sluzbeni auto....

Masovan ERTE, s obzirom na ekonomsku situaciju Spaniji nema sanse da zazivi, jedino ako ga pokrije EU. 

 

btw ne znam za tvoj link i da li ima veze sa ovim od 25.03, vidim da je odluka doneta retroaktivno od januara meseca, ne znam zasto bi sad pisali ako je vec doneto u januaru.

Edited by Lancia
Link to comment
29 minutes ago, mlatko said:

Оћел бити рата?

 

 

Skoro sigurno hoce ako SAD lose prodje tokom pandemije, sto je vrlo verovatno. Morace da se malo uposle kapaciteti i skrene paznja americke javnosti s ovog pandemijskog fijaska. Tipujem na Iran.

Link to comment
18 minutes ago, precog said:

zato sto nije lako ako nemas resurse, znanja i iskustva. a bitan mu je publicitet, ocigledno. bice rezultati uskoro ozbiljnijih studija na tu temu.

Za publicitet se slažem, znanje i iskustvo ima to niko ne poriče. 

Link to comment
31 minutes ago, chandra said:

 

To je odluka doneta u januaru pre nego sto je sranje pocelo (https://www.boe.es/diario_boe/txt.php?id=BOE-A-2020-909) i povecanje je 2%. Nije to tako skandalozno kako si predstavio.

 

Videcemo kako ce se stvari razvijati s pomoci. Moja supruga je na erte-u. Za sada deluje da ce bar working force s tim statusom pretrpeti minimalne gubitke. Zavisi naravno koliko sve bude trajalo. Ono sto najvise plasi to je mogucnost da se turizam ne vrati nekoliko godina. Jebiga, sad je prezivljavanje prioritet

Teras me da citam sranje jos jednom --->La edición que ha salido en pleno estado de alarma y con más de 4.000 expedientes de regulación temporal de empleo, recoge el incremento del 2% incluido en la Ley de Presupuestos de la Comunidad Autónoma de Canarias que entró en vigor el 1 de enero de este año

Znaci retroaktivno, a ostatak teksta jeste skandalozan, pa da je povecanje i 0,00001% a u isto vreme iskljuceno zdravstvo i policija.

Link to comment
24 minutes ago, Lancia said:

Jbg, vest je od juce, nisam gledao sluzbeni glasnik. Meni je dovoljno skandalozna po svim merilima - funkcioneri su poslednji u zemljikoji zasluzuju ijedan evro povecnja plate. Ima ih ko kusih pasa, ja kad vidim da svaki od njih u ekspozituri opstine u mom selu vozi sluzbeni auto....

Masovan ERTE, s obzirom na ekonomsku situaciju Spaniji nema sanse da zazivi, jedino ako ga pokrije EU. 

 

btw ne znam za tvoj link i da li ima veze sa ovim od 25.03, vidim da je odluka doneta retroaktivno od januara meseca, ne znam zasto bi sad pisali ako je vec doneto u januaru.

 

Pa nemam pojma zasto bi sad pisali, ali ovo gore je sluzbeni glasnik. Mozda uobicajeni delay od trenutka objavljivanja, do implementacije. Kapiram da je to neko godisnje nivelisanje ili kako se to vec zove. Slazem se potpuno da funkcionera ima previse (funkcioner je ovde bilo koji drzavni sluzbenik, ogromna vecina zapravo nisu politicki kadrovi niti pripadaju politickim elitama, a ima ih dosta i medju medicinarima), ali samo ovo povecanje nit je u vreme korone, nit je razlog za da se prica o "dubini nemanja obraza politickih elita je beskonacna" kako je Harper interpretirao.

 

Mislim, ima gomila razloga da se politicke elite razapinju i ovde i  svuda, ali ovo meni ne deluje kao jedan od njih. Nazalost opravdani gnev prema politickim elitama najvise eksploatisu najjadniji populisti.

 

Anyway, da ne smaramo lokalnom politikom ovde.

Link to comment

makedonija22 novi, 241 ukupno, 3 ozdravila, 4 mrtva

 

u bitolju prvi slucaj registriran, hotel epinal (deo sirok sokak) u centru grada sluzi kao karantin za povratnike (privatni hotel), o trosku drzave, za istu stvar je namenjen i hotel molika na pelisteru, kao i dva hotela na popovoj sapki (sve vlasnistvo evn-a - elektrodistibucija je to valjda) i jos nekoliko po drzavi

ljudi se avionom transportiraju iz sveta wizzerom o njihovom trosku i stavljaju u drzavni karantin

ima primedbi po socijalnim mrezama zasto se ljudi stavljaju u centar grada u karantin te da se objave imena, gradonacelnica im odgovorila da nema lose lokacije i da nece objavljivati imena onih koji su u karantinu

 

 

edit: zakljucno sa prekjucerasnjim danom ukupno je testirano 1.8k

Edited by cedo
Link to comment

sad mi zena veli da je prvi registrovan u bitolju doktor u privatnoj bolnici plodnost

bice veselo

 

edit: Доктор е првиот позитивен на коронавирус во Битола, раскажува за симптомите и контактите

 

Доктор од приватна болница е првиот случај на коронавирус во Битола. Тој преку Фејсбук статус пишува за симптомите и контактите кои ги имал.

Фејсбук статусот го пренесуваме во целост:

Почитувани Битолчани, мои сограѓани.

Ми фрлифте анатема за корона вирусот, ме издвојувате од заедницата и ме предавате на милост или божји суд .Читам најразлични коментари од исмејување, цинизам, па дури и непристојности. Ги ширите вашите негативни коментари побрзо и од корона вирусот, а некои и дури како да чувствуваат задоволство.

 

ostatak u spojleru

 

Spoiler

Ќе ви раскажам што всушност се случи, како поука за секого и пример како да се однесувате ако се посомневате дека сте го добиле овој вирус. Нормално во епидемиолошката анкета треба ретроградно да го вратите филмот со кој сте контактирале, кај сте биле, со кого сте се задржале повеќе од 15 минути итн.

Во последните 60 дена знам дека мојата релација на движење била Болница „Плодност“- дома и обратно (едната од другата раздалечени најмногу 300метри) и никаде на друго место.Тоа значи дека вирусот е добиен од некоја пациентка која била на преглед и покрај почитувањето на сите епидемиолошки мерки во нашата болница (дезинфекција на раце, носење маски и визири и да не зборувам за нон стоп бришењето на подовите и другите површини со дезинфекциони средства).


Патем да споменам дека последните 3 недели значајно ги редуциравме прегледите интервенциите и операциите (освен хитните) но не и раѓањата. Се правеше строга контрола на пациентките, влегуваа без придружба на влезот, задолжително вршеа дезинфекција на рацете а на подот за дезинфекција на чевли е поставен специјален бришач со хемиски средства ,без никаква посета на стационираните пациентки.

Во еден ваков амбиент некој асимптоматски носител може да го пренесол вирусот и не постои начин како да се одбраните, а кога ќе го добиете наместо да се браните од вирусот кога ви е најтешко, Вие се браните од коментарите на сите оние кои се завидливи и злонамерни.

Пред 6 дена во неделата почувствував малаксалост и мал напад на треска кој траеше 30 мин .Имав температура 38. Ја купирав со Парацетамол. Наредниот ден утрото инсистирав да ми се направи тест за присуство на корнона вирус. Тестот беше направен и беше негативен. Наредниот ден трет по ред, повторно добив температура 38.5 со трески малаксалост и болки во мускулите, истите поминаа со парацетмол и траеја 1 час. Ден четврти бев во одлична здравствена состојба без трески и температура но останав во домашен карантин. Петтиот ден добив температура 37.5 без трески без кашлица, со чувство на слабост на организмот(типична грипозна состојба). Тоа траеше само половина час. Чувството дека мора да исклучам евентуално постоење на корона вирус ме натера да одам во Филип Втори каде ми е земен брис од нос и грло кога се покажа дек сум корона позитивен. На шестиот ден немав никакви симптоми и тегоби. Сега доаѓам и до заклучокот дека ако не инсистирав на второто тестирање за КОВИД19 (а имав оправдување дека имав негативен тест), ќе поминеше како грип.
Од сево ова почитувани сограѓани извлечете заклучок: Колкава била мојата совест за да спасам многу луѓе и пациенти со кои би се среќавал во текот на денот. Мој совет за сите Вас – со оглед на тоа дека болеста има 4 клинички слики (лесна средна тешка и најтешка) при најмал сомнеж за добивање на овој вирус, бидете упорни, тестирајте се, за да исклучите негово постоење. Само така ќе спасите многу животи. Јас се тестирав и покрај тоа што ми е лекарска обврска да спасувам животи, спасив многу животи на поинков начин.

 

Направете го и Вие тоа. Ќе бидете херои. Да ми сте здрви и живи за „на век“.

Edited by cedo
Link to comment

90655934_854389571690831_482747203444119

 

engleska policija sipala crnu farbu u ionako stravicno zagadjeno vest. akumulaciono jezero gde idioti instagramdzije dolaze u coporima da se slikaju

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...