Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

Preko 200 mrtvih u Svajcarskoj za koju verujem da ima odlicno zdravstvo, picvajz u Spaniji ciji se zdravstveni sistem smatrao veoma dobro organizovanim. Nesto razmisljam onako laicki (dakle, verovatno lupetam), mozda bi trebalo razmisliti o tome da se generalno u planiranju organizacije ovih sistema uspostavi malo kvalitetniji balans izmedju nivoa individualne zdravstvene usluge i opsega te usluge. Pandemije su, naravno, ekstraordinarni izazov ali malo je zastrasujuca cinjenica da su maltene svi sistemi zdravstvenih usluga, pa cak i u najbogatijim zemljama na svetu, pokazali znacajna ogranicenja u infrastrukturi, pa cak, kao u Spaniji i Italiji, i totalni kolaps. Ne znam sta me vise brine u ovoj situaciji, sam virus ili to sto smo pokazali vanrednu nesposobnost da se s njim izborimo. Koliko god sve ove mere vezane za socijalno distanciranje bile potrebne, ne mogu da se otmem utisku da su uglavnom ocajnicke.

Link to comment

a jbg, slušam pre neki dan onog Majkla Osterholma, intervju za neku američku tv mrežu. upravo je kritikovao to što njihov zdravstveni sistem nije modelovan tako da može da se suoči sa ozbiljnim vanrednim izazovima. što ova situacija svakako jeste. više je to po principu ekomomske isplativosti. kaže da je sistem takav da je u svakom trenutku popunjenost kapaciteta oko 95%. što je prilagođeno redovnim prilikama. u vanrednoj situaciji ogromnog priliva pacijenata i nove zaraze, sistem brzo puca, jer nije ni ustojen za tako nešto. kao da se uzima u obzir da vanredna situacija naprosto nije moguća. a zapravo nije moguće da tako ustojiš čitav sistem.

Edited by Ted
Link to comment

E jos jedna stvar. Rekla mi je da u njujorku testiraju samo stare, one koji su u jako losem stanju i medicinsko osoblje

Njen prvi komsija je 10 dana imao temperaturu i tek kad mu se kompletno slosilo je uspeo da dobije test i naravno ispao pozitivan

 

Oni su zesce sjebani

Edited by Ravanelli
Link to comment

na cnn juče rekoše da se na rezultate kod njih čeka 5 do 7 dana u nekim slučajevima, tako da kao i da ne testiraju, tj te zvanične brojke nemaju veze sa realnim stanjem

Link to comment

Kolegica od tebe je zaražena kao i njen muž. Ona je imala blaze simptome a on, dubok i jak kašalj i jako slabo se osjecao. Njega su testirali, nju nisu. Nije išao u bolnicu. Njegovi roditelji su doktori i prepisali su mu hlorokin. Ona kaže da ga je to spasilo. Sada to ništa ne mora da znači naravno. Oni su mladi bez poznatih bolesti.

Link to comment
2 hours ago, Tresko said:

Hoću. Mislim da će trebati nešto dana valjda da se vide rezultati. I sad će im trebati dosta ovih izlečenih da uzimaju plazmu ako se pokaže dobro.

 

danas izasao rad, rezultati su dobri... bolji nego za hlorokin

Link to comment
2 hours ago, arheolog1981 said:

Rekao bih prečišćivač vazduha 

 

pre će biti ovlaživač vazduha, što ima rezona, jer kada je vlažnost oko 50-0% znatno se smanjuje aerosolna transmisija

Link to comment
2 hours ago, harper said:

Pandemije su, naravno, ekstraordinarni izazov ali malo je zastrasujuca cinjenica da su maltene svi sistemi zdravstvenih usluga, pa cak i u najbogatijim zemljama na svetu, pokazali znacajna ogranicenja u infrastrukturi, pa cak, kao u Spaniji i Italiji, i totalni kolaps.

Moraće svašta debelo da se menja. Od obrazovanja dece u vrtićima do visokih škola medicine. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...