Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

Bese ono Cuomo car?

Zasto onda sledi Tramparu?

 

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-52056586

 

Quote

New York Governor Andrew Cuomo said statewide quarantine orders may not have been the best approach to coronavirus.

"Young people then quarantined with older people was probably not the best public health strategy," he told a press conference, "because the younger people could have been exposing the older people to an infection."

 

Mr Cuomo said a better way forward might be a "get-back-to-work strategy" in tandem with a public health strategy.

 

Link to comment

Ima jos od Cuoma, ko Dzonsonara, izgleda da im je to politicka sminka sad.

 

Quote

“Younger people can go back to work. People who have resolved can go back to work,” Cuomo again said Wednesday. “People who — once we get this antibody test — show that they had the virus and they resolved can go back to work.

“That’s how I think you do it. … It’s not [that] we’re going to either do public health or we’re going to do economic development and restarting. We have to do both.

 

Link to comment
13 minutes ago, Budja said:

Zasto onda sledi Tramparu?

ne sledi. snalazi se i pokušava da planira.

 

https://nypost.com/2020/03/26/cuomo-admits-that-quarantine-may-have-backfired-in-some-cases/

It’s the third day in a row that Cuomo has publicly mused about quarantines and how best to eventually restart the Empire State’s shattered economy.

...

And he’s said that any restart would be conditioned upon the FDA approving tests that would allow doctors to determine if patients have immunity to the deadly disease. “Younger people can go back to work. People who have resolved can go back to work,” Cuomo again said Wednesday. “People who — once we get this antibody test — show that they had the virus and they resolved can go back to work. That’s how I think you do it. … It’s not [that] we’re going to either do public health or we’re going to do economic development and restarting. We have to do both.”

Edited by Gandalf
Link to comment
1 minute ago, Gandalf said:

ne sledi. snalazi se i pokušava da planira.

 

https://nypost.com/2020/03/26/cuomo-admits-that-quarantine-may-have-backfired-in-some-cases/

It’s the third day in a row that Cuomo has publicly mused about quarantines and how best to eventually restart the Empire State’s shattered economy.

...

 

And he’s said that any restart would be conditioned upon the FDA approving tests that would allow doctors to determine if patients have immunity to the deadly disease. “Younger people can go back to work. People who have resolved can go back to work,” Cuomo again said Wednesday. “People who — once we get this antibody test — show that they had the virus and they resolved can go back to work. That’s how I think you do it. … It’s not [that] we’re going to either do public health or we’re going to do economic development and restarting. We have to do both.”

 

To samo ti vidis razliku, ali ok.

 

BBC, na primer:

 

Quote

The Republican president's get-back-to-work goal found unexpected support on Thursday from a prominent Democrat.

 

Link to comment
Just now, Gandalf said:

Šejtan je u detaljima.

 

Ah, ti si sampion onoga "kako to ljudi vide, a ne kako jeste", da bi mi sad pricao o detaljima.

 

Big picture i message is "Get back to work.", ma kako spinovao, i to je ono sto Cuomo namiguje svojim gradjanima.

Link to comment
11 hours ago, BarryWhite said:

Svedska je jedna od retkih zemalja u svetu koja analizira situaciju pa donosi odluke. Na primer čuo sam od prijatelja da su radili analize kako utiče korišćenje svetala na kolima u toku dana i da su posle godina analize utvrdili da nekog efekta nema i da se prakitcno samo vise trosi akumulator pa su ukinuli tu odluku. 

Ja posle neke analize primera i nekih ličnih slučajeva koji sam pročitao na netu ili ovde na forumu bi rekao da se virus širi isključivo zbog direktnog bliskog kontakta. Jedan kolega sa fakulteta je izlečen a nikog nije zarazio, još jedan dečko iz okoline Pančeva ista situacija. U Kikindi se proširilo na 6 ljudi. A u Valjevu na primer na preko 40 jer je sve počelo od dve proslave na kojima je bilo navodno preko 50 ljudi. Ona devojka što je došla iz Švajcarske je zarazila 7 a navodno je bila u 3 grada i na nekoj proslavi za 8 mart. Neko je ovde pisao da su 2 devojke koje su se od nje zarazila prenele virus na njih 6 od 3q testiranih. 

Nema velike filozofije, bez gradskog prevoza, bez okupljanja ljudi virus može da se proširi na članove porodice i eventualno kolege na poslu ako se ne pazi. 

Ovo epidemija nikad ne bi poprimila ove razmere da su ljudi na vreme reagovali i preduzeli potrebne mere.

Ja sam u Ugandi već 14 dan, sutra izlazim iz izolacije, ovde su se škole, crkve, sportska i kulturna dešavanja, restorani i barovi zabranjena 5 dana pre prvog slučaja. Najavili su bili zatvaranje granica i aerodroma i poklopilo se da se prvi slučaj pojavio dan ranije. Sad su na 14 slučajeva I od danas su zabranili sav javni prevoz i prodaju sem hrane. 

Što se tiče Švedske oni će da nastave ovako jer će ljudi da poštuju pravila i virus se neće širiti nenormalno a verovatno obzirom na zdravstveni sistem oni koji se zaraze će biti adekvatno lečeni. 

Lepo si ovo sažeo, ja sam podvukao ono što je bitno i što smireniji ljudi ponavljaju odavno. 'Ajde što običan svet ima problema da pojmi šta znači geometrijska progresija, ali političari po svetu u čijim je rukama nemala zajebancija raspolaganja tuđom mukom bi trebalo malo bolje da slušaju. Zbog toga sada svi uvode striktne mere ne bi li smanjili dnevni koeficijent rasta, a lepo se vidi da zemlje koje su to uspešno obavile uopšte nisu morale toliko da smanjuju kretanja svih ljudi (dobar primer ovde, poredi se smanjenje kretanja u različitim zemljama, obratite pažnju na SIngapur gde deca još uvek idu u školu, Seul, Hong Kong i Moskvu gde je Putin obukao zaštitn odelo i masku ideći u obilazak bolnice i poslao dobru poruku o ozbiljnosti  situacije).

 

Ovde je dnevnii priraštaj usporio, danas i NSW pao na 15% (ukupno 1405 zaraženih) i pored oko 200 slučajeva zaraženih sa nekoliko kruzera. Uz ostale dve velike države sa usporenim rastom već nekoliko dana, terbalo bi da i na saveznom nivou već tri dana bude ispod 15%. Problem će verovatno da predstavlja veliki broj turista koji se još nisu vratili sa Balija, a situacija u Indoneziji preti da eksplodira, još uvek se skoro ništa ne preduzima, za razliku od susedne Malezije gde je broj slučajeva zasad veći (usled mnogo većeg testiranja), ali smrtnost mnogo manja.

 

Nekoliko interesantnih vesti od danas - našli su da su dve ovdašnje firme koje su potpuno u vlasništvu Kineza (iz Kine, ne ovdašnjih) u februaru pokupovale ovde na tone medicinskog materijala (maske i sl.) i poslale u Kinu. Liči na ono što sam prenosio od pre sedam dana, kada je Australija kupovala testove na virus iz Amerike. Po tome kad se ko uozbiljio će da se dešava ili neće katastrofa (s tim u vezi, ja sam već rekao da sam očekivao da Rusija slabo reaguje na čitavu krizu, ponavljam koliko sam bio impresioniran njihovim brojem testova i činjenicom da su još početkom marta zabranili izvoz sveg medicinskog materijala). Drugi podatak je da je verovatno najpopularija nova lokalna pivara (Young Henry) počela da proizvodi dezinfekciono sredstvo i da deli humanitarnim organizacijama i kome je to potrebno. Savezna vlada je najavila pomoć amnjim pacifičkim zemljama (Fidži, Tonga, ...). Izašlo je i još detalja koliko je ustvari lokalno širenje zaraze u klasterima (žurke, svadbe, sahrane, crkve).

 

Ovde ima lep članak iz SMH o tome kako se u bolnici spremaju za povećanje broja pacijenata na intenzivnoj i na aparatima na disanje, ima dobar opis koliko je to prikključivanje na aparat za disanje pipava procedura, video sam da se o tome ovde dosta pisalo ranije.

 

SaE

Link to comment
10 minutes ago, Budja said:

Big picture i message is "Get back to work.", ma kako spinovao, i to je ono sto Cuomo namiguje svojim gradjanima.

hebem li ga... slušam ga svaki dan, CNN/MSNBC/AJE piče u pozadini dok radim. veliki deo onoga što priča je prosto dobar PR, dok povremeno deluje kao da opipava puls građanstvu.

Edited by Gandalf
Link to comment

80.000 mrtvih u SAD je procena Instituta za zdravstvenu metriku i procenu (IHME) uz pik sredinom aprila pod uslovom da sve savezne države veoma brzo uvedu mere društvenog udaljavanja i drže ih do kraja epidemije.

 

Detaljnije (link na studiju, grafikoni) na temi o modelovanju epidemije.

 

 

Edited by vememah
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...