Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

Pacijente nije lako ventilirati, treba izabrati puno parametara i pazljivo pratiti promene. To je tesko raditi i u normalnim situacijama a sad je jos gore jer ima previse pacijenata. Nisu ni svi ventilatori isti, napredniji ventilatori imaju puno automatizacije i lakse se koriste. Sad su svi poceli da vade kojekakve ventilatore iz naftalina a nemaju dovoljno ljudi koji znaju kako da prate pacijenta i promene ventilaciju i to moze da napravi problem, nevezano da li je covid-19 pacijent ili ne. Juce je bila velika vest da je MIT predao FDA open access ventilator design, ali to nije “pravi” ventilator koji bolnice koriste nego automatizovana manuelna kesa. Statisticki mozda bolje nego nista, ali je to resenje samo ako ce neko ko zna sta radi (critical care doktor ili ansteziolog) da prati pacijenta bar na 2-4 sata i podesava sta se podesiti moze. 

 

digresija: ti manuelni gumeni respiratori koji izgledaju kao neke kese (ambu bag) se koriste u vozilima hitne pomoci. Najveca studija za pred-bolnicku negu pacijenata sa mozdanim udarom je pokazala da se te kese koriste previse i preagresivno (prejako pumpaju i precesto) i ako se to samo malo automatizuje moze da se popravi prognoza pacijenata. To pokazuje koliko je bitno pravilno ventiliarati pacijente. Ovde se radi o 30 min a covid-19 pacijenti se ventiliraju danima i nedeljama.

Link to comment

Od 23. januara, kako je saopštilo ministarstvo, u Belorusiji je sprovedeno oko 20.000 testova za korona virus. SZO je ocenila da su mere Belorusije u borbi protiv virusa bile "pravovremene" i "dobro zasnovane".

 

Predstavništvo SZO-a u Minsku 17. marta pohvalila je zdravstveni sistem te zemlje zbog koncentrisanja napora i resursa na rano otkrivanje i izolaciju ljudi obolelih od Covid-19.

 

SZO zadovoljni... sve je ok.. ziveo Luk!

Link to comment

Brzi testovi na korona virus, koje je kupila Spanija od Kine, pokazuju samo 30% tacnosti, a trebalo bi da bude 80%. Sva sreca da je od 640.000 isporuceno samo 8000 u Madridu.

Edited by Lancia
Link to comment
4 minutes ago, dùda said:

meni to ništa nije jasno

evo na worldmetru poslednje je na 68 k slučajeva , 370 novih ?

šta je to ? ili je nešto na svaki sat ili većneznam koju jedinicu vremena ?

 

Ovo neki tip iz Amerike sam apdejtuje, sad verovatno spava. Brojevi mu se u toku dana izjednače sa Worldmeterom, kad preuzme podatke unete u međuvremenu. Dobar je za uporedno praćenje brojeva i posmatranje progresije.

Link to comment
8 minutes ago, Lancia said:

I jezivo stanje u starackim domovima, 397 preminulih i preko 1600 zarazenih, jos nisu svi ni testirani.

Mislis na Spaniju?

 

Kako se to uopste desilo? Kad je poceo haos, osoblje otislo ili sta?

Link to comment
1 minute ago, Milosh76 said:

Mislis na Spaniju?

 

Kako se to uopste desilo? Kad je poceo haos, osoblje otislo ili sta?

Da, Spanija. Krenulo se kasno sa vanrednim stanjem, staracki domovi bili otvoreni za posete i to je to. S obzirom na mali broj testiranih i da ima nekih 300.000 starih po domovima a da nisu prioritet, zakljucak se sam namece. Inace osoblje u tim domovima je prepolovljeno.

Link to comment
1 hour ago, pt 2.0 said:

Ja sam optimista. Biće vakcina pre, ili će biti slabljenje virusa prolaskom kroz multiple domaćine... Biće dobro.

 

O ovome pričam u svom RL okruženju poslednjih nekoliko godina i svi me gledaju ko ludaka.

Vanredne situacije će biti redovnije. Svet mora da se reorganizuje pod hitno.

Ekonomski i drugi prevazidjeni koncepti moraju biti u službi održivosti...

ma ni ja nisam pesimista, u smislu da je ljudska vrsta vrlo prilagodljiva, cak i ako bude onako kako sam gore napisala, i to ce relativno brzo postati navika. vakcina ne moze pre, prosto ne moze brze, onoliko koliko sam ja procitala - ali ako ima strucnjaka, neka kazu...

uvek se setim gradjana sarajeva i njihove 4 godine necega nezamislivog. pa opet je bilo i radjanja i umiranja, i vencanja i sahrana. zivot.

 

sto se tice ekonomije, tu cemo tek videti. ali si u pravu, svet ce morati da ubrza. 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...