Jump to content

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

9 hours ago, Dankan Ajdaho said:

 

Ovo je još dobro, u poređenju sa činjenicom da na 99% apoteka nema da se kupi.

 

Radio nesto sa epoxy smolom pa kupio deset komada pre godinu dana, zaista 12 dinara komad. Imace one se ne shiju, cista masinska proizvidnja, kao pare da stampa jbt. Za ovo se hapsi.

Link to comment
37 minutes ago, Kampokei said:

Gledajuci podatke po zemljama, cini mi se da virus opstaje u toplim krajevima, ali da se ipak ne siri tako velikom brzinom? Ovde mislim na podatke iz Egipta, Indije, podsaharske Afrike. Znam da se oni svi plase eskalacije, ali zvanicni podaci sugerisu da do toga nije jos doslo.

Pogledaj nekoliko moji postova sa prethodne strane, pa onda podatke za Indiju, Egipat pa sam donesi zaključak. Ono što je bitno je prirast, broj testova i smrtnost. Indijski prirast u principu deluje OK, nije veliki kao na nekim drugim mestima na tom broju slučajeva. Egipatske cifre nimalo ne deluju dobro, ni prirast a posebno broj smrtnih slučajeva, indikuju da ogroman broj slučajeva nije detektovan. Što se tiče temperature, ovde je prošle nedelje bilo jako toplo (35'), pa je i pored toga veliki broj zaraženih po US i Evropi koji je detektovan ovde preneo virus po svojim porodicama i ostalim bliskim kontaktima.

 

SaE

Link to comment
17 minutes ago, Indy said:

 

Moja odokativna procena je da to manje ima sa klimatom, a vise sa procentom mladih u odnosu na stare. (Uz to, ne verujem da za sada ima mnogo testiranja u Africi, po onom sto sam video na brzaka.)

 

Ima veze i sa manjom mobilnoscu populacije i manje turizma, lokalnog i internacionalnog. Ebola je zaustavljena i jer su zarazeni ostajali u perimetru oko svog doma, a najvise se prenosila putem rodjaka koji su putovali na sahrane.

Link to comment
49 minutes ago, Gojko & Stojko said:

Iz svega što sam ja dosad video to je još uvek OK, prirast na 25% dnevno, nije još porastao, čak očekujem da je moguće da par dana malo poraste s obzrom na situaciju sa kruzerom. Nije dobro ako se prirast ne smanjuje sada kad nema više pristizanja aviona iz inostranstva, pogledaj onaj link iz mog prethodnog posta sa detaljima o letovima sa pristiglim zaraženima, biće ti jasno o čemu pričam

 

Video sam da se prirast značajno smanjio, što je dobro. Međutim, iz svega što sam ja dosad video (a deluje mi ta je i tebi dosad bilo jasno) nije dobro ako procenat detektovanih u odnosu na broj testova raste. I ovde se to prvi put desilo (da je procenat detektovanih prešao 1% broja testova), što ja pripisujem velikom broju vraćenih sa svih strana sveta u poslednjih nekoliko dana, pod uslovom da se ne širi lokalno sve je još uvek OK. Zato sam i rekao da su one ruske cifre jako dobre, na ovom dijagramu treba da si što više gore i što više levo.

 

SaE

 

Dijagram ... slazem se

Ima jedan drugi problem ... diskutovao sam o tome sa pbg-on pre nego sto je banovan

I dalje sam misljenja da ne mozes testirati bez indikacija. Evo, u makedoniji je prva zrtva zena koja je imala dva negativna resta dok je bila ziva 16. marta i par dana posle.

Tretirana je kao korona slucaj, a otkako je umrla, napravili su test zato sto je imala sve simptome test je bio pozitivan.

Ima  i drugi problem ...

Ministar je ovde juce pricao o tome da makedonija ima par hiljada testova i da joj je dozvoljeno da uveze, cini mi se 1000 testova nedeljno. To je smesno ako gledamo koliko testiraju razvijenije zemlje, iako on kaze da je to dovoljno za sada.

 

Mislim da bi trebalo sve one koji imaju bilo kakav simptom korone tretirati kao obolele od korone. Cini mi se da su kinezi nesto slicno uradil (imali su oko 15k registrovanih u jednom danu), ato je bilo zbog toga sto su ne cekajuci rezultat testa ljude primili u bolnicu kao pacijente korone

Edited by cedo
Link to comment
18 minutes ago, cedo said:

Mislim da bi trebalo sve one koji imaju bilo kakav simptom korone tretirati kao obolele od korone. Cini mi se da su kinezi nesto slicno uradil (imali su oko 15k registrovanih u jednom danu), ato je bilo zbog toga sto su ne cekajuci rezultat testa ljude primili u bolnicu kao pacijente korone

Sve si u pravu, to se u principu i ovde radi, veliki broj testova je usled velikog broja kontakata. Ja sam pominjao tog dana ovde na forumu, 12. marta sam bio u patološkoj ambulanti da dam krv za nešto drugo, i video sam kako sestra razgovara sa ljudima koji zovu i odbija ih ako nemaju jake simptome i nisu bili u kontaktu sa dokazano zaraženima.

 

Pogledaj onaj moj link sa dve strane unazad sa detaljima o letovima i biće ti jasno o čemu se radi - ovde je došla gomila ljudi iz zaraženih područja pa se masovno testiraju. I ovde najavljuju da u budućnosti ako se kapacitet centara za testiranje i ambulanti prve linije dostigne, da će da rade upravo to - sedi kod kuće dok se ne pogorša, onda zovi hitnu.

 

SaE

Edited by Gojko & Stojko
nije prethodna strana nego dve unazad
Link to comment

 

34 minutes ago, chandra said:

 

Ima veze i sa manjom mobilnoscu populacije i manje turizma, lokalnog i internacionalnog. Ebola je zaustavljena i jer su zarazeni ostajali u perimetru oko svog doma, a najvise se prenosila putem rodjaka koji su putovali na sahrane.

 

Jednostavno nema dovoljno testiranja. Manja mobilnost populacije ne pije vodu.

Link to comment
1 hour ago, lo zingaro said:

Ok, prihvatam tvoje misljenje. Moje je i dalje da se tek sad simbolicno pomaze da bi se napravio lazni utisak evropske solidarnosti i da se na neki nacin pokusava postavljati brana od navale protivevropskog raspolozenja koje ce biti neminovno nakon ovog sranja. Sto se tice finansija i tu se slazem s tobom ali bih dodao i to da bi italijanski krah ujedno bio I krah evra i ogroman nepredvidljiv zemljotres za sve ostale clanice EU. Tako da, lep gest, ali malo prekasno.

+1000

I plus ne prihvatam ovakva "mišljenja" kao ovo na koje si odgovarao, jer i nije ni mišljenje nego obično proseravanje nekoga ko bi sada u ovoj situaciji da se nadgornjava.

Link to comment

Evo, da ponovim ono što neko reče pre, to je ta EU solidarnost:

 

 

Quote

 

Republika: Evropske države zaplenjuju maske namenjene Italiji i dele ih svojim bolnicama

Češka i Poljska zaustavile su isporuku iz Kine hitno potrebne medicinske opreme za Italiju, tvrdi italijanski dnevnik „Republika“.

Jedan transport zaštitnih maski i opreme zaustavljen je i zaplenjen u Poljskoj, a drugi u Češkoj.

U prvoj isporuci koja je stigla iz Kine bilo je 680.000 maski i respiratori, što su češki carinici zaplenili.

U češkim medijima, kako prenosi "Republika", pisano je da je ta oprema ukradena u Češkoj i da je zbog toga zaplenjena, a potom su objavljene slike na kojima se jasno vidi italijanska i kineska zastava.

Zaplenjena oprema već je podeljena češkim bolnicama, navodi list.

Preko tvitera je ministar unutrašnjih poslova Jan Hamaček priznao da se očigledno dogodila greška, i da je jedan "mali deo " isporuke bio humanitarna pošiljka Italiji.

Takođe i ministar spoljnih poslova Tomas Petriček priznao je grešku i kazao da zaplena nije bila namerna, te da se traže načini da se maske isporuče Italiji.

U Poljskoj su carinici, takođe, zaplenili opremu namenjenu za Italiju, u kojoj je bilo 23.000 maski.

Italijanske vlasti zvanično su rekle da se radi o "ozbiljnom i apsurdnom slučaju", a Ministarstvo spoljnih poslova izvršilo je pritisak na kolege u Varšavi.

 

"Traže način" da isporuče robu onome čija je?!?!?! Šta ima da tražiš način, pusti robu da stigne tamo gde je namenjena.

Link to comment
16 hours ago, BarryWhite said:

Koliko ja znam nema osim ovog prvog što su sad objavili. Dosta zemalja u regionu je relativno skoro registrovalo prve slučajeve, Tanzanija, Ruanda, Kenija tako da je Uganda preventivno pre 4 dana zabranila sva okupljanja. 

 

Jeste, zvanicno Uganda ima jedan slucaj...ali znajuci kako se virus prenosi i navike stanovnistva, to je prosto nemoguce. Prvi slucaj u Keniji je registrovan nedelju dana po sletanju te zene, koja je obisla pola zemlje za to vreme. Trenutno ima 15 zarazenih, sto je mali broj. Jednostavno nisu ljudi testirani.

 

Quote

Da ne pričam što se masovno voze na kamionima, ovo mi je treća afrička zemlja u kojoj boravim i prva gde sam video tako nešto

 

To sa kamionima je cesta pojava u tom u istocnoj Africi nazalost.

Link to comment
5 minutes ago, Tresko said:

Evo, da ponovim ono što neko reče pre, to je ta EU solidarnost:

 

"Traže način" da isporuče robu onome čija je?!?!?! Šta ima da tražiš način, pusti robu da stigne tamo gde je namenjena.

Beda.

 

samo ne kapiram taj transport via Ceska ili Poljska.

Link to comment
Just now, Lancia said:

Beda.

 

samo ne kapiram taj transport via Ceska ili Poljska.

Trenutno je u transportu, naročito iz Kine totalni divlji zapad. Dok je transport bio obustavljen, nagomilalo se zaostataka u transportu a naravno ima i milion novih zahteva. I sada je pitanje da li ćeš naći avion za transport, i kad ga nadješ cene su triple u odnosu na normalno stanje. Tako da ljudi grabe avione kargo za bilo gde u Evropu, odakle posle mogu kamionom do krajnje destinacije.

Nama sad stižu neke sirovine za specifične infuzije i neke mixove lekova, i bio je haos dok smo uspeli da organizujemo transport do Frankfurta, a onda kamionom o ovde.

Link to comment
8 minutes ago, Lancia said:

Beda.

 

samo ne kapiram taj transport via Ceska ili Poljska.

Transportne sluzbe, one redovne su u dlirijumu, trazi se bilo koji let slobodan za evropu da bi se sto pre isporucilo. Nama maske iz Kine stizu svakodnevno ali ne uvek u Milano, nekad u Nemacku pa kamionom. Jedan rezervisan let za sredu nam je preotela norveska vlada.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...