Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

6 minutes ago, vememah said:

Italija ima 0,02% registrovanih obolelih među stanovništvom i raspada im se sistem, a ozbiljni ljudi izjavljuju da očekuju 40, 50 ili 60% obolelih. Neka je sada i 10x potcenjen broj obolelih, šta misliš, kako će to izgledati?

Ne uživam nego sam prestrašen jer ne vidim pozitivne znakove oko sebe ni u Evropi, a pratim ovu temu od početka.

Samo uzmi u obzir da određen broj obolelih nema ili ima jako malo simptoma. 

Beše su pričali da oko 20 odsto zahteva neku vrstu hospitalizacije. Tako? 

Jako je teško, ali i važno, da se pronađe dobar statistički model. Tapkamo u mraku, a u mraku mnogo strašno. 

Link to comment

mislim da je svaki minut dragocen, tacno imaju sve na dlanu, patnje drugih jos uvek su samo trac partije ovde, jos se svi rukuju i tvrde da je dobro povremeno da se iscisti slabost civilizacije, da se odradi prirodna selekcija, naslusao sam se danas takvih gluposti da mi je lose ceo dan...

Link to comment
5 minutes ago, omiljeni said:

Jel ima nedje da se procita kako trudnice/novorodjencad podnose virus?

 

ima, sajt kraljevskog koledza akusera i ginekologa https://www.rcog.org.uk/coronavirus-pregnancy

 

Quote

1.4 Effect on the mother/symptoms
The large majority of women will experience only mild or moderate cold/flu like symptoms. Cough, fever
and shortness of breath are other relevant symptoms. More severe symptoms such as pneumonia and
marked hypoxia are widely described with COVID-19 in older people, the immunosuppressed and those
with long-term conditions such as diabetes, cancer and chronic lung disease. These symptoms could
occur in pregnant women so should be identifed and treated promptly. At present there is one reported
case of a woman with COVID-19 who required mechanical ventilation at 30 weeks’ gestation, following
which she had an emergency caesarean section and made a good recovery.
4
Within the general population there is evolving evidence that there could be a cohort of asymptomatic
individuals or those with very minor symptoms that are carrying the virus, although the incidence is
unknown.

5
1.5 Effect on the fetus
There are currently no data suggesting an increased risk of miscarriage or early pregnancy loss in relation
to COVID-19.
Case reports from early pregnancy studies with SARS and MERS do not demonstrate a
convincing relationship between infection and increased risk of miscarriage or second trimester loss.
5
As there is no evidence of intrauterine fetal infection with COVID-19 it is therefore currently considered
unlikely that there will be congenital effects of the virus on fetal development.
There are case reports of preterm birth in women with COVID-19, but it is unclear whether the preterm
birth was always iatrogenic, or whether some were spontaneous. Iatrogenic delivery was predominantly
for maternal indications related to the viral infection, although there was evidence of fetal compromise
and prelabour premature rupture of membrane, in at least one report.
2
 

 

Link to comment
3 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

zasto se jednostavno ne zatvori bukvalno sve na mesec dana pa da vidimo kakvi su efetki, ovako ce se udaviti svi. 

Eeee, ali BDP ...

Link to comment

ako se sve zatvori pa otvori svi ce se razboleti u kratkom roku, bice ona eksplozivna epidemija, tako se samo odlaze los scenario. potrebno je da se scenario modifikuje, a ne da se odlaze. 

Link to comment
mislim da je svaki minut dragocen, tacno imaju sve na dlanu, patnje drugih jos uvek su samo trac partije ovde, jos se svi rukuju i tvrde da je dobro povremeno da se iscisti slabost civilizacije, da se odradi prirodna selekcija, naslusao sam se danas takvih gluposti da mi je lose ceo dan...
bukvalno. a ti od kojih ce se sistem chistiti su nechija rodbina.

sent from bubamoto

Link to comment

Pisao je onaj Rudan o tome, ili kolaps privrede koji će kasnije donijeti kolaps sistema socijalne zaštite i odnijeti živote na drugoj strani (kroz osiromašenje, gubitak poslova itd) ili kolaps zdravstvenog sistema. Kako god obrneš, gubitak svakako. Loše, jbg. 

Link to comment
4 minutes ago, Krošek said:

ako se sve zatvori pa otvori svi ce se razboleti u kratkom roku, bice ona eksplozivna epidemija, tako se samo odlaze los scenario. potrebno je da se scenario modifikuje, a ne da se odlaze. 

 

pa nece se otvoriti odmah vec kineski scenario

Link to comment
7 minutes ago, vememah said:

A čiji sistem od zapadnjaka nije na putu da kolabira? Jesi li video grafike po kojem su praktično sve zapadne zemlje na italijanskom putu, jedino što kasne desetak dana?

 

Treba ponovo to da kačim?

 

OK, evo u spoileru, izvinjavam se svima koji su se nagledali ovoga:

 

 

  Reveal hidden contents

 

Trenutno sam u Singapuru, i samo komentar na njhov nacin borbe. Za sada se solidno drze, a posto se trudim da drzim mali radijus kretanja verovatno sam video samo delic onoga sto rade.

 

U svakom slucaju: nastava na fakultetima nije obustavljena, za skole ne znam, ali sa prozora vidim jednu i rekao bih da ima dece (mozda su to samo ona koje nema ko da cuva, to nisam siguran). Sredstva za dezinfekciju ruku su na bukvalno svakom koraku i sve se cisti cak i vise nego inace. Ovde su generalno velike kazne za prljanje okoline tako da i ta navika verovatno pomaze. Na aerodromu je sve bilo kao i inace, samo sa mnogo manje ljudi (inace sam dosao preko Frankfurta i nije bas tacno da Nemci nista ne rade, aerodrom je bio sablasno pust). Iz price, shvatio sam da su bukvalno odmah zaustavili letove iz Wuhana (mozda cak 15. januar, ako ne, onda neki vrlo blizak datum). Imali su nestasice tokom pocetne panike, sad sve normalno radi. Malo ljudi je na ulicama (za njihove standarde). Generalno bih rekao da su disciplinovani.

 

E sad, zasto pisem post. Ja sam konkretno u poseti univerzitetu i na svakim vratima je QR kod koji se skenira i upise se ko se sastaje i koliko ce otprilike trajati sastanak u toj prostoriji. Tako uspevaju da prate veliki broj ljudi, i brzo zatvaraju krug oko svakog slucaja. Da bi se to primenilo, prvo mora da postoji grupa ljudi koja moze brzo i kvalitetno da napravi takve aplikacije i analizira te podatke, a sa druge strane mora da postoji dovoljan broj ljudi koji je voljan, i moze brzo i lako da koristi te aplikacije.

 

Ne znam da li je ovaj sistem samo na univerzitetu, ali ne bi me iznenadilo da veliki deo grada koristi to isto, ili nesto vrlo slicno.

Link to comment
4 minutes ago, James Marshall said:

Pisao je onaj Rudan o tome, ili kolaps privrede koji će kasnije donijeti kolaps sistema socijalne zaštite i odnijeti živote na drugoj strani (kroz osiromašenje, gubitak poslova itd) ili kolaps zdravstvenog sistema. Kako god obrneš, gubitak svakako. Loše, jbg. 

Privreda će svakako pretrpeti manju štetu ako se sve zaustavi da bi se sprečio potpuni raspad nego ako se sve raspadne.

Link to comment
18 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

meni je jedna stvar fascinanta, sve drzave imaju italiju kao primer i onda reaguju ovako mlako. recmo ukrajina je reagovala dobro za sada, imaju samo jedan slucaj, odmah zatvorili skole, sport se ne igra vise, dakle sve je zatvoreno. oni cak nisu ni razmatrali da se lige oldoze, oni su jednostvano prekinuli ligu i salju strance doma. svedska sa druge strane ima 800 zarazenih i ponasaju se nonsalantno, igra se kosarka najnormlanije u gradovima gde ima virusa i to se igra sa publikom. 

 

zasto se jednostavno ne zatvori bukvalno sve na mesec dana pa da vidimo kakvi su efetki, ovako ce se udaviti svi. 

 

u svedskoj upravo zavrsena sezona :D

Link to comment
7 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

 

pa nece se otvoriti odmah vec kineski scenario

 

kinezi su takoreci poranili u odnosu na ostatak sveta. umesto da "spljoste" epidemiju oni su je suzbili, sa ciljem da istrebe virus iz populacije, i tako su napravili za nas prilicno nepojmljivo vanredno stanje koje ce proci tek kada u celom svetu prodje sve ovo, a ako krenu da znacajno popustaju zahvatice ih pandemija izvana kao da su bilo koja druga zemlja koja krece sa ovim ispocetka i bice da su maltene dzaba krecili. zato ce kod njih trajati ovo sto je na snazi, sa nekim postepenim popustanjima (propagandni cilj je da se ta svetu prikaze sto veca normalizacija, ali ja sam skeptican), ali to sve daleko prelazi tvojih "mesec dana"

Link to comment
8 minutes ago, vememah said:

Privreda će svakako pretrpeti manju štetu ako se sve zaustavi da bi se sprečio potpuni raspad nego ako se sve raspadne.

Ma nije poenta u privredi kao takvoj već što će ta nova kriza opet oplesti po sirotinji, koja je već na ivici egzistencije. Sad već ulazimo u domen politike, odnosno toga šta su prioriteti društva. 

Ima dosta ljudi za koje nisam siguran da su u mogućnosti da izdrže 2 mjeseca od ušteđevine (bez rada i stabilnog izvora prihoda) a to će izazvati enormne socijalne tenzije, što isto ima odlike epidemije. 

Daleko bilo da ja zagovaram takva rješenja, ali zanimljivo je pitanje, na nekom filozofsko-teorijskom nivou. Moglo bi se diskutovati o tome šta je pravednije rješenje. Ali u svakom slučaju sirotinja će da najebe. 

Link to comment
6 minutes ago, vememah said:

Privreda će svakako pretrpeti manju štetu ako se sve zaustavi da bi se sprečio potpuni raspad nego ako se sve raspadne.

Jeste, još samo treba ubediti privredu u to. Princess Cruises su danas objavili da bataljuju sve na dva meseca, videćemo koliko će ih ostali pratiti.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...