Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

400 kod mene u gradu, 100 u samo 2 poslednja dana. Kad se setim kolika je guzva bila u subotu po gradu, kaficima, restoranima ocekujem haos sledecih 10 dana.

Link to comment

U mom kombinatu malo panika... 

 

Juče popodne doneta odluka da interno zaposleni rade po sistemu rotacija, 2 nedelje od kuće, dve nedelje u kancu... Za nas spoljne konsultante kao potrošnu robu odlučilo da dolazimo svaki dan, ali ipak uz obavezu da nosimo laptop kući svako veče. 

 

Dolazi kolega u toku popodneva sa drugog kampusa (jedno 20 km od nas), kaže došla hitna da pokupi jednog, slošilo mu se, pametnjaković imao simptome ali nastavio da dolazi... 
 

Na kraju dana krenem kući, zvoni telefon, insistira, ja na skuteru, ajde parkiram sa strane da vidim ko navalio... Šef projekta : nemoj sutra da dolaziš, radimo svi od kuće. Pojavio se sumnjiv slučaj na prvom spratu...

 

 

Link to comment

Norveska -raspad... Cetrvrta po incidenc rate-u u svetu! Ja sam na severu u Trumsu gde je zvnaicno samo 5 slucajeva. Realnost je community spread u svim vecim gradovima. Moj univerzitet se prebacuje (polako, jer Norvezani) na kucni rad. Sestra mi radi u skoli u Vikenu, juzno od Osla gde je zesci outbreak. U skoli - business as usual. Planiraju cak i teacher-parents meeting sledece nedelje. Narod pizdi na ministarstvo zdravlja, kao da se ugledaju na Dansku. Rafovi puni, doduse...

Link to comment

Koliko ljudi je testirano u Norveskoj? Ima li podataka o korelaciji izmedju broja zarazenih i broja testiranih, po zemljama?

Realno, mi pojma nemamo koliko je ko postradao ako nema masovnog i sistematskog testiranja. Da li broj kriticno obolelih moze biti validan statisticki indikator?

Link to comment
5 minutes ago, Malvo said:

Da li broj kriticno obolelih moze biti validan statisticki indikator?

 

Pričao je onaj Rudan o tome, u početku bude više kritično obolelih i umrlih jer se virus u početku lako proširi po bolnicama, gde su već stariji i bolesni. Mislim da je neko postavio kako se vremenom smanjivala stopa smrtnosi, sa 50% na početku, na 2-3% sada. Ali, po njemu, veliko pitanje je da li je i to 2-3%, da li su svi zaraženi u stanju u kom se javljaju u bolnicu itd.

Link to comment
2 minutes ago, vememah said:

U Italiji je broj umrlih trenutno 6,6% registrovanih slučajeva. Pre nedelju dana i preopterećenja sistema bio je 0,9%.

Izvor: https://covid19info.live/

Ta visina smrtnosti je takva jer se tamponi rade samo onima koji su skoro kriticni. Znaci da onaj broj od 12000 zarazenih treba pomnoziti sa x

Link to comment

Tako su se radili i pre nedelju dana, pričam o trendu koji je sasvim jasan, ne o apsolutnoj pouzdanosti podataka.

Edited by vememah
Link to comment

Meni ova proslava kineskih lekara malo dégoûté (ako nije fake). Oni jos imaju 15 000 aktivnih slucajeva, 5000 kriticnih i dalje nove slucajeve registruju (doduse juce samo 18). S obzirom da je Kina najverovatnije ozbiljno usrala motku zataskavanjem prvih slucajeva u decembru, bez obzira na pozrtvovanost i zasluge lekara za sve spasene zivote, stvarno ne kapiram da ima mesta bilo kom slavlju. 

Link to comment
19 minutes ago, Malvo said:

Koliko ljudi je testirano u Norveskoj? Ima li podataka o korelaciji izmedju broja zarazenih i broja testiranih, po zemljama?

Realno, mi pojma nemamo koliko je ko postradao ako nema masovnog i sistematskog testiranja. Da li broj kriticno obolelih moze biti validan statisticki indikator?

U Juznoj Koreji imas primer masovnog testiranja (mislim da samo Bahrein ima vise) ali broj zarazenih nije ni blizu npr. Italije i konstantno pada. Norveska ne testira ni blizu koliko npr. UK ali imaju ogroman broj zarazenih per capita. Norvezani vole da putuju i skijaju. Pogodi gde? Severna Italija i Austrija. Odatle su doneli virus koji sad divlja. Severni Norvezani (Tromsø) imaju planina kolko ti dusa zeli, pa ne putuju zimi toliko (ali zato ginu od lavina). E sad, ili je sistem javnog zdravlja na jugu toliko dobar da su uspeli da identifikuju sve importovane slucajeve i njihove kontakte (manje verovatno) ili se vurus toliko rasirio da je velika vecina testiranih - pozitivna (vise verovatno).

Link to comment

Izgleda da se danas zatvara aerodrom u Madridu.

 

Kod mene prvi pozitivan student nadjen na Pravnom. Danas ocekujemo odluku o ostajanju kod kuce za sve koji to mogu, vec su otkazana predavanja, sastanci, face-to-face work i slicno. Inace ne vlada neka preterana panika, pa ni po prodavnicama, osim sto svi pricaju o virusu i sto su sredstava za dezinfekciju nema vec nedeljama (i ono sto stigne se prodaje po listama cekanja koje su, kao, zabranjene).

 

Inace neka nada je da konstantno toplo vreme usporava sirenje, ali izgleda da je UV zracenje vazniji faktor nego toplota. Toga bar imamo. 

 

Dete i danas u skoli, od sutra se povlacimo u kucu. Sve mi lici da ce od ponedeljka biti zatvorene skole. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...