Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

53 minutes ago, Sandradjer said:

Postoje vakcine za to? 

Moderna razvila tu vakcinu, ali nije krenula veća proizvodnja, jer je epidemija ubrzo splasnula i praktično nestala. Vakcinu spakovali u "fioku".

Vakcinu za kovid su napravili na temeljima tih istraživanja za sars još u martu 2020, a testiranja na ispravnost i efikasnost radili duže od drugih.

 

  • Hvala 1
Link to comment



sinoc sam bio na jednoj lokaciji u sangaju kada su iz ministarstva vanjskih poslova javili da se u susednoj zgradi pojavio zarazeni japanac. obicno u takvim slucajevima zatvaraju kvartal, kako nas ne bi zatvorili na 2-3 nedelje, oma sam sa koleginicom iskljucio telefon i izleteli na ulicu. kada smo izasli iz gated community prvo smo skrenuli levo, ali prema nama su (svojim poslom) isli ljudi u belom sa maskama, tako da smo napravili 180 stepeni i krenuli desno, nasli taksi i vozi misko. inace, svi zovu taksi preko mobilnog, ali smo imali srece da naletimo na parkirano vozilo.
 
za sat vremena su nam sa lokacije javili da su zatvorili samo tri zgrade i vec je bio sator sa ekipom za testiranje. 
 
sada je frka kako ce nam se odraziti u mobilnim aplikacijama. jer dok imas zeleni kod sve je ok, ali ako si nandzarasti ili crvenkast to je problem i kada se vratim u peking mogu biti karantinisan.
 
juce sam radio test, danas jos jedan i planiram da letim za ostrvo hainan. ako me  puste trebalo bi da je sve ok, ako tamo zaglavim karantin nece mi tesko pasti, samo da imam terasu sa pogledom na more. 
 
kod je trenutno zelen, ali pise da sam bio u krajevima sangaja koju su pod rizikom. peking ulazi u paranoicnu fazu zbog olimpijade i bolje da se ne izlazi iz grada, ali ja moram zbog posla
 
 


Surealno, šta je sa kamerama i face recognition? Sa maskama ne kače, tj ne prepoznaju? Kakve su kazne ako vas uhvate da ste pobegli?

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment

Koliko znam MERS nema potencijal za širenje, jer je previše smrtonosan, a dešava se s' vremena na vreme da pređe sa kamile na čoveka. Generalno ukoliko se putuje u saharski deo Afrike i na Saudijsko poluostrvo postoji upozorenje da se ne jede kamilje meso i ne probaju mlečni proizvodi.

  • +1 1
Link to comment

Dva grafika za Gauteng, prvo jedan koji pokazuje da je udeo hospitalizovanih na respiratoru (najbliži parametar za procenu smrtnosti) sada 3x manji nego tokom talasa delte (pik slučajeva bio je 8. jula), što približno odgovara onoj 3,5x manjoj smrtnosti koju je grafički prikazao FT-jev novinar Merdok:

 

FGg3zcIXMAkCyAG?format=jpg&name=medium

 

Izvor:
https://twitter.com/rorynotsorry/status/1470488424570359824

 

Lik je entuzijasta koji je povadio podatke iz zvaničnih dnevnih izveštaja i iscrtao ovo.

 

Drugi grafik potiče od tamošnjeg epidemiologa i pokazuje da hospitalizacije i smrti u Gautengu i dalje ne dostižu iste visine kao kod delte - grafik je normalizovan na maksimume slučajeva, hospitalizacija i smrti tokom talasa delte.

 

FGjHac-XoAM9as5?format=png&name=900x900

 

https://twitter.com/hivepi/status/1470645434263736322

 

I na kraju svež Bloombergov članak u kome stručnjaci i dalje upozoravaju da je prava težina omikrona možda skrivena zbog velikog prethodnog imuniteta.

 

 

 

Edited by vememah
  • +1 1
Link to comment

Ako nekog zanima da odgleda celu prezentaciju:

 

Quote

Link to Media webinar:

Topic: Media Briefing 14 Dec at 11am: Discovery Health releases first at-scale analysis of real-world experience of Omicron outbreak from South Africa

Start Time: Dec 14, 2021 10:33 AM

Meeting Recording:

https://dsycloud.zoom.us/rec/share/F90e3WwsG3hnWohegHBLZ794OqtadWO5wNTEMh-5BE7uIG-G_Rlex4WT0wtBJHtM.jBJNHyH9YLBdybjJ

Access Passcode: .=Q8e3aQ

https://www.discovery.co.za/corporate/news-room

Edited by vememah
  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, villiem said:

 

Ovo kao neka scena iz Bornovog ultimatuma.

Kako su ti ljudi tamo ozbiljni...kakve su mere za olimpijadu?

 

ne oseca se olimpijska atmosfera u gradu. ne znam kakve su mere, slabo pratim. svima je jasno da ce maksimalno otezati ulazak u peking

 

2 hours ago, mlatko said:


 

 


Surealno, šta je sa kamerama i face recognition? Sa maskama ne kače, tj ne prepoznaju? Kakve su kazne ako vas uhvate da ste pobegli?

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

 

 

mi smo dobili info direktno iz ministarstva i zbrisali preventivno. nista nelegalno nismo uradili. obezbedjenje nam je uredno otvorilo vrata, kod je bio zelen. 

 

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, Kelt said:

 

Ne, poceli su da razvijaju pa se ugasio sam od sebe zbog velike smrtnosti

Da, znam za tu pricu. Potrazicu da razjasnim zbog opste kulture. Brkam sars i mers. Ne znam u kakvoj su vezi i da li su u ikakvoj vezi 

Link to comment

 

Quote

Balazs Lab2h, 16 tweets, 7 min read

Until the pre-print posts, I figured I would put together a thread for those who want to see the data. Many thanks to @wilfredo_nk@kstdenis29@EvanCLam@adamnitido@NaranbhaiVivek who have been up at all hours of the night both at the bench and writing the paper!
 
We generated harmless pseudoviruses decorated with spikes that represent circulating Delta and Omicron spike proteins. Compared to the Wuhan isolate, Delta has 9 mutations in spike, but Omicron has 34!
 
FGkQoAjVkAIWQw_.jpg
When we map these mutations onto the structure of SARS-CoV-2 spike protein it's clear that many of these cluster together near the "top" of the spike, in regions exposed to neutralizing antibodies.
 
FGkQp09VkAAX0G6.jpg
We tested 239 samples from people who were fully vaccinated with Moderna, Pfizer or J&J. Within these groups we had people who were recently vaccinated, who got their shot 6-12 mo ago, or who were recently boosted. We also separated people with prior infection.
 
FGkQsPUUUAAPona.jpg
We used a robot-based neutralization assay to quickly measure the activity of samples as compared to the WHO standard.
 
FGkQuMKVgAEZJ_0.jpg
Here's what we saw for people who got Moderna:
 
FGkQwiFVUAEMqdo.jpg
Here's what the data looked like for people who got Pfizer:
 
FGkQyZmUcAIF7KM.jpg
Here's what it looked like for people who got J&J:
 
FGkQz_FVgAIAzCo.jpg
When we directly compared neutralization of the original Wuhan isolate by people who hadn't or had been boosted, we saw fairly small differences for mRNA vaccines and a fairly large one for J&J.
 
FGkQ1tFUcAY77kc.jpg
What was really surprising was that an mRNA booster made a huge difference in the ability of people to neutralize Omicron.
 
FGkQ3dLUcAA3CU8.jpg
We also checked the infectivity of our pseudoviruses and saw clear differences between the variant strains we tested, with Omicron showing greater ability to infect cells than any other variant.
 
FGkQ5QWVIAUgS3t.png
When we quantified the slopes of these infections, we found that Omicron was almost 4 times more infectious than the original strain. Even more than Delta!
 
FGkQ7AMVQAUve4P.png
Overall, our findings suggest that boosting is doing a lot more than simply increasing your titers. It seems to be broadening the antibody response to be better equipped to recognize diverse variants. Hopefully it will still work against whatever variant comes next!
 
I want to stress that all of this work has been done with pseudovirus which is a model of coronavirus, but there are plenty of caveats in measurements like ours. Keep in mind that the virus has plenty of other immune responses to contend with (like T cells or NK cells).
 
I also want to be sure to thank all of our incredible collaborators at @MGHPathology and @ragoninstitute including @blakemhauser, Jared Feldman and of course the entire @SchmidtLabHMS. Also thanks to the @MassCPR for their support!
 
For the curious few who may want to have the pre-print before it's available on MedRxiv, I've posted it to our lab webpage here:
balazslab.partners.org/publications.h…
All of our spike expression plasmids are with @Addgene now and should be available to distribute shortly!

 

Edited by vememah
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...