Jump to content
IGNORED

Revizionizam, ili svakim danom sve vise napredujemo...


namenski

Recommended Posts

17 minutes ago, Anduril said:

 

A ta sila naravno da nije zle namere prema tom Zapadu, jel da? Taj Staljin nije pobio dobar deo inteligencije i srednje klase u SSSR-u? Jos jednom, ako se s pravom prebacuje Zapadu apizment, predavati sirovine neprijatelju/fasistima i cuvati mu ledja je jos mnogo gore i to treba vec jednom priznati i move on. I jos jedna bitna razlika - kad je Hitler napao Francusku i ostatak Evrope, Staljin nije ni mrdnuo. Kad je Hitler napao SSSR, kako je taj pokvareni Zapad reagovao? Pa, sigurno ne kao Staljin 1940. ili pre juna 41. tako sto bi Hitleru slali naftu da sto pre stigne do Moskve. Naprotiv.

Mada je taj zapad™ uredno poslao Staljinu sve izbeglice i zarobljenike iz sssr-a da napuni gulage. 

Link to comment
20 minutes ago, Anduril said:

A ta sila naravno da nije zle namere prema tom Zapadu, jel da? Taj Staljin nije pobio dobar deo inteligencije i srednje klase u SSSR-u?

А какве везе имају зле намере према Западу са убивањем доброг дела интелигенције и средње класе у СССР?

 

Ovaj se bas odvezao... :fantom:  

  • Haha 2
Link to comment
6 hours ago, Anduril said:

Jos jednom, ako se s pravom prebacuje Zapadu apizment, predavati sirovine neprijatelju/fasistima i cuvati mu ledja je jos mnogo gore i to treba vec jednom priznati i move on.

 

OK ali sirovine pa i gotovo oruzje su Nemackoj prodavali svi, ali bas svi. Mozemo i u detalje ko tacno i sta, dokumentovano je. Cak je i Jugoslavija prodavala sirovine Nemackoj sve dok nisu bukvalno bombe pocele da padaju na Beograd. Neki su prodavali dok ih nije napalo (pa mozda i malo nakon toga, privatne inicijative, jel'da), neke nije napalo pa su prodavali do samog kraja rata. SSSR tu nije ni po cemu poseban.

(Inace jedna crtica - Aprila 1940. Hitler je napao neutralnu Norvesku koja mu je do tada uredno isporucivala gvozdenu rudu; uradio je to da bi predupredio britansko-francusku invaziju Norveske s ciljem da tu istu rudu preusmeri na njihovu stranu. Nakon iznenadnog nemackog napada Saveznici su trupe vec spremne za invaziju Norveske samo 5 dana kasnije poslali u Norvesku kao ispomoc Norvezanima protiv nemacke invazije...)
 

Quote

I jos jedna bitna razlika - kad je Hitler napao Francusku i ostatak Evrope, Staljin nije ni mrdnuo. Kad je Hitler napao SSSR, kako je taj pokvareni Zapad reagovao? Pa, sigurno ne kao Staljin 1940. ili pre juna 41. tako sto bi Hitleru slali naftu da sto pre stigne do Moskve. Naprotiv.

 

Ono, kako da ti kazem - kad je Hilter napao SSSR taj pokvareni (tvoje reci, ne moje! ja to nikad tvrdio nisam!) zapad je vec bio u ratu sa Hitlerom i normalno da mu je bilo u racun da podrzi neprijatelja svoga neprijatelja i tako olaksa sebi situaciju. Jer tada mu je bilo u interesu da Moskva opstane. Docim '38 u Minhenu ti interesi su bili maaalko drugaciji...

"Misery acquaints a man with strange bedfellows", sto'no rece Sekspir. A rat je generalno jedna jako gadna i prljava stvar kroz koju je malo ko prosao potmuno moralno cisto i neukaljano.

A bez obzira na sve to umanjivati znacaj i doprinos SSSR ukupnoj Saveznickoj pobedi nad Hilterom je glupost par excellence.

 

  • +1 2
Link to comment
On 7. 7. 2024. at 20:45, Kampokei said:

Ocekivao bih i u Jugoslaviji tokom ona dva meseca pre 22. juna 1941. neki nivo entuzijazma medju komunistima, jer sto "stigli saveznici". A bas su se usrecili i oni komunisti koje je Macek pohapsio i poslao u Lepoglavu pred kraj Kraljevine, ko zna sta bi sa njima bilo da Nemci nisu dosli. Oh wait...

Juče je bio dan kada se u Srbiji obeležava početak ustanka bratoubilačkog rata, kada je 1941. alkoholičar i propalica Ž.J.Š. ubio dva srpska žandarma na dužnosti. Neki pak smatraju da to nije dan ni za slavlje, ni za tugu, već za početak pisanja prave istorije i konačno pomirenje. Nadam se da će ta nova istorija početi, ako ne ranije, a onda bar 5. jula, kada su beogradske kolege tih nesrećno nastradalih žandarma pomogle nemačkim okupacionim vlastima da uz grupu Jevreja, na streljanje odvedu i desetak komunista, saboraca gorepomenutog zločinca

Link to comment

Ne znam kako se to drugačije kaže. Nemačka je okupirala državu/teritoriju i postavila svoje ljude da budu vrhovna vlast, a u tome su joj pomogali domaći saradnici

Link to comment
18 minutes ago, Engineer said:

Ne znam kako se to drugačije kaže. Nemačka je okupirala državu/teritoriju i postavila svoje ljude da budu vrhovna vlast, a u tome su joj pomogali domaći saradnici izdajnici

 

Popravio. Sva ideologija na stranu ali pomagaci okupatora u streljanju sopstvenih gradjana ne mogu drugacije biti zigosani nego izdajnici jbg. Kako u Srbiji tako i bilo gde drugo.

  • +1 2
Link to comment

Nađe se opravdanje i za to. Sve je moguće kad se čovek potrudi

 

A na temu pokreta otpora u Evropi, meni su uvek prvo u glavi Česi i atentant na Hajdriha, iako sveukupno nisu imali značaj kao ostali pokreti otpora

Link to comment
9 minutes ago, Engineer said:

A na temu pokreta otpora u Evropi, meni su uvek prvo u glavi Česi i atentant na Hajdriha, iako sveukupno nisu imali značaj kao ostali pokreti otpora

Meni prvo pada na pamet partizanski pokret u Rusiji, Ukrajini i Belorusiji. I jedan covek - Nikolaj Ivanovic Kuznjecov.

 

Spoiler

Ubijen u sukobu sa UPA - po dananjim merilima heroji Ukrajine.

 

Link to comment
6 hours ago, Engineer said:

Nađe se opravdanje i za to. Sve je moguće kad se čovek potrudi

 

 

Kolege su gore u Beogradu isporucivale pored komunista i Jevreje ili su Nemci ove druge samo pronalazili? Napisao si da je Spanac bio alkoholicar i propalica pa me zanima jel imas neki izvor da se procita. Sudija koji je rehabalitovao Loncara i Brakovica je alkoholicarem nazvao Cvetina Soldatovica. 

Pricao sam sam dosta svedoka i ucesnika i tacno je da se dosta bitangi ubacilo u razne vozove, kao i devedestih uostalom, pa imamo heroja lika sto je streljao nekoliko hiljada ljudi za tri dana npr ili brata bitangu koja se nakrala pored ubijanja civila.

Verujem da postoji veliki broj pravih heroja koji su izginuli u dvadesetim, sve pljujuci nacistima u facu, pa je red izdvojiti ih kada su vec pokazali sta su pokazali, od propalica izdajnika i alkoholicara

Link to comment

Ma samo prenosim trenutni stav i raspoloženje naroda, u skladu sa temom, ne mislim ja ništa. Oni koji se navodno zalažu za istinu i "odvajanje žita od kukolja" nemaju zaista nameru i želju za tako nečim, ako će to pokazati koliko je heroja bilo beđu komunistima, i koliko zločinaca među srpskim domaćinima. Tako su i na nesrećni novosadski spomenik komunističkim žrtvama stavljali ljude uključene u raciju, ubice vojnika CA i slično. Malo, malo, pa se čuju glasovi da se ruši spomenik S.FIlipoviću u Valjevu. Ali srećom, kod nas i dalje stoji, dok su mu u rodnom kraju sklonili i poslednje tragove

Link to comment
Posted (edited)
23 hours ago, Radoye said:

(Inace jedna crtica - Aprila 1940. Hitler je napao neutralnu Norvesku koja mu je do tada uredno isporucivala gvozdenu rudu; uradio je to da bi predupredio britansko-francusku invaziju Norveske s ciljem da tu istu rudu preusmeri na njihovu stranu. Nakon iznenadnog nemackog napada Saveznici su trupe vec spremne za invaziju Norveske samo 5 dana kasnije poslali u Norvesku kao ispomoc Norvezanima protiv nemacke invazije...)

Nije da je vazno, ali moram ovde da te korigiram :D glede Norveske i rude, gvozdene: nije ruda bila norveska, nego je preko norveskih luka, Narvika, bio najefikasniji izvoz gvozdene rude iz Svedske...

Rutom koju su Nemci, posle objave rata, koristili ploveci tada jos neutralnimnorveskim teritorijalnim vodama na jug i tako izbegavali britansku blokadu.

Ovo je crtica, onako, ali norveske teritorijalne vode su bile popriste poprilicno incidenata koji pokazuju koliko jr tesko, nemoguce, zemlji, u ovoj slucaju Norveskoj, da ocuva svoju neutralnost...

Mesec dana posle pocetka rata, nemacki bojni brod Deutschland, zaplenio je na Atlantiku americki parobrod City of Flint, 1 Hoglander-a, WW1 pretecu Liberty brodova, pod optuzbom da prevozi kontrabandu za Veliku Britaniju...

Brod je dobio nemacku posadu i pozurio da se skloni u neutralne, norveske vode.

Norvezani su mu dali propisana 24 sata da se cisti napolje, Amerikanca je 1 norveski razarac otpratio van norveskih voda, i Nemci, sta ce kuda ce :D u Murmansk, takodje tada neutralnu luku...

Deklarisali su havariju, dakle obavezu Sovjeta da brod prime, ali su Sovjeti odbili da americku posadu tretiraju kao ratne zarobljenike i - internirali nemacku Kriegsmarine posadu...

BTW, toliko o srdacnosti saveznika :isuse: Nemaca i Sovjeta...

Posle propisanatm 3 dana, sutnuli su brod napolje, po svim propisima, dakle u stanju u kome je uplovio, a Nemci su se ponovo dokopali Norveske...

Norvezani su odbili aamericki zahtev da nemacku posadu tretiraju kao kidnapere, teroristi jos uvek nisu bili u modi i internirali - Nemce.

Ali su teret broda, buduci da jeste bio kontrabanda, iskrcali, brod vratili americkoj posadi i uputili u Ameriku...

To je tada bila svetska senzacija, svet se tek zagrevao za rat, naslovne strane, svastanesto, a nesrecni City of Flint je naleteo na nemacku podmornicu 1943. godine...

Sve je to bilo luk i voda prema Altmark incident-u, februara naredne 1940. godine: tanker Altmark, upucen na more da gorivom snabdeva nemacke dzepnjake i podmornice i ostale gusare, prikupio je 300-ak saveznickih mornara i nesto putnika sa potopoljenih brodova, uglavnom zrtava Graf Spee-asluzbeno i u skladu sa ratnim pravom - internircima...

Utekao je, na putu kuci, sve se sunjajuci u norveske teritorijalne vode, nanjusen od strane Kraljevske mornarice, i - legendarni Козак, HMS Cossack, uleteotm je u norveske teritorijalne vode, apsolutno bespravnotm, i oslobodio zarobljenike posle borbe bukvalno prsa u prsa u kojoj je namrtvo stradalo cini mi se nekih 7 Nemaca, a 10-ak bilo ranjeno...

Diplomatske zavrzlame i skripac u kome su se Norvezani nasli, prikljesteni izmedju nemackih tvrdnji da je Altmark cist, nevin obican trgovacki brod sa sve uskracivanjem dozvole Norvezanima da ga pregledaju, brritanskog gazenja neutralnosti ne veri potanko opisivati...

Proagandna pobeda u odnosu na ostatak sveta pripala je Nemcima, ali Britanci se ili su se do skora :D ponosili dijalogom u Altmark-ove rupe zbijenih 300 ljudi, sa sve the Navy's here!... :D

 

I tako, sto se neutralnosti tice: posle su dosle '80-te godine 20. veka i sovjetske podmornice koje ulaze u svedske pomorske baze, sve po mraku da ih ne primete...

Pa se poneka i nasuce, na muku Svedjana... :D

Edited by namenski
  • Hvala 1
Link to comment
On 9. 7. 2024. at 6:26, villiem said:

Kolege su gore u Beogradu isporucivale pored komunista i Jevreje ili su Nemci ove druge samo pronalazili? Napisao si da je Spanac bio alkoholicar i propalica pa me zanima jel imas neki izvor da se procita. Sudija koji je rehabalitovao Loncara i Brakovica je alkoholicarem nazvao Cvetina Soldatovica. 

Pricao sam sam dosta svedoka i ucesnika i tacno je da se dosta bitangi ubacilo u razne vozove, kao i devedestih uostalom, pa imamo heroja lika sto je streljao nekoliko hiljada ljudi za tri dana npr ili brata bitangu koja se nakrala pored ubijanja civila.

Verujem da postoji veliki broj pravih heroja koji su izginuli u dvadesetim, sve pljujuci nacistima u facu, pa je red izdvojiti ih kada su vec pokazali sta su pokazali, od propalica izdajnika i alkoholicara

E, bez ironije i zle namere: sta tacno ovde tebe жуља, nikako da uklavirim?

Na stranu oprotunisti raznih fela i usmerenja na koje nije imun ni jedan politicki pokret, kao ni svakodnevni zivot uostalom: sudija :isuse: koji poteze alkoholizam (dijagnoza ili samo pricaju ljudi?), ko su bitange koje su se nakrale pored ubijanja civila, koga to treba da izdvojimo i ko su propalice i alkoholicari, ko je brat bitanga?

 

Na stranu sramota rehabilitacije poginulih zandarma, spomenici, itd, itd: samo da podsetim, nacionalisticko-cetnicka pljuvacina na partizanstinu pocetkom '90-ih, porodila je ono cuveno 'da ne puca Srbin na Srbina' inace omiljenu demagosku postapalicu raznih likova od zla oca i jos gore majke, pocev od 1 Arkana...

 

Sve u svemu, ako ti nije tesko, daj, baci na astal: ko, sta, kako, zasto?

Imam utisak da ti na vrh jezika...

Link to comment
On 8. 7. 2024. at 14:49, namenski said:

А какве везе имају зле намере према Западу са убивањем доброг дела интелигенције и средње класе у СССР?

 

Ovaj se bas odvezao... :fantom:  

 

Čuvena srednja klasa u komunističkoj diktaturi proletarijata. Staaari Boljševici nisu znali šta će sa sitnom buržoazijom pa ostavili da ih Staljin ubija tokom tridesetih godina i tako signalizira svoju zlu nameru Zapadu. Jer Zapad, to je srednja klasa i poštena inteligencija :D 

 

Pogrešno si ga čitao u prethodnom postu, doduše, rekao je da Nemci i Sovjeti nisu bili ideološki saveznici a ti protumačio da kaže da jesu bili. (Na stranu to kakvo je strateško savezništvo upošte moguće sa najljućim ideološkim neprijateljem.)

 

Ova tema je suvo zlato BTW, ne mogu da verujem da sam je ovako kasno otkrio. Samo nastavite :hail:

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
49 minutes ago, Weenie Pooh said:

Čuvena srednja klasa u komunističkoj diktaturi proletarijata. Staaari Boljševici nisu znali šta će sa sitnom buržoazijom pa ostavili da ih Staljin ubija tokom tridesetih godina i tako signalizira svoju zlu nameru Zapadu. Jer Zapad, to je srednja klasa i poštena inteligencija :D 

 

Pogrešno si ga čitao u prethodnom postu, doduše, rekao je da Nemci i Sovjeti nisu bili ideološki saveznici a ti protumačio da kaže da jesu bili. (Na stranu to kakvo je strateško savezništvo upošte moguće sa najljućim ideološkim neprijateljem.)

 

Ova tema je suvo zlato BTW, ne mogu da verujem da sam je ovako kasno otkrio. Samo nastavite :hail:

:D

 

Priznajem, gresan sam, sta cu kad nikako da se snadjem u andurilovim meandrima...:cry:

 

U bespucima povijesne zbiljnosti...:sleep:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...