Jump to content
IGNORED

Rumunija


renne

Recommended Posts

Sibiu je top grad, Must see, proveo 3 dana tamo. 

Iz Temisvara se jako zgodno dodje do Ns, nema 2h vožnje, preko Madjarsko Rumunske granice je kolaps sa kamionima i ne vidim logiku da se tu ide. 

Link to comment

Za rumunsko madjarsku granicu cisto pitam iskustvo jer nas je poslednji put neka suluda navigacija vodila tako ali i mi smo  znali da je to suludo pa smo se kod Arada vratili na S. Crnju.. 

 

Ima i jedan izlaz oko Temisvara kojim se obidje Temisvar, mi smo to jednom slucajno uboli i vise nikad.. i sad  mi se zbog cele pometnje sa navigacijom najzad pokaze.. izlaz sa auto puta je kod Giarmata, nije bas zvanicna obilaznica ali se fino obidje Temisvar i nastavi za Jamboliju.. Ako neko bude hrabar da isproba  ne treba da mi zahvaljuje 😁

 

Peles, Sinaja, Sibiu, Tg Mares, Mares i sve tvrdjave usput u nekim drugim odlascima.. 

Edited by ivy
Link to comment
12 hours ago, beeva said:

Sibiu je top grad, Must see, proveo 3 dana tamo. 

Iz Temisvara se jako zgodno dodje do Ns, nema 2h vožnje, preko Madjarsko Rumunske granice je kolaps sa kamionima i ne vidim logiku da se tu ide. 

 

Najbolji grad u Rumuniji od onih koje sam video, a bio sam u prilično gradova (Temišvar, Arad, Oradea, Brašov, Konstanca, Bukurešt).

 

230620_Sibiu.thumb.jpg.d9f13076b1448e933f1e4e636ba049ef.jpg

 

230620_Sibiu2.thumb.jpg.3faa93443376909f4c74fd5ec51b6abf.jpg230620_Sibiu3.thumb.jpg.3b0411401f148dbf2bcba77f7825ca8f.jpg230620_Sibiu4.thumb.jpg.c889014737b1884bd2c8ff9e073a6fed.jpg230620_Sibiu5.thumb.jpg.0527bc740000cce431a09cf22d555174.jpg

  • +1 5
Link to comment
5 hours ago, ivy said:

Za rumunsko madjarsku granicu cisto pitam iskustvo jer nas je poslednji put neka suluda navigacija vodila tako ali i mi smo  znali da je to suludo pa smo se kod Arada vratili na S. Crnju.. 

 

Ima i jedan izlaz oko Temisvara kojim se obidje Temisvar, mi smo to jednom slucajno uboli i vise nikad.. i sad  mi se zbog cele pometnje sa navigacijom najzad pokaze.. izlaz sa auto puta je kod Giarmata, nije bas zvanicna obilaznica ali se fino obidje Temisvar i nastavi za Jamboliju.. Ako neko bude hrabar da isproba  ne treba da mi zahvaljuje 😁

 

Peles, Sinaja, Sibiu, Tg Mares, Mares i sve tvrdjave usput u nekim drugim odlascima.. 

 

Propuštanje Peleša vam je bezveze, bolje da ste propustili Bran. Izgleda bukvalno kao iz bajke:

 

 

230625_Peleš 1.jpg

230625_Peleš 2.jpg

230625_Peleš 3.jpg

230625_Peleš 4.jpg

230625_Peleš 5.jpg

  • +1 4
  • Wub 1
Link to comment
3 minutes ago, Ayatollah said:

230625_Pele6.thumb.jpg.7d4aba4595d5173ee507129e109274c7.jpg

 

Izvinjavam se na lošem kvalitetu slika, unutra je bilo čudno osvetljenje, a ja sam slikao običnim telefonom.


Ovo cujem drugi put. Poznavao sam jednu Rumunku, tamo rodjenu, Sibiu, crtala mi na pozadini racuna restorana gde je to uopste.
Kako smo mi iz Srbije tako malo znali o Rumuniji a kao SFRJ nismo imali bolje prijatelje. Pa i sada su nam prijatelji.

Link to comment
7 minutes ago, Yoyogi said:


Ovo cujem drugi put. Poznavao sam jednu Rumunku, tamo rodjenu, Sibiu, crtala mi na pozadini racuna restorana gde je to uopste.
Kako smo mi iz Srbije tako malo znali o Rumuniji a kao SFRJ nismo imali bolje prijatelje. Pa i sada su nam prijatelji.

 

Ja sam primetio na mom uzorku kao da postoji neka mentalna blokada (recimo) u odnosu na Rumuniju, iako je granica samo na sat i po od Beograda, dok ljudi recimo rutinski idu u Mađarsku. Ja kad sam išao prošle godine na 10 dana u Sibiu i Brašov, jedno njih 10 me je pitalo šta ću ja tamo uopšte i čudilo se izboru destinacije, a mi se sjajno proveli i svašta videli, od Sibiua do Saline Turde, još nismo ni stigli do Hunjedoare i Alba Julije, niti smo išli na Transfagarašan.

 

O tome koliko mi tek malo znamo rumunsku i bugarsku istoriju da i ne govorim, a prve nam komšije u pitanju. Da pitaš ljude na ulici u Beogradu ko je npr. Alexandru Ioan Cuza, njih 95% bi prvi put čuli to ime u životu, a on bio veliki srpski prijatelj:

 

 

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
9 minutes ago, Ayatollah said:

postoji neka mentalna blokada (recimo) u odnosu na Rumuniju,

Potpuno ih razumem, ja imam tu blokadu da "izgubim" lepi maj u Rumuniji, ako mogu po 20ti put (bukvalno) da odem u Italiju.

Ali radim na tome da razbijem blokadu 😁

Link to comment

Prosao Rumuniju, vodom, kopnom, sve 5, ali jebiga: svojevremeno Donjem Milanovcu, ranojutarnja kafa u kafeu na splavu i mrtav, udavljen Covek koji se zaglavio izmedju pontona, u pokusaju da sa rumunske strane dopliva do nastm...

Sa sve reakcijom osobljatm da se naviklo... 

Jebiga, jebiga...

A pre svega, doduse Bugarsku u Bugare :D ne uzimam za ozbiljno: i Rumunija i Bugarska su slika propustenih sansi, nasihtm pojedenih, izgubljenih godina - obe zemlje su bile pojam sprdnje i sazaljenja, ali sta god i kako god, sa sve primisli da smo mogli, samo da smo bili pametniji :isuse: da danas budemo u ligi 1 Poljske, mozda cak i Ceske...

 

 

Edit: i da opet zajebavamo Bugare i Rumune... :D 

Edited by namenski
  • +1 1
Link to comment

Nikada mi nije bila jasna opsta mentalna blokada Rumunije od strane Srbije. Niko tamo nije isao niti je mislio da tu ima ista da se vidi.
Nama, rumunski narod prijateljski.

  • +1 1
Link to comment

Rumunija je odlična destinacija, dobar spoj cene i kvaliteta. Osim gradova koje ste pomenuli, super je i Jaš, malo je dalje, ali možda nekom bude usput.
Inače su i na zapadu čudni komentari na posete Rumuniji, Bugarskoj, pa i Srbiji, Bosni, itd. Ljudi se uglavnom vode mejn strimom, Pariz, London, Njujork, Italija, Španija...

Inače je i Rumuniji blokada u pravcu Srbije. U medijima su vesti sa zapada, ne pominjemo se čak ni u vremenskoj prognozi. Što je to tako, pa verovatno globalizacija, jezička barijera...

Edited by FOX river
  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, FOX river said:

...
Inače je i Rumuniji blokada u pravcu Srbije. U medijima su vesti sa zapada, ne pominjemo se čak ni u vremenskoj prognozi. Što je to tako, pa verovatno globalizacija, jezička barijera...


Tesko mi je da u to poverujem. Generacijama, oni koju su u Rumuniji hvatali srpski TV program, uvek su nas , Srbiju, smatrali avangardom, cak i socijalizma.

Link to comment

U pravu si, znam i starije, koji su 90-ih radili kod nas i odlično vladaju srpskim jezikom, ali sam u postu više mislio na mlađu generaciju koja se ulaskom RO u EU preorjentisala, kao i rumunske medije. Dovoljno je nekoliko dana pogledati TVR i ProTV, slabo nas spominju.

 

Moj "živi" uzorak su generacije rođene 90-ih, kolege s posla, poreklom iz okoline Krajove, Jaša, Bukurešta, okoline Konstance, koji o Srbiji znaju preko kolega koje upoznaju u inostranstvu. Igrom slučaja sam bio na dva veselja u okolini Krajove i samo jedan čovek je znao srpski jer devedesetih dolazio u Srbiju. Moguće je i da moj uzorak od Krajove i dalje na istok jednostavno ima manje veze sa Srbijom kao zapadnim susedom.

Edited by FOX river
Link to comment
3 hours ago, FOX river said:

U pravu si, znam i starije, koji su 90-ih radili kod nas i odlično vladaju srpskim jezikom, ali sam u postu više mislio na mlađu generaciju koja se ulaskom RO u EU preorjentisala, kao i rumunske medije. Dovoljno je nekoliko dana pogledati TVR i ProTV, slabo nas spominju.

 

Moj "živi" uzorak su generacije rođene 90-ih, kolege s posla, poreklom iz okoline Krajove, Jaša, Bukurešta, okoline Konstance, koji o Srbiji znaju preko kolega koje upoznaju u inostranstvu. Igrom slučaja sam bio na dva veselja u okolini Krajove i samo jedan čovek je znao srpski jer devedesetih dolazio u Srbiju. Moguće je i da moj uzorak od Krajove i dalje na istok jednostavno ima manje veze sa Srbijom kao zapadnim susedom.


Dobro, ti znas bolje i hvala ti, nisam to znao, a i kako bih dok mi neko kao ti ne kaze. Meni su Rumuni bili u secanju da su se otcepljenim plinskim bocama propelirali da predju Dunav na srpsku stranu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...