Jump to content

Sinan Sakić i JV, društveni fenomen


James Marshall

Recommended Posts

24 minutes ago, Host said:

Ne moze Sinan da bude panker ni po kom osnovu jer ne nudi subverziju nego anesteziju.

 

Upravo ovo napisao u jednoj PM prepisci dok je topik jos bio na RIPu a ja pun pijeteta nisam hteo tamo da useravam teorijama. Sve sto sam od JVa cuo se u tekstu svodi na fatalizam i anesteziranost, krutu sudbinu i nemogucnost promene zovota koji ne mazi vec udara. Bukvalno susta suprotnost panku.

Edited by Caligula
Link to comment

@aram   @pbg12345


 

Spoiler

 

ima jedna jako interesantna stvar, vas dvojica (i Bradilko kad kad, o Miralemu da ne trosim reci) mi se po pravilu prikacite i neinteligentno stalkujete bez obzira na temu (sem na umetnosti, ne secam se da ste me tamo gnjavili). Dakle niti vas pominjem niti registrujem niti se secam ijedne rasprave kojoj ste doprineli, bez zezanja, potpuno ispod radara, neverovatno dosadno pisete. U cemu je kvaka jbt, sta vas to kao leptire toliko privlaci bljestavoj svetlosti mocne lampe?

 

Aj se otkacite, zaista vas ne diram niti pominjem niti kvotujem niti se obazirem na bilo sta sto napisete bilo gde  :heart: sem ako niste u fan klubu, mogu da vam posaljem po jednu sliku sa autogramom

 

jebeno neverovatno

 

 

Jebo vas kauboj :heart:

Edited by Caligula
Link to comment
6 hours ago, slow said:

Južni vetar je veliko zlo koje je napravilo orijentalnu diverziju. Otvorili su vrata muzičkog pakla koje je jako teško zatvoriti. Takve stvari treba da se stave van zakona kao narkotici, imaju razarajući efekat na društvo u celini.

 

Ja bi iskoristio ovaj post kao šlagvort. 

JV kao projekat je bio ozbiljan i doprineo modernizaciji i profesionalizaciji narodne muzike. Od profesionalne opreme u studijama do snimanja spotova i ugovaranja svirki, kreiranja imidža i svega ostalog što je danas obavezno u muzičkoj industriji.  Takodje su ozbiljno skautovali i regrutovali pevače i ulazak kod njih je bio maltene garancija za uspeh. Velika petorka JuVea je prodavala po 500k+ primeraka albuma a izdavali su jedan album godišnje svako. /jedino je pokojni SS jedne godine izdao čak 2 albuma koji su svaki otišli preko one cifre/.   

Napravili su ozbiljan i uspešan kompromis izmedju kafanske/šatorske muzike i "ozbiljne" narodne muzike /onoga što neki nazivaju folk evergrin/. 

Naravno, krajnji cilj im je bila zarada, ali barabar uz to je išla i popularizacija™ pa se sviralo mnogo i svuda /inače jedan od glavnih razloga za propast RnRa, al to je neka druga priča/

Do ovde je istorijat JuVe priče gotovo u dlaku isti kao i bilo koja druga biografija blo kog drugog imena/kompanije iz sveta muzike. 

A onda je došao raspad.  

 

JV je najebao raspadom SFRJ, pošto im se raspalo tržište i dobar komad izvodjača im je ostao zarobljen po bivšim republikama. U prazan prostor koji su ostavili su se uselili poluamateri i pošast zvana turbo folk a ovi se nikad nisu oporavili.

 

Inače, možda je najbolje ime za ovu muziku Neofolk, kako ga je krstila dr Milena Dragićević Šešić u svojoj knjizi Neofolk kultura: publika i njene zvezde*

 

 

 

*ako neko ima ovo celo, bio bih večno zahvalan da mi se javi na PM. 

 

 

 

 

Link to comment

ne može neofolk, postoji žanr alternativne glazbe koji se tako zove, a dosta je značajan i datira od ranih osamdesetih

 

osim toga, neofolk bi bilo previše afirmativno s obzirom da se radi o muzici koja nekim elementima stvarno jeste folk (za razliku od neofolka) pa bi se taj manjim-delom-folk legitimizovao kao punokrvni folk, samo s nekim obeležjem neo- (kao u recimo neoklasična muzika), što ne bi bilo ispravno.

Link to comment

Ja zato i rekoh, JV je JV (pa bejah pogrešno shvaćen kao da ga glorifikujem). Prosto se radi o autentičnom žanru vezanom za jednu produkcijsku kuću i jedan kompozitorsko-aranžerski tim, a jebemliga u koji bi se pravac mogao svrstati.

Link to comment
2 hours ago, pbg12345 said:

moze link?

pokusao sam naci, ali jbg nisam uspeo

Ovaj topik od pocetka, pa posle u jos par navrata na istom topiku. Inace, ceo topik moze biti poucan za one koji histerisu sto se uvukla seljanija na forum i kvari neke fantomske estetske vrednosti iza kojih ovaj forum kao celina toboze stoji. ko je tu sve postovao i cega je sve bilo. 

Link to comment
26 minutes ago, Krošek said:

ne može neofolk, postoji žanr alternativne glazbe koji se tako zove, a dosta je značajan i datira od ranih osamdesetih

 

osim toga, neofolk bi bilo previše afirmativno s obzirom da se radi o muzici koja nekim elementima stvarno jeste folk (za razliku od neofolka) pa bi se taj manjim-delom-folk legitimizovao kao punokrvni folk, samo s nekim obeležjem neo- (kao u recimo neoklasična muzika), što ne bi bilo ispravno.

 

nisam siguran da je Milena Dragićević Šešić mislila na isti neofolk u onom eseju :D

 

al nebitno, samo sam hteo da ukažem, simpatije ili antipatije na stranu, da je JuVe bio mnogo ozbiljnija priča nego što se misli. 

 

 

@ namenski - umalo da zaboravim, nemaju ništa gružani protiv kad kažeš Gruža kod Kragujevca. Arandjelovčani s druge strane, itekako umeju da se namršte kad ih podsetiš da su kragujevačka opština :D

I sodadžije itekako postoje - imam u hodniku čitav paket. Mislim da ga pravi neko u Jagodini. Kad te put nanese u prestolnicu, možeš da svratiš da oceniš kvalitet :P

Link to comment
1 hour ago, Caligula said:

 

Upravo ovo napisao u jednoj PM prepisci dok je topik jos bio na RIPu a ja pun pijeteta nisam hteo tamo da useravam teorijama. Sve sto sam od JVa cuo se u tekstu svodi na fatalizam i anesteziranost, krutu sudbinu i nemogucnost promene zovota koji ne mazi vec udara. Bukvalno susta suprotnost panku.

 

Dakle mesto što fatalistički slave to što jesu trebali su težiti promenama, emancipaciji, urbanizaciji..?

Link to comment
mozda je na djb i bilo botovanja
mozda je tribun botovao, mada ga nikad tako nisam doziveo, vec kao simpatizera koji je cesto i kritikovao i djb i raduleta
mozda sam i sam nesvesno botovao, mada sam nekoliko puta jasno naglasio da mi to nije cilj, objasnio zasto sam u tom momentu za djb i sam gomilu puta kritikovao 
 
ali evo vec dve godine kasnije, ovo maltene svakodnevno prozivanje za djb botovanje, kukanje nad posledicama tog botovanja na svakom jebenom delu foruma, pa evo sad i ovom, je hiljadu puta gore od svakog botovanja
pa i onog izvornog srpskog - snsovskog
 
jebali vas djb botovi sa ppp, da vas jebali
 
 
(svakogyx ko je opterecen istima)
 
 

M
Link to comment
22 minutes ago, dillinger said:

 

Dakle mesto što fatalistički slave to što jesu trebali su težiti promenama, emancipaciji, urbanizaciji..?

 

Cekaj bre, nisam ja vezivao Juzni Vetar za Pank :D

 

nije trebalo niko nista, prosto je promasena teza da je JV u stvari YU pank. Lisce zuti vece po drvecu, lisce zuti dole vece pada, zelenoga ja videti necu etc. nije nuzno los sentiment.

Edited by Caligula
Link to comment
1 hour ago, Joe D said:

Ovaj topik od pocetka, pa posle u jos par navrata na istom topiku. Inace, ceo topik moze biti poucan za one koji histerisu sto se uvukla seljanija na forum i kvari neke fantomske estetske vrednosti iza kojih ovaj forum kao celina toboze stoji. ko je tu sve postovao i cega je sve bilo. 

 

Eto. A normalno ucestvuje i onaj sto je ispizdeo koliko juce. WTF?

 

Ovaj topik komotno moze da se spoji sa onim i da stoji na muzici. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...