Jump to content

Sinan Sakić i JV, društveni fenomen


James Marshall

Recommended Posts

20 minutes ago, nenad said:

kako je ovo legitimno? i kako se to bas sad desilo kad je ripovan sinan? opet, ne secam se da je za bilo kog drugog izvodjaca to bio problem.

 

Pa valjda zato sto niko pre Sinana nije RIPovao nekoga tog kalibra. I jeste legitimna rasprava da li Sinan stoji uz npr. Bouvija ili ne. Zato sam pomenuo profil PPPa koji nije jednoobrazan (sto je dobro) ali nije ni tolerantan prema relativizovanju svih pojava u muzici, drustvu, politici. Ne secam se da je oko Sabana Bajramovica neko pravio problem i pitam se da li bi se zametnula kavga u vreme kada je Toma Zdravkovic otisao. Dakle nije do "narodnjaka".

 

Pitam te, sta kada neko RIPuje npr. srBsku majku Cecu kada joj dodje cas, kako ce PPP da reaguje i hocemo li se cuditi? Pitam te ponovo, sta mislis, gde je (u vaskolikoj galeriji muzicara i pevaca) granica?

 

 

Quote

bice da je ipak po sredi ovo o cemu prica bradilko, u cemu se, naravno, niko nece prepoznati.

 

Bradilko zeli da bezrazlozno uvredi i predstavi se bolji od drugih, i nije mu prvi put da to radi braneci neku imaginarnu sirotinju. Poenta je da to ovde uopste nije tema.

 

edit: Malkmus vec odgovorio. Ovo sto Bradilko radi je 10x gore od Indijevih psovki.

Edited by Caligula
Link to comment
2 hours ago, Caligula said:

 

 

Da se razumemo, Baha sam uveo kao 1 pojam muzike, krov muzickog stvaralastva, cisto da bih objasnio dokle muzika u svojoj artikulaciji moze da ide. Meni je npr. Bah u muzici dosao do ciste, neoborive jednacine te je samim tim etalon vrednosti muzike kao takve.

 

Sad mozemo da upadnemo u zamku da je sve ostalo stvar ukusa, ali nece biti da je razlika izmedju Pink Floida i Seke Aleksic u nijansama.

 

Inace mi se odrao kurac od ovih koji pisaju po ljudima koji elitisticki™ slusaju kvalitetnu muziku, taman toliko koliko mi se odrao i od onih drugih koji se hvale time sta slusaju, valjda definisuci sebe svojim muzickim izborom.

 

Slusas li Radiohead ili Sinana, koga bre zabole. Tvrdis da je jedina razlika izmedju Radiohead-a i Sinana stvar ukusa - ma ne seri bre. Moze sa diskutivati ali se u ovoj vrsti rasprave ne moze sve podvoditi pod ukus.

 

 

Evo me, obecao sam ti odgovor.

 

Tema je veoma siroka, a meni se zapravo svidja sto si krenuo tako duboko, takoreci od praoca zapadne harmonije, Baha, mada se ne slazem da je on poslednja rec muzike. 

 

Ono sto ti previdjas i sto uvek moras da imas na umu je da 1) postoji mnogo razlicitih vrsta muzike koje uopste nemaju ni istu funkciju, ni istu estetiku i 2) muzika je daleko apstraktnija u odnosu na ostale umetnosti, toliko apstraktna da neki, poput Igora Stravinskog idu toliko daleko da tvrde da ona ne izaziva "nista osim praznog uzbudjenja", a Sopenhauer bi pojasnio "uzbudjenja koje nema za predmet nikakav objekat". Muzika je jedno cudno i intimno iskustvo koje doduse mozemo deliti sa drugima, ali ga ne mozemo "preneti" ili "objasniti" drugima.

 

Sta su osobine klasicne muzike? To je prvenstveno muzika za slusanje koja zahteva odredjenu koncentraciju, sluh i "naslusanost". Simfonija nas nagradjuje ekspresivnoscu, paletom razlicitih muzickih boja, razvijanjem motiva - drzi paznju i bez koriscenja teksta ili pevanja.

 

Vec je pop muzika skroz drugaciji slucaj. Pop muzikom dominira pevanje i pevac je centralna figura. To je sablonska muzika koja u odnosu na klasicnu muziku koristi ekstremno jednostavne melodije i muzicke alate. Ko trazi to u pop muzici i kritikuje je zbog toga u startu se zajebao - ta muzika ima skroz drugaciji cilj. Ona je u sluzbi pevanja, u sluzbi melodije, tezi da bude memorable, koristi catchy tunes, sablonsku formu strofe i refrena da to postigne. Pop muzika dolazi na umetnicki nivo klasike samo uz pomoc teksta, eventualno koncepta. Takodje i kada su melodija, tekst, akordi i aranzman u savrsenom skladu. Ali je i dalje umetnost, bez obzira na muzicki minimalizam i predvidivost.

 

Neka pop muzika apsolutno ne pretenduje da bude ista drugo osim muzike za zabavu, za ples, za dobar provod. Ko trazi umetnost od takve muzike opet se u startu zajebao. :D Poenta Elvisa nije u njegovim tekstovima koje em nije razumljivo ni izgovarao, em ih je jedva pamtio, em su obicna zajebancija. Elvisa si slusao da ludujes uz njegovu muziku, slusao si ga cisto zbog njegovog neopisivo dobrog glasa punog energije, i ta energija se prenosila na publiku, a takodje zato sto je ta muzika za mlade znacila oslobodjenje od bullshita starije generacije i dobro je isla uz pratecu seksualnu revoluciju.

 

Ko kritikuje rep i hip hop zbog nedostatka melodije i repetitivnosti takodje se u startu zajebao jer ta muzika ima potpuno drugaciju estetiku i postize svoj potpuno drugaciji cilj na potpuno drugaciji nacin.

 

Samo neki primeri.

Edited by Meazza
Link to comment

@Kauboj

 

Alo covece, sinan nije osudjivani kriminalac i supruznik ratnog zlocinca. Zar je to toliko suptilna razlika da je nisi uocio?

Edited by Milogled Bluff
Link to comment
20 minutes ago, Caligula said:

 

Pa valjda zato sto niko pre Sinana nije RIPovao nekoga tog kalibra. I jeste legitimna rasprava da li Sinan stoji uz npr. Bouvija ili ne. Zato sam pomenuo profil PPPa koji nije jednoobrazan (sto je dobro) ali nije ni tolerantan prema relativizovanju svih pojava u muzici, drustvu, politici. Ne secam se da je oko Sabana Bajramovica neko pravio problem i pitam se da li bi se zametnula kavga u vreme kada je Toma Zdravkovic otisao. Dakle nije do "narodnjaka".

 

Pitam te, sta kada neko RIPuje npr. srBsku majku Cecu kada joj dodje cas, kako ce PPP da reaguje i hocemo li se cuditi? Pitam te ponovo, sta mislis, gde je (u vaskolikoj galeriji muzicara i pevaca) granica?

 

 

 

Bradilko zeli da bezrazlozno uvredi i predstavi se bolji od drugih, i nije mu prvi put da to radi braneci neku imaginarnu sirotinju. Poenta je da to ovde uopste nije tema.

 

edit: Malkmus vec odgovorio. Ovo sto Bradilko radi je 10x gore od Indijevih psovki.

 

 

pa ne, bradilko, kao po obicaju, samo naziva stvari pravim imenom, usput namerno karikirajuci do ekstrema, cisto da bi vam bilo jasnije sta ustvari radite. tu smo vec zakljucili da se ne slazemo, posto ste se vi nasli na njegovoj meti. 

 

ovo ostalo ne bih komentarisao posto je potpuno promaseno, ppp je postao tolerantan prema relativizovanju bukvalno svega. zato vam i smeta bradilko.

 

 

Edited by nenad
Link to comment
5 hours ago, Filozof manijak said:

 

Evo mog stava, sa muzikološkog stanovišta, muzika mu je loša (da ne kažem kič), sa sociološkog stanovišta smatram da je njegov opus simbol (jedan od, ima ih tu još) propadanja i nazadovanja ovog društva.

O njemu kao individui nemam šta raspravljati, pošto nisam poznavao čoveka.  

 

Fale ti:

1. Krivo je drustvo.

2. Krivi su realitiji.

3. Slom vrednosti.

 

Link to comment

Bila je “slična” rasprava kada je umro Prince, tada je bad music ripovao nekog anonimusa, u fazonu nastavite sada ako vas nije sramota ( nije bukvalan citat, iskarikirao sam i ne upoređujem Sinana i Princa, već podelu oko elitizma ).

Link to comment

Idemo dalje, tacka 2. Dakle ne samo da je muzika toliko raznovrsna, nego su i ljudi takodje izuzetno raznovrsni i ne traze uopste iste stvari od muzike.

 

Nekom prija suncana, srecna muzikica. Neko je mracniji tip i uziva u molskom kukanju. Nekog samo radi nihilisticki grc. Oni retki, verovatno poput tebe, traze harmoniju uvek i svuda. Neko uziva u mnogim muzickim pravcima, nekog radi samo jedno te isto celog zivota. Neko ne mari za tekst, neko slusa samo tekst, neko ne ume da odzvizdi "na kraj sela zuta kuca", a neko je muzicki obdaren. Neko slusa ambijentalne zvukove, nekog radi elektronika, nekog barokni ansambl.

 

Ocekivati da ce svi ti ljudi, svi ti senzibiliteti iz najrazlicitijih mogucih bekgraunda da imaju slican ukus je zaista nerazumno.

 

 

Link to comment

Bilo je i klanje pre desetak godina da li sme (recimo) Bijelo dugme da se sluša na pdf Muzika, kada moderatorka nije dozvoljavala (recimo) Bijelo dugme. 

Link to comment
15 minutes ago, nenad said:

pa ne, bradilko, kao po obicaju, samo naziva stvari pravim imenom.

 

Ubij, zakolji, da pola Srbije ne postoji?

 

Ajde sto je kao forumas klasicna debilcina, ali evo molim te objasni sta je on ovde tacno nazvao pravim imenom i koga je sažeo™ ? Nivo rasprave na kojoj on insistira je pre svega po njegove "argumente" poguban jer ova druga prezivela polovina Srbije bi u toj kaljuzi mogla Bradilku da zapusi usta milion i jednim validnim argumentom, pre nekoliko stranica sam napisao primer na sta bi to licilo. Ko koga zapravo ubija i ko koga zatire ovde vec decenijama.

 

To naravno ako cemo bradilkvim putem, ali ja se ne bih tamo spustao.

 

@Meazza uglavnom se slazem ali cini mi se da ne govorimo o istim stvarima. Nemam vremena sada da odgovaram na ovo opsirnije.

Edited by Caligula
Link to comment
3 hours ago, slow said:

 

Odvikavanje od loše muzike je teže od odvikavanja od alkohola ali vredi pokušati

 

Kakve su to drustvene i personalne posledice slusanja lose muzike?

Molim za uzrocno-posledicne veze a ne korelacije.

Link to comment
5 minutes ago, Caligula said:

 

Ubij, zakolji, da pola Srbije ne postoji?

 

Ajde sto je kao forumas klasicna debilcina, ali evo molim te objasni sta je on ovde tacno nazvao pravim imenom i koga je sažeo™ ? Nivo rasprave na kojoj on insistira je pre svega po njegove "argumente" poguban jer ova druga prezivela polovina Srbije bi u toj kaljuzi mogla Bradilku da zapusi usta milion i jednim validnim argumentom, pre nekoliko stranica sam napisao primer na sta bi to licilo. Ko koga zapravo ubija i ko koga zatire ovde vec decenijama.

 

To naravno ako cemo bradilkvim putem, ali ja se ne bih tamo spustao.

 

@Meazza uglavnom se slazem ali cini mi se da ne govorimo o istim stvarima. Nemam vremena sada da odgovaram na ovo opsirnije.

 

Sad imam ozbiljnu dilemu da li si gluplji ili bezobrazniji. 

 

Prvo ucitavas coveku nesto sto nije napisao (zato sto nisi u stanju da shvatis napisano) a onda ga i vredjas bez ikakvog razloga.

Link to comment
5 minutes ago, Milogled Bluff said:

 

Sad imam ozbiljnu dilemu da li si gluplji ili bezobrazniji. 

 

Prvo ucitavas coveku nesto sto nije napisao (zato sto nisi u stanju da shvatis napisano) a onda ga i vredjas bez ikakvog razloga.

 

 

Ajd sto jeste napisao ali sto jos imas nerv da meni prebacujes kako ga vredjam, ovo je cak i od tebe kad dolazi 1 teska svinjarija

 

btw. i Malkmus se zajebao pa nije shvatio Bradilka kako valja :isuse:

 

 

Edited by Caligula
Link to comment
12 minutes ago, Malkmus said:

Bilo je i klanje pre desetak godina da li sme (recimo) Bijelo dugme da se sluša na pdf Muzika, kada moderatorka nije dozvoljavala (recimo) Bijelo dugme. 

pre isto toliko je bila i prva rasprava o sinanu, eno stoji jos na pdf muzika i mnogo je civilizovanija i argumentovanija od ove ovde. nije ovaj forum otkrio sinana kad je umro.

Link to comment
16 minutes ago, Caligula said:

 

@Meazza uglavnom se slazem ali cini mi se da ne govorimo o istim stvarima. Nemam vremena sada da odgovaram na ovo opsirnije.

 

Sazeto: ovde niko i ne kaze da je Sinan na nivou Pink Flojda ili Baha (ti si ih uveo u pricu). Stavise, slazemo se da je kic. Ali to je em banalno, em je kao kad bi poredio babe i zabe. Ili jos bolji primer, kao kad bi poredio kriminalisticku seriju i Kurosavu, ili neki flashy superherojski film sa Sekspirom.

 

Kao drugo, ono sto je za tebe dobro, za nekog je neshvatljivo i dosadno, a s druge strane ono sto je tebi nepodnosljivo, nekome je drago i razumljivo. Ovo nevezano za Sinana, sigurno si to primetio u zivotu.

 

Sve ove cinjenice u zivotu su potpuno beznacajne i znace samo pojedincima, u njihovim intimnim zivotima. Sve ove glupe svadje i rasprave su samo gubljenje vremena.

Edited by Meazza
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...