Jump to content

Sinan Sakić i JV, društveni fenomen


James Marshall

Recommended Posts

Eve jedan protagonistički tekstić o JuVe-tu kao fenomenu, ko bi da se edukuje malo.

 

https://www.beforeafter.rs/muzika/juzni-vetar-najveci-jugoslovenski-bend/

 

Meni je kod njih, kad izmerim pros i cons, veliki plus tematika o kojoj su pevali. Nekako mi, u odnosu na ono što je usledilo kasnije u vidu ZAMova i Grandova, sve to deluje toliko nevino. Cons naravno muzika, ja toliku Miletovu, Savinu i Pericinu genijalnost u stvaranju papazjanije zvukova i pravaca, što autori teksta glorifikuju, baš i ne vidim. Malo je za mene too heavy.

 

I da, JV nije narodna muzika, ali nije ni turbo-folk. JV je JV, toga ni pre a ni posle nije bilo.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

orijentalna diverzija :D

 

ajmo da razlučimo npr. osnovnu stvar, osnov muzike JV je zapravo zapadnjački, tonalni, tonika-subdominanta-dominanta, orijent je modalan, miješamo babe i žabe. Južni vetar je autohton proizvod tog vremena, nastao ulaskom sintija i ritam mašina, nečega što sa orijentom (bar u vremenu kad je nastao) nema veze, samo što nenaslušanom uvu zvuči slično. Tragova Orijenta je bilo čak i ranije kod nas (Serbezovski i slični), kod Južnog vetra se to može naći u tragovima, samo u boji i načinu pjevanja određenih pjevača, no svoditi to na orijent je česta greška, baš.

Link to comment
1 hour ago, nenad said:

 

slazem se, ali kada ih poredis sa Bahom, razlike izmedju njih postaju nevidljive. 

 

 

Da se razumemo, Baha sam uveo kao 1 pojam muzike, krov muzickog stvaralastva, cisto da bih objasnio dokle muzika u svojoj artikulaciji moze da ide. Meni je npr. Bah u muzici dosao do ciste, neoborive jednacine te je samim tim etalon vrednosti muzike kao takve.

 

Sad mozemo da upadnemo u zamku da je sve ostalo stvar ukusa, ali nece biti da je razlika izmedju Pink Floida i Seke Aleksic u nijansama.

 

Inace mi se odrao kurac od ovih koji pisaju po ljudima koji elitisticki™ slusaju kvalitetnu muziku, taman toliko koliko mi se odrao i od onih drugih koji se hvale time sta slusaju, valjda definisuci sebe svojim muzickim izborom.

 

Slusas li Radiohead ili Sinana, koga bre zabole. Tvrdis da je jedina razlika izmedju Radiohead-a i Sinana stvar ukusa - ma ne seri bre. Moze sa diskutivati ali se u ovoj vrsti rasprave ne moze sve podvoditi pod ukus.

 

Edited by Caligula
Link to comment

@Tribun_Populi

i ceca je ceca i jeca je jeca, pitanje je samo sa koje vremenske distance se posmatra. ako forum dozivi cecin odlazak na onaj svet, implodirace od ripova i naricaljki.

Edited by precog
Link to comment
3 minutes ago, James Marshall said:

orijentalna diverzija :D

 

ajmo da razlučimo npr. osnovnu stvar, osnov muzike JV je zapravo zapadnjački, tonalni, tonika-subdominanta-dominanta, orijent je modalan, miješamo babe i žabe. Južni vetar je autohton proizvod tog vremena, nastao ulaskom sintija i ritam mašina, nečega što sa orijentom (bar u vremenu kad je nastao) nema veze, samo što nenaslušanom uvu zvuči slično. Tragova Orijenta je bilo čak i ranije kod nas (Serbezovski i slični), kod Južnog vetra se to može naći u tragovima, samo u boji i načinu pjevanja određenih pjevača, no svoditi to na orijent je česta greška, baš.

 

Pa nije bas - prvi put sam činelu čuo u JV kada su narodnjaci u pitanju. Takodje, jako čest motiv je i zavijanje šamana/muskih pratecih vokala iz pozadine, sto je upadljivo istocnjacki element. Naravno da Juno sint veze nema sa izvornom istocnjackom muzikom ali sentiment je nepogresivo istocni.

Link to comment
1 minute ago, precog said:

@Tribun_Populi

i ceca je ceca i jeca je jeca, pitanje je samo sa koje vremenske distance se posmatra. ako forum dozivi cecin odlazak na onaj svet, implodirace od ripova i naricaljki.

 

Da budem precizniji, u muzičkom smislu, o njihovoj muzici pričam. Ono što je ta ekipa radila na našoj muzičkoj sceni je toliko karakteristično da se može vezati samo za njih, ni za koga pre i posle.

Link to comment

 

9 minutes ago, James Marshall said:

orijentalna diverzija :D

 

ajmo da razlučimo npr. osnovnu stvar, osnov muzike JV je zapravo zapadnjački, tonalni, tonika-subdominanta-dominanta, orijent je modalan, miješamo babe i žabe. Južni vetar je autohton proizvod tog vremena, nastao ulaskom sintija i ritam mašina, nečega što sa orijentom (bar u vremenu kad je nastao) nema veze, samo što nenaslušanom uvu zvuči slično. Tragova Orijenta je bilo čak i ranije kod nas (Serbezovski i slični), kod Južnog vetra se to može naći u tragovima, samo u boji i načinu pjevanja određenih pjevača, no svoditi to na orijent je česta greška, baš.

 

Qratz evropski, metrika je čisto orijentalna. 

Edited by slow
Link to comment
Just now, Caligula said:

 

Pa nije bas - prvi put sam činelu čuo u JV kada su narodnjaci u pitanju. Takodje, jako čest motiv je i zavijanje šamana/muskih pratecih vokala iz pozadine, sto je upadljivo istocnjacki element. Naravno da Juno sint veze nema sa izvornom istocnjackom muzikom ali sentiment je nepogresivo istocni.

 

Ma sve to stoji ali pričamo o početku osamdesetih, tad nije bilo jutjuba da ti slušaš radife pa da kupiš fore, ok, Mile i JV su južnjaci, ja bih rekao da su je to njima bilo u genetici pa su s tim bagažom došli u Bg, ali Leskovac je Srbija, to što su oni donijeli je neka naša varijanta a ne da su krali neke istočnjake tih godina. Takođe, Kemal i slični su to prije pokupili po nekim bosanskim vrletima nego što su kupovali ploče po aerodromima (kao ovi što su nam donijeli grčki melos), a jbg, to je naše, nema tu nikakvog "uvođenja orijenta", orijent je davno otišao sa ovih prostora, ali je ostao duhom. 

Link to comment
4 minutes ago, slow said:

 

 

Qratz evropski, metrika je čisto orijentalna. 

 

de malo detaljnije ovo, ako te ne mrzi. 

Link to comment
6 minutes ago, James Marshall said:

 

Ma sve to stoji ali pričamo o početku osamdesetih, tad nije bilo jutjuba da ti slušaš radife pa da kupiš fore, ok, Mile i JV su južnjaci, ja bih rekao da su je to njima bilo u genetici pa su s tim bagažom došli u Bg, ali Leskovac je Srbija, to što su oni donijeli je neka naša varijanta a ne da su krali neke istočnjake tih godina. Takođe, Kemal i slični su to prije pokupili po nekim bosanskim vrletima nego što su kupovali ploče po aerodromima (kao ovi što su nam donijeli grčki melos), a jbg, to je naše, nema tu nikakvog "uvođenja orijenta", orijent je davno otišao sa ovih prostora, ali je ostao duhom. 

 

Mozes to i ovako da gledas - iz holivudskih filmova koji su se bavili kleopatrama ili aladinima su lako mogli da pokupe fejk istocnjacke i uopste drevne motive, sto je kitch na kvadrat. Dakle nije bitno jesu li zaista istocnjacki vec da je percepcija jasna da su istocnjacki.

 

A u slucaju JV jeste jasna, aj pravimo anketu :sleep:

Edited by Caligula
Link to comment
1 minute ago, James Marshall said:

 

Ma sve to stoji ali pričamo o početku osamdesetih, tad nije bilo jutjuba da ti slušaš radife pa da kupiš fore, ok, Mile i JV su južnjaci, ja bih rekao da je to njima bilo u genetici pa su s tim bagažom došli u Bg, ali Leskovac je Srbija, to što su oni donijeli je neka naša varijanta a ne da su krali neke istočnjake tih godina. Takođe, Kemal i slični su to prije pokupili po nekim bosanskim vrletima nego što su kupovali ploče po aerodromima (kao ovi što su nam donijeli grčki melos), a jbg, to je naše, nema tu nikakvog "uvođenja orijenta", orijent je davno otišao sa ovih prostora, ali je ostao duhom. 

 

Leskovac kao kraj i nema baš neki orijentalni melos.
Moje amatersko i površno poznavanje lokalne etnomuzikologije do sada nigde nije naišlo ni na tragove toga, mimo sveukupne orijentalistike koja je na Balkan došla s Turcima.

Evo ti raniji Miletov uradak koji ima veze s njegovim poreklom, pa sad vidi koliko to ima veze s orijentom.

 

Spoiler

 

 

Link to comment

Ma znam, nego samo se i tu provlači ova priča "joj uveli nam Teheran" kao da su se u Srbalja do osamdesetih godina XX vijeka slušale samo Listove rapsodije i Bahove pasije. 

Link to comment
5 minutes ago, Tribun_Populi said:

 

Leskovac kao kraj i nema baš neki orijentalni melos.
Moje amatersko i površno poznavanje lokalne etnomuzikologije do sada nigde nije naišlo ni na tragove toga, mimo sveukupne orijentalistike koja je na Balkan došla s Turcima.

Evo ti raniji Miletov uradak koji ima veze s njegovim poreklom, pa sad vidi koliko to ima veze s orijentom.

 

  Reveal hidden contents

 

 

 

Ok, on je Leskovčanin, ne znam konkretno strogo leskovačku muziku, znam ono što zovu južnjačkom, vranjskom, tu može da se nađe nekih elemenata (pogotovo u onim prastarim izvođenjima, kao što ti kažeš, koji su uticali na sve), ali ja stojim na stanovištu blizu tvog, da je ovo njegovo mnogima samo zaličilo na orijent zbog tih farbi, šabanajzera, ritam mašina ali da je to jedna mješavina do koje je on u tom trenutku došao nekim potpuno sporednim putevima, a ne ugledanjem na bilo kakav Orijent, Aziju, Teheran ili šta već.

Edited by James Marshall
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...