Jump to content
IGNORED

Sinan Sakić i JV, društveni fenomen


James Marshall

Recommended Posts

Ne znam sto se branis, trebalo bi da svi mogu da vide sta si napisao. Ako si zaista ispao kulturan i covecan ljudi ce to prepoznati. Zato kazem, nema potrebe da to toliko potenciras, vidi se i bez toga...

Link to comment

Ja nemam problem da se saglasim kako je to losa muzika, arlaukanje, teheran, atak na usi i mozak sta je vec pomenuto ... narocito jer se ic ne razumem u istu, jako retko uopste i slusam muziku, osim u ovim slucajevima ne pamtim kad sam pustio neki 'narodnjak'. Napisao sam vec, u prolazu me okrznula u jednom fliper klubu, na moru, na nekim ispracajima, poneka studentska zurka ... plus sam odrastao u vremenu kad je bila sramota to uopste slusati. ALI Sinana postujem, eto neka bude zbog lazne emocije, lazne iskrenosti, bilo cega drugo laznog. Mozda je samo zal za mladoscu. Postujem, volim i saosecam. Prosto mi je neverovatno, da normalan i empatican covek to ne moze da vidi/oseti, nekvalitetna muzika na stranu.

Link to comment
42 minutes ago, Filozof manijak said:

 

Evo mog stava, sa muzikološkog stanovišta, muzika mu je loša (da ne kažem kič), sa sociološkog stanovišta smatram da je njegov opus simbol (jedan od, ima ih tu još) propadanja i nazadovanja ovog društva.

 

 

Drustvo je vec bilo tu i pre nego sto je dunuo juzni vetar, dovoljno je da pogledas raju koja se skupljala po halama sportova diljem Bosne i Srbije. Svaki narod, a narocito onaj koji zivi u nerazvijenoj drzavi, ima svog pevaca koji peva muku ( i Bajramovic je pevao muku ali na sasvim drugom pevackom i aranzerskom nivou, Toma Zdravkovic too). Dakle nece Sinan biti simbol propadanja, on je vise simptom, ako čak i to.

 

Od cele te Južni Vetar ekipe stomak mi kaže (jer nisam upuceniji od onoga sto mi je šoferski kasetofon na relaciji Nis - Beograd prezentovao) Šemsa i Sinan su narodniji, iskreniji deo priče. Muzicki to ne bih komentarisao, prosto mi je neslusljivo, nije moj senzibilitet.

 

Kaze Niche za bahove fuge da su "kucanje srca Boga pre nastanka sveta". To mi je najbolje ikad objasnjenje najcistije apstraktne stvari koja dopire do usiju a nemamo bolji naziv za to od reci "Muzika". Moj vrlo licni sud i lakmus papir: ako stavim slusalice a muzika se slaze sa apsolutno svime sto moje oči u tom trenutku vide (stoletna šuma, auto put, ekipa alkosa ispred prodavnice gde prodje neka ženska bomba u mini triko suknji, arhitektura iz ugla žabe, Rim ili Zemun svejedno, par koji se svadja, neki božji stvor obasjan suncem dok se igra sa detetom u parku, ... )   Bah ide uz sve to kao soundtrack. Ide mi boga mi i Morison, ide i Bauhaus, sve se nekako složi sa realnoscu. Zeppelin, Pink Floyd. Majls Dejvis. Kao da je napisano za gledanje života. Ili ovo.

 

A novokomponovani narodnjaci - kada prodjem pored nekog takvog zvucnika, zaista (iskreno govorim, od detinjstva je tako) imam osecaj da neko siluje zivot. Greska u prirodnom poretku stvari. Harmonika ili truba kao instrument u svetu i kod nas - uvek sam nase intepretacije (Kemis, trubaci) dozivljavao uglavnom (cast izuzecima) kao cisto silovanje, drkanje i izzivljavanje nad instrumentom.

 

Opet, nasa izvorna muzika je dobra, iskrena, odmerena. Ono malo nase stare muzike u interpretaciji "Renesansa" i Pavla Aksentijevica je sjajno. Zalutali smo kao narod i sa muzikom, generalno.

Edited by Caligula
Link to comment
1 minute ago, Caligula said:

Ono malo nase stare muzike u interpretaciji "Renesansa" i Pavla Aksentijevica je sjajno

Jeste, da znas, najbolje se лумпујеtm uz Renesans i Pavla Aksentijevica, ko se uz njih nije олешио od pića, taj nije ni ziveo:fantom:

Link to comment

Bravo Namenski, uveo si alkohol u pricu sto objasnjava dosta stvari :D

 

U tom alkoholu trovati se Sabanom (ako znas ciganski) i Tomom sa jedne a Sinanom i ostalima sa druge strane nije bas uhu isto. Sem, naravno, ako nisi mortus.

 

A mene interesuje uz sta se opijao npr. Djuro Jaksic?

Edited by Caligula
Link to comment
5 minutes ago, Caligula said:

  A mene interesuje uz sta se opijao Djuro Jaksic?

 

Uz Mokranjca, naravno. Sama ti rec kaze.

Edited by Meazza
Link to comment
9 hours ago, bradilko said:

daj neki primer iskrene emocije, nešto iz tvoje vrle mladosti da lakše izabereš..

ili nemaju svi ista prava?

imaju paori američki ili irski ali ne i ovi domaći

us and them

kolonijalno razmišljanje u najmanju ruku a i zna se kud to vodi..

daj bre bradilko, kakvo kolonijalno razmisljanje? u cemu je problem ako se kaze da je muzika izvodjaca x 1 neslusljivo sranje, koje se dopada samo onima koji ne znaju za bolje? pa neka su ti ljudi sa dna drustvene lestvice, ne moramo automatski da se solidarisemo sa njima i povladujemo im u svemu. jbt zalazi se za skracivanje radnog vremena, besplatno skolovanje za siromasne i povecanje minimalaca, a ne svrstavanje otuznog zavijanja u muziku. time im ni malo ne pomazes. to vazi i za sve arape koliko ih ima, kantri sa jodlovanjem, ljigavi hrvatski i celokupan bosanski pop, kvazicrnacki rnb, celokupan holandski top40 i sve ostalo sto pretenduje da izvlaci emocije iz bulje. ko jebe te koji to slusaju, neka se edukuju ako hoce respekt.

 

 

 

 

9 hours ago, *edited by mod said:

 

 

Naravno da se ne takmice. Dilan je miljama bolji liricar, Svetski Balasevic™ Doduse Sinan je tu ipak samonikli i autenticniji lik, dok bi Dilan verovatno dao Nobela i pola zivota samo da bude Woody Guthrie :fantom:

ovo nisu izbori za najautenticnijeg lika, vec rasprava o kvalitetu odredjene muzike.

Link to comment
16 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

to oko love je malo komplikovanija stvar, tada je još uvek funkcionisao sokoj i najveći deo love je tuda funkcionisao. tek sa ratovima i raspadom zemlje je počelo sa masovnim odlascima na gaže u inostranstvo

 

koji će moj šemsa u dizeldorfu ‘86 da peva gastosima koji nisu čuli za nju kad ovde prodaje 700000 ploča

 

 

btw ovo uopste nije istina. sve do lepe brene gastosi su mogli da gledaju kulturnoumetnicka drustva i ostale dosade iz domovine, ali je osamdesetih ona napravila haos i otvorila vrata ostalima. narodnjaci su svrstavani u sund i sokoj ih je drao ko volove, mozda im je ostajalo 10%, od prodaje nosaca zvuka. vise love su uzimali na dvonedeljnoj turneji po ofenbasima nego od platinastog tiraza.

Link to comment
13 hours ago, namenski said:

Hvala.

Nema uradka koja mi se, dok sam navracao, vise penjo na kurac :D, orio se gde cuo i ne cuo, i cini mi se da je potrajala. 

Ali je se setih sada kao modela nastanka velikog hita - ako sam u pravu - ni iz cega, dakle mehanizmima koji su nam ostali nepoznati: nepoznat izvodjac, jedan hit i zaborav, ako nisam nesto pomesao...

ocigledno nisi cuo za majka muju sisala na struju i lepa sneza nagazila jeza.

Link to comment
14 minutes ago, Miralem said:

ko jebe te koji to slusaju, neka se edukuju ako hoce respekt.

 

:ziga:

 

Njegov respekt! Njegov respekt! Dajem celo kraljevstvo za njegov slatki, izuzetno bitni respekt!

Link to comment

Jebes sinaniju ako se prica svede na, s jedne strane na ritualno dolazenje na topik i izjavu da se radi o sranju, da su svi koji se drznu da odu dalje od toga obicni seljoberi ili nesto jos gore, da se to u pristojnim kucama nikad nije slusalo, itd, itd, i pokusaja da se iz fenomena svih sinana pokusa da izvuce neka ddrustvena pa i muzicka matrica koja je, ako nista drugo, dovela do ovoliko zle krvi na forumu.

Cinjenica je da ne postoji zla sila, centar moci, koji je jadnom, neupucenom i neobrazovanom narodu uvalio sinanije, kao sto je cinjenica da su one naisle na odziv, primile se kod brojne i poprilicno u svakom pogledu raznovrsne publike: pitanje bez odgovora je kako i zasto, koja je to zica ubodena: potcenjivati, pisati po necijim, bilo cijim emocijama jednostavno niti je nacin, niti je korektno, obaska sto sa muzikom kao takvom nema ama bas nikakve veze.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...