Jump to content
IGNORED

Sinan Sakić i JV, društveni fenomen


James Marshall

Recommended Posts

28 minutes ago, namenski said:

Nisam siguran ni u vreme nastanka, sigurno kraj, druga polovina 80-ih:

 

1982, mnogo pre ratova

Link to comment
Just now, Frile said:

1982, mnogo pre ratova

Hvala.

Nema uradka koja mi se, dok sam navracao, vise penjo na kurac :D, orio se gde cuo i ne cuo, i cini mi se da je potrajala. 

Ali je se setih sada kao modela nastanka velikog hita - ako sam u pravu - ni iz cega, dakle mehanizmima koji su nam ostali nepoznati: nepoznat izvodjac, jedan hit i zaborav, ako nisam nesto pomesao...

Pominjane su ovde i lokalne radio stanice, i valjanje nosaca na crno, mimo zvanicnog, prijavljenog tiraza, ali pitanje gde, kako i zasto u drustvenom miljeu o kome govorimo, kresne varnica i nesto i neko postanu - hit?

Koji su to estetski, drustveni i svaki drugi kriterijumi koji odigraju presudnu ulogu?

Ima jos nesto: jos od 60-ih, ova, narodnjacka bransa je funkcionisala u pravom pravcatom trzisnom okruzenju: sa sve menadzerima, velikim producentskim kucama, masom ambicioznih izvodjaca medju kojima je vladala prava, pravcata i nemilosrdna konkurencija.

Cak i uz neke pokusaje drzave da stvari kanalise, kao sto je bio onaj porez na sund, kic ili kako se vec zvao, uz negovanje viseg izvodjackog nivoa kao sto je bio Narodni orkestar radio Beograda, paralelno je funkcionisao 1 sistem koji je trzisnim mehanizmima, nimalo razlicitim od onih u belom svetu, izbacivao zvezde, hitove, neke jednokratno, a neke pretvarao u takoreci institucije.

Naravno, govorim o vremenu pre ratova.

Link to comment

Ja znam malog mrava iz top liste nadrealista kad nele, đuro i minka gledaju novogodišnji tv program.  

Edit, reuf. Đuro se zove reuf.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Kakva mistifikacija, naravno i odbrana Sinana od turbo folka koji nam je unakazio mlados.

Potpuno pogrešno jer Brena je Sinan ili ona mlada nevina Dragana koja je uspela u životu. Kao Dr Dre i Jay Z naspram gomile propaliteta iz Komptona, Bruklina itd...ono što zovemo turbo folk je samo logičan sledeći korak na prelasku u devedesete sa slobodnim tržištem - spajanje (brejk)densa i narodnjaka, koji sa sela preko predgrađa napokon u 90im osvajaju i sama gradska jezgra. Sinana 90ih slušaju i Romi ali i dizel populacija nakon petog piva/rakije. I naravno u 21. veku kao što bela studentarija u Americi počinje postfestum da se loži na gangsta rap i ovde se, sa bezbedne udaljenosti počinje hejlovati Sinan. I jedni i drugi nakndano proživljavaju ono što nisu oni ili njihovi matori smeli 90ih 

Link to comment
Just now, ronin said:

Ne brate...Ti si ljakse i to vrlo respektabilan. 

 

jok ja, sve je to lažna emocija, prodaja muda za bubrege, tuga iskonska, samoća šoferove žene i tako ta sranja, a samo su hteli da budu face i kao eto ga sinan i svi ti sinančići, sečem vene gamašne mi krvave, obične sisice, jao kakav haos je napravio na tašu...ma 100%, kakva sranja sam pročitao na ovoj temi oči da iskopam ništa ne bi pomoglo, u pravu je indi i kirić i šta ti ja znam još ko, ali našlo se

 

paori

Edited by Braća Strugacki
Link to comment
Quote

,,,

U životu se sve, tvrde psiholozi, radi zbog novca i žena. Međutim, strah je ključni faktor koji nameće obrasce ponašanja. Ne ide nekako, iz straha, da sad on moli druga. Pa šta će reći okolina, ispašće da je onaj deminutiv koji počinje sa „p“, a završava se sa „ca".

Ali, kad to radi Sinan, onda je onaj iz publike ili slušalac kod kuće samo drugi glas. A osećaj je isti.

Moli ga preko Sinana, savetuje nju preko Sinana… Ljudima, dakle, treba zamena. Da neko uradi nešto umesto njih. Da se poistovete. Pa da puste i suzu i da iz njih iskulja sve ono što im se nakupilo na duši.

Sto odsto jedan od nas

Ih, pa to rade i Zdravko Čolić, Halid Bešlić, Šaban Šaulić… reći će neko. Tačno. Svi oni pevaju o emocijama, ti stihovi na papiru izgledaju lepo, u kafani pevljivo, publika uživa, vezuje se autore… Ali se Sinanu veruje.

Za sve druge pevače, ma koliko i njihove koncertne hale punili, jedan sloj stanovništva ne može reći da su deo njih. Nekako postoji distanca, ovi pevaju, ovi uživaju i to je to.

Sinan je, međutim, brat. On je kralj prezrenih i odbačenih. On je kao oni. I nije folirant.

„Nije smela pogrešiti, hteo sam je oženiti“ peva Miroslav Ilić, pa ponovi i rastegne stih „nije smela pogrešiti, hteo sam je o-ženi-ti“ i to je lepo za igranje u kolu uz višak alkohola i manjak brige. No, na njegovom licu ne vidi da on baš žali što je neka tamo snajka pogrešila, pa je nije oženio. Više je to doskočica — nemoj da plačeš na mom pragu, ’oće vrata da povuku vlagu.

Međutim, Sinan kad zapeva „još pamtim oko plavo, i sneni pogled tvoj“ onaj koji to sluša, pa taman i ne bio ljubitelj te muzike, poveruje da Sakić nije samo interpretator. A na „od kad sam se rodio, sreće nisam imao“ ga uzme za kuma, jer i telo Sinana Sakića pokazuje da je proživeo to što peva.

Elem, kad spojite Loznicu i Leskovac dobijete postpank muzički fenomen koji je razbucao mejnstrim obrazac one nekadašnje države. Sinan je uz muziku i tekstove južnjaka Miodraga Ilića premrežio državu takozvanim „orijentalom“. Reči ponekad i jesu patetične, talambasi se čuju u gotovo svakoj pesmi, ali sve to zajedno uz elegično pevanje ne izaziva gađenje.

To ne mora da se sluša, ne mora ni da se uživa, ali mora da se poštuje. Sem od strane onih koji stavove formiraju u zavisnosti od onih sa kojima trenutno sede za stolom.

Sve ostalo je istorija andergraund narodne muzike koju ovaj, na početku karijere, bubnjar ispisuje.

 

Link to comment
15 minutes ago, Braća Strugacki said:

 

jok ja, sve je to lažna emocija, prodaja muda za bubrege, tuga iskonska, samoća šoferove žene i tako ta sranja, a samo su hteli da budu face i kao eto ga sinan i svi ti sinančići, sečem vene gamašne mi krvave, obične sisice, jao kakav haos je napravio na tašu...ma 100%, kakva sranja sam pročitao na ovoj temi oči da iskopam ništa ne bi pomoglo, u pravu je indi i kirić i šta ti ja znam još ko, ali našlo se

 

paori

daj neki primer iskrene emocije, nešto iz tvoje vrle mladosti da lakše izabereš..

ili nemaju svi ista prava?

imaju paori američki ili irski ali ne i ovi domaći

us and them

kolonijalno razmišljanje u najmanju ruku a i zna se kud to vodi..

Edited by bradilko
Link to comment
8 hours ago, Miralem said:

miroslav ne arlauce i ne izigrava arapa. meni dovoljno.

 

svi su oni bili popularni, ali medju starijom, pretezno ruralnom i polutanskom publikom. klinci su slusali nesto drugo, i po selima je bila ziva rock scena.

 

ne moze ni kao stilska figura. dilan je, uz sve ostalo, pokusavao da prenese neku poruku ljudima, bio drustveno angazovan. sinan je bio vokalna podloga za useravanje od brlje, nikad nista vise od toga. ne da je to samo po sebi nesto lose, vec se jednostavno ne takmice u istom sportu.

 

 

Naravno da se ne takmice. Dilan je miljama bolji liricar, Svetski Balasevic™ Doduse Sinan je tu ipak samonikli i autenticniji lik, dok bi Dilan verovatno dao Nobela i pola zivota samo da bude Woody Guthrie :fantom:

Link to comment

“Sinanu se veruje”. Jbt ajde sto to neko moze da napise/izjavi, ali sto to mora ovde da se prenosi?
Jos se traze i etnomuzikolozi, Gaza i ostali (kojih trenutno nema) da nam dodatno objasne da ova mrtva kicerica zauzima split/topic/100 strana u najavi!!!
Jadni mi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...