Jump to content
IGNORED

Sinan Sakić i JV, društveni fenomen


James Marshall

Recommended Posts

Ovaj tip je objavljivao dosta, kod njega piše da su najprodavaniji Miroslav sa "Pozdravi je pozdravi" iz 1985, Čola i Brena. Kapiram da poslije toga nakon ratova niko nije dobacio dotle ni blizu, sem možda Ceca sa onim singlovima iz kućnog pritvora sa nanogicom. 

 

https://www.discogs.com/group/thread/540643

Edited by James Marshall
Link to comment

hvala vam

malo je nabacano, ali moze se snaci posle nekog vremena

 

mada, jbg siguran sam da sam na vise drugih mesta video da su neki priomerci pominjanog jv isli preko milion, a ovde su drugacije brojke

Link to comment

Koliko vidim ovaj pominje valjda neka incijalna izdanja (bez reizdanja), pitanje je kad se crta podvlačila, moguće je da je bilo i reizdanja, a i neke vrste piraterije kad je u pitanju kič i šund muzika, možda su ovi iz Diskosa i JV prodavali i ispod žita, da izbjegnu npr. te dodatne poreze na kič i šund. 

Link to comment
14 minutes ago, pbg12345 said:

 

 

 

@Miralem

jbg, izgleda zanemarujes da su ti ljudi (jv) imali milionske tiraze u ex yu

ili blizu te brojke, jako, jako malo izvodjaca je dobacivalo do tog broja

slusalo se to itekako, samo ne u tvom okruzenju, pa ti se zbog toga verovatno cini da je bilo daleko manje slusano

 

 

 

ne zanemarujem uopste/ rekoh i sam da je njih slusalo starije stanovnistvo, mahom ruralno i polutansko. sto je cinilo barem 70% stanovnistva sfrj. ja samo tvrdim da je medju mladima do kraja 80ih preovladjivao rnr, gde za ovu priliku trpam i bijelo dugme, plavi orkestar i tako sve do zabavnjaka tipa magazina. dakle narodnjaci nisu bili muzika tadasnje omladine.

 

druga stvar je sto ta omladina nije imala para pa su presnimavali kasete po hiljadu puta, sto ze odrazavalo na tiraz. i sto kao takva jeste bila u manjini.

Link to comment

to oko love je malo komplikovanija stvar, tada je još uvek funkcionisao sokoj i najveći deo love je tuda funkcionisao. tek sa ratovima i raspadom zemlje je počelo sa masovnim odlascima na gaže u inostranstvo

 

koji će moj šemsa u dizeldorfu ‘86 da peva gastosima koji nisu čuli za nju kad ovde prodaje 700000 ploča

 

 

Link to comment

Ja znam neke likove iz još većeg andergraunda narodnjačkog, te kasete se i jesu kupovale za gastose. Zato i jeste šok kad čuješ da je kupljeno pola miliona, a ono, znaš da ih nikad nisi čuo u svojoj okolini. Dosta toga je išlo napolje. 

Link to comment
1 hour ago, Host said:

Ne znam nista o muzickom biznisu, ali mi deluje da bi dve stvari mogle da budu presudne. Prvo dolazi marketing jer su ljudi morali negde da cuju Sinana da bi poludeli. Da li je to bila promocija kroz organizovanje koncerata po manjim mestima uz istovremeno plasiranje muzike kroz lokalne stanice ili se islo na promociju kod gastarbajtera koji su kao platezno najsposobniji u lokalnim kafanama uticali na repertoar ili neki treci model?! Zat



Ta gostovanja po selima i varošicama su puno više promovisala SS nego lokalne radio stanice. U -želje i čestitke- dijelu programa na npr. šabačkom ili lozničlkom radiju većinski su naručivane i puštane namjenske pjesme, svadbarske ili vojničke, čak su postojale i pjesme namijenjene polasku ili završetku škole. Ostatak, otprilike trećina pjesama, idu aktuelni narodnjački hitovi ili evergrini. Sinanovo pojavljivanje tu je minimalno. Nisu u tim prvim godinama njegove karijere ni gostovanja vani bila česta, ta gostovanja će se omasoviti tek kasnije, kad ovaj nije ni imao potrebu da ide tamo jer su ovde ubijali tiražima i koncertima.

Zato su te turneje po selima (kasete su isto jako važne) odradile vrhunsku promociju, nema tog sela u BiH gdje Sinan i još jedan od jačih JV pjevača, sa podrškom pet-šest početnika sa jednim ili dva albuma, ne bi došli. Bilo je i po tri takva konverta za noć ako su sela dovolnjo blizu da se to organizuje, svakih tri sata nova svirka. Sinan uvijek zadnji nastupa, ostali su tu da zagriju raju i pripreme teren za njega koji uvijek zadnji nastupa. Na tim svirkama ga nije pratio JV, oni će tek od sredine osamdesetih da krenu na turneje po stadionima i halama sa svojom prvom ekipom pjevača (i tu je Sinan uglavnom zadnji nastupao) i Sinan se po tim seoskim salama sve rjeđe pojavljivao ali je publika već bila regrutovana i pečena.


 

Edited by fikret selimbašić
Link to comment

@Miralem

e jbg sad , ne znam bas da se nije imalo za kasete, posebno tih omiljenih bendova, presnimavalo se jeste, ali su se makar omiljeni izvodjaci kupovali

pricam o periodu pre rata/sankcija

 

ja sam u selu ziveo, znam da je jedan brat imao sve kasete lepe brene, da se to kod njih u kuci stalno slusalo i meni to bilo smesno :D

 ali bio sam klinac, a i taj metod nije bas najbolji za utvrdjivanje stvarne popularnosti :)

 

ono sto sigurno znam da se krajem 90tih (a iako nisam bio, na osnovu kontakta sa tim ljudima kasnije vrlo izvesno i 80tih) u cacanskim selima slusala iskljucivo "narodna" muzika, eventualno neki merlin tako nesto

ne svi ljudi naravno, ali tesko si u nekom kaficu ili "diskoteci" mogao cuti drugaciju muziku

 

pa u samom cacku za sve vreme mog odrastanja smo konstantno imali jedno mesto, nekad dva, povremeno tri gde se pustao rnr i gde smo izlazili

aposlutno sve ostalo su bile cece, jece, itd

Link to comment

Ovim splitom smo otvorili gomilu tema za koje ne bih mogao ni poverovati da ce biti predmetom na ovom svetom forumu.

 

Sabacki vasar je totalni HC dogadjaj na vise nivoa, a meni u secanju ostaje mrsav covek, svetle kose, nasmejanog lica, koji peva pod vasarskom satrom oslonjen na 2 stake. Jos 1 lik iz plejade JV (upravo guglam) po imenu Srecko Susic. Ne znam zasto sam ovo sad napisao osim da se i danas jasno secam tog lika (mi klinci smo samo prolazili pored satri i nismo smeli da blejimo u golotinju, al nekako sam uspeo da uhvatim tu sliku) i jada i cemera koji je odisao vasaristem. E sad mogu da zamislim kako je bilo ljudima koji su to pijani slusali, troseci krvavo stecenu dnevnicu tog dana, znajuci da verovatno nista nece preostati od para kojim bi nahranili 7 gladnih usti™. Pa to pomnozite sa 100 i eto vam psihodelije u koju upadaju oni koji su pohadjali Sinanove koncerte.

Zauvek ce mi ostati asocijacija na jad i cemer, neko blato, polupane case, krvave ruke, Beli Bora iz Skupljaca.

Link to comment

srecko je valjda iz kraljeva ili tuda negde

uglavnom cest gost po okolo cacanskim hepeninzima

 

o jebemu, nije sprski seljak (bio) bas toliko siromasan, da ga jedno vece pod satrom satera u visemescno gladovanje porodice :D

ljudi tu idu najpre da se provesele, napiju, izdrpaju pevaljku zasisu, kakvo tugovanje, cemer

Link to comment

Manje više redovna stvar pod vašarskom šatrom je da se neki nesrećnik koji se opario navuče da spiči svu lovu koju je zaradio.

Link to comment
28 minutes ago, John Coltrane said:

Ovim splitom smo otvorili gomilu tema za koje ne bih mogao ni poverovati da ce biti predmetom na ovom svetom forumu.

 

Sabacki vasar je totalni HC dogadjaj na vise nivoa, a meni u secanju ostaje mrsav covek, svetle kose, nasmejanog lica, koji peva pod vasarskom satrom oslonjen na 2 stake. Jos 1 lik iz plejade JV (upravo guglam) po imenu Srecko Susic. Ne znam zasto sam ovo sad napisao osim da se i danas jasno secam tog lika (mi klinci smo samo prolazili pored satri i nismo smeli da blejimo u golotinju, al nekako sam uspeo da uhvatim tu sliku) i jada i cemera koji je odisao vasaristem. E sad mogu da zamislim kako je bilo ljudima koji su to pijani slusali, troseci krvavo stecenu dnevnicu tog dana, znajuci da verovatno nista nece preostati od para kojim bi nahranili 7 gladnih usti™. Pa to pomnozite sa 100 i eto vam psihodelije u koju upadaju oni koji su pohadjali Sinanove koncerte.

Zauvek ce mi ostati asocijacija na jad i cemer, neko blato, polupane case, krvave ruke, Beli Bora iz Skupljaca.

 

4 minutes ago, čekmeže said:

Manje više redovna stvar pod vašarskom šatrom je da se neki nesrećnik koji se opario navuče da spiči svu lovu koju je zaradio.

2 hours ago, Meazza said:

 

Ti to kazes kao da je to nesto lose. 

 

 

+1 na Meacu

Link to comment

Ima, bila je jedna kompozicijatm koja teorijski - pored toga sto potkrepljuje Hostovu tvrdnju da smo se pravili da tako nesto ne postoji - predstavlja, bez ironije, idealan materijal na kome se mogu da utvrde mehanizmi nastanka hitova i to velikih u vrsti muzike o kojoj se govori.

Fenomen je vise drustven nego muzicki, a ozbiljna istrazivanja ce kad-tad morati da se pozabave ovom oblascu subkulture koja je jednog trenutka postala preovladjujuci drustveni muzicki obrazac, muzicka pratnja ratova, tranzicije i, ne najmanje vazno - pesimizma kao drustvene emocije #1 sto smo mi neupuceni citali kao narodnjacko krmaukanje.

 

Nisam siguran ni u vreme nastanka, sigurno kraj, druga polovina 80-ih:

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...