Jump to content
IGNORED

F1


Ivo Petović

Recommended Posts

2 pitanja:

da li su bolidi mogli da idu u rikverc i pre 15-20 godina kad su bili Hakkinen i Schumecher? ja ceo dan pokušavam da se setim i sve mi se čini da toga pre nije bilo. :)

i kako to da Hamilton nije morao da ide u box kad mu je prvom krugu otpao deo sa prednjeg krila?

Link to comment

Bilo je perioda kad nisu imali rikverc, no uglavnom jesu. Ne secam se tacno kako je bilo pocetkom ovog veka.

Evo ga jedan cuveni rikverc iz praistorije:
 



Sto se tice krila, zavisi od vise stvari. Ako tim proceni da ne gube previse vremena tojest da bi im zamena vise oduzela nego da voze sa slomljenim krilom nece ga menjati. Naravno pod uslovom da je bezbedno, da ne otpadaju delovi i dalje jer ce onda direkcija trke da im naredi da stanu i zamene.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
13 hours ago, Radoye said:

Sto se tice krila, zavisi od vise stvari. Ako tim proceni da ne gube previse vremena tojest da bi im zamena vise oduzela nego da voze sa slomljenim krilom nece ga menjati. Naravno pod uslovom da je bezbedno, da ne otpadaju delovi i dalje jer ce onda direkcija trke da im naredi da stanu i zamene.

 

Taj deo mi je jasan, ali mi nije jasno kako je Hamilton posle otpadanja tog dela uopšte bio konkurentan. Najpre nije mogao da ga prestigne onaj što je bio treći, a kako se staza sušila bio je sve brži i brži pa je pre odlaska u boks već bio skoro došao u poziciju da proba da prestigne Verstappena. Očekivao da će bez tog dela biti dosta sporiji od ostalih, pa sam zato postavio pitanje.

Nekako sam rezonovao da mu je poremećena aerodinamika, da je bolid postao asimetričan i da će mu mnogo smetati kod upravljanja, trošenja guma itd itd, a on je ustvari bio najbrži. 

  • +1 1
Link to comment
23 minutes ago, omiljeni said:

 

Taj deo mi je jasan, ali mi nije jasno kako je Hamilton posle otpadanja tog dela uopšte bio konkurentan. Najpre nije mogao da ga prestigne onaj što je bio treći, a kako se staza sušila bio je sve brži i brži pa je pre odlaska u boks već bio skoro došao u poziciju da proba da prestigne Verstappena. Očekivao da će bez tog dela biti dosta sporiji od ostalih, pa sam zato postavio pitanje.

Nekako sam rezonovao da mu je poremećena aerodinamika, da je bolid postao asimetričan i da će mu mnogo smetati kod upravljanja, trošenja guma itd itd, a on je ustvari bio najbrži. 

 

Zato sto je prokleti necromancer. 

 

(ili igrom slucaja nije bila tako velika razlika u balansu ili aerodinamici kad je otpalo tih 15 grama ili je jebeni sedmostruki sampion i prosto ume :hail:)

Link to comment
52 minutes ago, omiljeni said:

 

Taj deo mi je jasan, ali mi nije jasno kako je Hamilton posle otpadanja tog dela uopšte bio konkurentan. Najpre nije mogao da ga prestigne onaj što je bio treći, a kako se staza sušila bio je sve brži i brži pa je pre odlaska u boks već bio skoro došao u poziciju da proba da prestigne Verstappena. Očekivao da će bez tog dela biti dosta sporiji od ostalih, pa sam zato postavio pitanje.

Nekako sam rezonovao da mu je poremećena aerodinamika, da je bolid postao asimetričan i da će mu mnogo smetati kod upravljanja, trošenja guma itd itd, a on je ustvari bio najbrži. 

 

Deckonja pobedi u trci balansirajuci na tri tocka, za njega je gubitak delica prednjeg krila nista..

Link to comment
23 hours ago, Jimmy Kowalski said:

 

Po stilu voznje su obojica vise kao Ayrton. Dakle, Senna 2.0 vs Senna 3.0..

 

Mit o Prostu kao nekakvom penzionerskom vozaču je izgleda duboko ukorenjen :)

 

Čovek bio jedan od najbržih vozača ikada...btw dobio Senu u obe sezone u Mcl - izgubio prvu titulu zato što je tad važilo glupo pravilo da se računa samo najboljih 11 (ili 12) rezultata u sezoni.

  • +1 1
Link to comment

Prost je bio Laudin ucenik - uzmi titulu vozeci najsporije sto mozes. To ne znaci da je bio spor, vec samo da nije zeleo da rizikuje i da je verovao da je bolje dva puta biti drugi (12 bodova) nego jednom pobednik i jednom odustati (9 bodova). Inace kad mu je bilo potrebno itekako je pokazao i dokazao da je bio jedan od najbrzih ikada.

 

E sad, u vreme kad su kvarovi na bolidima bili uobicajeni toliko da si ponekad mogao na prste jedne ruke da prebrojis bolide koji zavrse trku, da bi se eliminisao faktor srece iz odluke o sampionu odluceno je da se svakome brise odredjeni broj najslabijih rezultata i da samo preostali figurisu za titulu. Tako da se gornja racunica menja - jer ako sada imamo 3 trke i neko uzme 3 druga mesta (18 bodova) a neko dvaput pobedi i jednom odustane (isto 18 bodova) a obojici brisemo najgori rezultat, ovaj prvi ostaje bez 6 bodova a ovaj drugi ne gubi nista.

Sena je u toj fazi svoje karijere bio ili pukovnik ili pokojnik - samo su ga pobede zanimale i cesto je umeo da se slupa suludo jureci pobedu kad je vec imao sigurno drugo mesto. Tako da kad je doslo do konacnog obracuna poena Seni bi se otpisala samo odustajanja. Prakticno je prilagodio svoj stil voznje sistemu bodovanja koji je preferirao broj pobeda u poredjenju sa ukupnim brojem poena (k'o ona Bernijeva ideja o "medaljama") i isao na sve ili nista.

Te 1988. brojalo se 11 od 16 trka - Seni se brisala 3 odustajanja, jedno 6. i jedno 4. mesto a brojale su mu se 8 pobeda i tri druga mesta. Prostu se brisalo dva odustajanja i tri druga mesta a brojalo mu se 7 pobeda i 4 druga mesta.

I 1989. Sena je imao vise pobeda (6 prema 4, 7 ako racunamo i ono u Suzuki - na kraju cak ni da je ostala ta pobeda Seni ne bi menjala konacan plasman) ali te godine je Prost uzeo titulu jer je Sena odustajao cak 6 puta a Prost samo 3.
 

1990. sezona je opet resena kontroverzom ali na kraju opet verovatno ni to ne bi cinilo razliku; Sena je te godine imao 6 pobeda prema Prostovih 5 i 5 odustajanja (0 bodova brisano) spram Prostova 4 (brisala su mu se 2 boda za jedno 5. mesto). Cak i da je Prost dobio Suzuku ispred Sene na kraju bi opet Sena bio prvak za 3 boda.

 

Uglavnom, nakon dve uzastopne sezone kontroverzi za 1991. je odluceno da ce se brojati svi plasmani...

Edited by Radoye
  • +1 6
  • Hvala 1
Link to comment
46 minutes ago, Radoye said:

Prost je bio Laudin ucenik - uzmi titulu vozeci najsporije sto mozes. To ne znaci da je bio spor, vec samo da nije zeleo da rizikuje i da je verovao da je bolje dva puta biti drugi (12 bodova) nego jednom pobednik i jednom odustati (9 bodova). Inace kad mu je bilo potrebno itekako je pokazao i dokazao da je bio jedan od najbrzih ikada.

 

 

Upravo. Interesantno je da je, iako je Sena u te dve godine, pokupio mnogo više polova od Prosta, u trci koja je njemu najviše značila (GP Francuske), Prost je i 1988.g. i 1989.g. uzeo pole ispred Sene (1988.g. je bio brži za skoro pola sekunde). To govori dosta o Prostu (da ne spominjem 1986.g.).

Link to comment
57 minutes ago, Ivo Petović said:

 

Upravo. Interesantno je da je, iako je Sena u te dve godine, pokupio mnogo više polova od Prosta, u trci koja je njemu najviše značila (GP Francuske), Prost je i 1988.g. i 1989.g. uzeo pole ispred Sene (1988.g. je bio brži za skoro pola sekunde). To govori dosta o Prostu (da ne spominjem 1986.g.).

 

Pa dobro, niko nije postao visestruki svetski prvak a da nume. Mislim, glupo je uopste i raspravljati u tom pravcu. :)

Link to comment

Pa da, ali slažeš se da je Prost univerzalno poprilično potcenjen obzirom da je vozio direktno protiv Sene i njegove mistične harizme, dodatno uveličane tragedijom koja ga je snašla? Imam ponekad utisak da je sam Sena imao bolje mišljenje o Prostu, nego većina fanova F1. Po meni, razgovor o top 5 F1 u istoriji ne bi smeo da se vodi bez Prosta.

 

btw, kad smo kod velikana, malo me zabrinulo ovo Alonsovo izdanje u Imoli.  Činjenica da i Rikardo i Vetel i Perez, pa i Sainz (mada deluje najbolje) imaju probleme sa adaptacijom, ali ipak je ovo Alonso, od njega sam očekivao neko mističnu supermoć (koju čak ni Mihael nije imao).:)

 

btw 2, ne znam šta su radili u Enstonu protekle zime, ovo sad izgleda sramno. Najgora sezona od 2016.g. u najavi. Ako se sledeće godine ne budu borili za titulu, mislim da uskoro zatvaraju radnju.

Link to comment

I da dodam, obzirom da je sve počelo od poređenja Luisa i Maxa sa Senom i Prostom - meni je Mercedes Luis vrlo sličan Prostu (za razliku od ranog Luisa koji je radio svašta). Ovo juče na startu je možda prvi slučaj nervoze koji je iskazao protiv drugog vozača koji se ne zove Rozberg. Očigledno da misli da su RB i Max brži ove sezone, a verovatno je već zaboravio kad je poslednji put imao takvo iskustvo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...