Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

Jeste Franko koju deceniju ranije ali ok, kapiram da će se za cepanje Srbije/YU uvek naći opravdanja.

 

Recimo da je Španija pod Frankom ušla u drugi svetski rat na strani Nemaca, pa ispušila zajedno s njima, vrlo verovatno bi videli nezavisne Katalonije, Baskije i dr. posle rata, možda pridruživanje Galicije Portugaliji (zavisno od toga da li je Portugalija učestvovala u ratu i na kojoj strani, mada sa Salazarom, pre bi bili na istoj kao i Španija u tom slučaju).

 

Onda, recimo da je španski građanski rat imao obrnut ishod, pa da su unutar španske republike prevagnuli komunisti, i da smo imali tokom hladnog rata SFR Španiju, vrlo verovatno bi 90tih videli nezavisnost Katalonije, Baskije, Galicije nakon pada komunizma.

 

Jednostavno trenutni istorijski kontekst je uvek presudan

Link to comment

Ovo više zvuči kao stav matorog prdonje nego nekog optimističnog mladunca  ^_^

 

Pa, ja i jesam matori prdonja, ne mogu da razmisljam kao optimisticni mladunac. Samo kazem da ako su mladi bilo gde na jednoj strani to je uvek dobitnicka strana, pa cak i ako privremeno napravi stetu. Svi mi koji imamo preko 40-45 i moblini nam sluzi da nekog zovemo njime smo ionako imigranti u ovom novom svetu, nema sta da se pitamo oko bilo cega. Samo neka je veselo, gore od ovoga ne moze a mi matori da napravimo bolje necemo, jer da smo to znali vec bismo uradili. Kao sto nas nasi matorci nerviraju nas kad pricamo o politici tako i mi nerviramo nase klince. To je dijalektika.

Link to comment

Pricamo o drzavi koja policijom i sudovima uteruje u ljude ideju da je za sve bolje i pametnije da ostanu u njoj, a da ne pricamo sto je zakonitije. I to ovde jos vecina podrzava. :lolol:

 

Mator je ovo forum, zaista.

 

U ljude koji isto tako ignorišu (bar) svakog drugog oko sebe na ulici i u fazonu su da isteraju svoje po svaku cenu a polovinu njihovog društva koje to neće ko jebe.

 

Mislim, ne znam kako nasedaš na separatistički narativ, jedini razlog zbog kog oni ne batinjaju da sprovedu svoje je zato što nemaju s čim.

Link to comment

U ljude koji isto tako ignorišu (bar) svakog drugog oko sebe na ulici i u fazonu su da isteraju svoje po svaku cenu a polovinu njihovog društva koje to neće ko jebe.

 

Mislim, ne znam kako nasedaš na separatistički narativ, jedini razlog zbog kog oni ne batinjaju da sprovedu svoje je zato što nemaju s čim.

 

Pises ovo kao da je separatizam nesto lose.

Link to comment

kurata i pičata mladost je omiljeno lice nacionalizma

catalonia-independence-update-live-news-

 

uvek se mladost potura kada se zeli progurati neka agenda. vracam se opet na moju omiljenu slobodnu evropu. primetio sam da kada pisu o odnosima srbije i evropske unije, tekst ilustruju slikama omladine, najcesce to bude nesto u rangu ovih katalonki, a kada pisu nesto o relacijama sa rusima, tada stave sliku neke babe. kao eto mladost je za eu, a babe za ruse.

Link to comment

Pises ovo kao da je separatizam nesto lose.

separataizam je, bar iz mog ugla gledanja, potpuno retrogradna pojava, prema tome, ne priliči mladosti (matorim prdonjama da  :lolol: )

 

bar ne onoj kojoj sam nekada pripadala

znači: komuna, jednakost, bratstvo, putovanje (i kresanje  :D ) bez granica i ostalih zajebancija 

koncerti na livadama, spavanje po klupama i plažama

 

jesam li nešto prespavala ?

Link to comment

 

Artur Mas je stari prevejani lisac, koji zna kako se politicki pliva kroz konstantno drzanje tenzija i izvlaci maksimalna korist iz 'ja bi ono, a da mi ne udje'. Videvsi da je djavo odneo salu i da pokret za nezavisnoscu gubi kredibilitet zbog CUP-a, izjavljuje da Katalunja nije spremna za ekspresnu sopstvenu drzavu. Car.

 

Porekao je to. Mada stoji da kalkuliše.

 

 

 

Artur Mas denies having said that Catalonia is not prepared for real independence

  • The expresident broadcasts an interview audio in which he points out that the important thing is not so much to proclaim independence as not how to make it effective
  •  

 

According to Mas, what he has said is that it is one thing to proclaim independence that is a political act, formal and symbolic and the other is how it is exercised effectively. "That's where you have to make decisions," says Mas.

According to this court order, Mas has told the press: "We have made a referendum under harsh conditions. Although violence votes 42% of the census, this combination legitimizes us, we have at least won the right to be an independent country. The big question now is how we exercise this right and there are decisions to make. The image that we are willing to make sacrifices to reach the goal also won. When people face the police because they want to vote and get punched, this is a sacrifice, not pleasant for anyone. And now we have to make decisions and I think they have to pursue an objective: not how independence is proclaimed, but how it is exercised at some point as an independent country, that is to say how Catalonia's independence becomes effective. Because in the end the statement is a political act, it is a formal act and a symbolic act. The important thing is that that declaration ends up being the functioning of a truly independent country. "

 

 

Link to comment
×
×
  • Create New...